Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει καταφερη κανεις να στειλη στο revolut μεσω eurobank? Προσπαθω να βαλω το iban που μου δινη η εφαρμογη και μολης το βαζω βγαζh αλλο bic: BARCGB2106C και αλλη διευθυνση:8-9 HANOVER SQUARE. Προσπαθω να βαλω πρωτα τον bic: BARCGB22 και πατωντας αναζητηση μου βγαζη BARCGB22XX αλλα μολης βαζω το iban παη μονο του και αλλαζη το bic και την διευθυνση χωρις εγω να μπορω να τα αλλαξω. αμα παω να κανω καθαρισμο και να τα βαλω ολα μολης ξαναβαζω το iban παη και τα αλλαζη μονο του. τι στο δ...ο γινετε ρε παιδεια εχω πελαγωση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι λίγο αντιφατικό το κείμενό σου.

Αυτό ακριβώς λέμε, αφού δεν χρεώνει καμία απολύτως προμήθεια, πώς την βγάζει;:rolleyes:

 

Αναφέρουν:

How does Revolut make money?

We earn a nominal fee paid to us by merchants every time you use Revolut Card.

 

Αυτό είναι βλακείες. Γιατί ο έμπορος δεν μπορεί να δεί αν είναι η κάρτα revolut mastercard ή myphone mastercard.

Είναι απλά mastercard ή visa, και απο κεί αφαιρείται ένα μικρό ποσοστό 2% συνήθως όπως λες.

Τώρα από αυτό το 2% άντε να δίνει η mastercard ένα 0.5% στην revolut.

Το ίδιο μπορεί να κάνει και με την skrill mastercard πχ.

Το θέμα είναι να δούμε τί χρεώνουν οι υπόλοιποι, και δεν είναι τίποτα τυχαίοι. Μιλάμε για κολλοσούς.

Δεν γίνεται το revolut να προσφέρει εντελώς δωρεάν τις υπηρεσίες του, έστω και για έναν χρόνο.

Αλλά το πιο σημαντικό για μένα, να προσφέρει interbank exchange rates χωρίς καμία προμήθεια και μάλιστα να σου επιτρέπει να έχεις και 2-3 νομίσματα ταυτόχρονα.

 

Τέσπα, εξέφρασα και στο προηγούμενο πόστ μου τις όποιες ανησυχίες μου.

Το πιο πιθανό είναι να κρύβεται κάποιος άλλος απο πίσω (πχ. google) και μακροπρόθεσμα να ξέρει οτι θα έχει κέρδος.

Αυτό λέμε, ότι χρεώνει προμήθεια. Το εξήγησε παραπάνω, παίρνει μέρος των χρημάτων από την Mastercard. Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποσο χρονο κανει να μπουν τα χρηματα εχω κανει συναλλαγη απο πεμπτη βραδυ ευχαριστω.

Αν εννοείς εμβασμα εμένα έκανε 3 εργάσιμες..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, ενα λεπτακι, τι μας νοιαζει εμας απο που βγαζει λεφτα η revolut, μπορει ο ιδρυτης της να χωνει χρημα ενα χρονο και να κανει πελατεια και μετα να αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη, το θεμα ειναι ενα σε περιπτωση που σε 6 μηνες θελεις να απαλαγεις απο τα δεσμα της, πως γινεται αυτο? Αυτοι που πηραν καρτα (πλαστικο) πως την ακυρωνουν χωρις κυρωσεις? Δωστε μας μια απαντηση και μην ψαχνουμε να βρουμε απο που τα κονομαει η revolut....δεν μας ανηκει στο κατω κατω.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που πηραν καρτα (πλαστικο) πως την ακυρωνουν χωρις κυρωσεις? Δωστε μας μια απαντηση και μην ψαχνουμε να βρουμε απο που τα κονομαει η revolut....δεν μας ανηκει στο κατω κατω.

