Jump to content

Αξιοπρεπές smartphone μέχρι 150euro...


Green_Dragon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου!

 

Έχω χάσει την επαφή με την εξέλιξη στην αγορά κινητών και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Θέλω να αγοράσω μία συσκευή για την κόρη μου και τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι max 150 euro.

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες: Οθόνη 5,0", βασικές λειτουργίες τηλεφώνου, ΟΧΙ παιχνίδια, αξιοπρεπή κάμερα και οπωσδήποτε GPS καλό, επειδή σκοπεύει να χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης.

 

Ξέρω ότι τα χρήματα είναι λίγα...τουλάχιστον ας πάρω το καλύτερο σε αυτά!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στα χρήματα που ψάχνεις η μοναδική επιλογή είναι το Microsoft Lumia 640 lte.

Windows phone βέβαια αλλά τα έχει όλα, με το παραπάνω, και συμφέρει.

Αν πας σε android συσκευή σε αυτά τα χρήματα κάτι θα της λείπει....

κάμερα θα ναι, μπαταρία θα ναι, μνήμη ram θα είναι, κάτι άλλο θα ναι..ποιός ξέρει? ;)

 

*Σημείωση: το 1GB ραμ είναι υπεραρκετό για windows phone συσκευές, σε αντίθεση με τις android συσκευές που πλέον δεν επαρκεί....:!: :X

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ demakhs!

Δεν είμαι αρνητικός για windows phone κατ' αρχήν. Αν πλεονεκτεί το 640 lte σε σχέση με το moto G 2ης γενιάς ή κάποιο ανάλογο, γιατί όχι;;;

Φαντάζομαι ότι μέσω gmail λογαριασμού, μπορώ να μεταφέρω τις επαφές από android σε windows phone.

Δεν ξέρω ποια προγράμματα πλοήγησης υπάρχουν για αυτή την πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις προτίμηση σε κάτι "επώνυμο" ή βλέπεις και την κινεζική αγορά;

Το χρειάζομαι για άμεση αγορά φίλε μου, οπότε αναγκαστικά πάω στην Ελληνική αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Τότε (και εφόσον δεν θα παίζει παιχνίδια), το 640 είναι πολύ καλή επιλογή. Πάντα απροβλημάτιστο σε απόδοση, καλή κάμερα για τα χρήματα που ζητάει και με offline πλοήγηση από το Here Drive+. Το αρνητικό είναι ότι ΑΝ δεν τη βολέψει το Here Drive, δεν έχει άλλες αξιόπιστες επιλογές. Το Moto G είναι πολύ καλή συσκευή, απλά έχε υπόψιν σου ότι μόλις μπουν πάνω Facebook, Messenger και Chrome που είναι ασήκωτες εφαρμογές θα αρχίσει να έχει κολληματάκια.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει το lumia 640 για δευτερο αλλα δεν με βολεψε λογω της ελλειψης των google apps. Κοιτα το motorola moto e 2 generation. Εχω εγκατεστημενα Facebook, messenger κλπ και δεν υπαρχει κανενα κόλλημα. Το τηλεφωνο το θεωρω value for money.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Τότε (και εφόσον δεν θα παίζει παιχνίδια), το 640 είναι πολύ καλή επιλογή. Πάντα απροβλημάτιστο σε απόδοση, καλή κάμερα για τα χρήματα που ζητάει και με offline πλοήγηση από το Here Drive+. Το αρνητικό είναι ότι ΑΝ δεν τη βολέψει το Here Drive, δεν έχει άλλες αξιόπιστες επιλογές.

Το Here drive το κατεβάzεις από το microsoft store...γνωρίζει κάποιος το κόστος αγοράς του;

Link to comment
Share on other sites

Είναι προεγκατεστημένο. Απλά διαλέγεις μέσα από την εφαρμογή ποιάς χώρας τους χάρτες θέλεις να κατεβάσεις. Δωρεάν φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Είναι προεγκατεστημένο. Απλά διαλέγεις μέσα από την εφαρμογή ποιάς χώρας τους χάρτες θέλεις να κατεβάσεις. Δωρεάν φυσικά.

Φίλε dali13 ή όποιος άλλος χρησιμοποιεί το Here Drive....είναι αξιόπιστο;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, σε αυτά τα χρήματα (144 από Skroutz), το 640 είναι εξαιρετική επιλογή από όλες τις απόψεις... Το Here Maps, το είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε Android (όπου επίσης είναι δωρεάν) και αν και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από προγράμματα πλοήγησης μια χαρά έκανα τη δουλειά μου... Τέλος όσον αφορά το Μοτο G, όντως όπως λένε όλοι πρόκειται περί αξιόλογης VFM συσκευής με καλή ποιότητα κατασκευής, έχει πάρει και αναβαθμίσεις νομίζω κλπ, αλλά για μένα προσωπικά το 1GB σε Android πλέον θα ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά... Αν δεν έχεις κόλλημα με το λειτουργικό το 640 θα σε καλύψει απόλυτα για αυτά που ζητάς... Ενδεχομένως και το Moto G, ανάλογα με τι θα φορτώσεις, απλά έχε στα υπόψιν σου το 1GB Ram... ;)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!

Δεν έχω κώλυμμα με το λειτουργικό!

Το 1 gb ram είναι υπέραρκετό για windows phone, ενώ για android απαιτείται παραπάνω.

Με βάση τις ανάγκες μου , αλλά και τις απόψεις σας, καταλήγω στο 640 lte

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...