Jump to content

Επιλογή μεταξύ κινητών (< 250 euro)


Samps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Μετά από έρευνα, κατέληξα στις εξής συσκευές και ελπίζω στη βοήθειά σας για την επιλογή:

 

- Lenovo K3 Note: Με χαλάει 1) διαβάζω ότι έχουν πολλές κινέζικες εφαρμογές οι ROM και δεν ξέρω αν θέλω να μπω στην διαδικασία αλλαγής και 2) δεν παίζει επίσημα στην Ελλάδα οπότε δεν (νομίζω) να το καλύπτει το service

- Lenovo A7000: Έχω διαβάσει ότι έχει προβλήματα υπερθέρμανσης και απ' όσο ξέρω τα πλήκτρα του δεν είναι φωτιζόμενα (που με χαλάει αισθητικά)

- Lenovo P70: Πέρα της υπερθέρμανσης διάβαζα για θέματα με το 3g και ότι η μπαταρία δεν κρατάει όσο θα έπρεπε για 4000 mAh

- Honor 4X: Διάβασα στο topic του ότι υπάρχει περίπτωση να δίνουν μη ευρωπαική έκδοση και να μην παίζει το 4g + δεν ξέρω τι επιδόσεις έχει ο Kirin.

- Huawei P8 lite: Μικρή μπαταρία (2300 mAh) και με ξενερώνει όταν σκέφτομαι τα +50€ από την προσφορά...

- Samsung Galaxy J5: 1.5 gb ram (αν και σύμφωνα με το review του haki δεν αποτελεί πρόβλημα)

- Sony Xperia M4: Ο μικρός χώρος στη μνήμη ήταν μεγάλο αρνητικό. Κάπου είδα ότι θα βγει update να το αδειάσει λίγο οπότε θέλω να δω πόσο θα φτάσει...

- Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE Blade S6): Θα πάρει ποτέ updates ; Σε ένα video review έδειχνε ότι είχε στραβώσει λίγο το πλαστικό (δίπλα από την οθόνη) μετά από πτώση (αλλά τόνιζε ότι η οθόνη δεν έπαθε τίποτα).

 

Επιπλέον, τα 3 Lenovo και το Vodafone δεν έχουν Corning Gorilla Glass 3 (τουλάχιστον για αυτά τα 3 ξέρω). Σε περίπτωση επιλογής να αρκεί μια απλή ζελατίνα ή χρειάζονται tempered glass;

 

Η χρήση θα είναι κυρίως browsing, mails, απλές εφαρμογές και μιά στο τόσο κανά βαρύ game.

 

Περιμένω γνώμες και επιπλέον προτάσεις άμα έχετε. Απαραίτητη προϋπόθεση η ύπαρξη notification led.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

ΥΓ: Επειδή με το θέμα των δικτύων δεν το 'χω και πολύ, υποθέτω ότι όλες οι συσκεύες έχουν ok μπάντες για Ελλάδα... Τυχόν σχόλια ευπρόσδεκτα

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστέψου τον haki....;)

Αν ισχύουν (που θα ισχύουν) αυτά που γράφει στο #3 μήνυμα του θέματος της συσκευής, τότε πρόκειται για μεγάλο κελεπούρι!!

Δεν έχει όμως notification led, το οποίο λύνεται με την εφαρμογή no led....

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ολα προσανατολιζονται στο 200αρικο, οποτε κ εγω προτεινω J5...
Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτά που αναφέρεις εγώ θα διάλεγα μεταξύ των:

Honor 4X, Huawei P8 lite και Galaxy J5...

 

Ψάχνεις αποκλειστικά για αγορά από Ελλάδα; Αν οχι, δες και τα Redmi Note2 και Letv X600... Aκούγονται καλά λόγια, αλλά λείπει η 800αρα μπάντα από το 4G στην οποία δουλεύει το δίκτυο της Wind... Eπίσης δεν ξέρω αν έχουν notification led...

 

Όσον αφορά το gorilla glass, νομίζω δεν είναι κάτι τρομερό η απουσία του, αλλά προφανώς καλύτερα να υπάρχει... Σε περίπτωση απουσίας, το tempered glass νομίζω θα σε καλύψει... Τοποθετείται πολύ πιο εύκολα σε σχέση με τα απλά και γενικά είναι πολύ καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το j5 αν και αψογο για τα χρηματα του δεν διαθετει notification led που ειναι απαραιτητο για σενα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει kirin για αρκετό διαστημα είναι αξιοπρεπεστατος επεξεργαστής με μηδενικά lag.τουλαχιστον στην συσκευή που είχα εγω(3c 4g)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει ότι το J5 δεν έχει notification led :O

Θα κοιτάξω αν με βολεύει το "no led" και αποφασίζω αν μένει στην λίστα...

