Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια για να κανουμε top up στην καρτα revolut απο ibank εθνικης βαζουμε το iban απο την εφαρμογη και στην επιλογη δικαιουχος βαζουμε τον αριθμο μας reference ,oπως στη φωτο παρακατω?

4064d5b59c8f7e99

https://tmpdmp.com/cdc052d50779a97f/4064d5b59c8f7e99

Δικαιούχο βάζεις την επωνυμία της revolut και στις λεπτομέριες βάζεις το reference σου

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακολουθει η δικη μου (εξαιρετικη) εμπειρια με την χρηση του revolut.

 

- Το δοκιμασα με εμβασμα 10€ στις 21/10 απο alpha bank, κρατησε 1€ προμηθεια η alpha. Τα λεφτα εμφανιστηκαν σημερα το βραδυ.

- Στις 21/10 ζητησα την καρτα να μου ερθει και ταχυδρομικως. Την ταχυδρομησαν στις 22/10 και αναμενεται στις 29/10.

- Ορισα την καρτα επιτυχως στον Alipay.

- Ψωνισα απο Aliexpress επιτυχως, και συνεδεσα και την καρτα με τον PP. Ο 4ψηφιος κωδικος εμφανιζεται στην δοκιμαστικη χρεωση των 1,4€ του PP με λεκτικο "Pp9999code", οποτε κανενα προβλημα να γινει και αμεσα activate στον PP.

 

Δειχνει πραγματικα να ειναι το real deal για ολους εμας που ως τωρα λογω CC δεν μπορουσαμε να ψωνισουμε απο εξωτερικο. Εχασα μολις 1€ (χρεωθηκα 11 αντι για τα 10) λογω της προμηθειας της Τραπεζας... Εστω κι ετσι ομως η δουλεια πλεον γινεται απροβληματιστα!

 

Υ.Γ. σημερα το πρωι δοκιμασα την λειτουργια "support" και τους ανεφερα οτι μεχρι το πρωι δεν πιστωθηκαν στην καρτα μου τα χρηματα. Εντος 26 λεπτων συζητησε μαζι μου ενας εκπροσωπος τους (εξαιρετικη εξυπηρετηση, ευγενεστατος εκπροσωπος), και μου ανεφερε οτι συνηθως υπαρχει μια καθυστερηση 4 ωρων για να πιστωθουν. Παντως σημερα τα λεφτα πιστωθηκαν.

 

Τι να πω; πολυ καλο για να ειναι αληθινο, και οντως ειναι και τα 2!!!

Edited by droutis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ζήτησαν τίποτα απλά χωρίς αυτά τα στοιχεία έχει ένα όριο για topup νομίζω 1500 ευρώ. Τους τα έστειλα και τώρα δεν φαίνεται να υπάρχει όριο πουθενά. Πληροφοριακά για όποιον δεν έχει κάνει την διαδικασία χρειάζεται απλά να έχεις μαζί σου την ταυτότητα γιατί το ίδιο το πρόγραμμα στην σκαναρει. Επίσης σε βγάζει και φωτογραφία..

 

σε βγαζει φωτο το ιδιο το προγραμα? πωπω πρεπει να εχεις καμερα καλη για selfie δηλαδη!!!! πλακα κανω, σκεφτομαι να κανω κ εγω λογαριασμο revolut, σημερα μιλησα με eurobank επιτρεπεται να στειλουμε ως 500/μηνα σε εμβασμα. Απλα για την revolut δεν ξερω αλλα ακουω απ ολους τα καλυτερα, too good to be true?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θετικά νέα . Πριν 57' οι Άγγλοι μου πίστωσαν τα 20 ευρώ. Πάντως έχω να πω τα καλύτερα για αυτή την εταιρεία . Εξυπηρέτηση το βράδυ . Εγώ περίμενα να βγάλω άκρη την άλλη εβδομάδα .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι τα πράγματα. Ρίχνουν το δόλωμα στην αρχή για να τσιμπήσουν πελάτες και να μεγαλώσουν (με διάφορες ευκολίες, χαμηλή ισοτιμία κτλ). Μόλις μεγαλώσουν και γιγαντωθούν λίγο θα αρχίσουν και αυτοί τις ιστορίες και τις λαμογιές όπως κάνει τώρα το paypal με δικιά του ισοτιμία κτλ. Είναι εταιρία και αλλάζει την πολιτική της όποτε θέλει και δεν θα της πει κανείς τίποτα.

