Jump to content

[Windows 10 Mobile] Εφαρμογές Πλοήγησης


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμφιβάλλω αν ξέρει η εταιρεία πόσοι χρήστες wp παγκοσμίως μείνανε ακόμα! ;)

 

Αμφιβαλλω αν ηξερε η εταιρεια ποσους υπαλληλους ειχε διαθεσει για τα wm 10...Να ταν 5?? Να ταν 6 ??:lol:

Κοτζαμ κολοσσος Ειχε παρατησει μια χουφτα devs να τα βγαλουν περα με το mobile.. Για αυτο και καθε Update που εφτιαχναν 5 χαλουσαν αλλα 3 καθε φορα. Τοσο ενδιαφερον ειχε δειξει τρομαρα της.

Αλλα ειναι κριμα για τα Fanbogia εδω μεσα που πετουσαν την σκουφια τους για το μελλον του λειτουργικου και το ποσο λαμπρο θα ειναι και πως δεν εχουμε δει κατι ακομα...,Και οι 95 στους 100 εχετε android πλεον...Α ρε κατι γελια...

 

Evris κοιτα να χαρεις το νοκια 8 που ειναι σοβαρη συσκευη απο ολες τις αποψεις και ασε την σαπια πλοηγηση της MS για τους <<ρομαντικους>>

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμφιβαλλω αν ηξερε η εταιρεια ποσους υπαλληλους ειχε διαθεσει για τα wm 10...Να ταν 5?? Να ταν 6 ??:lol:

Κοτζαμ κολοσσος Ειχε παρατησει μια χουφτα devs να τα βγαλουν περα με το mobile.. Για αυτο και καθε Update που εφτιαχναν 5 χαλουσαν αλλα 3 καθε φορα. Τοσο ενδιαφερον ειχε δειξει τρομαρα της.

Αλλα ειναι κριμα για τα Fanbogia εδω μεσα που πετουσαν την σκουφια τους για το μελλον του λειτουργικου και το ποσο λαμπρο θα ειναι και πως δεν εχουμε δει κατι ακομα...,Και οι 95 στους 100 εχετε android πλεον...Α ρε κατι γελια...

 

Evris κοιτα να χαρεις το νοκια 8 που ειναι σοβαρη συσκευη απο ολες τις αποψεις και ασε την σαπια πλοηγηση της MS για τους <<ρομαντικους>>

Σήμερα το βράδυ το ενεργοποίησα!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Άν και το πρόβλημα δεν αφορά μόνο την Ελλάδα αλλά και άλλες χώρες, δεν φαίνεται φώς στον ορίζοντα..Οπότε συνεχίζουμε αγγλιστί :lol:
Link to comment
Share on other sites

To μεν πρόβλημα με την αναζήτηση διευθύνσεων παραμένει, η δε πλοήγηση παραμένει εξαιρετική.

Έβαλα με το χέρι προορισμό, βρήκε κανονικά οδηγίες, με πήγε εξαιρετικά...

 

Του έβαλα και δύσκολα, κιόλας, αφού άλλαξα 5-6 φορές διαδρομή-στροφές στη μέση, και κάθε φορά με πήγε ολόσωστα.

 

Κρίμα, πραγματικά.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να ψάξει προορισμό με γούγλη, και να χρησιμοποιήσει στη συνέχεια την εφαρμογή open with maps, μήπως έστω κι έτσι λειτουργεί έμμεσα η αναζήτηση?

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω αγγλικη γλωσσα, οι οδηγιες θα ειναι στα αγγλικα? να δω ποτε θα το φτιαξουν. για την ωρα με σωζει το οτι εχω αποθηκευμενα αυτα τα μερη που πηγαινω και ολα καλα. κατα τα αλλα....

 

Κατα τ αλλα με το πατροπαραδοτο ρωτωντας πας στην πολη... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να ψάξει προορισμό με γούγλη, και να χρησιμοποιήσει στη συνέχεια την εφαρμογή open with maps, μήπως έστω κι έτσι λειτουργεί έμμεσα η αναζήτηση?

 

To δοκίμασα εγώ, και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ο γούγλης θα βρει την ακριβή διεύθυνση στο browser, όποια κι αν είναι αυτή...

