Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγω κατέληξα πλεον οτι το αν οι αγορές θα περάσουν είναι καθαρά θέμα μαγαζιού.. Έκανα απόπειρα να αγοράσω κάποια πράγματα αξίας περίπου 20$ απο Gearbest και έφαγα πόρτα, στη συνέχεια έκανα την ίδια συναλλαγή(τα ίδια πράγματα 2$ λιγότερα) απο DX και δούλεψε κανονικότατα. Paypal μόνο χωρίς balance και η μία κίνση αμέσως μετά την άλλη...

Εχεις δικιο νομιζω, το πως φαίνεται ο χαρακτηρισμος του κάθε e-shop στο σύστημα των τραπεζων παίζει σίγουρα λογο. Επισης, λογικό που στο DX σου έγινε δεκτή η πληρωμή, είναι από τα 2-3 μαγαζιά όπου από την αρχή των capital controls περνούσαν για κάποιο λογο οι πληρωμές, αν όχι μέσω paypal, σίγουρα απευθείας με χρεωστική/πιστωτική.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άραγε τα συμπληρώματα διατροφής επιτρέπονται και πέρασε αμέσως η παραγγελία στο Prozis?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

κάπως έτσι είναι παιδιά ... υπάρχει κάποια "διαλογή" θα έλεγα στις συναλλαγές ...

Τώρα έκανα μια αγορά (ανταλλακτικό για ηλ. ξυριστική μηχανή) και την πέρασε κανονικά !

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο νομιζω, το πως φαίνεται ο χαρακτηρισμος του κάθε e-shop στο σύστημα των τραπεζων παίζει σίγουρα λογο. Επισης, λογικό που στο DX σου έγινε δεκτή η πληρωμή, είναι από τα 2-3 μαγαζιά όπου από την αρχή των capital controls περνούσαν για κάποιο λογο οι πληρωμές, αν όχι μέσω paypal, σίγουρα απευθείας με χρεωστική/πιστωτική.

 

ετσι ειναι παιδια εγω τις τελευταιες μερες οτι ηθελα απο ebay αλλα και γενικα τα αγορασα κανονικα ουτε με κολπα ουτε τιποτα.... απλα ενα προιον που ηθελα αν δεν περνουσε σε ενα μαγαζι ή πωλητη δοκιμαζα σε αλλον και περνουσε.... ετσι αγορασα ολα οσα ηθελα...

αρα εχει να κανει πως εχει δηλωθε ο πωλητης αλλα και το προιον που πουλαει...

οσων αφορα alexpress και sportdirect αλλα και αλλα που θελω να αγορασω και δεν μπορω να τα βρω σε αλλους πωλητες χρησιμοποιω το revolut και ειμαι κομπλε!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι παιδια εγω τις τελευταιες μερες οτι ηθελα απο ebay αλλα και γενικα τα αγορασα κανονικα ουτε με κολπα ουτε τιποτα.... απλα ενα προιον που ηθελα αν δεν περνουσε σε ενα μαγαζι ή πωλητη δοκιμαζα σε αλλον και περνουσε.... ετσι αγορασα ολα οσα ηθελα...

αρα εχει να κανει πως εχει δηλωθε ο πωλητης αλλα και το προιον που πουλαει...

οσων αφορα alexpress και sportdirect αλλα και αλλα που θελω να αγορασω και δεν μπορω να τα βρω σε αλλους πωλητες χρησιμοποιω το revolut και ειμαι κομπλε!!

Και χρήματα στο revolut πως έβαζες μέχρι τώρα; Φαντάζομαι ότι τώρα μπορείς να στείλεις και εμβασμα αλλά πιο πριν;

Link to comment
Share on other sites

Kανεις απο Minideal αγορασε κατι? Εχω visa απο Πειραιως.

 

μην κοιτας mono minideal.... βρες αυτο που θες απο διαφορα μαγαζια και δοκιμασε να πληρωσεις ενα ενα.. θα δεις σε καποιο θα περασει η πληρωμη.... ηθελα να αγορασω μια action camera χθες με paypal ανοιξα ολα τα μαγαζια που την ειχαν και τελικα περασε η πληρωμη στο coolicool....

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και χρήματα στο revolut πως έβαζες μέχρι τώρα; Φαντάζομαι ότι τώρα μπορείς να στείλεις και εμβασμα αλλά πιο πριν;

 

το revolut τωρα το κατεβασα..... αφου ειχε ενεργοποιηθει η δυνατοτητα να στειλουμε εμβασμα...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει το Minideal γιατι βρηκα το προιον που θελω στην χαμηλοτερη τιμη.
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει το Minideal γιατι βρηκα το προιον που θελω στην χαμηλοτερη τιμη.

