Jump to content

[Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Viber πάντως μόλις μου ήρθε αναβάθμιση... Περίεργα πράγματα...

 

Ποια έκδοση του Viber σου ηρθε δηλ;

Επίσης τι έκδοση λειτουργικού έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μισό λεπτακι..για πιο πλεονεκτημα των skype&messenger μιλάς έναντι του Viber αφού και το τελευταίο ειναι universal app κανονικότατα;;

Μιλαμε σε περιπτωση που εγκαταληψει την UWP το Viber!

Εδω όλος ο πλανήτης μεταφέρει σχεδόν τα παντα σε arm ,για δεκάδες λογους και εσύ επιμένεις σε x86 ...το βιντεακι με τον snap 835 και τα <<εμεσα>>windows 10 δεν το είδες;

Το εμεσα=VM,δλδ να τρεχουν ουσιαστικα τα full windows μεσα στα Windows Mobile.

Για περιμενε να δουμε πως θα ανταποκριθεί ο SD835 σε ένα τετοιο σεναριο και ποσο βολικο θα είναι και μετα να συζητήσουμε ότι θες.

Βασικά αν μέχρι τοτε δεν εχει μείνει καμια εφαρμογή της προκοπής στο store όπως παει η δουλεια...και ένα υπερτουμπανο surface να βγαλει θα ειναι καταδικασμένο από την προηγούμενη μερα...

Και ειναι πολυ κρίμα για το viber διότι σε σχέση με το messenger και το what's app ειναι σαφέστατα καλύτερο...αλλα η Ms κάνει νανάκια....

Όταν ξεκινησαν τα windows 8 tablets,εβγεναν πολλοι "προφητες"να μας πουν για την ανυπαρξια των touch app και του store και την αποτυχια των windows tablets!

Για πες μου τωρα, ποσα καινουρια android tablet με το πλουσιοτατο store,εχεις δει να βγαινουν τα τελευταια 2 χρονια και ποσα Windows και ποσα κινεζικα βλέπεις που να μην είναι dual boot(X86),αλλα καθαρα android με ARM CPU?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε σε περιπτωση που εγκαταληψει την UWP το Viber!

 

Το εμεσα=VM,δλδ να τρεχουν ουσιαστικα τα full windows μεσα στα Windows Mobile.

Για περιμενε να δουμε πως θα ανταποκριθεί ο SD835 σε ένα τετοιο σεναριο και ποσο βολικο θα είναι και μετα να συζητήσουμε ότι θες.

 

Όταν ξεκινησαν τα windows 8 tablets,εβγεναν πολλοι "προφητες"να μας πουν για την ανυπαρξια των touch app και του store και την αποτυχια των windows tablets!

Για πες μου τωρα, ποσα καινουρια android tablet με το πλουσιοτατο store,εχεις δει να βγαινουν τα τελευταια 2 χρονια και ποσα Windows και ποσα κινεζικα βλέπεις που να μην είναι dual boot(X86),αλλα καθαρα android με ARM CPU?

 

Μα αυτο σου λέει το παραπάνω άρθρο..οτι παρατάει την υποστήριξη της UWP εφαρμογής του Viber, άρα ποια πλεονεκτήματα θα έχουν τα messenger & skype που ανέφερες;

Επίσης τι σχέση εχουν τα tablets με την κουβέντα μας; Το ξέρουμε ότι στα tablet ειναι μονοδρομος τα windows..αλλα μέχρι εκει.

Ειναι δυνατόν ολάκερη Ms να καίγεται να παντρέψει τα windows 10 με arm cpu και εμείς να μιλάμε για Χ86 σε κινητά; Περα από ότι δεν υπάρχει καταλληλος Χ86 cpu για smartphone αυτη την στιγμη εκει εξω...αλλα ειναι και Αδύνατο να ειναι λειτουργική συσκευή ας πουμε 5.5 ιντσών με full windows...εχω δουλέψει 7αρι tablet με windows και ήταν σπάσιμο νεύρων...φαντάσου με πιο μικρή οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λέει το παραπάνω άρθρο..οτι παρατάει την υποστήριξη της UWP εφαρμογής του Viber, άρα ποια πλεονεκτήματα θα έχουν τα messenger & skype που ανέφερες;.