 

Share στη συνέχεια, "open with maps" (είναι εφαρμογή), και οι "Χάρτες" θα ανοίξουν και θα ψάχνουν τη διεύθυνση πλέον.

 

Εδώ είναι το ωραίο: Και πάλι δεν την βρίσκουν, αλλά δεν έχει σημασία...έχει ανοίξει ο χάρτης της περιοχής επακριβώς, και ουσιαστικά στο κέντρο του είναι η διεύθυνση που ψάχνουμε.

 

Παρατεταμένο πάτημα, "οδηγίες προς εδώ", και λειτουργεί μια χαρά.

 

Ναι, είναι μπακαλίστικο, αλλά λύνει (παρακάμπτει, καλύτερα) το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δουλεύει. Έτσι κι αλλιώς, η offline αναζήτηση μας χαιρέτησε οριστικά εδώ και πάρα πολύ καιρό. Έστω και χρησιμοποιώντας την εξαποδώ, την σώζουμε την πατρίδα.
Link to comment
Share on other sites

σας βρηκα καλυτερη λυση. θελετε να πατε σε μια συγκεκριμενη διευθυνση. καντε την κοπιπ ειστ σε μια επαφη. αποδθκευστε την σας διευθυνση μιαςεπαφης δηλαδη. οταν κλικαρετε πανω στη διευθυνση της επαφης, θα σας ανοιξει τον χαρτη και θα την βρει τη διευθυνση
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σου χάλασε η αναζήτηση ή κάτι άλλο;

Στη δική μου λειτουργεί κανονικά η εφαρμογή (gps, αναζήτηση αγγλικά/ελληνικά).

η plohghsh, το γυρισα στα ελληνικα ετσι ωστε τουλαχιστον να παιζουν τα αποθηκευμενα. αυτο που εκανε ειναι πως οταν ξεκιναγα το gps και εβρισκε τη διαδρομη, μετα μου ζηταγε να δωσω σημειο εκκινησης και ας εβλεπε που ειμαι. και δεν σουλευε τιποτα μετα. θα το ξαναγυρισω να δω αν εφτιαξε
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά το τελευταίο mega-update του λειτουργικού, αργεί αρκετά να ξεκινήσει η πλοήγηση με "δεν υπάρχει σήμα gps".

 

Tο ζήτημα είναι ότι έχει βρει ακαριαία τη θέση που βρίσκομαι εκείνη τη στιγμή, οπότε κάτι δεν μου πάει καλά.

 

Restart κλπ, όλα έχουν γίνει.

 

Επίσης, σήμερα μόλις κατάφερα να σβήσω τους κατεβασμένους χάρτες και τους ξανακατεβάζω. Εδώ και μέρες είχα μόνιμα μήνυμα "υπάρχει πρόβλημα με τους χάρτες εκτός σύνδεσης μπλαμπλαμπλα" και δεν με άφηνε ούτε να τους σβήσω ούτε τίποτα.

 

Ίσως το ένα συνδέεται με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To θέμα με το gps να αργεί να κλειδώσει, παραμένει και μετά τη διόρθωση των χαρτών.

 

Χρειάζεται περίπου 3-4' για να ξεκινήσει η πλοήγηση.

 

Το περίεργο είναι πως στίγμα αρχικά, βρίσκει ακαριαία.

 

Δοκίμασα άλλες εφαρμογές που το χρησιμοποιούν, και έχω αντίστοιχη εικόνα: Στο πλοίο, έψαχνα θέση και ταχύτητα (για να βρίσω καπεταναίους, ναυτιλιακές κλπ). Στίγμα έπαιρνα με το που άνοιγα τη χ εφαρμογή. Για να πάρει όμως ταχύτητα, περνούσαν αρκετά λεπτά (με το εικονίδιο της τοποθεσίας να είναι συνέχει αναμμένο, σα να μη μπορούσε να πιάσει σε κίνηση) μέχρι να τα καταφέρει και να βγάλει ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δε πως αφού αποφάσισα να σβήσω εφαρμογή και κατεβασμένους χάρτες εντελώς, πλέον δεν μπορώ να κατεβάσω πάλι την εφαρμογή...τρώω error τάδε.

 

Κάπου-κάπως να βρω το apk?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δε πως αφού αποφάσισα να σβήσω εφαρμογή και κατεβασμένους χάρτες εντελώς, πλέον δεν μπορώ να κατεβάσω πάλι την εφαρμογή...τρώω error τάδε.

