Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

Δυστυχώς ηρθε η μέρα να βάλω στο κουτί του το 950xl. Μετα απο πολλα χρόνια με wp, σειρά έχει το iOS.

Όλα καλα με το συγχρονισμό εκτός των sms. Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στο iphone;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενική απορία σε όσους ασχολούνται ακόμη.

 

Οι εφαρμογές appx και appxbundle, πώς μπορούμε να τις κάνουμε εξαγωγή από mass storage τους φακέλους ως εκτελέσιμα αρχεία appx/bundle?

 

Για τα WP8.1 τα xap, πολύ απλά μπαίνουμε στον φάκελο install της κάθε εφαρμογής, σβήνουμε ένα αρχείο *header.xml και κάνουμε όλα τα περιεχόμενα ένα zip το οποίο μετονομάζουμε σε xap.

 

Για τα appx/bundle που μπορεί να είναι σε ένα ή περισσότερους φακέλους, πώς τα πακετάρουμε σε appx/bundle? Μιλώ πάντα για προεγκατεστημένες εφαρμογές στο κινητό που μπορεί π.χ. να μην είναι πλέον διαθέσιμες στο κατάστημα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ευχαριστα νέα για τα Windows 10 Mobile!

 

Ετοιμάζεται το 1ο ανεξάρτητο κατάστημα που θα συνεχίσει όταν το κατάστημα της Microsoft κλείσει. Επιπλέον, υπάρχει στα πλάνα η δημιουργία του 1ου Chromium-based περιηγητή σε Windows 10 Mobile ώστε να μπορούν να λειτουργούν καλύτερα οι ιστοσελίδες μελλοντικά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νέα για τα Windows 10 Mobile!

 

Ετοιμάζεται το 1ο ανεξάρτητο κατάστημα που θα συνεχίσει όταν το κατάστημα της Microsoft κλείσει. Επιπλέον, υπάρχει στα πλάνα η δημιουργία του 1ου Chromium-based περιηγητή σε Windows 10 Mobile ώστε να μπορούν να λειτουργούν καλύτερα οι ιστοσελίδες μελλοντικά.

Πολύ ευχάριστα. links;

Νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο (αδύνατο τεχνικώς) να υλοποιηθούν. Μακάρι να είμαι λάθος. Ό,τι γίνει καλό θα είναι. Ιδίως στο ζήτημα του browser, επειδή αν σταματήσω να χρησιμοποιώ το 950 θα είναι λόγω του browser.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα είναι πολύ πρώιμο ακόμη. Αλλά ο δημιουργός του έχει μεράκι. Θα βγάζει τακτικά μικρές ενημερώσεις για Alpha εκδόσεις και κάποια στιγμή όταν θα είναι πιο ολοκληρωμένο θα βγάλει και beta. Είναι θετικό το ότι ξεκίνησε ενώ το κατάστημα της Microsoft λειτουργεί ακόμη, ώστε να είναι έτοιμο πριν κλείσει το επίσημο κατάστημα.

 

https://zella-store.github.io/

 

ο ίδιος μαζί με άλλους έχουν στα πλάνα και τον Chromium-based περιηγητή, αλλά εάν γίνει τελικά, θα χρειαστεί πολύς χρόνος λογικά...

 

Όσοι έχουν Telegram ας μπουν στις ομάδες

https://t.me/Windows10Phone

https://t.me/W8Mobile

 

και στο κανάλι του καταστήματος https://t.me/ZellaSoftAlpha

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Δεν ξέρω αν βλέπει κανείς πια τα post εδώ αλλά εγώ θα δοκιμάσω να ρωτήσω. Το Viber σας δουλεύει σωστά; Έμενα σε Lumia 650 στέλνει κανονικά αλλά στη λήψη δεν χτυπάει, ούτε στο εικονίδιο γράφει κάτι. Μόνο όταν ανοίξω την εφαρμογή εμφανίζονται τα μηνύματα. Και επίσης μέχρι να ανοίξω την εφαρμογή, αυτός που μου έχει στείλει δεν παίρνει αναφορά παράδοσης. Νέκρα... Έκανα και hard reset αλλά τίποτα. Ακούει κανείς!!!
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα!

Ειδοποιησεις ερχονται οταν ανοιξω την εφαρμογη....κλησεις ηχου και βιντεο κανονικα....L950 xl

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι εκδόσεις για Windows Mobile είναι παλαιότερες και λείπουν κάποια πράγματα. ΑΠό όσο ξέρω δεν πηγαίνουν ειδοποιήσεις στο παρασκήνιο, μονο αν ανοίξεις την εφαρμογή τα βλέπεις. Επίσης, για όσους έχουν έκδοση wp8.1, κατάφερε κάποιος να επαναφέρει το authentication και να ξαναλειτουργήσει το Viber.

 

Γενικά, νομίζω η πιο δυνατή κοινότητα για WIndows 10 Mobile και WIndowsphone 8.1 είναι στις δύο αντίστοιχες ομάδες στο Telegram. Είμαι συνδιαχειριστής και στις δύο. Σαφώς μπορείτε να ρωτάτε κι εδώ, αλλά εκεί μέσα υπάρχουν σχεδόν τα πάντα.

 

https://t.me/Windows10Phone

 

https://t.me/W8Mobile

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι πρέπει να ανοίξεις το Viber για να δεις τα μηνύματα που σού έρχονται. Δεν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις.