Τα πλεονεκτήματα που αναφερα είναι μονο για UWP και σε περιπτωση που απομακρινει την uwp εφαρμογή του viber στα windows 10 laptop/tablet/hybrid ,χανει αυτόματα αυτές τις δυνατότητες και θα είναι σε μειονεκτικοτερη θεση σε σχεση με messenger & skype που διατηρουν τις uwp εφαρμογες τους.

Επίσης τι σχέση εχουν τα tablets με την κουβέντα μας; Το ξέρουμε ότι στα tablet ειναι μονοδρομος τα windows..αλλα μέχρι εκει..

Στο surface ,αν αναφερόσουν για το surface phone και όχι το tablet,τοτε γραψε λαθος.

Ειναι δυνατόν ολάκερη Ms να καίγεται να παντρέψει τα windows 10 με arm cpu και εμείς να μιλάμε για Χ86 σε κινητά; Περα από ότι δεν υπάρχει καταλληλος Χ86 cpu για smartphone αυτη την στιγμη εκει εξω...αλλα ειναι και Αδύνατο να ειναι λειτουργική συσκευή ας πουμε 5.5 ιντσών με full windows...εχω δουλέψει 7αρι tablet με windows και ήταν σπάσιμο νεύρων...φαντάσου με πιο μικρή οθόνη.

Από την στιγμη που μιλαμε για θανατο των windows mobile ,ειτε παμε σε χ86 windows κινητα ,ειτε όχι,ειτε το θελει η MS,ειτε όχι, καταλαβαίνεις ότι τελειωνει το κεφαλαιο ARM για τα windows,οριστικα !

Εκτός αν εχεις υποψη σου, καποια άλλη windows συσκευή που μπορει να εχει προοπτικη και μελλον η ARM?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτήματα που αναφερα είναι μονο για UWP και σε περιπτωση που απομακρινει την uwp εφαρμογή του viber στα windows 10 laptop/tablet/hybrid ,χανει αυτόματα αυτές τις δυνατότητες και θα είναι σε μειονεκτικοτερη θεση σε σχεση με messenger & skype που διατηρουν τις uwp εφαρμογες τους.

 

Στο surface ,αν αναφερόσουν για το surface phone και όχι το tablet,τοτε γραψε λαθος.

 

Από την στιγμη που μιλαμε για θανατο των windows mobile ,ειτε παμε σε χ86 windows κινητα ,ειτε όχι,ειτε το θελει η MS,ειτε όχι, καταλαβαίνεις ότι τελειωνει το κεφαλαιο ARM για τα windows,οριστικα !

Εκτός αν εχεις υποψη σου, καποια άλλη windows συσκευή που μπορει να εχει προοπτικη και μελλον η ARM?

 

Κοιτα να δεις επειδή ειναι μεγάλη κουβέντα...μιας και έχεις ασχοληθεί τα τελευταία χρονια αρκετά με τα windows-Windows phone γενικότερα, εδω αλλα και σε διπλανό forum...θα μπορούσες με λίγα λόγια να δώσεις μια εικονα στο τι πιστεύεις εσυ ότι πρόκειται να κάνει η Ms εάν το κάνει φυσικά, σε αυτη την γενιά smartphones ;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις επειδή ειναι μεγάλη κουβέντα...μιας και έχεις ασχοληθεί τα τελευταία χρονια αρκετά με τα windows-Windows phone γενικότερα, εδω αλλα και σε διπλανό forum...θα μπορούσες με λίγα λόγια να δώσεις μια εικονα στο τι πιστεύεις εσυ ότι πρόκειται να κάνει η Ms εάν το κάνει φυσικά, σε αυτη την γενιά smartphones ;

Τα πραγματα είναι πολύ απλα.Η MS θα προσπαθησει να διατηρισει τα WM οσο το δυνατο περισσοτερο μπορει.Θα βγαλει και το surface phone με arm, ευελπιστώντας ότι το brand name που εφτιαξαν τα υβριδικα της,θα τραβηξουν καποιο κοσμο.

Θα προσπαθησει να φτιαξει και ένα λογισμικο για τα φτηνα λαπτοπ(χ86&arm) που θα δεχονται εφαρμογες από το store μονο,μηπως και μπορεσει να φερει περισσοτερους χρηστες στα UWP apps και τραβηξει ξανα τους developers.