 

Κάπου-κάπως να βρω το apk?

To apk είναι package για android, μάλλον appx εννοείς. Την εφαρμογή maps πώς την έσβησες; Τελωσπάντων... Δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις την εφαρμογή, αλλά δοκίμασε τα παρακάτω βήματα μπας και λυθεί το πρόβλημα με το error της εγκατάστασης από το store.

 

1. Εγκατάστησε την εφαρμογή (interop tools - preview) από εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/p/interop-tools-preview/9ntgwlc0d3cs?activetab=pivot:reviewstab

2. Άνοιξε την εφαρμογή. Επιλογή: This device (through provider extensions) -> use this provider. Ίσως χρειαστεί να κρύψεις την κεντρική μπάρα επιλογών για να είναι εμφανές το OK.

3. Menu (hamburger button) -> General -> Applications (Αν δεν υπάρχει η επιλογή, ξεχνάς τα επόμενα βήματα και ψάχνεις άλλη λύση)

4. Επιλογή (στο pivot menu): Package List

5. Περίμενε να πάει στο 100% η διαδικασία. Μόλις τελειώσει η διαδικασία στη μπάρα μενού της εφαρμογής επίλεξε το πλήκτρο της πολλαπλής επιλογής.

6. Τσέκαρε όσα εικονίδια έχουν τίτλο Maps (Χάρτες ίσως στα ελληνικά... δεν ξέρω). Λογικά minimum 1, maximum 3 εικονίδια θα βρεις για κάθε εφαρμογή. Αν έχει μείνει κάποιο εικονίδιο, -πιθανόν- για αυτό το λόγο το store σου πετάει error και προχώρησε στο επόμενο βήμα. Αν όχι παραλείπεις τα επόμενα βήματα γιατί δεν έχει νόημα.

7. Πάτησε το πλήκτρο διαγραφής.

8. Ξανακάνε ένα refresh (από το βήμα 3 και μετά). Αν έχει γίνει η διαγραφή όλων των στοιχείων της εφαρμογής, λογικά θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση από το store χωρίς error. Κλείσε την εφαρμογή και δοκίμασε να κατεβάσεις τους χάρτες.

 

Αυτά... Αν δε λειτουργήσει και δε βρεις άλλη λύση (όπως π.χ. να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις την εφαρμογή εκτός store) δε γλιτώνεις (μάλλον) το hard reset.

 

p.s. Σχετικά με το προ-προηγούμενο μήνυμά σου και το GPS. Η δική μου πλοήγηση λειτουργεί κανονικά. Κλειδώνει γρήγορα, ξεκινάει άμεσα η πλοήγηση. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

To apk είναι package για android, μάλλον appx εννοείς. Την εφαρμογή maps πώς την έσβησες; Τελωσπάντων... Δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις την εφαρμογή, αλλά δοκίμασε τα παρακάτω βήματα μπας και λυθεί το πρόβλημα με το error της εγκατάστασης από το store.

 

1. Εγκατάστησε την εφαρμογή (interop tools - preview) από εδώ: https://www.microsoft.com/en-us/p/interop-tools-preview/9ntgwlc0d3cs?activetab=pivot:reviewstab

2. Άνοιξε την εφαρμογή. Επιλογή: This device (through provider extensions) -> use this provider. Ίσως χρειαστεί να κρύψεις την κεντρική μπάρα επιλογών για να είναι εμφανές το OK.

3. Menu (hamburger button) -> General -> Applications (Αν δεν υπάρχει η επιλογή, ξεχνάς τα επόμενα βήματα και ψάχνεις άλλη λύση)

4. Επιλογή (στο pivot menu): Package List

5. Περίμενε να πάει στο 100% η διαδικασία. Μόλις τελειώσει η διαδικασία στη μπάρα μενού της εφαρμογής επίλεξε το πλήκτρο της πολλαπλής επιλογής.

6. Τσέκαρε όσα εικονίδια έχουν τίτλο Maps (Χάρτες ίσως στα ελληνικά... δεν ξέρω). Λογικά minimum 1, maximum 3 εικονίδια θα βρεις για κάθε εφαρμογή. Αν έχει μείνει κάποιο εικονίδιο, -πιθανόν- για αυτό το λόγο το store σου πετάει error και προχώρησε στο επόμενο βήμα. Αν όχι παραλείπεις τα επόμενα βήματα γιατί δεν έχει νόημα.

