Jump to content

App Review @ myphone.gr: PestoSMS - Υπαγόρευση μηνυμάτων [+Giveaway!]


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο myphone.gr έχουμε συνηθίσει κατά καιρούς να σας παρουσιάζουμε αξιόλογες εφαρμογές που βρίσκονται στα sotres των smartphones μας, με στόχο να κάνουν τη ζωή μας ευκολότερη. Έτσι λοιπόν σήμερα μεταφερόμαστε στο store των Windows Phone και μετά από τις καλύτερες εφαρμογές που σας παρουσιάσαμε (Μέρος 1ο & Μέρος 2ο), θα επικεντρωθούμε σε μία νέα εφαρμογή που μας κίνησε το ενδιαφέρον, η οποία δημιουργήθηκε από Έλληνες developers. Ασφαλώς μιλάμε για την εφαρμογή PestoSMS που διαβάσατε για αυτή πριν λίγες μέρες και σήμερα σας παρουσιάζουμε ένα αναλυτικό review αυτής.

 

 

Τι είναι το PestoSMS

Το PestoSMS από την Useappility είναι μια εφαρμογή φωνητικής υπαγόρευσης που δίνει την δυνατότητα στους Windows Phone χρήστες να υπαγορεύουν το όνομα μιας επαφής και το μήνυμα που θέλουν να στείλουν σε αυτή, έτσι ώστε η εφαρμογή να κάνει όλη τη δουλειά για εσάς. Πολλοί θα αναρωτηθείτε κατά πόσο είναι ακριβής η αναγνώριση της φωνή μας, κάτι που αποτελεί το σημαντικότερο κριτήριο για αυτού του είδους τις εφαρμογές. Πριν ακόμα ξεκινήσω να γράφω το review δοκίμασα την εφαρμογή για μία εβδομάδα περίπου, στις πιο δύσκολες συνθήκες που θα συναντήσει στην καθημερινότητα μας, όπως για παράδειγμα στο αυτοκίνητο, σε ανοιχτό χώρο με αέρα, ακόμα και με βραχνιασμένη φωνή. Πραγματικά μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι σχεδόν ποτέ δεν έχανε ούτε το θαυμαστικό που υπαγόρευα, κάτι που αυτόματα την έκανε μέρος της καθημερινότητας μου κυρίως όσο βρίσκομαι στο αυτοκίνητο.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/44125/par1.jpg?today=1444575944

 

Πως να την χρησιμοποιήσετε

Αφού κατεβάσετε την εφαρμογή από το store των Windows Phone μόλις την ανοίξετε για πρώτη φορά η εφαρμογή θα σας ζητήσει να περιμένετε να «διαβάσει» όλες τις επαφές σας, με την όλη διαδικασία να διαρκεί ένα με δύο λεπτά. Πλέον είστε έτοιμοι. Απλά υπαγορεύστε το μήνυμα σας με τον εξής τρόπο «[όνομα επαφής] μήνυμα [το μήνυμα που θέλετε να στείλετε]», για παράδειγμα «Γιώργος Παπαδόπουλος μήνυμα Έλα από το σπίτι.». Μόλις σταματήσετε να μιλάτε η εφαρμογή αυτόματα περνάει αυτόματα στην επόμενη οθόνη όπου μπορείτε να επιβεβαιώσετε ή και να αλλάξετε την επαφή και το μήνυμα. Πατήστε «Αποστολή SMS» και το μήνυμα σας είναι έτοιμο. Σημειώστε ότι κάθε φορά που προσθέτετε μια νέα επαφή στο τηλέφωνο σας για να αναγνωριστεί από το PestoSMS πρέπει να κάνετε χρήση της «Ανανέωσης Επαφών» μέσα στην εφαρμογή.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/44124/par2.jpg?today=1444575944

 

Επιπλέον χαρακτηριστικά

Στα επιπλέον χαρακτηριστικά το PestoSMS μπορεί να αναγνωρίσει την επαφή σας ακόμα και αν αυτή είναι γραμμένη σε λατινικούς χαρακτήρες (Greeklish) και εσείς την υπαγορεύεται στα Ελληνικά. Στο κείμενο επίσης μπορείτε να προσθέσετε και σημεία στίξης όπως τελεία ή ερωτηματικό εκτός από το κείμενο. Τέλος από τις θετικότερες εκπλήξεις είναι ότι η εφαρμογή διαθέτει επιλογή, εκτός από SMS, να κοινοποιήσετε το κείμενο που υπαγορεύσατε με οποιαδήποτε εφαρμογή θα θέλατε, όπως για παράδειγμα το Messenger, Viber, Facebook κτλ.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/44123/par3.jpg?today=1444575944

