Jump to content

Vero W120i


dkonst
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα :).

 

Αγόρασα πρόσφατα το vero w120i και αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να μπουτάρω από usb stick. Διάβασα το thread για το vero w102i αλλά δεν βρήκα εκεί την απάντηση. Επίσης επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της oktabit όπου ο τεχνικός μου είπε να κάνω το στικάκι bootable χρησιμοποιώντας το diskpart των windows αυτό όμως δεν δούλεψε. Το πρόβλημα είναι ότι το boot menu του bios δεν βλέπει καθόλου το στικάκι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :).

 

Αγόρασα πρόσφατα το vero w120i και αναρωτιέμαι αν ξέρει κάποιος να μου πει πώς μπορώ να μπουτάρω από usb stick. Διάβασα το thread για το vero w102i αλλά δεν βρήκα εκεί την απάντηση. Επίσης επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη της oktabit όπου ο τεχνικός μου είπε να κάνω το στικάκι bootable χρησιμοποιώντας το diskpart των windows αυτό όμως δεν δούλεψε. Το πρόβλημα είναι ότι το boot menu του bios δεν βλέπει καθόλου το στικάκι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Βασικά πρεπει το USB να ειναι fat 32 για να μπουταρουν τα Windows.

Με αυτο το εργαλείο κάνε

https://rufus.akeo.ie/

Στην αρχή επιλέγεις ntfs και αφού ολοκληρωθεί αντιγραφείς τα αρχεία προσωρινά αλλου μετατρέπεις το USB σε fat 32 και τα ξαναπερνας στο USB flash.

Επίσης κατέβασε σε ISO την ίδια έκδοση που ήρθε το tablet,όχι διαφορετική διοτι δεν θα ενεργοποιηθούν τα Windows.

 

Τωρα τα των bios δεν γνωρίζω διοτι δεν εχω το tablet αλλα η παραπάνω διαδικασία ισχύει για όλα τα Windows tablet.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να διευκρινίσω ότι το στικάκι που θέλω να μπουτάρω δεν έχει λειτουργικό, έχει ένα third party πρόγραμμα για backup. Όπως και να χει δοκίμασα το rufus με διάφορες επιλογές αλλά το bios εξακολουθεί να μην βλέπει το στικάκι στο boot menu.
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να διευκρινίσω ότι το στικάκι που θέλω να μπουτάρω δεν έχει λειτουργικό, έχει ένα third party πρόγραμμα για backup. Όπως και να χει δοκίμασα το rufus με διάφορες επιλογές αλλά το bios εξακολουθεί να μην βλέπει το στικάκι στο boot menu.

Πρεπει το USB να εχει το ISO αλλιώς δεν γίνεται δουλεια.

Επίσης προσπάθησε να εκκινήσεις μέσα απο τα Windows ορίζοντας απο εκεί boot απο USB.

Πας update and recovery,πατάς advanced σου κανει restart και απο εκεί επιλέγεις boot απο τρίτα μέσα.

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/windows-startup-settings-safe-mode

Αλλα προϋπόθεση να κανεις bootable USB μέσω ISO της ίδιας έκδοσης των Windows που εχει.

 

Αμα δεν γίνει τίποτα μονο στον κατασκευαστή απευθύνεσαι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό δούλεψε. Περίεργο πάντως επειδή στο bios έχει κάπου επιλογή "boot from usb" και είναι ενεργοποιημένη οπότε λογικά υπάρχει πρόνοια για να μπορείς να μπουτάρεις από usb.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ικανοποιημένος από την αγορά για τα λεφτά του;;;πες μας δύο λόγια, αν αξίζει, μπαταρία 7000mha;;;;πόσες ώρες πάει;;;, ηχεία, αναλυση οθονης, φωτεινότητα,, καμερες, επέκταση sd, ελευθερη μνημη, έχει θύρες usb το πληκτρολογιο;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν το χω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμα οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά για την διάρκεια της μπαταρίας. Θα ενημερώσω στο μέλλον σχετικά με αυτό, το ίδιο και για της κάμερες που δεν τις δούλεψα ακόμα.