 

και γιατί να την ακυρώσουν; Απλά δεν την γεμίζουν και δεν την χρησιμοποιούν. Ακύρωση χρειάζεται να κάνεις σε πιστωτικές που σου ζητάν συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να την ακυρώσουν; Απλά δεν την γεμίζουν και δεν την χρησιμοποιούν. Ακύρωση χρειάζεται να κάνεις σε πιστωτικές που σου ζητάν συνδρομή.

 

Γιατι πες οτι μετα απο 12 μηνες οπως ισχυριζεται η εταιρεια σου ζηταει συνδρομη 100 ευρω....λεμε τωρα.... τι κανεις? πως ακυρωνεις?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις ότι και να σού ζητήσουν. Αν θέλουν ας πάρουν την κάρτα πίσω.

καλα τα λες αλλα δεν ειναι ετσι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Γιατι πες οτι μετα απο 12 μηνες οπως ισχυριζεται η εταιρεια σου ζηταει συνδρομη 100 ευρω....λεμε τωρα.... τι κανεις? πως ακυρωνεις?

 

Απλα δεν τα πληρώνεις!Δεν εχεις περάσει καμια καρτα σου στον λογαριασμό ωστε να στα πάρει μόνο του!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέμε, ότι χρεώνει προμήθεια. Το εξήγησε παραπάνω, παίρνει μέρος των χρημάτων από την Mastercard. Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

Εσύ τώρα διάβασες καθόλου τί έγραψα ή απλά είπες να με κάνεις quote;

Κανενός είδους προμήθεια δεν χρεώνει. Μπές στο sites τους και ψάξε να βρεις την λέξη fees. Και αν βρείς κάτι σφύρα μου.

 

Μάλλον εσύ δεν έχει καταλάβει...

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να ξέρει ο έμπορος οτι είναι revolut η κάρτα.

Η όποια προμήθεια είναι της mastercard ή της visa αντίστοιχα.

Αν εσύ τώρα πιστεύεις οτι όλοι οι υπόλοιποι είναι κορόιδα χρεώνοντας για μετατροπή συναλλάγματος και η revolut τους έπιασε στον ύπνο "χαρίζοντας" τις υπηρεσίες της, τότε πρόβλημά σου.:)

 

ρε παιδια, ενα λεπτακι, τι μας νοιαζει εμας απο που βγαζει λεφτα η revolut, μπορει ο ιδρυτης της να χωνει χρημα ενα χρονο και να κανει πελατεια και μετα να αλλαξει τιμολογιακη πολιτικη, το θεμα ειναι ενα σε περιπτωση που σε 6 μηνες θελεις να απαλαγεις απο τα δεσμα της, πως γινεται αυτο? Αυτοι που πηραν καρτα (πλαστικο) πως την ακυρωνουν χωρις κυρωσεις? Δωστε μας μια απαντηση και μην ψαχνουμε να βρουμε απο που τα κονομαει η revolut....δεν μας ανηκει στο κατω κατω.

 

Γιατί ως γνωστόν...

If You're Not Paying for It; You're the Product

 

Στο άλλο που λές, δε στέκει.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πληρώσεις το οτιδήποτε ακόμα και αν αλλάξει σε ένα 6μηνο την πολιτική της.

Θα σταματήσεις να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της και τέλος.

Απλά στο μεσοδιάστημα θα έχει πουλήσει τα δεδομένα σου και ότι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο σε τρίτες εταιρίες.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή πιστευω ότι το ματς φιλοrevolut vs αντιrevolut πρέπει σταματήσει.

Έχουν εξηγηθεί τα υπέρ και τα κατά και όποιος θέλει παίρνει, όποιος δεν θέλει δεν παίρνει.

