Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά τι ακριβώς εννοούσαν με την ενοποίηση του λειτουργικού σε μικρότερες οθόνες, όπου τα smartphones θα λείψουν;

Τα Windows Core OS είναι το αποτέλεσμα της ενοποίησης του λειτουργικού Evris. Δηλαδή τα Windows 10 μόνο με UWP συστατικά και χωρίς τα 7-8 Gbytes απομεινάρια (χονδρικώς) προηγούμενων εκδόσεων.

 

Ένα ελαφρύ λειτουργικό που θα τροφοδοτεί διάφορες συσκευές. Το λειτουργικό θα είναι κοινό και θα προσαρμόζεται (η διεπαφή) ανάλογα το μέγεθος και τον τύπο της οθόνης (μέγεθος, μία ή πολλές οθόνες κ.τ.λ.)

Αυτές είναι οι προδιαγραφές. Οι αναφορές υπάρχουν ήδη σε μεταγενέστερες εκδόσεις των W10, αφού τα κύρια συστατικά είναι κοινά (ίδια).

Το αν και το πότε θα δούμε συσκευές με WCOS (π.χ. andromeda) είναι άλλο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΠΕΣ ΤΑ!

 

Πλέον κινείται ως εταιρία λογισμικού και υπηρεσιών γιατί αυτά της φέρνουν κέρδη. Όπως κάθε εταιρία με σώας τα φρένα, πηγαίνει εκεί που υπάρχουν τα χρήματα (και δε τα πολλά) και ριψοκίνδυνα πειράματα τα αφήνει στην άκρη (ιδιαίτερα μετά το μεγάλο άνοιγμα των αρκετών δις που έκανε με τη Nokia και της γύρισε boomerang).

Το πολύ πολύ τώρα να παρουσιάσει κάποιο νέο Android από μεγάλο κατασκευαστή που απλά θα φέρει μέσα τη σουίτα εφαρμογών της (οπως με το Galaxy). Δε θα περίμενα Android συσκευή από msft.

 

Εκείνο που μου δίνει μία μικρή ελπίδα είναι πως το τμήμα Surface λειτουργεί σαν SkunkWorks και κρατά τα χαρτιά του κλειστά.

Σίγουρα θέλει ο Panos μία πλήρη γκάμα προιόντων από αυτό που λέμε εμείς σήμερα κινητό, μέχρι full fledge pc κ.λπ, μα αν η εμπειρία χρήσης τους είναι μικρότερη των προσδοκιών του, απλά δεν τις παρουσιάζει/ ρίχνει στην αγορά.

 

Τα 950- 950XL τα παρουσίαζε με μισή καρδιά γιατί (όχι απλά γιατί δεν πρόλαβε να δουλέψει πάνω τους και να τα ραφινάρει) αλλά γιατί στα χαρτιά ήταν να προσφέρουν τόσα περισσότερα ενώ το τελικό προιόν ήταν πολύ κάτω των προσδοκιών του. Κακό build quality, λειψό λειτουργικό και πολλες από τις πρωτοπορίες τους να είναι απούσες.

Προφανώς δεν υπολογίζουμε τις διαφορετικότητες των τμημάτων και των ανθρώπων που συνεργάστηκαν μετά την απορρόφηση της Nokia καθώς και του όλου κλίματος..

 

Μα πάντα εταιρεία λογισμικού και υπηρεσιών ήταν. Τα Windows mobile δεν τα έβγαλε για να εγορασω εγώ ένα lumia αλλά για να μου πουλήσεις τις εφαρμογές της μέσω αυτού. Δεν καιγόταν για να κερδίσει μέσα από το hardware. Ούτε την σειρά surface την δουλεύει για τα κέρδη αυτής. Απλά για να υπάρχει κάτι δυνατό στον χώρο με Windows και υπηρεσίες της.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Surface Phone τελικά τι θα είναι αν ποτέ βγει; Tablet που διπλώνει ή smartphone που ξεδιπλώνει;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Surface Phone τελικά τι θα είναι αν ποτέ βγει; Tablet που διπλώνει ή smartphone που ξεδιπλώνει;

Χαχαχα κάτι σαν βεντάλια! Μπράβο βρε evris!

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Surface Phone τελικά τι θα είναι αν ποτέ βγει; Tablet που διπλώνει ή smartphone που ξεδιπλώνει;
Χαχαχα!!! Έπεσα κάτω!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να ρωτήσω, αλλά ποιες είναι οι καλύτερες εφαρμογές φωτογραφίας στα WP?

 

Δοκίμασα Nokia Camera (ενσωματωμένη), Nokia Lumia Camera, OneShot και κάτι άλλες με φίλτρα κλπ.

 

Θέλω να δίνει το μέγιστο στην ποιότητα και όλες τις βασικές ρυθμίσεις (DNG, ISO, Exposure, Time, Focus κλπ). Κάτι παραπλήσιο με Lumia Camera (από αυτές που δοκίμασα είναι η καλύτερη), αλλά να δίνει καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Surface Phone τελικά τι θα είναι αν ποτέ βγει; Tablet που διπλώνει ή smartphone που ξεδιπλώνει;

 

Κάτι τέτοιο: :)

 

Jan_31_2018_11_26_29.0.gif

 

Το μέλλον (θέλετε κάποιοι ή όχι) είναι τα foldables. Θα έχεις ένα smartphone (με optional γραφίδα) που θα το αναδιπλώνεις και θα γίνεται tablet. :mobile:

 

θα έρθει η ώρα που θα τα σκάμε για τέτοια κινητά... θυμηθείτε το... ;)

 

Τα ίδια έλεγαν μερικοί και για τις 5-5.5-6 ίντσες πριν μερικά χρόνια. :p

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση με κάνει οτι μέσα σε 23 μέρες το Instagram ενημερώθηκε 2 φορές, ενώ είχε να ενημερωθεί αρκετό καιρό πριν τα Χριστούγεννα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

έχει αλλάξει κάτι?

