Jump to content

Moto X Style (Pure)


stathis123
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

πόσοι το έχετε ακόμα; Πως πάει; Εμένα χωρίς αιτία το 1/3 της οθόνης κάνει σκιές και έχει περίεργα χρώματα. Οχι όλες τις φορές. Κυρίως όταν το κινητό είναι "κρύο" δηλ. έχω ώρα να το ανοίξω. Μάλλον κάτι με την παροχή στην οθόνη. Το είχε κανένας; Κατα τ'αλλά ευχαριστημένος είμαι από την αγορά μου πριν απο 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει το δικο μου το εχω δωσει στην θυγατερα μου και ειναι πολυ ευχαριστημενη :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εκανε ghosting η οθόνη μου και τελικά η αντιπροσωπεία (το support της για την ακρίβεια) με τη δικαιολογία ότι δε βρίσκει ανταλλακτικό (ήταν οριακά αλλά εντός εγγύησης) πρότεινε να μου δώσει το Moto G5s plus (καινούριο). Δε μου δώσανε άλλη επιλογή. Πραγματικά δεν παίζονται στην TsSulutions. Κρίμα, πάει το κινητό μου... :( Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να μην μπορούσαν να βρουν όντως ανταλλακτικό, για ένα τηλέφωνο που πλέον δεν είναι και πολύ καινούριο, δεν παίζει;

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο να μην μπορούσαν να βρουν όντως ανταλλακτικό, για ένα τηλέφωνο που πλέον δεν είναι και πολύ καινούριο, δεν παίζει;

 

Sent from my SM-G930F

 

Κυκλοφορούσε μέχρι πριν απο 1 χρόνο κανονικότατα στην αγορά (πριν απο 22 μήνες το πήρα εγώ). Και ήταν και flagship lline. Αρα παλιό δεν το λες, αλλιώς το 80% των κινητών που κυκλοφορούν θα είχε πρόβλημα σε ανταλλακτικά. Τώρα αν βρίσκεις σοβαρή (professional) την πρόταση "Μπορεί το ανταλλακτικό να έρθει σε ένα μήνα, μπορεί σε δύο μπορεί και ποτέ"! τότε πάω πάσο. Δεν νομίζω αν το ζητούσαν από Ευρώπη ή Κίνα στα κεντρικά να έρθει με κουριερ η οθόνη να τους απάντησαν έτσι. Θα είχε απολυθεί ο υπάλληλος.

Απλά το κόστος να έρθει από εξωτερικό+εργατοώρες επισκευής+πλήγμα στο image αν κάνει 2 μήνες να επιστραφει στον πελάτη ήταν μικρότερο από το κόστος του κινητού που μου έδωσαν. Και το χαλασμένο δεν επιστράφηκε ποτέ παρόλο που το ζήτησα αλλά πήγε για ανακύκλωση.

Edited by yorgos00
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό το ότι σου πρότειναν αντικατάσταση με άλλη συσκευή. Το ότι κάποια σκρουτζομαγαζα είχαν στοκ πριν 22 μήνες δεν λέει κάτι. Το κινητό κυκλοφόρησε πριν 3 χρόνια. Άλλωστε σου έδωσαν και την επιλογή μεταξύ μεταξύ αντικατάστασης και αναμονής.

 

Το λάθος ισως είναι ότι ως flagship συσκευή που ήταν το x style θα μπορούσαν να σου προτείνουν κάποια καλύτερη συσκευη όπως moto z (amoled, καλα ηχεια, καλή κάμερα και 821 soc) ή έστω moto z play (amoled και καλα ηχεια). Δεδομενου οτι ειχε πολυ ποιοτική οθόνη και ηχο θα ηταν λογική η πρόταση.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Αν όντως δεν υπήρχε το αυθεντικό ανταλλακτικό, και ούτε τρόπος να το έχουν σύντομα, είναι λογικό για να αποκαταστήσουν στα πλαίσια της εγγύησης το πρόβλημα να προτείνουν αντικατάσταση με κάτι άλλο. Τι άλλο θα μπορούσε να γίνει; Αν σου έδιναν και το παλιό, ουσιαστικά σου χαρίζανε ένα τηλέφωνο. Πάλι δεν το βλέπω λογικό.

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική. Αν όντως δεν υπήρχε το αυθεντικό ανταλλακτικό, και ούτε τρόπος να το έχουν σύντομα, είναι λογικό για να αποκαταστήσουν στα πλαίσια της εγγύησης το πρόβλημα να προτείνουν αντικατάσταση με κάτι άλλο. Τι άλλο θα μπορούσε να γίνει; Αν σου έδιναν και το παλιό, ουσιαστικά σου χαρίζανε ένα τηλέφωνο. Πάλι δεν το βλέπω λογικό.