 

αν θελεις συγκεκριμενο τοτε για μενα η λυση ειναι revolut... ψαξτο λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Σε τι διαφέρει το revolut από το paypal? Έτσι χοντρικά με δυο λόγια. Επειδή στο σάιτ που κοίταξα δεν πολυκατάλαβα να διαφέρουν εκτός από το ότι το revolut δεν έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Εμένα με ενδιαφέρει ως προς τη διαδικασία αν διαφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Σε τι διαφέρει το revolut από το paypal? Έτσι χοντρικά με δυο λόγια. Επειδή στο σάιτ που κοίταξα δεν πολυκατάλαβα να διαφέρουν εκτός από το ότι το revolut δεν έχει προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος. Εμένα με ενδιαφέρει ως προς τη διαδικασία αν διαφέρει.

 

στελνεις εμβασμα στο revolut και δεν εχει καμια χρεωση οτι αγορες και να κανεις και σε οποιοδηποτε νομισμα....

ενω αν κανεις top up στο paypal για να χρησιμοποιησεις το paypal balance θα πρεπει τη μετατροπη να την κανει το paypal αναγκαστικα οπου ειδικα σε αγορες περιπου ανω των 80 ευρω βλεπεις μεγαλη διαφορα!!!

επισης το revolut μπορεις να το χρησιμοποιησεις οπου θες οχι μονο σε καταστηματα που δεχονται paypal οπως για παραδειγμα μπορεις να αγορασεις και απο aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται καλό πάντως αλλά είναι νέο και άγνωστο και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Στο θέμα επιστροφής χρημάτων έχει κάτι αντίστοιχο με το paypal?

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται καλό πάντως αλλά είναι νέο και άγνωστο και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Στο θέμα επιστροφής χρημάτων έχει κάτι αντίστοιχο με το paypal?

 

μα σου δινουν καρτα και τη συνδεεις κανονικα στο paypal.... εγω ετσι το εχω κανει!!!!

και μεχρι να ερθει η καρτα μεσω της εφαρμογης βλεπεις τα στοιχεια της καρτας και τη χρησιμοποιεις κανονικα μεχρι να σου ερθει η καρτα....

σκεψου απλα για να καταλαβεις οτι ειναι μια κανονικη προπληρωμενη καρτα οπω αυτη της τραπεζας.....

Link to comment
Share on other sites

Ααα δηλαδή δεν αντικαθιστά το paypal. Οπότε αφού έχεις κάρτα έχεις και αριθμό λογαριασμού και στέλνεις έμβασμα σε αυτόν (επιτρέπονται πλέον μέχρι 500 ευρώ το μήνα τα εμβάσματα) και κάνεις τις αγορές μέσω paypal κανονικά μόνο που τις κάνεις από την κάρτα του revolut. Τι λες τώρα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω καλύτερα τώρα που το ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται καλό πάντως αλλά είναι νέο και άγνωστο και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Στο θέμα επιστροφής χρημάτων έχει κάτι αντίστοιχο με το paypal?

Η διαφορά με το PayPal είναι ότι σου δίνουν Mastercard και την χρησιμοποιείς όπου θες. Μπορείς να φορτώσεις τον λογαριασμό σου μέσω πιστωτικής η με εμβασμα. Εγώ χρησιμοποιώ το Skrill που είναι κάτι αντιστοιχο αλλά έλεγα μήπως με το revolut μπορείς να στείλεις και λεφτά μέσω πιστωτικής..

Link to comment
Share on other sites

Ααα δηλαδή δεν αντικαθιστά το paypal. Οπότε αφού έχεις κάρτα έχεις και αριθμό λογαριασμού και στέλνεις έμβασμα σε αυτόν (επιτρέπονται πλέον μέχρι 500 ευρώ το μήνα τα εμβάσματα) και κάνεις τις αγορές μέσω paypal κανονικά μόνο που τις κάνεις από την κάρτα του revolut. Τι λες τώρα! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω καλύτερα τώρα που το ξέρω.

