Jump to content

Ποιο από τα τρία;


melampous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλος ψάχνει να μπει για πρώτη φορά στον χώρο των windows phones και ψάχνει συσκευή.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης, θέλει όμως κάποια "βασικά" πράγματα, όπως:

1. Δύο κάμερες

2. Flash για την κάμερα (ή για χρήση φακού αν χρειαστεί)

3. Τουλάχιστον 1Gb ram

4. Μικρό μέγεθος συσκευής (μικρότερο από 127μμ μήκος)

 

Άλλα επιθυμητά στοιχεία είναι τα εξής:

1. Καλή μπαταρία (αυτονομία)

2. Γρήγορο και χωρίς κολλήματα ίντερνετ

3. Notification led

4. Δυνατότητα glance screen

 

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τέτοιες συσκευές, το έψαξα λιγάκι και βρήκα μόνο (!) τις εξής τρεις:

1. Lumia 532 (νέο κινητό αλλά δεν έχει flash για την κάμερα)

2. Lumia 820 (ιδανικό μέγεθος αλλά είναι αρκετά παλιό και δεν γνωρίζω αν θα πάρει τις τελευταίες αναβαθμίσεις)

3. Acer Liquid M220 Plus (http://www.vnp.gr/kinita-tilefona/acer/acer-liquid-m220-plus-8gb.html)

 

Για πείτε μου τη γνώμη σας, ποιο από τα παραπάνω αξίζει περισσότερο ή και αν υπάρχει κάποιο άλλο να προτείνετε (ή που αναμένεται σύντομα να κυκλοφορήσει).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο όμως είναι πάνω από 130μμ, ψάχνει για κάτι πιο μαζεμένο σε μέγεθος, γι' αυτό και αναφέρω τα τρία κινητά που αναφέρω στη λίστα.

Δεν αξίζει δηλαδή κάποιο από αυτά;

Το 820 φαίνεται πολύ ολοκληρωμένη επιλογή (αν και το πιο ακριβό από τα τρία), αλλά είναι και το πιο παλαιό, κινητό 3ετίας και βάλε...

Αν δεν ήταν τόσο παλιό, δεν θα υπήρχε κανένας ενδοιασμός. Η παλαιότητά του όμως γεννά πολλούς ενδοιασμούς...

Έχει κανείς άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου αναφέρθηκε, κάνε κάποιες υποχωρήσεις στο μέγεθος (για χιλιοστά μιλάμε άλλωστε) και πάρε 640 ή ακόμα καλύτερα 735.

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...

Δηλαδή, για να επιμένετε τόσο πολύ, υποθέτω ότι κανένα κινητό από τα παραπάνω που ανέφερα δεν πολυ-αξίζει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το 820 δεν είναι κακό τηλέφωνο, ωστόσο είναι όντως παλιό και windows 10 ίσως να μη πάρει επίσημα, με το windows insider program πάντως θα μπορεί να τα βάλει. Επίσης από άποψη μπαταρίας δεν είναι καλό και έχει παλιό επεξεργαστή.

Τα άλλα δυο δε θα τα πρότεινα σε κανένα, εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλο άνθρωπο και θέλει τα απολύτως βασικά, έχουν κακής ποιότητας οθόνες.

Τα πιο κοντινά στο 820 είναι αυτά που πρότειναν τα άλλα παιδιά 730, 735 (με διαφορές στην ασύρματη φόρτιση που απουσιάζει από το 730 και το 4G), μπορεί να είναι 1 εκατοστό πιο μακρύ είναι όμως πιο λεπτό και ελαφρύ από το 820. Επίσης κανένα από τα δυο δεν υποστηρίζει glance screen και ούτε έχουν Notification Led όπως όλα τα windows phone, κάτι έλεγαν οτι ίσως ενεργοποιηθεί το Notification Led που έχουν σα hardware με το windows 10, αλλά αμφιβάλλω.