Επίσης εδώ και λίγο καιρό, δεν έχουμε ούτε messenger μέσω edge ή light social, likebook κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι πρέπει να ανοίξεις το Viber για να δεις τα μηνύματα που σού έρχονται. Δεν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις.

Επίσης εδώ και λίγο καιρό, δεν έχουμε ούτε messenger μέσω edge ή light social, likebook κτλ.

 

Έχει αλλάξει το fb συνολικά όχι μόνο στα wp. Μόνο η desktop έκδοση έχει πρόσβαση στα μηνύματα και οι επίσημοι messengers (Android, IOS, KaiOS). Που σημαίνει ότι δεν έχουμε μηνύματα σε καμία άλλη πλατφόρμα κινητών πέρα από τις επίσημα υποστηριζόμενες. Για τα W10m υπάρχουν εφαρμογές όπως Messenger UWP που χρησιμοποιούν desktop έκδοση για πρόσβαση στα μηνύματα, αλλά είναι λίγο glitchy, σε αρκετό κόσμο δεν λειτουργούν καν. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις firefox desktop User Agent σε PAWA, AllPWA, κλπ ή στον Monument browser και να έχεις πρόσβαση στον ίδιο σύνδεσμο. Αν σου λειτουργεί το Messenger UWP, θα σου λειτουργούν και οι εναλλακτικές.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι εκδόσεις για Windows Mobile είναι παλαιότερες και λείπουν κάποια πράγματα. ΑΠό όσο ξέρω δεν πηγαίνουν ειδοποιήσεις στο παρασκήνιο, μονο αν ανοίξεις την εφαρμογή τα βλέπεις. Επίσης, για όσους έχουν έκδοση wp8.1, κατάφερε κάποιος να επαναφέρει το authentication και να ξαναλειτουργήσει το Viber.

 

Γενικά, νομίζω η πιο δυνατή κοινότητα για WIndows 10 Mobile και WIndowsphone 8.1 είναι στις δύο αντίστοιχες ομάδες στο Telegram. Είμαι συνδιαχειριστής και στις δύο. Σαφώς μπορείτε να ρωτάτε κι εδώ, αλλά εκεί μέσα υπάρχουν σχεδόν τα πάντα.

 

https://t.me/Windows10Phone

 

https://t.me/W8Mobile

 

Ναι είναι παλαιότερες οι εκδόσεις και των w10m και του viber όμως και από όσο γνωρίζω δεν έχει κουνηθεί κάτι από αυτά στο store εδώ και καιρό. Αλλά οι ειδοποιήσεις δούλευαν. Θέλω να πω ότι αυτοί του viber κάτι πρέπει να πείραξαν.

Όσο για το Telegram δεν το γνωρίζω και αν υπάρχει κάποια λύση για το viber θα το εκτιμούσα αν μας την παραθέτατε εδώ.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι παλαιότερες οι εκδόσεις και των w10m και του viber όμως και από όσο γνωρίζω δεν έχει κουνηθεί κάτι από αυτά στο store εδώ και καιρό. Αλλά οι ειδοποιήσεις δούλευαν. Θέλω να πω ότι αυτοί του viber κάτι πρέπει να πείραξαν.

Όσο για το Telegram δεν το γνωρίζω και αν υπάρχει κάποια λύση για το viber θα το εκτιμούσα αν μας την παραθέτατε εδώ.

 

Το workaround είναι για την έκδοση 4 ή παλαιότερη που δεν μπορούσε καν να συνδεθεί... Δηλαδή για WP8.1. Στα 10άρια δεν έπαψε ποτέ να λειτουργεί από όσο ξέρω... Για τις ειδοποιήσεις δεν γνωρίζω κάτι, απλά σε μένα δεν λειτουργούν οπότε υπέθεσα ότι πάντα έτσι ήταν στα windowsphone...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος (faasf, evris...) να ανεβάσει την προτελευταία έκδοση του viber για wm10 για να δούμε αν εκεί δουλεύουν τα notifications; Αυτή που έχει τώρα το store είναι νομίζω η 6.6.1; Άρα θέλουμε την 6.6.0 Edited by scos
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιος (faasf, evris...) να ανεβάσει την προτελευταία έκδοση του viber για wm10 για να δούμε αν εκεί δουλεύουν τα notifications; Αυτή που έχει τώρα το store είναι νομίζω η 6.6.1; Άρα θέλουμε την 6.6.0

 

Υπάρχει μια έκδοση στη συλλογή της ομάδας, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι νεότερη ή παλαιότερη. Μπορείς να την κατεβάσεις από αυτό το φάκελο.

 

https://mega.nz/folder/SYtigRjB#EhNuflDF9fefSXuolgn0Rw/folder/fRNTRaRR

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια έκδοση στη συλλογή της ομάδας, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι νεότερη ή παλαιότερη. Μπορείς να την κατεβάσεις από αυτό το φάκελο.

 

https://mega.nz/folder/SYtigRjB#EhNuflDF9fefSXuolgn0Rw/folder/fRNTRaRR

 

Ευχαριστώ θα την δοκιμάσω και θα σου πω.

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Τζίφος! Ενώ λέει ότι είναι νεότερη έκδοση 6.6.21... Όταν την εγκαθιστώ μου λέει ότι είναι η 6.6.1 και κλασικά no notifications.
scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...