μα στο λεει ξεκαθαρα ρε φιλε "We reserve the right to review our pricing structure after the first 12 months of your use of the Revolut service" οτι περαν του 12 μηνου ετοιμασου να σε βασανισουμε λιγο....χαχα.... τελικα η καρτα σε φυσικη μορφη εχει καποια χρεωση? ετησια? κατι τελος παντων καποια δεσμευση? διακοπη κανεις οποτε θελεις ή εχει προστιμο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μου ζήτησαν τίποτα απλά χωρίς αυτά τα στοιχεία έχει ένα όριο για topup νομίζω 1500 ευρώ. Τους τα έστειλα και τώρα δεν φαίνεται να υπάρχει όριο πουθενά. Πληροφοριακά για όποιον δεν έχει κάνει την διαδικασία χρειάζεται απλά να έχεις μαζί σου την ταυτότητα γιατί το ίδιο το πρόγραμμα στην σκαναρει. Επίσης σε βγάζει και φωτογραφία..

το οριο ειναι 1500 ανα top up ή 1500 συνολικα οσα top up και να κανεις? γιατι αν ειναι μονο 1500 τοτε τα φτανει ευκολα κανεις....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Έχει λάβει κάνεις την κάρτα σε φυσική μορφή;Έχει δοκιμάσει να κάνει πληρωμή σε ενα super market κ.α. η ανάληψη απο ΑΤΜ?
Link to comment
Share on other sites

μα στο λεει ξεκαθαρα ρε φιλε "We reserve the right to review our pricing structure after the first 12 months of your use of the Revolut service" οτι περαν του 12 μηνου ετοιμασου να σε βασανισουμε λιγο....χαχα.... τελικα η καρτα σε φυσικη μορφη εχει καποια χρεωση? ετησια? κατι τελος παντων καποια δεσμευση? διακοπη κανεις οποτε θελεις ή εχει προστιμο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το οριο ειναι 1500 ανα top up ή 1500 συνολικα οσα top up και να κανεις? γιατι αν ειναι μονο 1500 τοτε τα φτανει ευκολα κανεις....

Συνολικά 1500 αλλά δεν θυμάμαι αν έλεγε μηνιαίο η ετήσιο.. Αν πατήσεις τα στοιχεία του προφίλ σου στην εφαρμογή λογικά θα στο βγάλει..

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά 1500 αλλά δεν θυμάμαι αν έλεγε μηνιαίο η ετήσιο.. Αν πατήσεις τα στοιχεία του προφίλ σου στην εφαρμογή λογικά θα στο βγάλει..

 

Συνολικα 1500, ειναι ενα τιποτα, σε 1,5 μηνα το πολυ την εχω τερματισει, μιλαμε για χαρτικα ψιλικα, επειτα πρεπει να διευκρινηστει , περαν του 12 μηνου τι συμβαινει? χρεωνει για την χρηση ή οχι?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθει η δικη μου (εξαιρετικη) εμπειρια με την χρηση του revolut.

 

- Το δοκιμασα με εμβασμα 10€ στις 21/10 απο alpha bank, κρατησε 1€ προμηθεια η alpha. Τα λεφτα εμφανιστηκαν σημερα το βραδυ.

- Στις 21/10 ζητησα την καρτα να μου ερθει και ταχυδρομικως. Την ταχυδρομησαν στις 22/10 και αναμενεται στις 29/10.

- Ορισα την καρτα επιτυχως στον Alipay.

- Ψωνισα απο Aliexpress επιτυχως, και συνεδεσα και την καρτα με τον PP. Ο 4ψηφιος κωδικος εμφανιζεται στην δοκιμαστικη χρεωση των 1,4€ του PP με λεκτικο "Pp9999code", οποτε κανενα προβλημα να γινει και αμεσα activate στον PP.

 

Δειχνει πραγματικα να ειναι το real deal για ολους εμας που ως τωρα λογω CC δεν μπορουσαμε να ψωνισουμε απο εξωτερικο. Εχασα μολις 1€ (χρεωθηκα 11 αντι για τα 10) λογω της προμηθειας της Τραπεζας... Εστω κι ετσι ομως η δουλεια πλεον γινεται απροβληματιστα!