 

Sent from my XT1580

 

Συμφωνώ στα περισσότερα. Παρόλα αυτά δεν είναι δυνατόν αν μην ξέρουν μετά από 3 εβδομάδες που το είχαν ήδη αν υπάρχει ένα ανταλλακτικό. Ρωτάς στις κεντρικές αποθήκες και είτε υπάρχει και μπορούν να το έχουν σε Χ χρόνο (που ας είναι και πολύ και ενημερώνεις τον πελάτη) είτε δεν υπάρχει οπότε προτείνουμε αντικατάσταση. Τελεία και παύλα. Η απάντηση "μπορεί σε 1 μηνα, 3 ή ποτέ" ενώ το έχεις ήδη 3 εβδομάδες και το ψάχνεις δεν είναι σοβαρή απάντηση εταιρείας και δημιουργεί ερωτήματα για το αν πραγματικά και πως το έψαξαν.

 

Και σίγουρα μπορούσαν να μου δώσουν καλύτερο. Στην αρχή μου πρώτειναν το G5 το απλό και όταν είπα ότι αυτό είναι πολυχειρότερο μου είπαν "μόνο η οθόνη είναι πιο μικρή είναι σχεδόν ίδιο". Μετά από πιέσεις δικες μου μου έδωσαν το plus (εντάξει τώρα έχει 5.5 κοντά στο δικό σας - πρέπει να είμαι ευτυχισμένος). Για σειρά Ζ έστω το πιο φτηνό ούτε καν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκει θα γκρινιαζα. Οτι ειχα ενα κινητο που περαν απο 5.7 ιντσες ειχε πολυ ποιοτικη οθόνη/ήχο και τώρα με ριχνετε. Οτι ημουν σε flagship και με πατε σε mid range. Προσωπικα θα πιεζα τουλάχιστον για moto z play.

 

Το κινητο ηταν αγορασμένο απο σκρουτζομαγαζο; Αν ναι και παλι καλα να λες. Σε lg μπορει να εφτανες και τους 5 μηνες αναμονη για ανταλλακτικο αφου υποχρεουνται μονο για επισκευη στα παραεισαγωγης και οχι αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκει θα γκρινιαζα. Οτι ειχα ενα κινητο που περαν απο 5.7 ιντσες ειχε πολυ ποιοτικη οθόνη/ήχο και τώρα με ριχνετε. Οτι ημουν σε flagship και με πατε σε mid range. Προσωπικα θα πιεζα τουλάχιστον για moto z play.

 

Το κινητο ηταν αγορασμένο απο σκρουτζομαγαζο; Αν ναι και παλι καλα να λες. Σε lg μπορει να εφτανες και τους 5 μηνες αναμονη για ανταλλακτικο αφου υποχρεουνται μονο για επισκευη στα παραεισαγωγης και οχι αντικατάσταση.

 

Απο expansys Γαλλίας το είχα πάρει. Γκρίνιαξα. Μου είπαν ότι ρώτησαν τα "κεντρικά" και δε δίνουν Moto Z. Οπότε ή περιμένετε και αν έρθει ή παίρνετε το 5Gs plus. Ετσι απλά. Και φυσικά ως επαγγελματίας που το χρειάζομαι το πήρα (και θα πουληθεί σε κανένα μήνα γιατί καλό μεν για την τιμή του αλλά η κάμερα μετριότατη). Α! Περιττό να σας πω ότι και η γενική ταχυδρομική όταν μου το έστειλαν πίσω το παρέδωσε σε άλλο σπίτι!!! Μιλάμε για τραγελαφικά πράγματα παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν το πήρες από την ελληνική αντιπροσωπεία αλλά από έξω. Προσωπικά μου κάνει εντύπωση ότι σου πρότειναν αντικατάσταση.

 

Όπως σου πα και παραπάνω, σε άλλες εταιρίες (όπως lg) δεν προτείνουν καν αντικατάσταση και περιμένεις μήνες. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα παιδί με lg g2 που περίμενε 5 μήνες και δυστυχως δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας. Και τελικά αφού περιμεναν τόσους μήνες τους κάναν τελικά αντικατασταση.

 

Τεσπα. Τώρα ότι έγινε έγινε. Κοίτα να χαρείς (όσο μπορείς) το νέο σου κινητό που σίγουρα με το που στρώσει η μπαταρία θα δεις μεγάλη βελτίωση στην αυτονομία σε σχέση με x style και μετά βλέπεις τι κάνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν το πήρες από την ελληνική αντιπροσωπεία αλλά από έξω. Προσωπικά μου κάνει εντύπωση ότι σου πρότειναν αντικατάσταση.

 

Όπως σου πα και παραπάνω, σε άλλες εταιρίες (όπως lg) δεν προτείνουν καν αντικατάσταση και περιμένεις μήνες. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα παιδί με lg g2 που περίμενε 5 μήνες και δυστυχως δεν ήταν η εξαίρεση αλλά ο κανόνας. Και τελικά αφού περιμεναν τόσους μήνες τους κάναν τελικά αντικατασταση.