 

Από τα υπόλοιπα ποιά είναι προτιμότερα;

Και κάτι που ξέχασα να αναφέρω: ελπίζω η συσκευή να αντέξει για 2-3 χρόνια (και γι αυτό το ψάχνω και τόσο)

 

@SpyrosR Ναι, κοιτάω μόνο από Ελλάδα (και συγκεκριμένα να υπάρχει service και στην Ελλάδα).

 

ΥΓ: Επειδή πριν λίγο καιρό είχα ρίξει και μια ματιά στα antutu scores αυτών των συσκευών, παίζει κάτι με τα lenovo και "ξεφεύγουν" από τα υπόλοιπα ή είναι οι mediatek τόσο καλύτεροι;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήρα το a7000

Νίκησε το meizu και το k3 note, λόγω των "κινεζιων" που είχαν.

Και καμια διάθεση και χρόνο για root και πειράματα δεν εχω.

Μεσα στη βδομαδα θα το εχω οποτε θα σου δώσω εντυπώσεις.

Καλημερα και καλη Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πήρα το a7000

Νίκησε το meizu και το k3 note, λόγω των "κινεζιων" που είχαν.

Και καμια διάθεση και χρόνο για root και πειράματα δεν εχω.

Μεσα στη βδομαδα θα το εχω οποτε θα σου δώσω εντυπώσεις.

Καλημερα και καλη Κυριακή!

 

Περιμένω εντυπώσεις :)

 

Moto g 3! Εξαιρετικό κινητό και με αδιάβροχοποιηση και κατω απο 200 ευρω!

 

Το Moto g το σκεφτόμουν αλλά για την έκδοση των 16GB, την οποία δεν βλέπω να έρχεται σύντομα Ελλάδα και να πιάσει και λογικές τιμές (αφού ξεκίνησε 200+ η έκδοση των 8gb που είναι σχεδόν ίδια με το 2rd gen) ....

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω εντυπώσεις :)

 

 

 

Το Moto g το σκεφτόμουν αλλά για την έκδοση των 16GB, την οποία δεν βλέπω να έρχεται σύντομα Ελλάδα και να πιάσει και λογικές τιμές (αφού ξεκίνησε 200+ η έκδοση των 8gb που είναι σχεδόν ίδια με το 2rd gen) ....

Εγώ πήρα το moto g3 από το γαλλικό amazon στα 230€ την έκδοση με τα 16GB αποθηκευτικού χώρου και 2GB RAM. Έχεις κανονικά 2 χρόνια εγγύησης στην Ελλάδα. Για το τηλέφωνο μόνο θετικά σχόλια έχω να πω!

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το σκέφτηκα λίγο μείωσα κάπως τη λίστα με τις συσκευές στις:

 

Lenovo A7000, Honor 4X, Xperia M4, Vodafone Smart Ultra 6, Samsung Galaxy J5

 

Συγκεκριμένα, αφαίρεσα τα 2 από τα Lenovo (k3 note επειδή δεν έρχεται επίσημα Ελλάδα και p70 επειδή δεν βλέπω και πολλύ κίνηση), το p8 lite (μην ρισκάρω αν θα με φτάνει η μπαταρία ή όχι).

 

Το j5, έψαξα λίγο την NoLed και πιστεύω θα σπάσω τα νεύρα μου μέχρι να αποφασίσω τα μικροsettings (πχ χρώμα ειδοποίησης) :P .. Όμως με ψήνει η amoled και το μέγεθος των 5" (3/5 ειναι 5.5" ... Τα τελευταία 6 χρόνια έχω συσκεύη 3.5" και ελπίζω να είμαι οκ με την αλλαγή μεγέθους)

 

Από αυτά, τα μόνα που έχω διαβάσει ότι θα πάρουν σίγουρα android 6.0 είναι τα 4x και m4. Υποθέτω το j5 θα πάρει και αυτό. Όχι ότι με καίει και το update, αλλά επειδή το θέλω για 2-3 χρόνια μην μείνω με την 5.0.1 (που διαβάζω παράπονα)...

 

Επομένως, θέλω αν μπορείτε να μου δώσετε μερικά επιχειρήματα υπέρ/κατά αυτών των συσκευών ώστε να αποφασίσω ποιά θα με βολέψει καλύτερα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

ΥΓ1: Υπενθυμίζω ότι κοιτάω μόνο Ελλάδα.