 

Υ.Γ. σημερα το πρωι δοκιμασα την λειτουργια "support" και τους ανεφερα οτι μεχρι το πρωι δεν πιστωθηκαν στην καρτα μου τα χρηματα. Εντος 26 λεπτων συζητησε μαζι μου ενας εκπροσωπος τους (εξαιρετικη εξυπηρετηση, ευγενεστατος εκπροσωπος), και μου ανεφερε οτι συνηθως υπαρχει μια καθυστερηση 4 ωρων για να πιστωθουν. Παντως σημερα τα λεφτα πιστωθηκαν.

 

Τι να πω; πολυ καλο για να ειναι αληθινο, και οντως ειναι και τα 2!!!

 

Οπως τα λεει ο φιλος ιδια μερα μαλλον το καναμε , 40 εβαλα εγω απο Πειραιως και σημερα το βραδυ μπηκαν και εγω την εχω παραγγειλει σε πλαστικο και αναμενεται 29/10.. και οπως λεει και ο φιλος πολυ καλο να ειναι αληθινο , τι να πω !!!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να κανουμε top up στην καρτα revolut απο ibank εθνικης βαζουμε το iban απο την εφαρμογη και στην επιλογη δικαιουχος βαζουμε τον αριθμο μας reference ,oπως στη φωτο παρακατω?

4064d5b59c8f7e99

https://tmpdmp.com/cdc052d50779a97f/4064d5b59c8f7e99

 

Στο πεδίο Δικαιούχος γράφεις REVOLUT LTD και στο Αιτιολογία για τον δικαιούχο γράφεις Reference και τον κωδικό σου. Δοκιμασμένο σε εθνική.

 

Άλλο ένα θετικό feedback και από εμένα για την Revolut. Τετάρτη μεσημέρι έμβασμα από την εθνική, Παρασκευή απόγευμα είχαν μπει στο λογαριασμό μου χωρίς κάποια άλλη ενέργεια από μέρους μου. Πέρασμα και επιβεβαίωση της κάρτας στο Paypal μέσα σε μερικά λεπτά όλα άψογα!

 

Κέρδισαν την εμπιστοσύνη μου πολύ σύντομα και αποφάσισα να κάνω και "Verify My Identity". Με λίγη παραπάνω προσπάθεια μπόρεσα και έκανα την διαδικασία μέσω της εφαρμογής και της κάμερας, χρησιμοποιώντας αστυνομική ταυτότητα νέου τύπου. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε αλλά έμεινε στο "Processing". Πιθανολογώ ότι οφείλεται στην παρέλευση του εργάσιμου ωραρίου.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα 1500, ειναι ενα τιποτα, σε 1,5 μηνα το πολυ την εχω τερματισει, μιλαμε για χαρτικα ψιλικα, επειτα πρεπει να διευκρινηστει , περαν του 12 μηνου τι συμβαινει? χρεωνει για την χρηση ή οχι?

Δεν γράφει πουθενά κάτι τέτοιο αλλα κανεις δεν μπορεί να ξέρει αν θα αλλάξουν πολιτική, φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, στο monese κανουμε εγγραφη; γιατι στο revolut μεσα στο android app δεν εχει καποια επιλογη.

 

Λίγη βοηθεια παίδες, ευχαριστώ εκ των προτερων. Για μικροσυναλλαγες το θελω.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι, στο monese κανουμε εγγραφη; γιατι στο revolut μεσα στο android app δεν εχει καποια επιλογη.

 

Λίγη βοηθεια παίδες, ευχαριστώ εκ των προτερων. Για μικροσυναλλαγες το θελω.

 

καλημερα, εχει σχεση αυτο με Paypal? για δες το συζητανε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1434&page=887

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει πουθενά κάτι τέτοιο αλλα κανεις δεν μπορεί να ξέρει αν θα αλλάξουν πολιτική, φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι..