Ευχαριστώ. Με καλή διάθεση, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μάγκες χαρείτε τον πρώτο χρόνο

τα ενδεχόμενα μετά από αυτόν είναι είτε μηνιαία χρέωση, είτε pay as you go ή και τα δυο και όλα αυτά επιλέξιμα από το πεδίο της εφαρμογής plans. μην ξεχνάτε επίσης ότι μπορείς εσύ ο ίδιος να μπλοκάρεις για όσο θες την ενεργή κάρτα σου και να την ξεμπλοκάρεις αργότερα, λέτε να μην μπορεί να το κάνει η εταιρία όποτε θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αντιφατικό το κείμενό σου.

Αυτό ακριβώς λέμε, αφού δεν χρεώνει καμία απολύτως προμήθεια, πώς την βγάζει;:rolleyes:

 

Αναφέρουν:

How does Revolut make money?

We earn a nominal fee paid to us by merchants every time you use Revolut Card.

 

Αυτό είναι βλακείες. Γιατί ο έμπορος δεν μπορεί να δεί αν είναι η κάρτα revolut mastercard ή myphone mastercard.

Είναι απλά mastercard ή visa, και απο κεί αφαιρείται ένα μικρό ποσοστό 2% συνήθως όπως λες.

Τώρα από αυτό το 2% άντε να δίνει η mastercard ένα 0.5% στην revolut.

Το ίδιο μπορεί να κάνει και με την skrill mastercard πχ.

Το θέμα είναι να δούμε τί χρεώνουν οι υπόλοιποι, και δεν είναι τίποτα τυχαίοι. Μιλάμε για κολλοσούς.

Δεν γίνεται το revolut να προσφέρει εντελώς δωρεάν τις υπηρεσίες του, έστω και για έναν χρόνο.

Αλλά το πιο σημαντικό για μένα, να προσφέρει interbank exchange rates χωρίς καμία προμήθεια και μάλιστα να σου επιτρέπει να έχεις και 2-3 νομίσματα ταυτόχρονα.

 

Τέσπα, εξέφρασα και στο προηγούμενο πόστ μου τις όποιες ανησυχίες μου.

Το πιο πιθανό είναι να κρύβεται κάποιος άλλος απο πίσω (πχ. google) και μακροπρόθεσμα να ξέρει οτι θα έχει κέρδος.

 

Γιατί είναι αντιφατικό δεν κατάλαβα...? Ο έμπορος εννοείται οτι δεν μπορεί να δει τι κάρτα είναι. Απο εκεί και πέρα το ποσοστό που λέω εγω το κρατάει η τράπεζα απο τον έμπορο. Η τράπεζα μπορεί να δει τι κάρτα περνάς(φαίνεται μέσω του 16ψήφιου κωδικού της κάρτας σου). Επίσης το 0.5% που λες θεωρώ πιθανότερο να το παίρνει η mastercard και το υπόλοιπο η revolut. Τέλος όσον αφορά τα exchange rates θεωρώ οτι απλά η revolut σε αντίθεση με τους υπόλοιπους κολλοσούς δεν βγάζει έσοδα και απο εκεί, άλλωστε δεν είναι η μόνη π.χ. δες Transferwise.

 

Τέλος όποιος έχει ενδοιασμούς(και καλά κάνει) μπορεί να έχει μικροποσά μέσα ώστε να νιώθει πιο ασφαλής.

 

 

Εχει καταφερη κανεις να στειλη στο revolut μεσω eurobank? Προσπαθω να βαλω το iban που μου δινη η εφαρμογη και μολης το βαζω βγαζh αλλο bic: BARCGB2106C και αλλη διευθυνση:8-9 HANOVER SQUARE. Προσπαθω να βαλω πρωτα τον bic: BARCGB22 και πατωντας αναζητηση μου βγαζη BARCGB22XX αλλα μολης βαζω το iban παη μονο του και αλλαζη το bic και την διευθυνση χωρις εγω να μπορω να τα αλλαξω. αμα παω να κανω καθαρισμο και να τα βαλω ολα μολης ξαναβαζω το iban παη και τα αλλαζη μονο του. τι στο δ...ο γινετε ρε παιδεια εχω πελαγωση.

