Jump to content

Δυνατό σήμα Cosmote...???


tasos_wrc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία.Μήπως το σήμα της cosmote λόγω μεγαλύτερης συχνότητας δημιουργεί και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας στα κινητά;Παρατήρησα μια τέτοια διαφορά μεταξύ μιας cosmoκάρτας και μιας vodafone a carte.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατι τετοιο συμβαινει. Τα κινητα με TIM και Vodafone καταναλωνουν λιγοτερο απο αυτα με Cosmote. Αυτο συμβαινει γιατι στην Cosmote ανανεωνεται το σημα συχνοτερα (γινεται δηλαδη ελεγχος συχνοτερα)...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό ή κακό? :confused:

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

κατά κύριο λόγο αυτό που κάνει είναι να σου μαμάει την μπαταρία... τόσο δύκσολο είναι να αλλάξουν αυτήν την ρύθμιση??
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kardoula (26 Δεκ. 2004 , 22:43)

 

Αυτό είναι καλό ή κακό? :confused:

 

 

na sou pw kati...egw to thewrw kalo na iparxei afto ping metaksi keraias kai kinitou sou....na ksereis pote vriskesai kai pote den vriskesai sto diktio....

 

tha elega oti den exei toso plasmatiko sima....alla afto pistevw eksartatai pio poli apo to kinito kai apo tin perioxi pou vriskesai kai giafto pou sizitame...swstA? :wacko:

 

kales giortes:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tasos_wrc (26 Δεκ. 2004 , 16:54)

 

Έχω την εξής απορία.Μήπως το σήμα της cosmote λόγω μεγαλύτερης συχνότητας δημιουργεί και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας στα κινητά;Παρατήρησα μια τέτοια διαφορά μεταξύ μιας cosmoκάρτας και μιας vodafone a carte.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

allakses diktio apo voda se cosmote gia to sima? (Epeidi kai gw afto ekana kai apla apo periergeia rwtaw:) )

Link to comment
Share on other sites

Απλά είχε ο αδελφός μου ενα motorola με vodafone a la carte και με το έβαλα την cosmoκαρτα μου το κινητό δεν κρατάει μια μέρα....με μηδενική χρήση!!!!Το ρωτάω γιατί έχω βάλει σκοπό να πάρω το nokia 6260 το οποίο δεν διακρίνεται για την αυτονομία του.Αν λοιπόν συνεχίσω να έχω cosmote....την μάμισα!!!
H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tasos_wrc (27 Δεκ. 2004 , 00:55)

 

Απλά είχε ο αδελφός μου ενα motorola με vodafone a la carte και με το έβαλα την cosmoκαρτα μου το κινητό δεν κρατάει μια μέρα....με μηδενική χρήση!!!!Το ρωτάω γιατί έχω βάλει σκοπό να πάρω το nokia 6260 το οποίο δεν διακρίνεται για την αυτονομία του.Αν λοιπόν συνεχίσω να έχω cosmote....την μάμισα!!!

 

 

hahaa mou arese pou mou apantises amesa:) hahaha! ok !

mia xara einai i cosmote:P to kinito sou ftaiei :p

Link to comment
Share on other sites

Με την κοσμοτε (στα 1800) η μπαταρια κραταει (standby) εως και 30-40% λιγοτερο σε σχεση με Βονταφον και ΤΙΜ (900) αλλα μιλας (talktime) εως και 30-40% περισσοτερο με Κοσμοτε απο τις αλλες 2.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (27 Δεκ. 2004 , 15:08)

 

Με την κοσμοτε (στα 1800) η μπαταρια κραταει (standby) εως και 30-40% λιγοτερο σε σχεση με Βονταφον και ΤΙΜ (900) αλλα μιλας (talktime) εως και 30-40% περισσοτερο με Κοσμοτε απο τις αλλες 2.

 

 

nomizw i cosmote doulevei sto 1mW ...enw ta 900aria diktia sta 2mW...giafto kai katanalwnoun perissotero otan milas!

Link to comment
Share on other sites

ρόλο στην κατανάλωση δεν παίζει η συχνότητα αλλά το πόσες φορές επικοινωνεί το κινητό με το σταθμό :( Δυστυχώς η cosmote το τρελαίνει το κινητό μας και μας τρώει και την μπαταρία...!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri (27 Δεκ. 2004 , 19:02)

 

ρόλο στην κατανάλωση δεν παίζει η συχνότητα αλλά το πόσες φορές επικοινωνεί το κινητό με το σταθμό :( Δυστυχώς η cosmote το τρελαίνει το κινητό μας και μας τρώει και την μπαταρία...!!

