Jump to content

LeTv Le 1s (X500)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

kalispera se olous,signomi gia ta athlia ellinika alla molis perasa tin 16s kai den thimame pio pliktrologio iha gia ellinika opote prepei na psakso ena kenourgio

mono pou prin mpo stin diadikasia na katevazo efarmoges pou mpori na haso giati thelo na kano root ipa na rotiso mipos mporei kapios na me kathodigisi pos kano auto to root,hilia efharisto kai signomi pou sas evgala ta matia

 

Πρώτη σελίδα , πρώτο πόστ (#1) τα γράφει όλα αναλυτικά. Καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω το 500 που έχει συχνότητα 2.2

το 501 έχει 2.0

δες εδώ

http://www.letvmobileshop.com/letv-le-1s-x501.html

Αυτο το ξερω ,αλλα δε ξερω αν οι ρομ του χ500 κανει να τις βάλουμε και στο χ501. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παραγγειλα ενα ακομη κινητο και αντι να μου ερθει το χ500 ειναι το χ501. Θελω να ρωτησω αν εχε τεραστια διάφορα γιατι νομιζω ειχα δει οτι απλα ειναι χρονισμενο στα 2ghz και οχι στα 2,2. Μπορω να βαλω την τελευταία ρομ 16ς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο? Ιδιο recovery?

Επίσης φοραει την 13ς stable και οταν παταω update μου λεει οτι ειναι ενημερωμένο με την τελευταία εκδοση. Δεν θα επρεπε να βρει τις υπόλοιπες να κανει update?

Θυμάμαι ότι το 501 είναι το 500 αλλά για τις εκτός Κίνας αγορές, όπως Ινδική. Δεν πρέπει να έχει σοβαρές αλλαγές πέραν του λογισμικού, το οποίο έχει Google apps κτλ. Το θεωρώ καλύτερο.

Από πού το αγόρασες;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι το 501 είναι το 500 αλλά για τις εκτός Κίνας αγορές, όπως Ινδική. Δεν πρέπει να έχει σοβαρές αλλαγές πέραν του λογισμικού, το οποίο έχει Google apps κτλ. Το θεωρώ καλύτερο.

Από πού το αγόρασες;

Εγω εχω το χ500 και υποτίθεται παραγγειλα ξανα το ιδιο αλλα τελικα ηρθε το χ501. Απο το fastcardtech το πηρα. Λες να βαλω την 16ς με το recovery του δικου μας?

Αυτό για την ινδια το ειχα διαβασει και γω. Επίσης ηρθε χωρις play store γιατι επρεπε να πληρωσεις extra για να στο βάλλουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μηπως ξερει κανεις που βρισκεται το wallpaper που απεικονιζεται στην οθονη πιο πανω στην παρουσιαση του κινητου?απο τοτε που το αλλαξα δεν μπορω να το βρω πουθενα....
Link to comment
Share on other sites

Απο ελληνικα πως παει, εχει;

Κινεζιες έχει πολλές;

Για εμάς με την ρομ του Ιταλού, πως φλασαρουμε;

 

Maktheo

 

Ξέρεις οτι οι stock που βγαίνουν έχουν μόνο Κινεζικα-αγγλικά, οπότε ελληνικά μόνο με το morelocale2 κατεβασμένο από play store και root στο κινητό.

 

Κατεβάζεις την καινούρια και όπως είναι τη βάζεις στο χώρο αποθήκευσης του κινητού μέσω pc. Aφού έχεις τώρα την 010s του ιταλού , σημαίνει οτι έχεις twrp και ξέρεις τη διαδικασία : TWRP recovery->wipe όλα εκτός του internal storage->reboot to recovery-> install το zip που έχει τη ρομ->περιμένεις να γίνει η εγκατάσταση->wipe dalvik cache-cache->reboot to system.

 

Περιμένεις αρκετά λεπτά και έχεις πλέον τη νέα ρομ 6.0 MM!

 

Για google play store κλπ. κατεβάζεις απο εδώ http://opengapps.org/ (Αrm64, 6.0, picco) και πάλι install το .zip από TWRP.

 

root όποιο έχεις σε μορφή zip κάνει για εγκατάσταση πάλι μέσα από twrp, αλλιώς ψάξιμο στο google για UPDATE-SuperSU-v2.76 σε μορφή .zip.

 

--Πρόσεχε μην ξεχαστείς και δεν κάνεις πρώτα απ'όλα ένα backup τη rom που έχεις ήδη στο κινητό σου. (boot-data-system-nvram)--

Η απόφαση να προχωρήσεις είναι δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις οτι οι stock που βγαίνουν έχουν μόνο Κινεζικα-αγγλικά, οπότε ελληνικά μόνο με το morelocale2 κατεβασμένο από play store και root στο κινητό.