 

Εν κατακλείδι

Τι μας άρεσε: Η εφαρμογή κάνει αυτό ακριβώς που λέει και το κάνει τέλεια. Δεν θα σας απογοητεύσει σχεδόν ποτέ και θα γίνει απαραίτητο εργαλείο στην καθημερινότητα σας. Στο αυτοκίνητο, στο δρόμο ή ακόμα και μέσα στο σπίτι θα σας λύσει τα χέρια στην κυριολεξία. Μια πάρα πολύ καλή εφαρμογή από έναν Έλληνα developer για το Windows Phone Store.

Τι δεν μας άρεσε: Όταν το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο με κάποιο bluetooth ακουστικό η εφαρμογή αναγνωρίζει σαν μικρόφωνο αυτό του τηλεφώνου και όχι του bluetooth, ενώ στα ακουστικά αυτό δεν συμβαίνει. Ένα bug που εντοπίσαμε είναι ότι όταν προσθέσετε νέες επαφές στο τηλέφωνο σας και στη συνέχεια χρησιμοποιήσετε την «Ανανέωση Επαφών» θα δείτε πολλές φορές να μην αναγνωρίζονται οι επαφές σας από την εφαρμογή, η οποία θα χρειαστεί επανεγκατάσταση. Σε επικοινωνία πάντως με τους υπεύθυνους της εφαρμογής μας διαβεβαίωσαν ότι στο επόμενοι update θα διορθωθεί, οπότε δεν συντρέχει κάποιος λόγος ανησυχίας.

 

Ευχαριστούμε τους δημιουργούς του PestoSMS που παραχώρησαν την εφαρμογή στο myphone.gr για τις ανάγκες του review.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή από το Windows Phone Store με κόστος 2,49 €, ενώ διαθέτει και δωρεάν δοκιμή.

 

Bonus! Εξασφαλίσαμε για τρεις από εσάς το PestoSMS δωρεάν! Όσοι από εσάς έχετε Windows Phone smartphone και θέλετε να έχετε την ευκαιρία να κερδίσετε την εφαρμογή, συμπληρώστε στην φόρμα το username σας στο myphone.gr. Οι συμμετοχές θα κλείσουν στις 21/10/2015 και ώρα 23:59 και οι νικητές θα ανακοινωθούν την επόμενη μέρα σε αυτό το topic.

Edited by charlie_pace4
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η εφαρμογή, αλλά αυτό το "Συγνώμη" πολύ με ξενερώνει... Κανείς δεν το γράφει σωστά πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Ενα μπράβο για τους δημιουργούς,πολύ σημαντικό που μπορείς να το εχεις π.χ.: και στο viber(νομιζω αυτό πλεον χρησιμοποιούμε οι περισσοτεροι,τουλαχιστον εγώ και οι επαφες μου) και κοστος σχεδόν όσο ένας μίσος καφές...!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η εφαρμογή, αλλά αυτό το "Συγνώμη" πολύ με ξενερώνει... Κανείς δεν το γράφει σωστά πλέον.

 

Πλέον είναι συγνώμη στο πλαίσιο της απλοποίησης της ελληνικής γλώσσας. Είναι σαν το αβγό και το αυγό. Ακούγεται συγνώμη και γράφεται έτσι πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Την χρησιμοποιώ καιρό και είναι μοναδική.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον είναι συγνώμη στο πλαίσιο της απλοποίησης της ελληνικής γλώσσας. Είναι σαν το αβγό και το αυγό. Ακούγεται συγνώμη και γράφεται έτσι πλέον...

 

Off topic αλλά... αυτό που λες το στηρίζεις κάπου; Όλες οι πηγές που βρίσκω εγώ λένε ότι είναι λάθος να το γράφουμε συγνώμη αντί για συγγνώμη: συν+γνώμη = συγγνώμη. Σχετικά με το αβγό και το αυγό, υπήρχε κάποια αιτιολόγηση για την διαφορετική ορθογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Off topic αλλά... αυτό που λες το στηρίζεις κάπου; Όλες οι πηγές που βρίσκω εγώ λένε ότι είναι λάθος να το γράφουμε συγνώμη αντί για συγγνώμη: συν+γνώμη = συγγνώμη. Σχετικά με το αβγό και το αυγό, υπήρχε κάποια αιτιολόγηση για την διαφορετική ορθογραφία.