Οχι φιλε μου το ξερουμε και εμεις και αυτοι, ηδη στο λενε "We reserve the right to review our pricing structure after the first 12 months of your use of the Revolut service" αρα ειναι αυτο που ειπε καποιο αλλο μελος εδω, μαζευουν πελατες, οταν θα γινει η αλλαγη πολιτικης χρησης και ανατιμολογηση δεν ξερω ποιος θα κλαψει, το θεμα ειναι οσοι εχουν ηδη κανει λογαριασμο εκει, και εχουν παραγγειλει και το πλαστικο, ας κανουν μια ερωτηση πως μπορουμε να διακοψουμε την υπηρεσια στο 11μηνο πχ. παιδια ειναι σημαντικο να ξερεις πως και αν μπορεις να ξεφυγεις απο κατι.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες και ναι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. Δεν λέω να μην το χρησιμοποιήσετε η οτι ειναι κακό αλλά μην σας κάνει εντύπωση όταν μια μέρα αρχίσει και αυτό να κάνει τα δικά του και να βάζεις χρεώσεις (κρυφές και φανερες). Μην ξεχνάτε ότι έχουμε καπιταλισμό και οι εταιρείες δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους θέλουν και αυτές να βγάλουν ένα σοβαρό κέρδος για να ζήσουν και να αναπτυχθούν. Γι αυτό προσοχή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα αναφέρει στις προηγούμενες σελίδες και ναι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. Δεν λέω να μην το χρησιμοποιήσετε η οτι ειναι κακό αλλά μην σας κάνει εντύπωση όταν μια μέρα αρχίσει και αυτό να κάνει τα δικά του και να βάζεις χρεώσεις (κρυφές και φανερες). Μην ξεχνάτε ότι έχουμε καπιταλισμό και οι εταιρείες δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους θέλουν και αυτές να βγάλουν ένα σοβαρό κέρδος για να ζήσουν και να αναπτυχθούν. Γι αυτό προσοχή.

 

Καλες οι θεωριες συνομωσιας, αλλα φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι σε αυτο το forum θελουμε να κανουμε απλα τις αγορες μας απο εξωτερικο, χωρις CC. Η revolut, μπορει να κανει και μπορει να μην κανει τιποτα στο μελλον απο ολα αυτα που λεγονται. Το γεγονος ειναι οτι (ψαξτε το κι εσεις λιγο παραπανω) οτι η Barclays χρησιμοποιει την revolut για να κανει promotion στην Mastercard, η οποια σε σχεση με την VISA ειναι πολυ πισω, δεν συγκρινονται καν. Επισης, η revolut ξεκαθαριζει οτι βγαζει το οποιο κερδος της μεσω της συμφωνιας της με την ιδια την Mastercard και τους εμπορους. Συνεπως, μονο αυτο αν λαβετε υποψιν, πολυ δυσκολα (αποψη μου) θα γυρισει μια μερα η revolut και θα βαλει charges, fees κλπ. με αποτελεσμα να χασει και τους πελατες που θα κερδισει, και να βγαλει και κακο ονομα.

 

Ακομα και αυτο αν κανει, δεν εχετε κανεναν λογαριασμο διασυνδεδεμενο με την καρτα, συνεπως δεν μπορει και να σας αναγκασει να πληρωσετε τιποτα με το ζορι.

 

Επισης, εχουν ξεκαθαρισει στο site τους, οτι οποιαδηποτε αλλαγη (μπορει να) υπαρξει στην πολιτικη τους, θα την συμφωνησουν πρωτα με ολους εμας. Απλα, take it or leave it when and IF the time comes.

 

Καταληγοντας. Δειχνει και ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο. Προσωπικως, θα κανω την δουλεια μου μαζι τους μεχρι τα CC να σταματησουν να υφιστανται, ή μεχρι να αλλαξει (αν ποτε αλλαξει) η revolut την πολιτικη τους και μας χαρατσωσουν. Απο την στιγμη που το προϊον αποδεδειγμενα δουλευει ΧΩΡΙΣ fees και charges, ειναι κριμα παιδια να διαβαζουν αυτο το forum και να τους μπαινουν ψιλοι στα αυτια οταν δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμια ενδειξη οτι το προϊον δεν ειναι ακριβως αυτο που διαφημιζει!!!