 

 

Κατα την γνωμη μου περισσοτερο ρολο παιζει το ποσο μακρυα εισαι απο μια κυψελη (οσο πιο μακρυα τοσο πιο πολυ ζοριζεται το κινητο να κρατησει επαφη ακομη και standbye), όμως: βασικα λογω αρχιτεκτονικης του δικτυου της κοτε οταν κινεισαι η συχνοτητα μεταγωγης απο την μια κυψελη σε μια άλλη ειναι μεγαλυτερη σε αυτη την περιπτωση κυριως "μαμιεται" και η μπαταρια.. απο την αλλη ομως εχεις ενα πυκνοτερο δικτυο κάλυψης με πολλα θετικα όπως : αυξημενη χωρητικοτητα και καλυτερη κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ppkmoby (28 Δεκ. 2004 , 10:59)

 

.. απο την αλλη ομως εχεις ενα πυκνοτερο δικτυο κάλυψης με πολλα θετικα όπως : αυξημενη χωρητικοτητα και καλυτερη κάλυψη

 

 

συμφωνώ μέ όλα τα προηγούμενα που είπες, απλά στο τελευταίο χρειάζεται και κάτι ακόμα για πυκνό δίκτυο και χωρητικότητα: ευρύ φάσμα συχνοτήτων!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PP6210 (29 Δεκ. 2004 , 10:21)

 

συμφωνώ μέ όλα τα προηγούμενα που είπες, απλά στο τελευταίο χρειάζεται και κάτι ακόμα για πυκνό δίκτυο και χωρητικότητα: ευρύ φάσμα συχνοτήτων!

 

 

To exei sta 1800 me 2x25 fasma gi ayto h cosmote einai kalyterh apo tis alles sta megala astika kentra,exei th megalyterh xwrhtikothta se ayth th banta alla sta 900 to katexei h vodafone,to 8ema einai oti kai h TIM pou exei ligo fasma stis dyo bantes me diplasies keraies 8a exei kai ayth kalh xwrhtikothta

 

Oso anafora thn katanalwsh ths mpatarias prwth erxete h cosmote,deyterh h Q(me to diko ths diktyo)trith h TIM kai teleytaia h vodafone

Link to comment
Share on other sites

SeCtoR, είσαι σίγουρος ότι η ΤΙΜ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε μπαταρία από τη βόντα; Σε άλλο σημείο του φόρουμ νομίζω πως είχε αναφερθεί το αντίθετο, και στηριζόταν στο ότι η ΤΙΜ επικοινωνεί λιγότερο συχνά από τη βόντα (οι σταθμοί τους δηλ.) με τα κινητά μας...

Πάντως για την 1η θέση δεν υπάρχει αμφιβολία, την κατέχει με διαφορά η κοσμοτέ. Δεν θα ξεχάσω τη φρίκη που ένιωσα όταν πήρα με σύνδεση κοσμοτέ το τότε Ericsson 388 στα 1800ΜΗz και είδα να αδειάζει στα μισά της μέρας! Το 900άρι 388 έβγαζε 1μέρα τουλάχιστον!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nosferatu ( 1 Ιαν. 2005 , 20:12)

 

SeCtoR, είσαι σίγουρος ότι η ΤΙΜ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε μπαταρία από τη βόντα; Σε άλλο σημείο του φόρουμ νομίζω πως είχε αναφερθεί το αντίθετο, και στηριζόταν στο ότι η ΤΙΜ επικοινωνεί λιγότερο συχνά από τη βόντα (οι σταθμοί τους δηλ.) με τα κινητά μας...

Πάντως για την 1η θέση δεν υπάρχει αμφιβολία, την κατέχει με διαφορά η κοσμοτέ. Δεν θα ξεχάσω τη φρίκη που ένιωσα όταν πήρα με σύνδεση κοσμοτέ το τότε Ericsson 388 στα 1800ΜΗz και είδα να αδειάζει στα μισά της μέρας! Το 900άρι 388 έβγαζε 1μέρα τουλάχιστον!

 

 

H Tim sou adeiazei th mpataria pio grhgora apo voda standar ayto,h diafora einai poly mikrh se sxesh me cosmote-voda h kai cosmote-TIM

Link to comment
Share on other sites

Παιζει μεγαλο ρολο την περιοχη. Σε καποιες περιοχες η ΤΙΜ στην αδειαζει λιγοτερο απο την Βοντα και το αντιστροφο σε καποιες αλλες.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths ( 3 Ιαν. 2005 , 21:31)

 

Παιζει μεγαλο ρολο την περιοχη. Σε καποιες περιοχες η ΤΙΜ στην αδειαζει λιγοτερο απο την Βοντα και το αντιστροφο σε καποιες αλλες.

 

nomizw oti einai analoga poso konta eisai stin keraia...diladi poso kalo sima exeis.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξερω αν παίζει ρόλο,αλλα στο κινητό μου(siemens me45)έχει την επιλογή 'ταχεία αναζήτηση'.Αυτή την επιλογή την έχει και ένα αρχαίο μοτορόλα που έχω.Σου δίνει την δυνατότητα να επιλεξεις αν το κινητό σου θα επικοινωνεί με την κεραία σε σύντομα ή αραιά διαστήματα ωστε να μη σου τρώει μπαταρία.