 

Κατεβάζεις την καινούρια και όπως είναι τη βάζεις στο χώρο αποθήκευσης του κινητού μέσω pc. Aφού έχεις τώρα την 010s του ιταλού , σημαίνει οτι έχεις twrp και ξέρεις τη διαδικασία : TWRP recovery->wipe όλα εκτός του internal storage->reboot to recovery-> install το zip που έχει τη ρομ->περιμένεις να γίνει η εγκατάσταση->wipe dalvik cache-cache->reboot to system.

 

Περιμένεις αρκετά λεπτά και έχεις πλέον τη νέα ρομ 6.0 MM!

 

Για google play store κλπ. κατεβάζεις απο εδώ http://opengapps.org/ (Αrm64, 6.0, picco) και πάλι install το .zip από TWRP.

 

root όποιο έχεις σε μορφή zip κάνει για εγκατάσταση πάλι μέσα από twrp, αλλιώς ψάξιμο στο google για UPDATE-SuperSU-v2.76 σε μορφή .zip.

 

--Πρόσεχε μην ξεχαστείς και δεν κάνεις πρώτα απ'όλα ένα backup τη rom που έχεις ήδη στο κινητό σου. (boot-data-system-nvram)--

Η απόφαση να προχωρήσεις είναι δική σου :)

Για πιο λόγο επιλέγουμε το pico ? Το arm να φανταστω παει αναλογα με τον επεξεργαστή ε?

Με official stable rom ποιο θα πρέπει να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν χάνεται το twrp μετά το φλασαρισματα της ρομ..

Χμμ... αυτό πρέπει να το δεις από μόνος σου , γιατί όταν πρωτοέβαλα MM (την 015s) , μετά έπρεπε να ξαναπεράσω twrp. Σε ίδιες ρομ (ΜΜ) δεν χρειάζεται να ξαναμπεί.

 

Γενικότερα έχει αλλαγές που αξίζουν;

Είναι MM 6.0 και η τελευταία που κυκλοφορεί. Αυτό και μόνο του είναι σημαντική αλλαγή για το κινητό. Από εκεί κ πέρα είναι προσωπικά γούστα.

 

 

Για πιο λόγο επιλέγουμε το pico ? Το arm να φανταστω παει αναλογα με τον επεξεργαστή ε?

Με official stable rom ποιο θα πρέπει να κατεβασω?

Όλα τα "πακέτα" gapps κάνουν τη δουλειά. Απλά το pico περνάει τα ελάχιστα απαραίτητα apps από την google. Αρκεί να είναι arm64 (για το κινητό μας) και συμβατά με τη ΜΜ 6.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα, έχω ένα φίλο που θέλει να του κάνω ρουτ και πέρασμά ελληνικών στο εν λόγο κινητό. Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση βήμα βήμα ; Προέρχομαι από άλλη "φαμιλια" κινέζων και δεν έχω ξανασχοληθει με LETV
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στη παρέα, έχω ένα φίλο που θέλει να του κάνω ρουτ και πέρασμά ελληνικών στο εν λόγο κινητό. Υπάρχει κάποιος οδηγός για εγκατάσταση βήμα βήμα ; Προέρχομαι από άλλη "φαμιλια" κινέζων και δεν έχω ξανασχοληθει με LETV

 

Ποια ρομ έχει τώρα το κινητό; custom ή official ;

 

Υπάρχουν 2 επιλογές :

Αν θέλεις μόνο root σε κινητό, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι. Απλή αναζήτηση στο google για update-SuperSU v2.**.zip και τη βάζεις με install απο custom recovery (twrp,cwm κλπ). Μετά για ελληνικά, από το play store κατεβάσεις και τρέχεις το morelocale2.

 

Υπόψη οτι ελληνικά θα βρείς μόνο σε custom, οι official ρομ εκδόσεις δεν έχουν.

Αν τώρα θέλεις να του βάλεις ρομ που να τα έχει όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτε άλλο , είναι αυτή : http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-le1s-x500/502059-rom-letv-x500-bb72-basata-su-eui-507-versione-indiana-stock.html , ----- κατεβάζεις αυτή που έχει στο ποστ #2 και την κάνεις εγκατάσταση από το twrp--.

Άλλες επιλογές - όρεξη νά'χεις για ασχολία- από εδώ : http://www.needrom.com/category/others/i-j-k-l/letv/ και στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ έχει τώρα το κινητό; custom ή official ;

 

Υπάρχουν 2 επιλογές :

Αν θέλεις μόνο root σε κινητό, υπάρχουν διάφορες μέθοδοι. Απλή αναζήτηση στο google για update-SuperSU v2.**.zip και τη βάζεις με install απο custom recovery (twrp,cwm κλπ). Μετά για ελληνικά, από το play store κατεβάσεις και τρέχεις το morelocale2.