7. Πάτησε το πλήκτρο διαγραφής.

8. Ξανακάνε ένα refresh (από το βήμα 3 και μετά). Αν έχει γίνει η διαγραφή όλων των στοιχείων της εφαρμογής, λογικά θα μπορείς να κάνεις εγκατάσταση από το store χωρίς error. Κλείσε την εφαρμογή και δοκίμασε να κατεβάσεις τους χάρτες.

 

Αυτά... Αν δε λειτουργήσει και δε βρεις άλλη λύση (όπως π.χ. να προσπαθήσεις να εγκαταστήσεις την εφαρμογή εκτός store) δε γλιτώνεις (μάλλον) το hard reset.

 

p.s. Σχετικά με το προ-προηγούμενο μήνυμά σου και το GPS. Η δική μου πλοήγηση λειτουργεί κανονικά. Κλειδώνει γρήγορα, ξεκινάει άμεσα η πλοήγηση. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

 

Ναι, προφανώς το appx...

 

Μια χαρά απεγκαταστάθηκε, το έχω κάνει και παλιότερα χωρίς πρόβλημα.

 

Ξεκινάω να δοκιμάζω τις προτάσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η επιλογή "Applications" δεν υπάρχει...

 

Σκ.τά!

 

Κι από σκ.τα...δοκίμασα μέσω appraisin μήπως βρω το appx, αλλά δυστυχώς έχει κλείσει κι αυτό.

 

Πώς τα έκαναν extract και τα σήκωναν?

Edited by Dekaohtoura
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η επιλογή "Applications" δεν υπάρχει...

 

Σκ.τά!

 

Κι από σκ.τα...δοκίμασα μέσω appraisin μήπως βρω το appx, αλλά δυστυχώς έχει κλείσει κι αυτό.

 

Πώς τα έκαναν extract και τα σήκωναν?

Έψαξα λίγο. Δεν ξέρω αν λειτουργήσει.

Πήγαινε εδώ: https://store.rg-adguard.net/

Βάλε το store link της εφαρμογής χάρτες στο αντίστοιχο πεδίο: https://www.microsoft.com/en-us/p/windows-maps/9wzdncrdtbvb (μάλλον αυτό είναι και για τα WM10)

περίμενε να σου βγάλει τα links με τα appx αρχεία.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το: Microsoft.WindowsMaps_2018.1119.1628.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe.appxbundle

Η δική μου έκδοση είναι προγενέστερη της παραπάνω. Ελπίζεις ότι το minimum api της παραπάνω είναι η 15063 και εφόσον φυσικά το αρχείο είναι έγκυρο.

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ για εγκατάσταση (εκτός από το βήμα 2 εννοείται, αφού το αρχείο το παίρνεις όπως παραπάνω): https://mspoweruser.com/257536-2/?fbclid=IwAR1AvEA_xYmKiw8Pm_a1O-Mfau-FY7fNRfqkJnKdvGGVZFTfucnacA0aU5o

Αναφέρεται στο LinkedIn, αλλά η διαδικασία είναι ίδια για οποιοδήποτε signed appx αρχείο.

Αν σου ζητηθεί κατά την εγκατάσταση κάποιο από τα αρχεία που βλέπεις, θα χρειαστεί να το μεταφέρεις και να το εγκαταστήσεις όπως παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο. Δεν ξέρω αν λειτουργήσει.

Πήγαινε εδώ: https://store.rg-adguard.net/

Βάλε το store link της εφαρμογής χάρτες στο αντίστοιχο πεδίο: https://www.microsoft.com/en-us/p/windows-maps/9wzdncrdtbvb (μάλλον αυτό είναι και για τα WM10)

περίμενε να σου βγάλει τα links με τα appx αρχεία.

Δοκίμασε να κατεβάσεις το: Microsoft.WindowsMaps_2018.1119.1628.0_neutral_~_8wekyb3d8bbwe.appxbundle

Η δική μου έκδοση είναι προγενέστερη της παραπάνω. Ελπίζεις ότι το minimum api της παραπάνω είναι η 15063 και εφόσον φυσικά το αρχείο είναι έγκυρο.