Σίγουρα το πιο value for money είναι το 640 είναι όμως αρκετά μεγαλύτερο και μάλλον δε θα τον βολέψει.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά με wp 8.1 θα πάρουν windows 10, αλλά το 820 όντως δεν αξίζει να το αγοράσει κάποιος μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, νομίζω ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας.

Πάντως, για κάποιον που θέλει να μπει στον χώρο των windows phones, με μια μικρή (σε μέγεθος) αλλά αξιοπρεπή (σε χαρακτηριστικά) συσκευή, δεν υπάρχει πρόταση.

Ποιος ξέρει, ίσως μελλοντικά να υπάρξει πρόβλεψη για την κάλυψη αυτού του κενού στην αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό περίπου ψάχνω.

Πάντα υπάρχουν συμβιβασμοί.

 

1. Lumia 532, όχι flash

2. Lumia 620, όχι 1GB, όχι ράδιο.

3.Lumia 640, όχι μικρό

 

Διαλέγετε και δοκιμάζετε!

 

Θα κυκλοφορησει βάσει φημών 3.7 ίντσες αλλά με 512 μνήμη πιθανόν.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψάχνει να μπει για πρώτη φορά στον χώρο των windows phones και ψάχνει συσκευή.

Δεν είναι απαιτητικός χρήστης, θέλει όμως κάποια "βασικά" πράγματα, όπως:

1. Δύο κάμερες

2. Flash για την κάμερα (ή για χρήση φακού αν χρειαστεί)

3. Τουλάχιστον 1Gb ram

4. Μικρό μέγεθος συσκευής (μικρότερο από 127μμ μήκος)

 

Άλλα επιθυμητά στοιχεία είναι τα εξής:

1. Καλή μπαταρία (αυτονομία)

2. Γρήγορο και χωρίς κολλήματα ίντερνετ

3. Notification led

4. Δυνατότητα glance screen

 

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τέτοιες συσκευές, το έψαξα λιγάκι και βρήκα μόνο (!) τις εξής τρεις:

1. Lumia 532 (νέο κινητό αλλά δεν έχει flash για την κάμερα)

2. Lumia 820 (ιδανικό μέγεθος αλλά είναι αρκετά παλιό και δεν γνωρίζω αν θα πάρει τις τελευταίες αναβαθμίσεις)

3. Acer Liquid M220 Plus (http://www.vnp.gr/kinita-tilefona/acer/acer-liquid-m220-plus-8gb.html)

 

Για πείτε μου τη γνώμη σας, ποιο από τα παραπάνω αξίζει περισσότερο ή και αν υπάρχει κάποιο άλλο να προτείνετε (ή που αναμένεται σύντομα να κυκλοφορήσει).

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Ξεχνάς το 3. Μόνο lumia

Ήταν φίλη μου στο ίδιο δίλημμα. Το 820 είναι πάρα πολύ καλό αλλά παλιό. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι. Τα w10 θα τα πάρει και με το νόμο..... Προτίμησε το 532. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Άογο και φθηνό. 45€ μεταχ. άριστο.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για το 532 το βλέπω κι εγώ, αν και δεν έχει φλας...:mad:

Το 820 φαντάζει ιδανικό για τον φίλο μου αλλά, όπως λες κι εσύ, είναι παλιό...Κρίμα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανάμεσα στα δυο θα πήγαινα σε 820. Από τη στιγμή που θα πάρει windows 10 είναι για μένα ξεκάθαρο. Μιλάμε για ένα κινητό με amoled clear black οθόνη, πολύ καλύτερη από του 532, πολύ καλύτερη κάμερα με full hd εγγραφή βίντεο και όχι 480p.