 

Υπόψη οτι ελληνικά θα βρείς μόνο σε custom, οι official ρομ εκδόσεις δεν έχουν.

Αν τώρα θέλεις να του βάλεις ρομ που να τα έχει όλα έτοιμα και δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτε άλλο , είναι αυτή : http://www.androidiani.com/forum/modding-letv-le1s-x500/502059-rom-letv-x500-bb72-basata-su-eui-507-versione-indiana-stock.html , ----- κατεβάζεις αυτή που έχει στο ποστ #2 και την κάνεις εγκατάσταση από το twrp--.

Άλλες επιλογές - όρεξη νά'χεις για ασχολία- από εδώ : http://www.needrom.com/category/others/i-j-k-l/letv/ και στην πρώτη σελίδα του θέματος.

Ρίξτε και εδώ μια ματιά

http://www.letv.re/forum/101-rom/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αρχικα δεν ξερω αν εδω που γραφω θα εμφανιστει στο σωστο σημειο η δημοσιευση μου γιατι δεν ασχολουμαι πολυ με τα φορουμ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ. εχω το letv x500. Μια μερα σταματησε να λειτουργει κ δεν αναβε. Το εστειλα πισω και γυρισε επισκευασμενο. Η EUI που ειχε ηταν η 5.5.007s (stable). Τωρα εχει παλι την ιδια ΑΛΛΑ δεν ειναι οπως πριν. ΠΧ εχει αλλες εφαρμογες απο οταν το αγορασα κ επισης λειπει το κεντρικο κουμπι που μπαινεις στις εφαρμογες.Το μεσαιο με τις τελιτσες που εχει στην κεντρικη οθονη. Τις εφαρμογες τις εχει στις επομενες σελιδες χυμα. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ειναι πως η γρηγορη φορτιση δεν λειτουργει πλεον. Κανει 4,5 ωρες να φορτισει. Οπως επισης εφαρμογες οπως viber, whats up ειναι σαν να τις κλεινει ενω εχω ιντερνετ. Πρεπει δηλαδη να ανοιξω το viber και τοτε μου ερχονται ολα τα μνματα. οταν βγω μετα απο λιγη ωρα με δειχνει εκτος συνδερσης ενω ειμαι σε συνδεση κ εχω ιντερνετ. Αυτο το εκανε και οταν το αγορασα. Το βασικο προβλημα μου ομως ειναι η φορτιση πλεον. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? Εχω διαβασει πολλα εδω αλλα επειδη δεν πολυασχολουμαι δεν τα καταλαβαινω τελειως κατι wipe kati recovery. Μπορει καποιος να μου πει αν η φορτιση επηρεαστικε απο το λειτουργικο που αλλαξε? ΝΑ αντικαταστησω με ποια ΕUI? Δεν θελω να εχω την τελαυταια εκδοση. Θελω απλα να λειτουργει κανονικα η φορτιση κ οι εφαρμογες χωρις να πρεπει να ειμαι επιστημονας για να το κανω. Συγνωμη για το μεγεθος του κειμενου απλα ηθελα να εξηγησω ακριβως το προβλημα. ΑΝ μπορεσει να με βοηθησει καποιος τον ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Ή ρομ που είχες πριν δεν ήταν ή αυθεντική τώρα σου βαλανε την αυθεντική πιθανών για αυτό και λείπει εκείνο το κουμπί και στην θέση του πρέπει να έχει το κουμπί live ,

Λογικά αν είναι ή αυθεντική ρομ μπορείς να κάνεις αναβάθμιση από το κινητό απευθείας πηγαίνοντας στο εικονίδιο αναβάθμισης και θα σου λύσει όλα τα προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση του δεν υπάρχει τίποτα. Είναι κενό. Επίσης δεν έχω βρει πουθενά να λέει αναβάθμιση η update η κάτι αντιστοιχο
Link to comment
Share on other sites

Αν εκεί στο κουμπί που λες υπάρχει κενό τότε μάλλον τώρα σου βαλανε κάποια τροποποιημένη ρομ, και σε εμένα έτσι ήταν όταν το πηρα..

Έβαλα την ρομ του Ιταλού και όλα λειτουργούν ρολόι από τότε, και η ελληνική μεταγλώττιση είναι αψογη χωρίς κινεζιες..

Υπάρχει οδηγός για να ακολουθήσεις στην εγκατάσταση της

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

androidiani.com/forum/letv-x500/492828-modding-letv-x500-twrp-firmware-powered-bb72.html

 

Πέρνα το από μία μετάφραση στο google translate και βάλε/κατεβασε την έκδοση 10s (θεωρείται η πιο σταθερή και αξιόπιστη)

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το κακο οταν δεν θες να ενοχλησεις την κοινοτητα και καθεσαι και διαβαζεις 38 σελιδες.. :mad:

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 8 του ιταλου.