 

ακριβως οπως τα λες!!! εγω εστειλα την προηγουμενη εβδομαδα και μεσα σε 2 εργασιμες μπηκαν... εκτος του 1 ευρω που με χρεωσε η τραπεζα για το εμβασμα οσα εβαλα τοσα μπηκαν.... σημερα εστειλα και αλλο εμβασμα.... μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατον,να κανεις 3 παραγγελιες ταυτοχρονα στο ebay και να καταφερνεις να πληρωσεις μονο τις 2?τι φαση?εννοειται παιζουν λεφτα στη καρτα
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με το PayPal είναι ότι σου δίνουν Mastercard και την χρησιμοποιείς όπου θες. Μπορείς να φορτώσεις τον λογαριασμό σου μέσω πιστωτικής η με εμβασμα. Εγώ χρησιμοποιώ το Skrill που είναι κάτι αντιστοιχο αλλά έλεγα μήπως με το revolut μπορείς να στείλεις και λεφτά μέσω πιστωτικής..

 

δεν μπορεις να στειλεις απο καρτα λογω capital controls εκτος αν εχεις καρτα εξωτερικου.....

παντως της skrill δε συμφερει μονο και μονο που εχει συνδρομη ενω το revolut ειναι τελειως free

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι δυνατον,να κανεις 3 παραγγελιες ταυτοχρονα στο ebay και να καταφερνεις να πληρωσεις μονο τις 2?τι φαση?εννοειται παιζουν λεφτα στη καρτα

 

το εχουμε πει πολλεσ φορες παιζει ρολο ο πωλητη πως εχει δηλωσει το προιον γιαυτο μερικα περνανε κανονικα και αλλα οχι/......

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να στειλεις απο καρτα λογω capital controls εκτος αν εχεις καρτα εξωτερικου.....

παντως της skrill δε συμφερει μονο και μονο που εχει συνδρομη ενω το revolut ειναι τελειως free

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το εχουμε πει πολλεσ φορες παιζει ρολο ο πωλητη πως εχει δηλωσει το προιον γιαυτο μερικα περνανε κανονικα και αλλα οχι/......

 

τι θα μπορουσε να αλλαξει?μιλαμε για ενα μοντελακι αυτοκινητου,απο ευρωπη κιολας

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

τι θα μπορουσε να αλλαξει?μιλαμε για ενα μοντελακι αυτοκινητου,απο ευρωπη κιολας

 

κι ομως εχει διαφορα απο πωλητη σε πωλητη.... χθες ηθελα να παρω την action camera δεν περναγε σε εναν πωλητη με τιποτα banggood παλι τιποτα ανοιγω ολες τις σελιδες που βρηκα και τελικα περασε στο coolicool... το ιδιο συνεβει και με κατι ακουστικα που ηθελα...

τωρα αν θες απο συγκεκριμενο μαγαζι αναγκαστικα ψαξου με revolut να κανεις τη δουλεια σου

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εχει διαφορα απο πωλητη σε πωλητη.... χθες ηθελα να παρω την action camera δεν περναγε σε εναν πωλητη με τιποτα banggood παλι τιποτα ανοιγω ολες τις σελιδες που βρηκα και τελικα περασε στο coolicool... το ιδιο συνεβει και με κατι ακουστικα που ηθελα...

τωρα αν θες απο συγκεκριμενο μαγαζι αναγκαστικα ψαξου με revolut να κανεις τη δουλεια σου

 

για ebay μιλαμε και το εχω αγορασει ηδη απλα δε μπορω να πληρωσω τον ανθρωπο...τον ρωτησα αν υπαρχει εναλλακτικη αλλα δεν εχει απαντησει ακομα

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

για ebay μιλαμε και το εχω αγορασει ηδη απλα δε μπορω να πληρωσω τον ανθρωπο...τον ρωτησα αν υπαρχει εναλλακτικη αλλα δεν εχει απαντησει ακομα

 

και εγω σου λεω ισχυει και για ebay αυτο...... βρες το σε οσους πιο πολλους πωλητες μπορεις και δοκιμασε θα δεις αν βρεις απο πολλους σε καποιον θα περασει....

ειναι σιγουρο αυτο που σου λεω το εχω κανει ποσες φορες την τελευταια εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

και εγω σου λεω ισχυει και για ebay αυτο...... βρες το σε οσους πιο πολλους πωλητες μπορεις και δοκιμασε θα δεις αν βρεις απο πολλους σε καποιον θα περασει....

ειναι σιγουρο αυτο που σου λεω το εχω κανει ποσες φορες την τελευταια εβδομαδα

 

δυστυχως ειναι μοναδικο κομματι.. σε ευχαριστω παντως:confused:

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Στην τελική να σας πω κάτι κύριοι ? ...

Εγώ έλυσα το πρόβλημά μου με μια καρτούλα που προμηθεύτηκα πρόσφατα ...

(δεν επηρεάζεται ούτε απο CC ούτε απο τίποτα γιατί απλά ΔΕΝ είναι Ελληνική) ;)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...