 

Πατάς δεξιά απο εκεί που λέει Κωδικός Τράπεζας (BIC) στο Αναζήτηση/Επιβεβαίωση-->Αναζήτηση-->επιλέγεις το BARCGB22XXX. Μου είπαν απο το customer service οτι είναι σωστό. Εγω σήμερα το έκανα και περιμένω να μπουν... Η διεύθυνση που βλέπεις είναι της τράπεζας που κάνεις το έμβασμα, την διεύθυνση που βλέπεις στο app την βάζεις μόνος σου λίγο πιο κάτω εκεί που λέει Διεύθυνση Δικαιούχου. Προσοχή μην ξεχάσεις το Κωδικός Ταυτοποίησης συναλλαγής

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποια στιγμή πιστευω ότι το ματς φιλοrevolut vs αντιrevolut πρέπει σταματήσει.

Έχουν εξηγηθεί τα υπέρ και τα κατά και όποιος θέλει παίρνει, όποιος δεν θέλει δεν παίρνει.

Ευχαριστώ. Με καλή διάθεση, πάντα.

 

Έχεις δίκιο, εγω δεν το συνεχίζω άλλο, όποιος θέλει μπορεί να μου στείλει pm

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τώρα διάβασες καθόλου τί έγραψα ή απλά είπες να με κάνεις quote;

Κανενός είδους προμήθεια δεν χρεώνει. Μπές στο sites τους και ψάξε να βρεις την λέξη fees. Και αν βρείς κάτι σφύρα μου.

 

Μάλλον εσύ δεν έχει καταλάβει...

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να ξέρει ο έμπορος οτι είναι revolut η κάρτα.

Η όποια προμήθεια είναι της mastercard ή της visa αντίστοιχα.

Αν εσύ τώρα πιστεύεις οτι όλοι οι υπόλοιποι είναι κορόιδα χρεώνοντας για μετατροπή συναλλάγματος και η revolut τους έπιασε στον ύπνο "χαρίζοντας" τις υπηρεσίες της, τότε πρόβλημά σου.:)

 

 

 

Γιατί ως γνωστόν...

If You're Not Paying for It; You're the Product

 

Στο άλλο που λές, δε στέκει.

Δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πληρώσεις το οτιδήποτε ακόμα και αν αλλάξει σε ένα 6μηνο την πολιτική της.

Θα σταματήσεις να χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες της και τέλος.

Απλά στο μεσοδιάστημα θα έχει πουλήσει τα δεδομένα σου και ότι άλλο τρέχει στο παρασκήνιο σε τρίτες εταιρίες.:happy:

Πλάκα έχεις ρε φίλε. Προσπαθουμε να σου εξηγησουμε τόσα άτομα, δεν κάνεις καν τον κόπο να αναλύσεις τι σου λέμε, και μας την λες κιόλας! Το ξαναγραφω μια τελευταία φορά κι ελπίζω να το καταλάβεις: προμήθεια παίρνει από την Mastercard όχι από εσένα. Χρησιμοποιείς την κάρτα της revolut, η mastercard χρεώνει τον πωλητή ένα ποσοστό, μέρος του οποίου πάει στην revolut. Αυτά κι από εμένα.