 

Η λέξη προέρχεται από το «συν + γνώμη» (συν + γιγνώσκω: έχω την ίδια γνώμη με κάποιον, αλλάζω γνώμη, μετανοώ). Το «ν» αφομοιώνεται από το «γ» που ακολουθεί και μετατρέπεται και αυτό σε «γ».Επηρεαζόμενοι από την προφορά της, όπου το «γγ» ακούγεται ως ένα «γ», παραλείπουμε και στον γραπτό λόγο το ένα από τα δύο «γ». Έτσι όμως αλλοιώνουμε την προέλευση της λέξης αφού προέρχεται από το «συν + γνώμη» και όχι από το «συ + γνώμη». Επομένως, η σωστή γραφή είναι συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Off topic αλλά... αυτό που λες το στηρίζεις κάπου; Όλες οι πηγές που βρίσκω εγώ λένε ότι είναι λάθος να το γράφουμε συγνώμη αντί για συγγνώμη: συν+γνώμη = συγγνώμη. Σχετικά με το αβγό και το αυγό, υπήρχε κάποια αιτιολόγηση για την διαφορετική ορθογραφία.

Συγγνώμη είναι το σωστό όπως λες κι εσύ, δε διαφωνούμε.

 

Πάντως το app σου λύνει τα χέρια όπου αυτά δεν υπάρχουν. Κάποιος χρήστης να μας πει αν μπορεί για την ακρίβειά του, αν τη δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος χρήστης να μας πει αν μπορεί για την ακρίβειά του, αν τη δοκίμασε.

 

Όπως γράφω και στο review, είναι καταπληκτικό... Ακόμα και κάτω από δύσκολες συνθήκες...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Update: Εξασφαλίσαμε άλλους δύο κωδικούς και έτσι τρεις από εσάς θα κερδίσουν την εφαρμογή ;)
Link to comment
Share on other sites

συμπαθητικο φαινεται,αν δουλευει χωρις δεδομενα η wifi βεβαια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλεία!

Ποιες εκδόσεις υποστηρίζει;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλεία!

Ποιες εκδόσεις υποστηρίζει;

 

Τι εννοείς? Εκδόσεις λειτουργικού?? Φαντάζομαι Windows Phone 8.1 και Windows 10 Mobile :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, διότι έχω ένα παλιο (3ετίας) Samsung με Windows Phone 7.8 και θέλω να ξέρω αν μπορώ να το δοκιμάσω

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μπααα, δε νομίζω... Κάνε μια αναζήτηση στο store αν το έχεις ανοιχτό αλλά από όσο ξέρω πρέπει να φτιάξει διαφορετική εφαρμογή για να υποστηρίξει τα 7.x όπου κανείς δεν το κάνει...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, διότι έχω ένα παλιο (3ετίας) Samsung με Windows Phone 7.8 και θέλω να ξέρω αν μπορώ να το δοκιμάσω

 

Μα, για τα WP7.5/7.8 έχει σταματήσει η υποστήριξη...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μα, για τα WP7.5/7.8 έχει σταματήσει η υποστήριξη...

OK φίλε, δεν το ήξερα. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Όπως και να 'χει, η προσπάθεια των παιδιών είναι αξιέπαινη!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω τον γαύρο να βάλει το χέρι του στην κληρωτίδα......:)

Υ.Γ. Ελπίζω η αυτόματη διόρθωση να μην μου "διορθώσει" την τελευταία λέξη....:lol: :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό review Αλέξη και χαίρομαι που η εφαρμογή είναι τόσο καλή. Παίρνω μέρος στο διαγωνισμό και αν δεν κερδίσω ίσως την αγοράσω στο μέλλον γιατί αξίζει. Αναγνωρίζει και αγγλικές λέξεις στο κείμενο άραγε;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν την κερδίσω θα περιμένω να γίνει δωρεάν (μάλλον θα περιμένω πολυ ακόμα... :p) ή αν υποστηρίξει και η Cosmote με πληρωμή λογαριασμού κινητής στα WM10!!!! Αλλιώς ατύχησα... :( Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...