Με τον επεξεργαστή δε ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά καθώς στην ουσία μιλάμε για ίδιο εσωτερικό με του 920 άρα θα βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με του 532 αν όχι καλύτερο και ίδια RAM. Δε γνωρίζω βέβαια τι θα γίνει στο μέλλον με τις αναβαθμίσεις, αλλά και το 532 με το hardware που έχει πόσο να το υποστηρίξουν.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανάμεσα στα δυο θα πήγαινα σε 820. Από τη στιγμή που θα πάρει windows 10 είναι για μένα ξεκάθαρο. Μιλάμε για ένα κινητό με amoled clear black οθόνη, πολύ καλύτερη από του 532, πολύ καλύτερη κάμερα με full hd εγγραφή βίντεο και όχι 480p.

Με τον επεξεργαστή δε ξέρω τι ακριβώς παίζει αλλά καθώς στην ουσία μιλάμε για ίδιο εσωτερικό με του 920 άρα θα βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με του 532 αν όχι καλύτερο και ίδια RAM. Δε γνωρίζω βέβαια τι θα γίνει στο μέλλον με τις αναβαθμίσεις, αλλά και το 532 με το hardware που έχει πόσο να το υποστηρίξουν.

 

Ποσα χρόνια είχε εγγυηθεί υποστήριξη η ms? 2 ή 3. Οπότε η εγγυημένη υποστήριξη του 820 τελειώνει (ίσως με την άφιξη των w10) ενώ το 532 έχει ακόμα ψωμί. Επίσης το 532 είναι 4πυρηνο ενώ το 820 2πυρηνο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ για το 820:

1. Είναι παλαιό, άρα πόσο ακόμα θα υποστηρίζεται;

2. Έχει δύο πυρήνες, αντί για 4 που έχουν τα περισσότερα, με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό για την απόδοσή του (αν και δεν γνωρίζω στα windows phones τι είναι πιο σημαντικό, ο αριθμός των πυρήνων ή ο συγχρονισμός αυτών, π.χ. 2 πυρήνες στα 1,5GHz του 820 έναντι 4 πυρήνων στα 1,2GHz)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έριξα μια ματιά στο ίντερνετ για τους επεξεργαστές, αυτό που κατάλαβα είναι ότι στην ουσία ο S4 plus που φοράει το 820 είναι στα επίπεδα του snapdragon 400, από την άλλη πλευρά η "κάρτα γραφικών" του snapdragon 200 μάλλον είναι λίγο καλύτερη λόγω νέων τεχνολογιών που υποστηρίζει.

Από εκεί και πέρα ναι έχετε δίκιο για την παλαιότητα, το 532 θα πάρει και από τα πρώτα την αναβάθμιση σε windows 10, όμως μιλάμε για μια entry level συσκευή, έχω στην κατοχή μου το 530 που αν εξαιρέσεις την έξτρα κάμερα και τη μνήμη πρόκειται ουσιαστικά για την ίδια συσκευή. Αν το θέλει απλά για να δοκιμάσει το λειτουργικό τη δουλειά του θα την κάνει μια χαρά, εγώ όμως δε θα πρότεινα το συγκεκριμένο κινητό αν θέλει να το κρατήσει καιρό.

Για μένα αν βγάλουμε το 820 από την εξίσωση το καλύτερο θα ήταν να πάει στο 730 είναι πολύ μικρή η διαφορά στις διαστάσεις από το 820.

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έριξα μια ματιά στο ίντερνετ για τους επεξεργαστές, αυτό που κατάλαβα είναι ότι στην ουσία ο S4 plus που φοράει το 820 είναι στα επίπεδα του snapdragon 400, από την άλλη πλευρά η "κάρτα γραφικών" του snapdragon 200 μάλλον είναι λίγο καλύτερη λόγω νέων τεχνολογιών που υποστηρίζει.

Από εκεί και πέρα ναι έχετε δίκιο για την παλαιότητα, το 532 θα πάρει και από τα πρώτα την αναβάθμιση σε windows 10, όμως μιλάμε για μια entry level συσκευή, έχω στην κατοχή μου το 530 που αν εξαιρέσεις την έξτρα κάμερα και τη μνήμη πρόκειται ουσιαστικά για την ίδια συσκευή. Αν το θέλει απλά για να δοκιμάσει το λειτουργικό τη δουλειά του θα την κάνει μια χαρά, εγώ όμως δε θα πρότεινα το συγκεκριμένο κινητό αν θέλει να το κρατήσει καιρό.