Και όταν όλα αυτά αποτυχουν,τοτε θα δωσει το πρασινο φως σε οσους κατασκευαστες επιθυμουν να φτιαξουν windows smartphones,να επιλεξουν οι ιδιοι ποιο windows os θελουν να βαλουν στις συσκευες τους.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

@ector7 Εννοείς ή arm ή χ86; Μάλλον προς το πρώτο θα κλείνουν όλοι σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο! ;)

Στο Viber πάντως μόλις μου ήρθε αναβάθμιση... Περίεργα πράγματα...

Ποια έκδοση σου ήρθε; :confused:

 

Edit: Ενημερώθηκε το outlook!

Επίσης ενημερώθηκε και το Awesome Tube, το οποίο έχω δυο βδομάδες που κατέβασα και είναι η τρίτη ενημέρωσή του!!! Tube Cast και Client for YouTube δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα! :worry:

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα είναι πολύ απλα.Η MS θα προσπαθησει να διατηρισει τα WM οσο το δυνατο περισσοτερο μπορει.Θα βγαλει και το surface phone με arm, ευελπιστώντας ότι το brand name που εφτιαξαν τα υβριδικα της,θα τραβηξουν καποιο κοσμο.

Θα προσπαθησει να φτιαξει και ένα λογισμικο για τα φτηνα λαπτοπ(χ86&arm) που θα δεχονται εφαρμογες από το store μονο,μηπως και μπορεσει να φερει περισσοτερους χρηστες στα UWP apps και τραβηξει ξανα τους developers.

Και όταν όλα αυτά αποτυχουν,τοτε θα δωσει το πρασινο φως σε οσους κατασκευαστες επιθυμουν να φτιαξουν windows smartphones,να επιλεξουν οι ιδιοι ποιο windows os θελουν να βαλουν στις συσκευες τους.

 

Ενδιαφέρουσα η σκέψη σου.

Εγω εχω διαφορετική άποψη βεβαια...θεωρώ πως το mobile Και σε αυτη την γενιά το έχασαν, απλα ήταν οριστικο-τελικό αυτη την φορα. Μπορεί να συνεχιζουν να δίνουν updates με ρυθμούς χελώνας σε κάποιες συσκευες αλλα μέχρι εκει και θα σου πω το λογο ποιο κατω...

Οι άνθρωποι εκει στην Ms έχουν χάσει και τον ενδιαφέρον τους για το mobile αλλα έχουν χάσει και την μπάλα..

Πχ..ανακοινώνουν ότι σταματουν την υποστήριξη του Minecraft στο mobile γιατί είπαν πως ειναι πολυ μικρό το ποσοστο πλέον...μετα από λιγες βγαίνει ένα επισημο log με τα χαρακτηριστικά του update για το εν λογω game και ανεφερε ότι θα δοθεί update για τα windows phone 10...λες και υπήρξαν ποτε windows phone 10...μετα από λίγες ώρες το έσβησαν..Και προχθές βγαίνουν τελικα και ανακοινώνουν νέο update με universal εφαρμογή για το Minecraft καθώς και για το mobile. Θετικοτατο φυσικά αλλα αν βγαίνει άκρη από αυτη την ασυννενοησια που επικρατεί εκει περα πες το μου ναι το ξέρω...Ουτε την ίδια τους την εφαρμογή στο δικό τους λειτουργικό δεν ξέρουν πως να προωθήσουν. Αλλα νταλλα...

Με απλα λόγια μιας και δεν νοιάζονται για το mobile ιδιαιτερα όπως βλέπουμε και μιας και όπως είπα σε συσκευές των 5.5 ιντων τα κανονικα windows ειναι μη λειτουργικά...απλα συνεχιζουν τα updates στο mobile ώστε να συνδιασουν κάποια στιγμη τα επόμενα χρονια το interface των wm10 ,και κάποια αλλα τους θετικά με τα ολόκληρα windows...για αυτο και ποντάρουν όπως φαινεται στο vm του snap 835 και ούτω καθεξης...

Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλος δρόμος εκτος και αν παρατήσουν εντελώς την κατηγορία smartphones και επικεντρωθούν σε αλλου είδους συσκευες...