Edited by droutis
Link to comment
Share on other sites

Καλες οι θεωριες συνομωσιας, αλλα φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι σε αυτο το forum θελουμε να κανουμε απλα τις αγορες μας απο εξωτερικο, χωρις CC. Η revolut, μπορει να κανει και μπορει να μην κανει τιποτα στο μελλον απο ολα αυτα που λεγονται. Το γεγονος ειναι οτι (ψαξτε το κι εσεις λιγο παραπανω) οτι η Barclays χρησιμοποιει την revolut για να κανει promotion στην Mastercard, η οποια σε σχεση με την VISA ειναι πολυ πισω, δεν συγκρινονται καν. Επισης, η revolut ξεκαθαριζει οτι βγαζει το οποιο κερδος της μεσω της συμφωνιας της με την ιδια την Mastercard και τους εμπορους. Συνεπως, μονο αυτο αν λαβετε υποψιν, πολυ δυσκολα (αποψη μου) θα γυρισει μια μερα η revolut και θα βαλει charges, fees κλπ. με αποτελεσμα να χασει και τους πελατες που θα κερδισει, και να βγαλει και κακο ονομα.

 

Ακομα και αυτο αν κανει, δεν εχετε κανεναν λογαριασμο διασυνδεδεμενο με την καρτα, συνεπως δεν μπορει και να σας αναγκασει να πληρωσετε τιποτα με το ζορι.

 

Επισης, εχουν ξεκαθαρισει στο site τους, οτι οποιαδηποτε αλλαγη (μπορει να) υπαρξει στην πολιτικη τους, θα την συμφωνησουν πρωτα με ολους εμας. Απλα, take it or leave it when and IF the time comes.

 

Καταληγοντας. Δειχνει και ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο. Προσωπικως, θα κανω την δουλεια μου μαζι τους μεχρι τα CC να σταματησουν να υφιστανται, ή μεχρι να αλλαξει (αν ποτε αλλαξει) η revolut την πολιτικη τους και μας χαρατσωσουν. Απο την στιγμη που το προϊον αποδεδειγμενα δουλευει ΧΩΡΙΣ fees και charges, ειναι κριμα παιδια να διαβαζουν αυτο το forum και να τους μπαινουν ψιλοι στα αυτια οταν δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμια ενδειξη οτι το προϊον δεν ειναι ακριβως αυτο που διαφημιζει!!!

+1

 

10 χαρακτήρες

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει και σε αυτό το νήμα στο πρώτο ποστ η διαδικασία για topup στο paypal balance; Τελικά έχω μπερδευτεί από αυτά που γράφονταν στο προηγούμενο νήμα που γίνονταν συζητήσεις για το paypal εν μέσω capital control. Η σωστή διαδικασία είναι το request money ή το send money; Κάποιοι ισχυρίστηκαν ότι το request money είναι λάθος (γιατί φαινόμαστε σαν πωλητές και μπορεί να δεσμευτούν τα λεφτά μας για αρκετό καιρό, αν κατάλαβα καλά).

Συγγνώμη, δεν υπάρχει κανείς πλέον που να κάνει αγορές με PayPal με τον προηγούμενο καθιερωμένο τρόπο; Δεν έχει κανείς άποψη αν τελικά είναι το request ή το send money ο σωστός τρόπος για top up;

Link to comment
Share on other sites

όσων αφορά την revolut που λέει ο φίλος παραπάνω, δεν είναι ξεκάθαρο εάν συνεργάζεται με την αγγλική τράπεζα και αυτό γιατί συνεργάζεται με την optimal payments, οι πλαστικές κάρτες της revolut εκδίδονται από την optimal payments. η optimal payments κατέχουν την skrill, την paysafecard, netellet κοκ. Το πιθανότερο είναι να εξαγοράσουν και την revolut κάποια στιγμή, η neteller πάντως ήδη κάνει ότι και η revolut για όποιον θέλει κάτι εναλλακτικό για παράδειγμα, επί του παρόντος όμως συμφέρει η revolut. Γενικά πάντως υπάρχουν πολλές τέτοιες υπηρεσίες.
Link to comment
Share on other sites

μονο αν βαλόυμε λεφτα στο πειπαλ μπορουμε να κανουμε αγορες?