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 9 του ιταλου..

διαβαζω διαβαζω διαβαζω.. κατεβαζω την 10 του ιταλου!

ευτυχως τελειωσε το τοπικ, γιατι ακομα θα κατεβαζα ρομς! :dizzy:

 

μου το δωσε ενας φιλος να το ρουταρω, αλλα ξερετε πως ειν αυτα. το ενα φερνει το αλλο και.. :rolleyes:

 

να σας πω τον δικο μου τροπο: (μπορει να σας φανουν πολλα, αλλα ειναι ευκολα)

ουτε adb drivers χρειαζεται εκ των προτερων, ουτε τιποτα.

- ενεργοποιηστε το usb debugging (εχει ποστς που εξηγουν πως γινεται)

- κατεβαστε και εγκαταστηστε στο πισι σας το iroot απο εδω:

http://www.iroot.com/download/iroot (ασφαλες λινκ)

βοηθητικο βιντεο εδω:

αυτη η εκδοση του iroot εχει και το κινητο μας μεσα, εγκαθιστα στο πισι τους απαραιτητους drivers, το ρουταρει και του εγκαθιστα την TWRP Recovery (σε κινεζικη γλωσσα!).

του εγκαθιστα ομως το kingo root! (ναι ναι, το iroot τελικα βαζει kingo root) κακο αυτο. πολυ κακο! θα το βγαλουμε..

τι κανουμε μετα:

- κατεβαζουμε το superSU απο εδω. (εκδοση BETA-SuperSU-v2.52.zip). ειναι PRO εκδοση:

https://drive.google.com/folderview?id=0B-mgR2LkvkEtUWZQVXZVSVFScEU&usp=sharing

(το δεύτερο αρχείο που εχει αυτη η σελιδα, ειναι τα Google apps (Gapps), τα οποια τα εγκαθιστούμε (αν υπάρχει λόγος) με τον ιδιο τρόπο που εγκαθιστούμε το supersu)

 

-βαζουμε το supersu στην μνημη του κινητου μας, καπου να το βρισκουμε ευκολα (πχ φακελος downloads)

-ξανασυνδεομαστε στο iroot, και επιλεγουμε το unroot. καπου κατω αριστερα ενα κουμπακι ειναι.

"φευγοντας" το iroot μας βαζει μερικες κινεζιες μεσα, αλλα θα τις σβησουμε αργοτερα.

 

ουσιαστικα ομως βαλαμε ευκολα και γρηγορα την twrp recovery, χωρις πολλα πολλα.

ειναι ομως στα κινεζικα, γι αυτο κατεβαζουμε το ui.zip απο εδω:

http://www.needrom.com/download/letv-x5001s/

ειναι το αρχειο ui. δευτερο απο πανω.

καντε εναν λογαριασμο στο needrom. αξιζει και θα σας χρειαστει οσοι δεν εχετε. αν μη τι αλλο για να κατεβαζετε αρχεια.

παιρνουμε λοιπον το αρχειο ui και το βαζουμε στην μνημη του κινητου μας. συγκεκριμενα εδω:

Phone storage/TWRP/theme/ui.zip

αυτοματα μας κανει την TWRP αγγλικη!

 

τωρα εχουμε σωστη twrp recovery, και το supersu στην μνημη μας, ετοιμο να εγκατασταθει.

σβηνουμε το κινητο και παταμε πανω φωνης + κουμπι on, και μπαινουμε στην ρεκοβερυ.

παμε install, βρισκουμε τον φακελλο με το supersu και σερνοντας οριζοντια το κουμπακι swipe, το εγκαθιστουμε.

τωρα ειμαστε και ρουταρισμενοι.

απο δω και περα, συνεχιζουμε το ποστ #167 του TrelosEisai, για να φλασαρουμε οποια ρομ θελουμε.

το βρισκετε εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6444427#post6444427

 

αυτα και καλημερα. παω να φλασαρω την spagetti 10S :rolleyes:

Και εδώ ένας παρόμοιος τρόπος από έναν φίλο εδω..

 

Εγώ έτσι είχα ξεκινήσει να το κάνω αλλά το twrp είχε μείνει στα κινέζικα, οπότε μετά ακολούθησα τον τρόπο του Ιταλού..

Γενικότερα αν εγκαταστήσεις μία φορά το recovery (twrp) , μέρα η εγκατάσταση της ρομ είναι παιχνιδακι..

Αν δεν το κατεχεις, δωστο σε κάποιον που ξερει να σου περάσει την ρομ..

 

Maktheo

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...