Το κακό ειναι ομως ότι με αυτη τους την απάθεια γκρεμίζεται σιγα σιγα και ότι φτιαξαν με την universal πλατφόρμα γιατί βλεπουμε σημαντικες εφαρμογές να απέχουν με εντονους ρυθμούς...κανοντας σχεδόν αδύνατη την μελλοντική ύπαρξη ενός surface phone ή αν το βγάλουν το καταδιακαζουν να αποτύχει...

Τεσπα...δεν μπορεί να βγει κάποιος από αυτούς εκει περα, να ανακοινώσει τουλάχιστον κατι θετικό γενικοτερα για να μην εξαφανιζονται οι devs σαν τα κυνηγημένοι; Να δείξει έστω λιγη εμπιστοσυνη για την πλατφορμα της ωστε κρατήσει έστω και λιγο παραπάνω ;;

Με συγχωρείται για κάποια λάθη αλλα απαντώ από το 640 και η καθυστέρηση κατά την πληκτρολογηση ειναι έντονη...

Edited by panos9553
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα η σκέψη σου.

Εγω εχω διαφορετική άποψη βεβαια...θεωρώ πως το mobile Και σε αυτη την γενιά το έχασαν, απλα ήταν οριστικο-τελικό αυτη την φορα. Μπορεί να συνεχιζουν να δίνουν updates με ρυθμούς χελώνας σε κάποιες συσκευες αλλα μέχρι εκει και θα σου πω το λογο ποιο κατω...

Οι άνθρωποι εκει στην Ms έχουν χάσει και τον ενδιαφέρον τους για το mobile αλλα έχουν χάσει και την μπάλα..

Πχ..ανακοινώνουν ότι σταματουν την υποστήριξη του Minecraft στο mobile γιατί είπαν πως ειναι πολυ μικρό το ποσοστο πλέον...μετα από λιγες βγαίνει ένα επισημο log με τα χαρακτηριστικά του update για το εν λογω game και ανεφερε ότι θα δοθεί update για τα windows phone 10...λες και υπήρξαν ποτε windows phone 10...μετα από λίγες ώρες το έσβησαν..Και προχθές βγαίνουν τελικα και ανακοινώνουν νέο update με universal εφαρμογή για το Minecraft καθώς και για το mobile. Θετικοτατο φυσικά αλλα αν βγαίνει άκρη από αυτη την ασυννενοησια που επικρατεί εκει περα πες το μου ναι το ξέρω...Ουτε την ίδια τους την εφαρμογή στο δικό τους λειτουργικό δεν ξέρουν πως να προωθήσουν. Αλλα νταλλα...

Με απλα λόγια μιας και δεν νοιάζονται για το mobile ιδιαιτερα όπως βλέπουμε και μιας και όπως είπα σε συσκευές των 5.5 ιντων τα κανονικα windows ειναι μη λειτουργικά...απλα συνεχιζουν τα updates στο mobile ώστε να συνδιασουν κάποια στιγμη τα επόμενα χρονια το interface των wm10 ,και κάποια αλλα τους θετικά με τα ολόκληρα windows...για αυτο και ποντάρουν όπως φαινεται στο vm του snap 835 και ούτω καθεξης...

Δεν νομίζω πως υπάρχει άλλος δρόμος εκτος και αν παρατήσουν εντελώς την κατηγορία smartphones και επικεντρωθούν σε αλλου είδους συσκευες...

Το κακό ειναι ομως ότι με αυτη τους την απάθεια γκρεμίζεται σιγα σιγα και ότι φτιαξαν με την universal πλατφόρμα γιατί βλεπουμε σημαντικες εφαρμογές να απέχουν με εντονους ρυθμούς...κανοντας σχεδόν αδύνατη την μελλοντική ύπαρξη ενός surface phone ή αν το βγάλουν το καταδιακαζουν να αποτύχει...

Τεσπα...δεν μπορεί να βγει κάποιος από αυτούς εκει περα, να ανακοινώσει τουλάχιστον κατι θετικό γενικοτερα για να μην εξαφανιζονται οι devs σαν τα κυνηγημένοι; Να δείξει έστω λιγη εμπιστοσυνη για την πλατφορμα της ωστε κρατήσει έστω και λιγο παραπάνω ;;

Με συγχωρείται για κάποια λάθη αλλα απαντώ από το 640 και η καθυστέρηση κατά την πληκτρολογηση ειναι έντονη...