Γενικά την ποιότητα κατασκευής θα την χαρακτήριζα ικανοποιητική. Το πληκτρολόγιο δεν έχει τίποτα extra (ούτε μπαταρία, ούτε usb, ούτε κάτι άλλο) και ζυγίζει γύρο στα 800γρ φαντάζομαι για να είναι σταθερό σαν βάση. Το Tablet μαζί με το πληκτρολόγιο ζυγίζουν 1.5Kg που είναι αρκετά για το μέγεθός του.

Η οθόνη είναι μια χαρά. Τα win10 φαίνονται πεντακάθαρα υπάρχει όμως πρόβλημα με τα προγράμματα που δεν υποστηρίζουν scaling τα οποία είτε φαίνονται μικρά εξαιτίας του μεγάλου ppi είτε λίγο θολά (desktop έκδοση του skype π.χ.) αν και εμένα δεν με ενοχλεί. Και η φωτεινότητα είναι μέτρια προς καλή αν και δεν το χρησιμοποίησα ακόμα σε εξωτερικό χώρο με ηλιοφάνεια που είναι και το μεγάλο τεστ. Μέσα στο σπίτι την έχω από 0% έως 25%.

Έχω κάνει upgrade σε win10 τα οποία με λίγα προγράμματα που έχω βάλει καταλαμβάνουν γύρο στα 11Gb από τα 28.4Gb μνήμης που είναι διαθέσιμα.

Τώρα όσον αφορά τη ram, ενδεικτικά:

τα windows μόνα τους τρώνε 0.8Gb,

με το vlc να παίζει fullhd ταινία υψηλού bit rate 1Gb,

με fullhd, full screen youtube video στον firefox 1.2Gb και 45% χρήση cpu,

με fullhd, full screen youtube video συν πέντε tabs ανοιχτά (facebook, forums, gmail κλπ) συν desktop έκδοση skype 1,6Gb ram και η cpu γύρο στο 85%. Κάπου εκεί αρχίζει να κομπιάζει όταν πάς να κάνεις κάτι με την έννοια ότι αν πατήσεις κάτι η ανταπόκριση δεν θα είναι ακαριαία.

Τα ηχεία είναι καλούτσικα. Είναι αρκετά δυνατά για να ακούγονται ικανοποιητικά σε ένα δωμάτιο και όταν είναι τέρμα δεν παρατήρησα παραμόρφωση του ήχου ή κάτι παρόμοιο.

Ιδανικά ήθελα να πάρω ένα 13ρι laptop αλλά επειδή για κάτι αξιοπρεπές οι τιμές είναι απαγορευτικές κατέληξα σ αυτό. Μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από επιδόσεις, ποιότητα κλπ και η τιμή μου φάνηκε καλή αν υπολογίσεις ότι έχεις netbook και tablet, 2 σε 1.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να σας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από το tablet. Το έχω από το Σάββατο, δεν εχει κλείσει ακόμα μια βδομάδα. Την πρώτη ημέρα όλα καλά! Καλή ποιότητα κατασκευής σε γενικές γραμμές, με λίγο παραπάνω βάρος, αλλα με στιβαρό και καλό πληκτρολόγιο. Κάποια τριξιματα υπάρχουν στα πλαστικά όταν κρατάς σκέτο το tablet από την κάτω μεριά. Επίσης αν το κουνήσεις λίγο παραπάνω ενώ είναι πάνω στο πληκτρολόγιο, σε φάση να το μεταφέρεις ή να βολευτείς, αποσυνδέεται στιγμιαία και ξανασυνδέεται το πληκτρολόγιο. Έστω ότι αυτά δεν είναι τόσο σημαντικά. Την δεύτερη μέρα το έβαλα για φόρτιση, και ενώ το δούλευα και όλα καλά, το άφησα για 5 λεπτά και όταν επέστρεψα να συνεχίσω είχε εμφανίσει μια μεγάλη στάμπα στην πανω μεριά της οθόνης. Προσπάθησα να το καθαρίσω, νομίζοντας ότι είναι αποτύπωμα απο δάχτυλα, αλλά κατάλαβα ότι κάτι έπαιζε με το digitizer και την οθόνη. Έβγαλα τον φορτιστή και σταδιακά μετά από μερικά λεπτά άρχισε να μικραίνει μέχρι που εξφανιστηκε. Ξανά φορτιστής, πάλι τα ίδια! Αφαίρεση φορτιστή πάλι εξαφάνιση! Υπέθεσα ότι η μπαταρία φουσκώνει και πιέζει την οθόνη, γιατί μου είχε τύχει παλιότερα σε κινέζικο τάμπλετ και σε κινητό. Από την επόμενη μέρα σταμάτησε να το κάνει, σα να μην το έκανε ποτέ! Αυτό που δεν σταμάτησε είναι ότι αν μείνει ανοιχτό για ώρα ένα παράθυρο (πχ mozilla, chrome..) ανοιχτόχρωμο, μετά αν πάω σε παράθυρο ή σε σκουρόχρωμο φόντο, μένει ένα αχνό αποτύπωμα του παρθύρου στην οθόνη και εξαφανίζεται μετά από λίγη ώρα σταδιακά! Το tablet ήταν σφραγισμένο όταν το πήρα, η συσκευασία δεν είχε ανοιχτεί! Όλα αυτά από ότι παρατήρησα το εκθεσιακό κομμάτι δεν τα έκανε, τίποτα από τα παραπάνω, οπότε θέλω να πιστεύω ότι απλά έπεσα σε ελλατωματικό. Αύριο θα το δει ο τεχνικός του καταστήματος και βλέπουμε. Τις λίγες ημέρες που το δούλεψα πάντως με βόλεψε! Είμαι περισσότερο του android, αλλά επειδή χρειαζόμουν ένα εργαλείο για δουλειά, για χρήση προγραμματων για προγραμματισμό συναγερμών και καταγραφικών καθώς και παραμετροποίηση δικτύων, κατέληξα στα windows και στις συγκεκριμένες διαστάσεις, ελπίζοντας ότι θα μπορώ να κανω boot σε android ή remix os μεσω usb. Δυστυχώς παρόλο που το tablet έχει boot manager, δεν με άφησε να κανω boot από usb, χωρίς βέβαια να το ψαξω περαιτέρω! Αυτά προς το παρόν...
Link to comment
Share on other sites