Ακολούθησε τις οδηγίες εδώ για εγκατάσταση (εκτός από το βήμα 2 εννοείται, αφού το αρχείο το παίρνεις όπως παραπάνω): https://mspoweruser.com/257536-2/?fbclid=IwAR1AvEA_xYmKiw8Pm_a1O-Mfau-FY7fNRfqkJnKdvGGVZFTfucnacA0aU5o

Αναφέρεται στο LinkedIn, αλλά η διαδικασία είναι ίδια για οποιοδήποτε signed appx αρχείο.

Αν σου ζητηθεί κατά την εγκατάσταση κάποιο από τα αρχεία που βλέπεις, θα χρειαστεί να το μεταφέρεις και να το εγκαταστήσεις όπως παραπάνω.

 

Δυστυχώς, ούτε αυτό.

Ενώ ξεκινάει και με ρωτάει αν θέλω να το εγκαταστήσω, τελικά δεν κάνει τίποτα.

Δοκίμασα επανεκκινήσεις, soft κλπ.

Δοκίμασα και το νεότερο, για να δω τι διαφορά υπάρχει (αφού το μετονόμασα από EAppxbundle που ήταν στην προκειμένη περίπτωση). Εδώ, μου έβγαλε πως δεν είναι συμβατό, οπότε κάτι γίνεται με την άλλη έκδοση αλλά δεν είναι αρκετό.

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη, μέχρι την επόμενη εβδομάδα που βγαίνει η μηνιαία "ενημέρωση", μπας και ξεκολλήσει ότι μπλοκάρει την εγκατάσταση τώρα.

Μετά, hard και βρισίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σε όλους,.

Να ρωτήσω κάτι γτ απέχω αρκετό καιρό απ' την αγαπημένη μου πλατφόρμα:

Υπάρχει, έστω κάποια, εφαρμογή με χάρτες κ πλοήγηση εκτός σύνδεσης;

(Σκέφτομαι μήπως ξανα-επαιρνα κάποιο windows phone, αν κ έχω το lumia 1020 64gb το οποίο μάλλον είναι υπεραρκετό με τα ωραία του κ τίμια wp8.1

 

(Νομίζω πάντως η καλύτερη επιλογή είναι όσα lumia έτρεχαν 8.1 κ μπορούσαν με α ή β τρόπο να πάρουν τα 10αρια..)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,.

Να ρωτήσω κάτι γτ απέχω αρκετό καιρό απ' την αγαπημένη μου πλατφόρμα:

Υπάρχει, έστω κάποια, εφαρμογή με χάρτες κ πλοήγηση εκτός σύνδεσης;

(Σκέφτομαι μήπως ξανα-επαιρνα κάποιο windows phone, αν κ έχω το lumia 1020 64gb το οποίο μάλλον είναι υπεραρκετό με τα ωραία του κ τίμια wp8.1

 

(Νομίζω πάντως η καλύτερη επιλογή είναι όσα lumia έτρεχαν 8.1 κ μπορούσαν με α ή β τρόπο να πάρουν τα 10αρια..)

Στα WP8.1 με την εφαρμογή "Here Drive". Μια χαρά λειτουργεί η εφαρμογή χωρίς σύνδεση (αναζήτηση προορισμού και πλοήγηση).

Στα WM10, στην εφαρμογή "Maps" η πλοήγηση λειτουργεί χωρίς σύνδεση, αλλά όχι η αναζήτηση νέου προορισμού. Για αποθηκευμένο προορισμό δε χρειάζεται σύνδεση. Μόλις βρεθεί ο προορισμός, η πλοήγηση γίνεται χωρίς σύνδεση, εφόσον φυσικά έχεις κατεβάσει τους χάρτες. Στη δική μου συσκευή (950) η εφαρμογή λειτουργεί άψογα.

Από τη στιγμή που έχεις το lumia 1020 και σκέφτεσαι να ξαναπάρεις WP, δε βρίσκω κανένα λόγο να ξαναπάρεις συσκευή με WP8.1. Ή χρησιμοποιείς τη συσκευή που έχεις ή πας σε WM10 είτε με το 650(πιο φθηνή λύση), είτε με 950/950 XL.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...