Τα ιδια λεγαν πολλοι και για τα windows tablets ,οτι δε κανουν τα full windows για tablets και touch screen και στο τελος τους πηρε και τα σοβρακα!

Αν παρακολουθουσες τις εξεληξεις για τις φημες ενως surface phone απο την αρχη,θα εβλεπες οτι οσο διαστημα ο κοσμος και οι φημες μιλουσαν για x86 κινητο,υπηρχε παρα πολλη ενδιαφερον και ενθουσιασμος για αυτο το σεναριο,μεχρι που επεσαν οι φημες οτι τελικα το surface phone θα ειναι με ARM soc,οπου επεσε τρελη ξενερα για την προοπτικη υπαρξης ενος surface κινητου.

Γι'αυτο μην κρινεις απο τη δικη σου εμπηρια ,ουτε με τα σημερινα δεδομενα και πιστευεις χωρις να κανει καν την εμφανηση του ενα τετοιο κινητο,οτι θα αποτυxει ή οτι δε θα ειναι βολικο.

Να σου υπενθημισω οτι οι UWP εφαρμογες εχουν την ιδιοτητα σε οθονη και aspect κινητων να περνουν ΑΚΡΙΒΩΣ το ΙΔΙΟ UI με αυτο που εχουν στα Windows Mobile.Βσικα με μια απλη προσθηκης mobile mode,να εχει το ιδιο UI με τα Windows Mobile και στο Windows desktop.

Να σου υπενθημισω οτι αυτη την στιγμη υπαρχουν 5 και 6 χρονων windows tablets,να μην μιλησω για αλλες x86 συσκευες που τρεχουν Official το τελευταιο λογισμικο και θα συνεχισουν να αναβαθμιζονται,κατι που δε θα μπορεσει να σου προσφερει μια συσκευη με ARM soc!

 

παιδια αυτο με το viber τι σημαινει;

οτι καποιθα στιγμη δεν θα παιζει στο lumia;

Αν ισχυουν αυτα που γραφει το αθρο,ναι θα σταματισει σε καποια στιγμη να παιζει στα windows mobile γενικα!

 

@ector7 Εννοείς ή arm ή χ86; Μάλλον προς το πρώτο θα κλείνουν όλοι σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο! ;)

Για ποιο θεμα μιλας ,ή arm ή χ86?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα κατά τύχη το laptop της κόρης μου με Windows 10 , και από περιέργεια ήθελα να δω πως τρέχουν οι εφαρμογές. Μπήκα λοιπόν και στο messenger και τι είδα!!! Η video κλήση δουλεύει κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα! Μάλιστα η ποιότητα της επικοινωνίας ήταν άριστη! Στα wp πότε θα έρθει άραγε;;;; οι περισσότερες εφαρμογές δουλεύουν πολύ καλύτερα απ' ότι είδα σε περιβάλλον Windows laptop.
Link to comment
Share on other sites

Η 6.6.21707.0

Εγώ έχω την 6.6.0! Τα υπόλοιπα νούμερα δεν τα βλέπω ούτε καν από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής! :(

Εμένα πάντως μέχρι και πριν που κοίταξα, δεν μου εμφανίζει κάποια νέα ενημέρωση του Viber!

Σήμερα άνοιξα κατά τύχη το laptop της κόρης μου με Windows 10 , και από περιέργεια ήθελα να δω πως τρέχουν οι εφαρμογές. Μπήκα λοιπόν και στο messenger και τι είδα!!! Η video κλήση δουλεύει κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα! Μάλιστα η ποιότητα της επικοινωνίας ήταν άριστη! Στα wp πότε θα έρθει άραγε;;;; οι περισσότερες εφαρμογές δουλεύουν πολύ καλύτερα απ' ότι είδα σε περιβάλλον Windows laptop.

Βλέπω μέχρι τα τάμπλετ λειτουργούν όλα σωστά Στο mobile τα χαλάνε! Γιατί όμως; Δεν θα μπορούσαν να βάλουν βιντεοκλήση και στο mobile; :worry:

Για ποιο θεμα μιλας ,ή arm ή χ86?