Πριν μου έγραφε, για να δείτε το βίντεο κατεβάστε τη νέα έκδοση, φυσικά όταν πήγαινα εκεί να τη κατεβάσω με παρέπεμπαι στο play store!

Επίσης τώρα σε γράφει πριν πόσες ώρες ή μέρες μέσα για το κάθε φίλο στα μηνύματα. Όπως στο Messenger. Κάτι που δεν το είχε πριν. Κάποιες άλλες ακόμη που δεν θυμάμαι. Νομίζω περισσότερα κόλπα και νέα αυτοκόλλητα!

Με λίγα λόγια πρόσθεσαν κάποια, όχι όλα, πράγματα από το Android!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εντύπωση με κάνει οτι μέσα σε 23 μέρες το Instagram ενημερώθηκε 2 φορές, ενώ είχε να ενημερωθεί αρκετό καιρό πριν τα Χριστούγεννα!

 

Εμένα ακόμη και μετά το 2ο update κρασάρει όταν πάω να ανεβάσω στόρυ.

Επίσης δεν παίζει τα βίντεα

give some, lose some :lol:

 

Άσε που πλέον ο Edge rederάρει το facebook λες και είμαι πίσω στο μακρινό 2012 :X:rolleyes:

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμη και μετά το 2ο update κρασάρει όταν πάω να ανεβάσω στόρυ.

Επίσης δεν παίζει τα βίντεα

give some, lose some :lol:

 

Άσε που πλέον ο Edge rederάρει το facebook λες και είμαι πίσω στο μακρινό 2012 :X:rolleyes:

 

Στην αρχή έτσι έκανε κι εμένα στη δεύτερη αναβάθμιση το Instagram, λέω ωχ βάρενε! Ούτε scrolling δεν μπορούσες να κάνεις γρήγορα.

Με το που έκλεισα την εφαρμογή και την ξανάνοιξα, όλα δουλευαν ρολόι

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το Instagram στην έκδοση 41.1788.51075.0 δε μπορώ να επιλέξω αρχείο για να ανεβάσω στο story , κρασαρει. μπορω μόνο να βγάλω φωτογραφία ή να τραβήξω video απ ευθείας και να το κάνω story. οσο για τον edge χαλια μαυρα στη σελιδα του mobile.facebook.com Edited by Pehlis
http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

οσο για τον edge χαλια μαυρα στη σελιδα του mobile.facebook.com

Δεν χρησιμοποιώ facebook, αλλά έτυχε να διαβάσω για το θέμα.

2 λύσεις:

1. αντί για mobile.facebook.com γράψε: touch.facebook.com

ή

2. στις ρυθμίσεις του edge άλλαξε την προεπιλογή προτίμησης έκδοσης site από mobile σε desktop

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τώρα τελευταία το tile του Viber σκοτινιάζει και ξαναγίνετε ζωηρό 2-3 φορές την ημέρα! :(

Νομίζω άρχισε από την ενημέρωση του Αυγούστου να γίνεται αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

σε κανα διμηνο λεω να ξαναβαλω για καθημερινη χρηση το lumia, γνωριζουμε αν η offline καθοδηγηση στους χαρτες λειτουργει και παλι, ή δε θα επανελθει ποτέ ;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία το tile του Viber σκοτινιάζει και ξαναγίνετε ζωηρό 2-3 φορές την ημέρα! :(

Νομίζω άρχισε από την ενημέρωση του Αυγούστου να γίνεται αυτό.

Κάνει ηλιοθεραπεία :D

Link to comment
Share on other sites

Σκοτινιάζει είπα, όχι μαυρίζει... ;)

 

Όταν μαυρίζεις, το χρώμα του γίνεται πιο φωτεινό ή πιο σκοτεινό;

 

Νομίζεις ότι μόνο εσύ ξέρεις παιχνίδια με τις λέξεις...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν μαυρίζεις, το χρώμα του γίνεται πιο φωτεινό ή πιο σκοτεινό;

 

Νομίζεις ότι μόνο εσύ ξέρεις παιχνίδια με τις λέξεις...

Το μαύρο στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ηταν ένα απλό μαύρο τετράγωνο. Εδώ είναι σκοτεινό γιατί διακρίνετε οτι αυτό το τετράγωνο είναι η εφαρμογή του Viber! ;) Στο μαύρο δεν διακρίνεις τίποτα.... :p

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα χρόνο θα... συννεφιάσει όλο το λειτουργικό και θα πάμε για κάνα Android. Ίσως και νωρίτερα...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα χρόνο θα... συννεφιάσει όλο το λειτουργικό και θα πάμε για κάνα Android. Ίσως και νωρίτερα...

 

Ναι γιατί τώρα είναι μέσα στην λιακάδα το λειτουργικό... Άσε μας βρε evris πρωινιατικα.. χεχε

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί τώρα είναι μέσα στην λιακάδα το λειτουργικό... Άσε μας βρε evris πρωινιατικα.. χεχε

Εεεε που και που ρίχνει καμιά λιαχτίδα. Δεν σκεπάστηκε πλήρως! Χάχα....

Θα έρθω και στη μεριά σου μη φοβάσαι... :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...