αν στειλω με εμβασμα που ειναι ενας τροπος θα εχω προβλημα διοτι στο πειπαλ εχω βαλει μονο το ενα επωνυμο ενω στον λογαριασμο της τραπεζας εχεωκαι τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν υπάρχει κανείς πλέον που να κάνει αγορές με PayPal με τον προηγούμενο καθιερωμένο τρόπο; Δεν έχει κανείς άποψη αν τελικά είναι το request ή το send money ο σωστός τρόπος για top up;

Το send money φιλε μου ειναι ο σωστος τροπος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλες οι θεωριες συνομωσιας, αλλα φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι σε αυτο το forum θελουμε να κανουμε απλα τις αγορες μας απο εξωτερικο, χωρις CC. Η revolut, μπορει να κανει και μπορει να μην κανει τιποτα στο μελλον απο ολα αυτα που λεγονται. Το γεγονος ειναι οτι (ψαξτε το κι εσεις λιγο παραπανω) οτι η Barclays χρησιμοποιει την revolut για να κανει promotion στην Mastercard, η οποια σε σχεση με την VISA ειναι πολυ πισω, δεν συγκρινονται καν. Επισης, η revolut ξεκαθαριζει οτι βγαζει το οποιο κερδος της μεσω της συμφωνιας της με την ιδια την Mastercard και τους εμπορους. Συνεπως, μονο αυτο αν λαβετε υποψιν, πολυ δυσκολα (αποψη μου) θα γυρισει μια μερα η revolut και θα βαλει charges, fees κλπ. με αποτελεσμα να χασει και τους πελατες που θα κερδισει, και να βγαλει και κακο ονομα.

 

Ακομα και αυτο αν κανει, δεν εχετε κανεναν λογαριασμο διασυνδεδεμενο με την καρτα, συνεπως δεν μπορει και να σας αναγκασει να πληρωσετε τιποτα με το ζορι.

 

Επισης, εχουν ξεκαθαρισει στο site τους, οτι οποιαδηποτε αλλαγη (μπορει να) υπαρξει στην πολιτικη τους, θα την συμφωνησουν πρωτα με ολους εμας. Απλα, take it or leave it when and IF the time comes.

 

Καταληγοντας. Δειχνει και ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο. Προσωπικως, θα κανω την δουλεια μου μαζι τους μεχρι τα CC να σταματησουν να υφιστανται, ή μεχρι να αλλαξει (αν ποτε αλλαξει) η revolut την πολιτικη τους και μας χαρατσωσουν. Απο την στιγμη που το προϊον αποδεδειγμενα δουλευει ΧΩΡΙΣ fees και charges, ειναι κριμα παιδια να διαβαζουν αυτο το forum και να τους μπαινουν ψιλοι στα αυτια οταν δεν υπαρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμμια ενδειξη οτι το προϊον δεν ειναι ακριβως αυτο που διαφημιζει!!!