Για το τι συσκευές θα προτιμήσουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές να βγάλουν!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για το τι συσκευές θα προτιμήσουν οι υπόλοιποι κατασκευαστές να βγάλουν!

Δε τίθεται θέμα για ποιο θα προτιμήσουν οι κατασκευαστές.Ξέρουμε από τωρα ότι θα είναι x86,γιατί ακόμη και στα android tablet τους,αυτούς χρησιμοποιούν και ο λόγος είναι γιατί μπορούν να κάνουν τεράστιες παραγγελιές ενός επεξεργαστη και να του χρησιμοποιήσουν σε ένα καρο προϊόντα τους.

Δεν είναι βλακες οι κινέζοι που σχεδόν σε όλες τις συσκευές τους,εκτός των smartphones,χρησιμοποιούν x86 soc!

 

Υ.Γ.Η συζήτηση αυτη με τα λογισμικα γενικά,είναι off topic.Αν μεταφερθούν από κάποιο μοντερατορ στο θέμα που ασχολείται με τα Windows mobile 10 γενικα,θα ήταν το ιδανικότερο.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε βρε παιδια!! Λέει πως ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ στις 17 Μαρτίου! (τι παράξενο)..

 

Sent from mTalk

 

Σωστά,αυτό γράφει το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πού ακριβώς βλέπετε φως ορισμένοι... Εμένα πάντως αν τη γλιτώσει και δε πιάσω κάνα σφυρί (όπως έκανε ένας άλλος εδώ με ένα 640), σίγουρα θα το σπρώξω όσο όσο και έφυγα για Android. Τις τελευταίες μέρες τρώω τρελή φρίκη με τα πάντα. Η λύση με τα προβλήματα είναι να σταματήσω να το χρησιμοποιώ σαν smartphone. Για κλήσεις ειναι οκ! Αρκεί να μη θες Viber.

 

Επίσης, επειδή κάποιοι λέτε και ξαναλετε για τα tablets με Windows, μάλλον χωρίς να έχετε δοκιμάσει. Εγώ έχω ένα Asus 2in1 και μόνο με το πληκτρολόγιο μπορείς να το δουλέψεις. Σαν ταμπλετ δε γίνεται γιατί απλα το πληκτρολόγιο ειναι χειρότερο κι απο τα android 2.1 που έβγαιναν το 2009. Επίσης, οι περισσότερες upw εφαρμογές είναι επιεικώς απαράδεκτες (για να μη πω καμία απρεπή έκφραση), χωρίς να μπορείς να ρυθμίσεις καν τη γραμματοσειρά. Έτσι σε οθόνη 10.2 τα εικονίδια ειναι τραγικά μικρά για να μπορείς να τα χειρίζεσαι άνετα. Και αν μεγαλώσεις τα στοιχεία κειμένου στο 120%, μετά η γραμματοσειρά γίνεται εξαιρετικά μικρή και οι εφαρμογές φαίνονται τραγικά. Αυτη ειναι η αλήθεια. Δυστυχώς η πράξη έδειξε πως αν θέλεις ταμπλετ και smartphone παίρνεις android ή iphone/ipad. Και για Pc laptop 13" και πάνω παίρνεις Windows. Τώρα το τι λένε οι πωλήσεις νομίζω δεν απασχολει κανένα, εκτος κι αν είναι μέτοχος.

 

Και για να το εμπεδώσουμε, η πράξη έδειξε πως τα Windows mobile είναι άχρηστα σε σχέση με αυτά που κάνει ο ανταγωνισμός και γι αυτό πήγαν απατα. Δεν έχουν κανένα μέλλον και άδικα τρεφετε ελπίδες ορισμένοι, που αγνοειτε ότι η μια εφαρμογή μετά την άλλη σταματούν την υποστήριξη. Όνειρα βλέπετε μέσα στον καταναλωτικό εγωισμό σας που δε σας αφήνει να παραδεχτείτε ότι ήταν μια εντελώς λανθασμένη επιλογή, σε σχέση με τα απέναντι. Εγώ τουλάχιστον μετά απο 3 χρόνια ένα 630, 640, 435, 532 και τώρα ένα 735 παραδέχομαι πως έτσι είναι και ξέρω την επόμενη μου κίνηση.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν τρέφει αυταπάτες για τίποτα, όλοι ξέρουμε τι αγοράζουμε.... Επειδή εγώ προσωπικά βαρέθηκα να ακούω τον καθένα και τα παράπονα του, πηγαίνετε εκεί που θεωρείτε καλύτερα.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλα λόγια και από τις 2 πλευρές.