Έγινε αντικατάσταση, το καινούργιο δεν παρουσιάζει τίποτα από τα παραπάνω!

Επίσης με τη νέα έκδοση του Remix OS έγινε κανονικά boot από usb.

http://www.jide.com/en/remixos-for-pc#downloadNow ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έγινε αντικατάσταση, το καινούργιο δεν παρουσιάζει τίποτα από τα παραπάνω!

Επίσης με τη νέα έκδοση του Remix OS έγινε κανονικά boot από usb.

http://www.jide.com/en/remixos-for-pc#downloadNow ;)

 

Καλησπέρα νέος κάτοχος του W120i επίσης, το Remix OS δείχνει πολύ ενδιαφέρον!

Γίνετε να εγκατασταθεί στον κύριο δίσκο C:\ ή μόνο live απο εξωτερικό usb3 stick?

Πως το έκανες boot το usb? Απο uefi shell?? Έχω δοκιμάσει rufus και unetbootin για να του περάσω κάποιο linux distro όπως mint/ubuntu-mate κτλπ. αλλά δεν αναγνωρίζετε στο boot manager το usb stick. Βασικά κανένα bootable stick που έχω και δοκίμασα με win7 , 8 , 10 δεν αναγνωρίζετε... :confused:

And you did that from your house???
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Την δεύτερη μέρα το έβαλα για φόρτιση, και ενώ το δούλευα και όλα καλά, το άφησα για 5 λεπτά και όταν επέστρεψα να συνεχίσω είχε εμφανίσει μια μεγάλη στάμπα στην πανω μεριά της οθόνης. Προσπάθησα να το καθαρίσω, νομίζοντας ότι είναι αποτύπωμα απο δάχτυλα, αλλά κατάλαβα ότι κάτι έπαιζε με το digitizer και την οθόνη. Έβγαλα τον φορτιστή και σταδιακά μετά από μερικά λεπτά άρχισε να μικραίνει μέχρι που εξφανιστηκε. Ξανά φορτιστής, πάλι τα ίδια! Αφαίρεση φορτιστή πάλι εξαφάνιση! Υπέθεσα ότι η μπαταρία φουσκώνει και πιέζει την οθόνη, γιατί μου είχε τύχει παλιότερα σε κινέζικο τάμπλετ και σε κινητό. Από την επόμενη μέρα σταμάτησε να το κάνει, σα να μην το έκανε ποτέ! , ..