 

Όσο για το πως απαλλασσεσαι, θα το δούμε κι αναλυτικά όταν μου έρθει η κάρτα που θα έχει τους όρους της σύμβασης αλλά γενικά ανα πασα στιγμή μπορείς να καταγγειλεις την σύμβαση και να την ακυρωσεις όπως γίνεται με όλες τις κάρτες. Κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πληρώσεις συνδρομή χωρίς να χρησιμοποιείς την κάρτα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Με το που παω στηνeurobank για να στειλω λεφτα στο revolut και παω και βαζω το iban:GB73BARC20364759245833 το συστημα απο μονο του μου αλλαζη το bic και την διευθυνση της τραπεζας και δεν μπορω να τα αλλαξω. Αμα παω κατω και κανω εκαθαριση και βαλω πρωτα το bic: BARCGB22 κανω αναζητηση και πατησω στο BARCGB22XX με το που παω να βαλω ολο το iban παλη αλλαζη το bic και την διευθυνση. τι να κανω ρε παιδεια. εχει καταφερη κανεις να στειλη με eurobank? ποια ειναι τα στοιχεια για eurobank. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΛΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ:)
Link to comment
Share on other sites

Ερωτιση.Τα 0,89 ευρω η το 1$ που χρεωσε το paypal ξεχωριστα απο το 1,5 για τον κωδικο σας επιστραφικαν?(Για revolut)

 

Εμενα οχι ακομα, ειναι σε status pending. τα 1,4€ (με τον κωδικο PP) τα γυρισε παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποια στιγμή πιστευω ότι το ματς φιλοrevolut vs αντιrevolut πρέπει σταματήσει.

Έχουν εξηγηθεί τα υπέρ και τα κατά και όποιος θέλει παίρνει, όποιος δεν θέλει δεν παίρνει.

Ευχαριστώ. Με καλή διάθεση, πάντα.

 

+1

 

Όσοι θέλετε να την χρησιμοποιήσετε, έχει καλώς. Όσοι όχι, το ίδιο. Αν έχετε απορίες, προτείνω να ρωτήσετε την ίδια τη revolut. Τελικώς, όλη η συζήτηση γίνεται γιατί πραγματικά η revolut είναι 2 good to be true, και μερικοί δεν μπορούν να το χωνέψουν. Το συγκεκριμένο thread λέει ότι είναι για PAYPAL+CC, όχι για την revolut, ας μείνουμε στο θέμα μας.

Edited by droutis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι αντιφατικό δεν κατάλαβα...? Ο έμπορος εννοείται οτι δεν μπορεί να δει τι κάρτα είναι. Απο εκεί και πέρα το ποσοστό που λέω εγω το κρατάει η τράπεζα απο τον έμπορο. Η τράπεζα μπορεί να δει τι κάρτα περνάς(φαίνεται μέσω του 16ψήφιου κωδικού της κάρτας σου). Επίσης το 0.5% που λες θεωρώ πιθανότερο να το παίρνει η mastercard και το υπόλοιπο η revolut. Τέλος όσον αφορά τα exchange rates θεωρώ οτι απλά η revolut σε αντίθεση με τους υπόλοιπους κολλοσούς δεν βγάζει έσοδα και απο εκεί, άλλωστε δεν είναι η μόνη π.χ. δες Transferwise.

 

Τέλος όποιος έχει ενδοιασμούς(και καλά κάνει) μπορεί να έχει μικροποσά μέσα ώστε να νιώθει πιο ασφαλής.

 

Είναι αντιφατικό γιατί ενώ φαίνεται να αντιλαμβάνεσαι πως λειτουργεί το paypal πχ. και γενικά το τραπεζικό σύστημα καταλήγεις στο συμπέρασμα να εξισώνεις το revolut με αυτούς.

Δες λοιπόν την paypal, ένα σωρό χρεώσεις. Η skrill, το ίδιο.

Την τράπεζά σου, δωρεάν η χρεωστική αλλά σταματάμε εκεί.

Δες και την revolut, πουθενά χρεώσεις.

 

Το μοναδικό που αναφέρουν και στο site τους ως μοναδική πηγή εσόδων, δεν ισχύει κάν.

Την όποια προμήθεια λαμβάνει η mastrercard είναι αποκλειστικά δικιά της.