Η πραγματικότητα προς το παρόν είναι μία όμως.

Δε το λες και επιτυχημένο το σενάριο με τα wp προς ώρας και δεν το βλέπω να αλλάζει,με τις εφαρμογές να σταματούν η μία μετά την άλλη την υποστήριξη.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παίξαμε και χάσαμε Χρυσόστομε, αυτό όμως δεν θα το διαλαλούμε ολημερίς και οληνυχτίς.... Ξέρεις υπάρχει και η κούραση η ψυχολογική του να βλέπω εγώ προσωπικά τα ίδια και τα ίδια παράπονα εδώ μέσα. Άντε να μας τελειώσουν τα WP να σταματήσω να ακούω και τα παράπονα.... Έλεος πια!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παίξαμε και χάσαμε Χρυσόστομε, αυτό όμως δεν θα το διαλαλούμε ολημερίς και οληνυχτίς.... Ξέρεις υπάρχει και η κούραση η ψυχολογική του να βλέπω εγώ προσωπικά τα ίδια και τα ίδια παράπονα εδώ μέσα. Άντε να μας τελειώσουν τα WP να σταματήσω να ακούω και τα παράπονα.... Έλεος πια!

 

Δεν θα διαφωνήσω,με αυτό.

όπως βλέπεις,είναι ελάχιστη η συμμετοχή μου πια στο θέμα.;)

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω,με αυτό.

όπως βλέπεις,είναι ελάχιστη η συμμετοχή μου πια στο θέμα.;)

 

Κι εμένα είναι ελάχιστη, μια χαρά το ευχαριστιέμαι το 950 XL ακόμη......

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κουβέντα έχει ξεφύγει λίγο.. δεν ξέρω αν αναφέρθηκε σχετικά με την αναβάθμιση "φωτογραφίες" που έγινε πριν λίγες μέρες.

Διορθώθηκε το bug όπου όταν διέγραφες μία φωτογραφία και σε πήγαινε στην επόμενη, δεν έκανε zoom. Πλέον κάνει.

Επίσης όσο βλέπεις φωτογραφίες, όταν πατήσεις πίσω σε πάει στο σημείο που βλέπεις την τελευταία φωτογραφία και όχι στο σημείο που είχες πατήσει να ανοίξει η πρώτη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν τρέφει αυταπάτες για τίποτα, όλοι ξέρουμε τι αγοράζουμε.... Επειδή εγώ προσωπικά βαρέθηκα να ακούω τον καθένα και τα παράπονα του, πηγαίνετε εκεί που θεωρείτε καλύτερα.....

 

Καταλαβαίνω πως αναφέρεσαι σε μένα, αν όμως γυρίσεις μια σελίδα πίσω θα δεις ένα σωρό απο ολόκληρα σεντόνια που ειναι γεμάτα ανακρίβειες!! Και δε το μπορώ αυτό. Δεν έγραψα για να κλαφτω, αλλά γιατι πολλοί γράφουν ο,τι θέλουν.

 

Γράφει τώρα ο άλλος ότι σαρωσε λέει η ΜΣ στα ταμπλετ! Τι σαρωσε βρε καλε μου άνθρωπε; έχεις πιάσει 7-8-9-10 ιντσών "ταμπλετ" windows στα χέρια σου και απο τις δυο πλευρες και λες πως "σαρωσε η ΜΣ"; Που είναι ακόμη και η full εκδόσεις γεμάτες με ένα σωρό προβλήματα; που ακόμη και οι uwp είναι στην πλειονότητα τους άχρηστες; να ξέρουμε τι λέμε και τι γράφουμε ρε παιδιά, δηλαδή το λέω χωρίς ίχνος ειρωνείας. Ναι κι εγώ έχω 10 τέτοιες συσκευές στα χέρια μου και ξέρω και τα καλά τους και τα κακά τους και δε κάθομαι να ασχολούμαι. Τρελαίνομαι όμως βρε φίλε μου να μπαίνω και να βλέπω να λέει ο άλλος "και τι καλύτερο απο τα άλλα!", "δε χρειάζομαι εφαρμογές, αφού έχω τον browser", "το surface phone θα σκίσει τα παντας" "οι uwp-arm ειναι το μέλλον" και χίλια δυο άλλα... Δηλαδή με τον πόνο μας παίζουν;; δε ξέρω αλήθεια.