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kardoula ( 4 Ιαν. 2005 , 14:27)

 

Παιδιά δεν ξερω αν παίζει ρόλο,αλλα στο κινητό μου(siemens me45)έχει την επιλογή 'ταχεία αναζήτηση'.Αυτή την επιλογή την έχει και ένα αρχαίο μοτορόλα που έχω.Σου δίνει την δυνατότητα να επιλεξεις αν το κινητό σου θα επικοινωνεί με την κεραία σε σύντομα ή αραιά διαστήματα ωστε να μη σου τρώει μπαταρία.

 

 

den kserw giati alla mou fainetai poli koulo afto pou les...mporei na exei taxeia anazitisi alla den nomizw na exei sxesi me afto...mallon tha einai kati san ti xeirokiniti epilogi diktiou i kati allo telospantwn....

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bezoss ( 4 Ιαν. 2005 , 16:53)

 

den kserw giati alla mou fainetai poli koulo afto pou les...mporei na exei taxeia anazitisi alla den nomizw na exei sxesi me afto...mallon tha einai kati san ti xeirokiniti epilogi diktiou i kati allo telospantwn....

:blink:

 

 

H Taxeia anazhthsh einai gia pio grhgorh anazhthsh kypselhs,me thn energopoihsh ths taxeias anazhthshs h eggrafh sto diktyo pragmatopoieitai se mikrotera xronika diasthmata,ayto exei ws apotelesma na peftei h mpataria pio grhgora,thn epilogh thn exoun ola ta siemens :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nosferatu ( 1 Ιαν. 2005 , 18:12)

 

SeCtoR, είσαι σίγουρος ότι η ΤΙΜ έχει μεγαλύτερη κατανάλωση σε μπαταρία από τη βόντα; Σε άλλο σημείο του φόρουμ νομίζω πως είχε αναφερθεί το αντίθετο, και στηριζόταν στο ότι η ΤΙΜ επικοινωνεί λιγότερο συχνά από τη βόντα (οι σταθμοί τους δηλ.) με τα κινητά μας...

Πάντως για την 1η θέση δεν υπάρχει αμφιβολία, την κατέχει με διαφορά η κοσμοτέ. Δεν θα ξεχάσω τη φρίκη που ένιωσα όταν πήρα με σύνδεση κοσμοτέ το τότε Ericsson 388 στα 1800ΜΗz και είδα να αδειάζει στα μισά της μέρας! Το 900άρι 388 έβγαζε 1μέρα τουλάχιστον!

 

 

Η vodafone έχει BSPA7,η ΤΙΜ BSPA5 και η cosmote BSPA2!!!! Ως συνέπεια η vodafone καταναλώνει λιγότερο από όλες,ηΤΙΜ κάπου τόσο και η cosmote πάρα πολύ.Βέβαια στη vodafone εφόσον το κινητό σου δεν επικοινωνεί τόσο συχνά με το σταθμό δείχνει πολλές φορές εικονικό σήμα και σε συνδυσμό με το ΤΧ που το τσιτώνει κάργα κοροιδεύει τους πελάτες της...Η cosmote και η ΤΙΜ είναι οκ στο θέμα αυτό...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri ( 5 Ιαν. 2005 , 23:08)

 

Η vodafone έχει BSPA7,η ΤΙΜ BSPA5 και η cosmote BSPA2!!!! Ως συνέπεια η vodafone καταναλώνει λιγότερο από όλες,ηΤΙΜ κάπου τόσο και η cosmote πάρα πολύ.Βέβαια στη vodafone εφόσον το κινητό σου δεν επικοινωνεί τόσο συχνά με το σταθμό δείχνει πολλές φορές εικονικό σήμα και σε συνδυσμό με το ΤΧ που το τσιτώνει κάργα κοροιδεύει τους πελάτες της...Η cosmote και η ΤΙΜ είναι οκ στο θέμα αυτό...

 

 

poli goustarw pou milate eksidikevmena!!!vasika eikoniko sima ligo poli exoun oles...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mixtri ( 5 Ιαν. 2005 , 23:08)

 

Η vodafone έχει BSPA7,η ΤΙΜ BSPA5 και η cosmote BSPA2!!!! Ως συνέπεια η vodafone καταναλώνει λιγότερο από όλες,ηΤΙΜ κάπου τόσο και η cosmote πάρα πολύ.Βέβαια στη vodafone εφόσον το κινητό σου δεν επικοινωνεί τόσο συχνά με το σταθμό δείχνει πολλές φορές εικονικό σήμα και σε συνδυσμό με το ΤΧ που το τσιτώνει κάργα κοροιδεύει τους πελάτες της...Η cosmote και η ΤΙΜ είναι οκ στο θέμα αυτό...

 

 

Kai h Q exei BSPA4 me to diko ths diktyo alla pou na to breis mono se 5 megales poleis tis Ellados se olh thn ypoloiph Ellada epikratei oti eipes gia vodafone :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...