Τι σε κάνει λοιπόν να πιστεύεις οτι η mastercard θα "ευνοήσει" την Revolut και όχι πχ. την paypal mastercard;

Αλλά ας δεχτούμε οτι όλο το ποσοστό που λαμβάνει η mastercard πάει απευθείας στην revolut.

Θεωρείς οτι είναι αρκετό ώστε να λειτουργήσει μια τέτοιου είδους επιχείρηση;

Εκτός κι αν μιλάμε για μη κερδοσκοπική οργάνωση...

 

Αναφέρεις το Transferwise, το οποίο έχω υπόψιν μου.

Δεν έχει καμία σχέση στο πώς λειτουργεί.

Μιλάμε για p2p. Και είναι ίσως ο μοναδικός τρόπος για να αποφύγουμε τις ληστρικές χρεώσεις των τραπεζών/paypal.

Btw χρεώνει €1 ή 0.5%.:)

 

Πάμε τώρα στην απορία που έχω.

Το paypal έχει app; Έχει.

Το skrill έχει app; Έχει.

Το ebanking της τράπεζάς σου έχει; Εμένα έχει.

 

Το revolut γιατί να μην έχει μια πλατφόρμα ώστε να μπορώ να το ελέγχω απο τον browser στο pc μου;

Τι είναι αυτό το τόσο ιδιαίτερο και ξεχωριστό που υπάρχει στο κινητό μου που πρέπει ντε και καλά να γίνει install μόνο εκεί;

Τροφή για σκέψη...:rolleyes:

 

 

 

@mitchpan

 

Ευχαριστώ φίλε, τώρα που μου το εξήγησες κατάλαβα.

Παρακαλώ μην με ξανακάνεις quote.:)

Link to comment
Share on other sites

Οσοι στειλανε λεφτα στο revolut μεσω eurobank τι στοιχεια iban,bic και διευθυνση τραπεζας περασαν στο συστημ της eurobank.

Προσπαθω εδω και 2 μερες και το μονο που καταφερα ειναι iban: GB73BARC20364759245833 , bic:BARCGB22XXX και διευθυνση τραπαζας : 1 CHURCHILL PLACE. μολης περαστουν αυτα τα στοιχεια δεν μπορω να τα αλλαξω ακομα και εκαθαριση να κανω μολης βαζω το iban μου περναη μονο του το Bic Και την διευθυνση.

Edited by kostas123464
Link to comment
Share on other sites

Οσοι στειλανε λεφτα στο revolut μεσω eurobank τι στοιχεια iban,bic και διευθυνση τραπεζας περασαν στο συστημ της eurobank.

Προσπαθω εδω και 2 μερες και το μονο που καταφερα ειναι iban: GB73BARC20364759245833 , bic:BARCGB22XXX και διευθυνση τραπαζας : 1 CHURCHILL PLACE. μολης περαστουν αυτα τα στοιχεια δεν μπορω να τα αλλαξω ακομα και εκαθαριση να κανω μολης βαζω το iban μου περναη μονο του το Bic Και την διευθυνση.

Σου έκανα quote λίγο πιο πάνω διάβασε το. Γράψε όλο το iban και μετά κάνε αυτό που σου είπα. Εγώ έτσι το έκανα

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση απο Πειραιώς για τα εμβάσματα: Σας ενημερώνουμε πως η αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό. έως το ύψος του ορίου των 500 ευρώ δεν είναι δυνατή μέχρι και την 31/10/2015.
Link to comment
Share on other sites

Μεσω ebanking και συγκεκριμένα της Alpha, έχει κανείς εμεπιρία να μας πει πόσες μέρες χρειάστηκε να φανεί το ποσό στην κάρτα;

Αποστόλης

 

Πήρε 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Σου έκανα quote λίγο πιο πάνω διάβασε το. Γράψε όλο το iban και μετά κάνε αυτό που σου είπα. Εγώ έτσι το έκανα

 

Ευχαριστω φιλε.το κανω τωρα ετσι και ο θεος βοηθος.....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...