 

Και δε με νοιάζει αν θα μου πουν καποιοι "ξέρεις εγώ έχω Windows mobile απο εποχή 5.0 CE".. Νομίζω αυτό δεν εχει καμια σχέση, γιατί αρκεί να παραδεχτούμε όλοι πως το παιχνίδι χάθηκε.. Παπαλα... Πα-πα, πώς το λένε; τώρα απο ΘΑ, υποσχέσεις και ελπίδες, άλλο τίποτα.. Η ουσία είναι μια και δεν αλλάζει. Το λειτουργικό είναι πολύ πίσω, Απέτυχε, το τρένο έφυγε και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει. Ούτε οι πωλήσεις στην τελική, ούτε τα κέρδη των εταιριών, εκτος κι αν κάποιοι αγνοούν πως η Google είχε σχεδόν ΔΙΠΛΑΣΙΑ κερδη απο τη MS για το 2016.. Αυτά θέλουν χρόνια για να αλλάξουν και το δεδομένο ειναι ένα: Οποιος έχει τα φράγκα τρέχει κι οι άλλοι κοιτούν...

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κουβέντα έχει ξεφύγει λίγο.. δεν ξέρω αν αναφέρθηκε σχετικά με την αναβάθμιση "φωτογραφίες" που έγινε πριν λίγες μέρες.

Διορθώθηκε το bug όπου όταν διέγραφες μία φωτογραφία και σε πήγαινε στην επόμενη, δεν έκανε zoom. Πλέον κάνει.

Επίσης όσο βλέπεις φωτογραφίες, όταν πατήσεις πίσω σε πάει στο σημείο που βλέπεις την τελευταία φωτογραφία και όχι στο σημείο που είχες πατήσει να ανοίξει η πρώτη φωτογραφία.

 

Πολυ σωστή η παρατήρηση σου. Είχα αναφέρει πριν από αρκετές μέρες μετα από ενα update της εφαρμογης των φωτογραφιών είχαν βελτιωθεί παρα πολυ τα πραγματα(στο 640), ένοιωσα να μην φοβάμαι αν θα ζουμάρει..αν θα κάνει ζουμ αλλου..αν θα μαυρίσει η εικονα ή αν θα με αφήσει να μεταβω στην επόμενη εικονα...κάνει κατι ελάχιστα θεματακια αλλα η εμπειρία ειναι σχεδόν άριστη πλέον και ειμαι ικανοποιημένος για αυτο.

ΑΛΛΑ εδω ομως μιλάμε για κατι που από την πρώτη μερα Επρεπε να λειτουργεί υποδειγματικά..το ότι βελτιώθηκε 1 ΟΛΑΚΕΡΟ χρόνο μετα την επισημη κυκλοφορία των wm10 λεει παρα πολλα...και μεταξύ μας εχω φάει το κραξιμο με το τσουβάλι Ολους αυτους τους μηνες που φώναζα για τα bugs αυτής της εφαρμογής ετσι;

Τελος το ότι έχουμε επιλέξει κάποιοι αυτη την πλατφόρμα σημαίνει πως γούσταρουμε τα Wm και τα αγορασαμε για τους δικούς μας λογους..και προσωπικά δεν είπα ποτε ότι το android ειναι απίστευτο ή καταπληκτικό..αντιθετα η φιλοσοφία των Wm με εχει κερδίσει...αλλα το οτι η απαθεια της μαμας τα χαντακωσε ειναι μια πραγματικοτητα και περνα καθημερινα στο πετσι των developers...και φυσικά αυτο φαινεται από την πλέον Εντονοτατη αποχη των ελαχιστων χρηστών που απέμειναν...

Φυσικα και δεν μας μένει κατι αλλο από τα ευχαριστηθούμε τις συσκευές μας όσο μας περνει αλλα να λέμε τα συκα συκα και την σκάφη σκάφη....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Windows 10 Mobile] Προτάσεις και Απορίες Εφαρμογών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...