Για μένα αν βγάλουμε το 820 από την εξίσωση το καλύτερο θα ήταν να πάει στο 730 είναι πολύ μικρή η διαφορά στις διαστάσεις από το 820.

 

Συμφωνώ απολύτως για το 730. Νομίζω πως έχει και πολυ καλή μπαταρία. Απλά ο φίλος απέρριψε αυτές τις διαστάσεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια είναι η επίσημη υποστήριξη της MS σε αναβαθμίσεις... Πιθανότατα τα W10 να είναι η τελευταία κύρια αναβάθμιση για το 820...

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πας με κλειστά μάτια στο Lumia 640... Ta 10 χιλιοστά δεν είναι δα και καμιά τρομερή διαφορά στο μήκος που θες (141 mm είναι το 640)...

 

Όσο καλό και να φαίνεται σε σπεκς μην περιμένεις τίποτα τρελό από ένα κινητό 3 ετών (820)...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο μου, δυστυχώς, το μέγεθος είναι βασικό κριτήριο για την αγορά...

Κι επειδή ψάχνει κινητό το πολύ μέχρι 125μμ, η διαφορά μέχρι τα 141μμ του 640 είναι σημαντική...δεν τον βολεύει καθόλου στην καθημερινή χρήση.

Ο αδελφός του έχει ένα 630, νομίζω 130μμ είναι το μήκος του, και το θεωρεί οριακά μεγάλο...

Οπότε, μάλλον είναι μονόδρομος το 532, με τις όποιες ελλείψεις έχει σε τεχνικά χαρακτηριστικά...

Link to comment
Share on other sites

To 532 δεν αξίζει αυτήν την στιγμή τα λεφτά του, είχα πάρει το ds 64€ πριν 2 μήνες, καλύτερα να κάνει υπομονή για το 550, θέλω να πιστεύω ότι μέχρι τέλος του μήνα θα το έχουμε Ελλάδα το 550
Link to comment
Share on other sites

To 532 δεν αξίζει αυτήν την στιγμή τα λεφτά του, είχα πάρει το ds 64€ πριν 2 μήνες, καλύτερα να κάνει υπομονή για το 550, θέλω να πιστεύω ότι μέχρι τέλος του μήνα θα το έχουμε Ελλάδα το 550

 

Βρε παιδιά, αφού ξεκαθάρισε ο φίλος πως αυτές οι συσκευές απορρίπτονται λόγω μεγέθους. Μέχρι 125mm ψάχνει και το 550 είναι 136.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το θέμα όπως κι αλλά με χαροποιουν διοτι υπάρχει ζήτηση σε μικρότερα κινητα .

Έχει περάσει σε πολλους η αντίληψη οτι οτιδήποτε κάτω απο 5 ίντσες είναι άχρηστο.

Σίγουρα ο καθένας επιλέγει οτι θελει .

 

Το ζητούμενο είναι οτι ακόμα και στην πληθώρα των αντροιντ δεν υπάρχει ενα δυνατό 4ιντσο με τα ανάλογα μικρά bezel βέβαια.

 

Αλλά κι αν πας σε μεγαλυτερο δύσκολα κατεβαίνεις κλάση.

 

 

Σε ανάλογο δίλημμα στα windows phone. Δοκιμαζω το 620 με τους οποιους περιορισμούς του. Ελπιζωντας σς νέες συσκευές κι εκτός msft για κάτι καλό γύρω στις 4 ιντσες

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η αγορά είναι ελλιπέστατη σε καλές συσκευές κάτω από 4,5 ίντσες, είτε αφορά σε windows phones είτε σε android.

Ξαναλέω, κρίμα...:sick:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...