Φιλε μου συμφωνω με οσα λες, αλλα τα λογια σου ειναι αυτο ακριβως που θελουν να πιστεψεις, και σεβασου οτι ΔΕΝ ειναι ετσι, κλασικο παραδειγμα η cosmote , καποτε χαριζε λεπτα ομιλιας με καθε ανανεωση και τα χρηματα εκει ηταν δεν στα τραβουσε, μαλιστα τα λεπτα ηταν και για βιντεοκλησεις, αυτο διηρκησε μεχρι να παρουν ολοι whats up, αυτο αλλαξε σιγα σιγα με την μεθοδο της σαλαμοποιησης, "τρως ενα ολοκληρο σαλαμι, οχι ολο μαζι...αλλα φετα φετα και δεν σου φαινεται" σημερα η cosmote εαν δεν μιλησεις ή καταναλωσεις τα χρηματα που εβαλες σε τρεις μηνες, στα ακυρωνει μονη της, σου εστειλε κατι να αποδεχθεις? ΟΧΙ! απλα σε ενημερωσε οτι αλλαζει την πολιτικη χρησης οπως εκεινη επιθυμει, και το εχεις υπογραψει οτι το δεχεσε εξ αρχης, δηλαδη δεχεσε οποιαδηποτε αλλαγη κανει η εταιρεια, αυτο ακριβως λεει και η revolut λιγο πιο πανω, το εχω παραθεσει σε αλλο φιλο συμφορουμιτη, διαβασε το καλα, και ρωτηστε την εταιρεια για την περιπτωση που δεν θελεις πλεον να εχεις καμια σχεση μαζι της, τι ισχυει? Ισως στο μαγαζι δεν εχει εισοδο και βρηκαμε και τραπεζι, και καλο μωρο η γκαρσονα αλλα το ποτο μπορει να κοστιζει οσο ενα μπουκαλι..... προσοχη λοιπον, Σ αυτη την ζωη τιποτα δεν ειναι τσαμπα....τιποτα ομως.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το send money φιλε μου ειναι ο σωστος τροπος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου συμφωνω με οσα λες, αλλα τα λογια σου ειναι αυτο ακριβως που θελουν να πιστεψεις, και σεβασου οτι ΔΕΝ ειναι ετσι, κλασικο παραδειγμα η cosmote , καποτε χαριζε λεπτα ομιλιας με καθε ανανεωση και τα χρηματα εκει ηταν δεν στα τραβουσε, μαλιστα τα λεπτα ηταν και για βιντεοκλησεις, αυτο διηρκησε μεχρι να παρουν ολοι whats up, αυτο αλλαξε σιγα σιγα με την μεθοδο της σαλαμοποιησης, "τρως ενα ολοκληρο σαλαμι, οχι ολο μαζι...αλλα φετα φετα και δεν σου φαινεται" σημερα η cosmote εαν δεν μιλησεις ή καταναλωσεις τα χρηματα που εβαλες σε τρεις μηνες, στα ακυρωνει μονη της, σου εστειλε κατι να αποδεχθεις? ΟΧΙ! απλα σε ενημερωσε οτι αλλαζει την πολιτικη χρησης οπως εκεινη επιθυμει, και το εχεις υπογραψει οτι το δεχεσε εξ αρχης, δηλαδη δεχεσε οποιαδηποτε αλλαγη κανει η εταιρεια, αυτο ακριβως λεει και η revolut λιγο πιο πανω, το εχω παραθεσει σε αλλο φιλο συμφορουμιτη, διαβασε το καλα, και ρωτηστε την εταιρεια για την περιπτωση που δεν θελεις πλεον να εχεις καμια σχεση μαζι της, τι ισχυει? Ισως στο μαγαζι δεν εχει εισοδο και βρηκαμε και τραπεζι, και καλο μωρο η γκαρσονα αλλα το ποτο μπορει να κοστιζει οσο ενα μπουκαλι..... προσοχη λοιπον, Σ αυτη την ζωη τιποτα δεν ειναι τσαμπα....τιποτα ομως.

 

+1000 επιτέλους κάποιος που βλέπει και την άλλη όψη του νομίσματος

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ το θέμα που έχει προκύψει με το revolut.

 

Στο site τους δεν βρήκα να γίνεται κάποια αναφορά για fees.

Ούτε fees για top up (ok), ούτε fees για withdraw (ok again, possible), ούτε fees για fx rates (hmmm), ούτε fees για εκδοσή mastercard (w00t?)...:rolleyes:

Κάτι βρε αδερφέ, έστω αγορά του app πχ. 5$... Nop, δωρεάν και το app.

 

Καταλαβαίνω οτι προσπαθεί να γίνει πιο διαδεδομένο, αλλά θα μπορούσε να κάνει μια προωθητική ενέργεια για ένα μήνα δοκιμαστικά και όχι για 12 μήνες που είναι τώρα. Too good to be true που λένε και στα χωριά μας.

Θες να ανταγωνιστείς κολοσσούς paypal, skrill κτλ. Ναι, χτύπα τους στις προμήθειες.

3% αυτοί;

1% εσύ.

Τώρα να προσφέρεις απολύτως δωρεάν τις υπηρεσίες σου για έναν ολόκληρο χρόνο, τι να πω...

Πως θα καλύψει έστω τα έξοδά της αυτή η επιχείρηση για έναν ολόκληρο χρόνο;

 

Βέβαια απο την άλλη η έδρα της βρίσκεται στο uk και συνεργάζεται με την Optimal Payments (neteller, skrill) οπότε φαινομενικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερες αναφορές στο web για κάτι τόσο πρωτοποριακό...

Επίσης εδώ βρήκα ένα είδος review που σε επικοινωνία που είχε με το support του απάντησε ο ίδιος ο CEO και ιδρυτής της εταιρείας (Nikolay Storonsky, ρώσσος btw)...:lol:

Αν λένε κάτι όλα αυτά.

 

Τι να πώ παιδιά, use it with caution και πάντα για μικροποσά.

Ίσως αυτό να είναι το business plan τους, να τραβήξουν όλο τον κόσμο απο τους υπόλοιπους ανταγωνιστές, και αργότερα αφού θα έχουν μεγαλύτερο μερίδιο να έχουν και κέρδη.