 

Τεσπα. Τώρα ότι έγινε έγινε. Κοίτα να χαρείς (όσο μπορείς) το νέο σου κινητό που σίγουρα με το που στρώσει η μπαταρία θα δεις μεγάλη βελτίωση στην αυτονομία σε σχέση με x style και μετά βλέπεις τι κάνεις. :)

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Εντάξει ίσως παρα είμαι παραπονιάρης. Τώρα επειδή ταξιδεύω εξωτερικό το χρειάζομαι, μετά θα το δώσω γιατί μου είναι απαραίτητη μια καλή κάμερα (και το Moto x είχε). 'Εχεις δίκιο πάντως η μπαταρία καμία σχέση. Λογικά θα πάρει και το Oreo μέσα στο μήνα από ότι λένε. Και γενικά είναι πολύ καλό για το range τιμής του, και φυσικά άπαιχτα για μένα όπως πάντα τα Moto actions και active display. Κρίμα που δε πουλάνε περισσότερο τα Moto. Τα παίρνω χρόνια και λόγω near stock android.

Link to comment
Share on other sites

Και για να συ χρυσωσω λιγο το χαπι, σκεψου οτι

1. Αν το πουλαγες (πριν χαλασει) το moto x style θα πιανες λιγοτερα χρηματα απο οσο κοστιζει το moto g5s plus

2. Αν σου χαλαγε 2 μηνες μετα τοτε θα μενες απλα με ενα χαλασμενο τηλεφωνο και θα βαζες ολα τα χρηματα απο τη τσεπη σου για αλλο.

 

Οπότε το χάρηκες για 22 μηνες και πάμε για άλλα :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα Θεούλης. :lol: Άντε καλημέρα!

 

Και για να συ χρυσωσω λιγο το χαπι, σκεψου οτι

1. Αν το πουλαγες (πριν χαλασει) το moto x style θα πιανες λιγοτερα χρηματα απο οσο κοστιζει το moto g5s plus

2. Αν σου χαλαγε 2 μηνες μετα τοτε θα μενες απλα με ενα χαλασμενο τηλεφωνο και θα βαζες ολα τα χρηματα απο τη τσεπη σου για αλλο.

 

Οπότε το χάρηκες για 22 μηνες και πάμε για άλλα :D

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαιο κινητο το Χ style , αν εβγαινε με εναν 660 τωρα θα εκανε παταγο. το κινητο αυτο ηταν σαν στερεφωνικο, και απο καμερα την ημερα θεωρω κοντραρει ΑΝΕΤΑ τα S8/G6
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Χτύπα και άλλο ρε φίλε :lol:

Κινητάρα όντως! Το μόνο που με χαλούσε ήταν το βάρος του και η μπαταρία, κατα τ'αλλα τα έσπαγε για τα 350Ε που το είχα πάρει. Οθόνη, ήχος και κάμερα φοβέρα (μοντέλο του 2015 φαντάσου). Δεν έχω ψάξει και δε ξέρω αν έχουν κρατήσει την ίδια ποιότητα τα Μοτο τώρα (υποθέτω η αντίστοιχη σείρα είναι η Ζ).

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός οθόνης, ήχου και διαστάσεις δεν το βρίσκεις πουθενά και σκέψου ότι αλλάζω συχνά συσκευές (τώρα έχω u11).

 

Αλλά έχει 2 μεγάλα αρνητικά για μένα που σήμερα μου το καθιστά μη ικανοποιητικό

1. η αυτονομία που πρόσφερε ο soc 808 σε συνδιασμό με την αναλυση και τη μπαταρία δεν πρoσφερουν ικανοποιητική αυτονομία

2. Η έλλειψη ois (ή έστω η δυνατότητα να βάλεις gcam) με την αντίστοιχη μέτρια απόδοση στις νυχτερινές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο κινητο το ειχα παρει μονο 230 Ευρω απο σκρουτζομαγαζο Θεσσαλονικης Σημερα το εχει η κορη μου και χαιρετε να βλεπει και να ακουει στρεοφονικα βιντεακια
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
σε λευκο αυτό το κινητο ηταν μαγεια….ηχος...καμερα….ποιοτητα….οθονη….αλλα μας τα χαλαγε η μπαταρια….:(
Είμαι τεχνολογικά καμένος. Παρακαλώ δείξτε κατανόηση !! :cry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα. Ξέρει κανείς κάνα καλό μαγαζί στην ευρύτερη περιοχή Γαλατσίου, Άνω Πατησίων για αλλαγή μπαταρίας; Καλό εννοώντας καλή δουλειά και καλή τιμή... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Ξέρει κανείς κάνα καλό μαγαζί στην ευρύτερη περιοχή Γαλατσίου, Άνω Πατησίων για αλλαγή μπαταρίας; Καλό εννοώντας καλή δουλειά και καλή τιμή... Ευχαριστώ εκ των προτέρων
στις περιοχές που ζητάς δεν ξέρω κάποιον, εγώ το πήγα στον Δήσιο στην πλατεία Καρύτση στο κέντρο.
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στις περιοχές που ζητάς δεν ξέρω κάποιον, εγώ το πήγα στον Δήσιο στην πλατεία Καρύτση στο κέντρο.

 

Πόσο σου πήρε;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 22-23 ευρώ
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γύρω στα 22-23 ευρώ

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Βλέπω όμως ότι η μπαταρία αυτή είναι 2800mAh αντί για 3000 που είναι η μαμά μπαταρία

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...