ΥΓ2: Βλέπω το LG G3 μέρα με τη μέρα η τιμή του είναι σε "ελεύθερη πτώση". Θα καταφέρει να πέσει κάτω από 250€ (~20€ ακόμα) και αν ναι υποθέτω είναι προτιμότερη συσκευή ;

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες κινητό για 2-3 χρόνια πάνε σε lg g3 με εγγύηση και θα έρθει σε 2 μέρες. Μην σκέφτεσαι τα 20 ευρω. Για 2 χρόνια θα έχεις εργαλειο.και σίγουρα θα πάρει 6.0
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ θα πρότεινα Asus zenfone 2. Τούμπανο με 207ευρω

αναφερεις την ΚΙΝΕΖΙΚΗ εκδοση με ΕΛΛΕΙΠΕΣΤΑΤΕΣ μπαντες 4 G

Η ευρωπαικη εκδοση με φουλ 4 G εχει 300αρι

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψάχνω για τη σύζυγο κινητό περίπου στα 200. Ειμαι αναμέσα σε lenovo s60 Huawei p8 lite και sony M4. Μάλιστα το τελευταίο μου φαίνoνταν η καλύτερη επιλογη αλλά δεν βλέπω καλά σχόλια. Κάποια άλλη πρόταση. Αξίζει ακλύτερα το j5?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψάχνω για τη σύζυγο κινητό περίπου στα 200. Ειμαι αναμέσα σε lenovo s60 Huawei p8 lite και sony M4. Μάλιστα το τελευταίο μου φαίνoνταν η καλύτερη επιλογη αλλά δεν βλέπω καλά σχόλια. Κάποια άλλη πρόταση. Αξίζει ακλύτερα το j5?

 

μεγεθος οθονης ?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το m4 καλυτερα κατα τη γνωμη μου να δωσεις κανενα 20αρι ακομα και να πας σε G4S http://www.skroutz.gr/s/7288733/LG-G4s-8GB.html . Πιο ομορφο, μεγαλυτερη full hd οθονη στο ιδιο μεγεθος με το m4 πανω κατω :)
Link to comment
Share on other sites

LETV 1S..... δεν ξέρω τι πάιζει με τις μπάντες

 

http://www.spemall.com/Letv-1S-4G-LTE-Smartphone-with-MediaTek-helio-X10-Turbo-Octa-Core-Bluetooth-5-5-Inch-1920-x-1080-pixels-IPS-Screen-3GB-RAM-32GB-ROM_g.html?utm_campaign=kimovil_free_traffic&utm_medium=referral&utm_source=kimovil.com&utm_content=letv-le-1s

 

LETV ΟΝΕ ...

 

http://www.spemall.com/Letv-One-X600-Le-1-4G-Smartphone-MTK-helio-X10-Octa-Core-with-3GB-RAM-5-5-Inch-1920-x-1080-pixels-IPS-Screen-5MP-13MP-Dual-Camera_g.html

 

 

LETV 1S PRO ( εκτός μπάτζετ.....αξίζει...)

 

http://merimobiles.com/letv-le-1-pro-5-5inch-2k-display-snapdragon-810-32gb-dual-sim-dual-lte-otg-p-meri10874.htm

 

ONE PLUS X

 

http://www.shareasale.com/r.cfm?u=986533&b=723231&m=58995&urllink=http%3A%2F%2Fwww.alegrecompra.com%2Foneplus-x-blanco-3gb-ram-quad-core-snapdragon-801-smartphone.html

 

Xiaomi Mi4C

 

http://www.alegrecompra.com/xiaomi-mi4c-prime-rosado-type-c-64-bit-snapdragon-808-smartphone.html

 

ELEPHONE VOWNEY

 

http://www.myefox.es/elephone-vowney-lite-3gb-helio-x10-mtk6795-19ghz-octa-core-55-pulgadas-fhd-pantalla-android-51-4-g-1249702?source=webgains&siteid=160367

 

 

MEIZU MX5

 

http://www.aliexpress.com/store/product/fast-ship-Original-MEIZU-MX5-4G-LTE-Mobile-Phone-MT6795-Helio-X10-Turbo-2-2-GHz/106530_32464052821.html?aff_platform=aaf&aff_trace_key=1f59b39bbcca4305b6b4f2278dfb707f-1446407243875-04804-Jaqrjemee&sk=Jaqrjemee%3A&cpt=1446407243875

 

 

Πολλά απο αυτά είναι presale δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...