Αν και προσωπικά για εμπόριο προσωπικών δεδομένων το κόβω. Αξία ανεκτίμητη.

Τώρα πλέον τα χρήματά σου θα βρίσκονται στο smartphone και όχι στο πορτοφόλι σου...:)

Edited by grinder
Link to comment
Share on other sites

+1000 επιτέλους κάποιος που βλέπει και την άλλη όψη του νομίσματος

 

Ποια αλλη οψη; μιλαμε για μια prepaid Mastercard με 0 fees/charges, η οποια γεμιζει ΜΟΝΟ με εμβασμα ή top up, οταν και αν θελει ο πελατης. Αυτη ειναι η κατασταση σημερα, και αποδεδειγμενα.

 

Οσοι μιλατε αρνητικα για αυτην, την δοκιμασατε; εγω την δοκιμασα και ξερω πολυ καλα οτι αυτα που διαφημιζει ειναι ετσι ακριβως.

 

Τα υπολοιπα επιμενω οτι ειναι συνωμοσιολογιες. Στην τελικη, ο καθενας ας χρησιμοποιησει οτι θελει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το send money φιλε μου ειναι ο σωστος τροπος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου συμφωνω με οσα λες, αλλα τα λογια σου ειναι αυτο ακριβως που θελουν να πιστεψεις, και σεβασου οτι ΔΕΝ ειναι ετσι, κλασικο παραδειγμα η cosmote , καποτε χαριζε λεπτα ομιλιας με καθε ανανεωση και τα χρηματα εκει ηταν δεν στα τραβουσε, μαλιστα τα λεπτα ηταν και για βιντεοκλησεις, αυτο διηρκησε μεχρι να παρουν ολοι whats up, αυτο αλλαξε σιγα σιγα με την μεθοδο της σαλαμοποιησης, "τρως ενα ολοκληρο σαλαμι, οχι ολο μαζι...αλλα φετα φετα και δεν σου φαινεται" σημερα η cosmote εαν δεν μιλησεις ή καταναλωσεις τα χρηματα που εβαλες σε τρεις μηνες, στα ακυρωνει μονη της, σου εστειλε κατι να αποδεχθεις? ΟΧΙ! απλα σε ενημερωσε οτι αλλαζει την πολιτικη χρησης οπως εκεινη επιθυμει, και το εχεις υπογραψει οτι το δεχεσε εξ αρχης, δηλαδη δεχεσε οποιαδηποτε αλλαγη κανει η εταιρεια, αυτο ακριβως λεει και η revolut λιγο πιο πανω, το εχω παραθεσει σε αλλο φιλο συμφορουμιτη, διαβασε το καλα, και ρωτηστε την εταιρεια για την περιπτωση που δεν θελεις πλεον να εχεις καμια σχεση μαζι της, τι ισχυει? Ισως στο μαγαζι δεν εχει εισοδο και βρηκαμε και τραπεζι, και καλο μωρο η γκαρσονα αλλα το ποτο μπορει να κοστιζει οσο ενα μπουκαλι..... προσοχη λοιπον, Σ αυτη την ζωη τιποτα δεν ειναι τσαμπα....τιποτα ομως.

 

Συγκρινουμε καρπουζια και πεπονια. Οπως ειπα και προηγουμενως, διαβαστε καλυτερα το FAQ στο site παρακατω:

"We would never charge our customers without clearly explaining the changes and asking their express permission to sign them up on a subscription basis. "

 

https://revolut.com/faq

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει το revolut κι έχει τέτοιες ανησυχιες, ας το φορτώνει με όσα λεφτά μόνο χρειάζεται για τις αγορές του κι ας έχει πάντα 0 υπόλοιπο μέσα μέχρι την επόμενη αγορά. Αν αλλάξει η κατάσταση απλά δεν ξαναχρησιμοποιεις την υπηρεσία. Ούτε κάρτες έχεις περασμενες μέσα (όπως το paypal) ούτε τίποτα.

 

Και στην τελική δεν μπορούν να κάνουν κι ότι τους καπνίσει γιατί ελέγχονται σε κάθε περίπτωση από τη Mastercard κι από τους αγγλικούς νόμους που είναι πολύ σκληροί σε περιπτώσεις παρανομιας ιδρυματων πληρωμών..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...