 

Καλησπερα,

 

Μολις το πηρα και εγω και μου εκανε ακριβως το ιδιο ... Σου εφυγε ή έγινε αντικατασταση;

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Το αντικατέστησαν μέσα στην πρώτη εβδομάδα που το πήρα. Αλλά και το δεύτερο μου το έκανε μια φορά αυτό με την στάμπα κατά την φόρτιση. Όπως επίσης και το ίχνος που μένει στην οθόνη στην εναλλαγή χρωμάτων υπάρχει και στο δεύτερο που πήρα.

 

Αυτό που δεν σταμάτησε είναι ότι αν μείνει ανοιχτό για ώρα ένα παράθυρο (πχ mozilla, chrome..) ανοιχτόχρωμο, μετά αν πάω σε παράθυρο ή σε σκουρόχρωμο φόντο, μένει ένα αχνό αποτύπωμα του παρθύρου στην οθόνη και εξαφανίζεται μετά από λίγη ώρα σταδιακά!

 

Στα "+" η μπαταρία του, αν συνεχίσει να κρατάει τόσο (5-6 ώρες) είναι πολύ καλό!

Στα "-" το βύσμα της τροφοδοσίας που είναι το λεπτό καρφί, δεν ξέρω για πόσο θα αντέξει, θέλει προσοχή στην χρήση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γεια σας, έχω στην κατοχή μου το vero w102i.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε θέμα με την micro usb θύρα;;;(Δεν αναγνωρίζει το ταμπλετ το PC και δεν γίνεται φόρτιση)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω στην κατοχή μου το vero w102i.Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε θέμα με την micro usb θύρα;;;(Δεν αναγνωρίζει το ταμπλετ το PC και δεν γίνεται φόρτιση)

 

 

 

Φίλε μου το windows tablet στην κατοχή σου είναι PC στην ουσία άρα μην περιμένεις να συμπεριφέρεται ως android tablet που να το βλεπει ως δίσκο η και να φορτίζει.

 

Όπως αντίστοιχα αν πας να συνδέσεις ένα λαπτοπ σε ένα ντεσκτοπ εννοείται ούτε θα φορτίζει ούτε θα το βλέπει ως συσκευή γενικότερα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το windows tablet στην κατοχή σου είναι PC στην ουσία άρα μην περιμένεις να συμπεριφέρεται ως android tablet που να το βλεπει ως δίσκο η και να φορτίζει.

 

Όπως αντίστοιχα αν πας να συνδέσεις ένα λαπτοπ σε ένα ντεσκτοπ εννοείται ούτε θα φορτίζει ούτε θα το βλέπει ως συσκευή γενικότερα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Οπότε ποία είναι η χρησιμότητα της micro usb θύρας;;

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση περιφερειακών όπως σε όλα τα windows μηχανήματα η και φόρτιση με το ανάλογο power supply που παρέχει ο κατασκευαστής για την εκάστοτε συσκευή αν φορτίζει μέσω USB εφόσον δεν έχει ξεχωριστή υποδοχή για φόρτιση.

 

Απλά θα χρειαστείς OTG adaptor(για περιφερειακά)

 

Με την USB C 3.1 προδιαγραφών θα μπορείς να φορτίζεις και συσκευές πάνω της,αλλά αυτό προϋποθέτει την ανάλογα συσκευή που από έδω και πέρα θα γίνει στάνταρ στα περισσότερα προϊόντα(στην αρχή high end σταδιακά και στα low mid θα περάσει)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
έχω πάρει ένα vero w120i και τελευτά δεν μου δείχνει το εικονίδιο της μπαταρίας και τα ηχεία μου λέει ότι είναι απενεργοποιημενα ξέρει κανείς πως θα λύσω τα προβλήματα αυτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
έχω πάρει ένα vero w120i και τελευτά δεν μου δείχνει το εικονίδιο της μπαταρίας και τα ηχεία μου λέει ότι είναι απενεργοποιημενα ξέρει κανείς πως θα λύσω τα προβλήματα αυτά.

 

Το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει και σε μένα...και έχει τελειώσει η μπαταρία και δεν φορτίζει η συσκευή! Όποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και έχει βρει λύση ας μας διαφωτίσει ρε παιδιά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...