Jump to content

Αγορά αφυγραντήρα με έξτρα.....


morfikos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε 2 σπίτια έχω και Meaco και Inventor (dessicant και οι 2).

Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση και των δύο,

ο Inventor έχει ελάχιστα χαμηλότερο επίπεδο θορύβου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Είχα αγοράσει προ ετών κι εγώ έναν meaco. Τελικά δεν είναι απαραίτητος για τα ελληνικά σπίτια. Μας το πέρασαν κι αυτό στον εγκέφαλο σαν απαραίτητο λες και ζούμε σε κλίμα με 90% υγρασία. Αρκεί τα μεσημέρια να αεριζουμε το σπίτι μας και κυρίως το μπάνιο που κάνουμε ντους και την κουζίνα που μαγειρεύουμε και να απομονώνουμε όσο μπορούμε αυτούς τους χώρους κλείνοντας τις πόρτες τους... Σιγα μην καίμε έξτρα ρεύμα για αφυγραντηρα στην Ελλάδα! Ήμαρτον!!!
Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει προ ετών κι εγώ έναν meaco. Τελικά δεν είναι απαραίτητος για τα ελληνικά σπίτια. Μας το πέρασαν κι αυτό στον εγκέφαλο σαν απαραίτητο λες και ζούμε σε κλίμα με 90% υγρασία. Αρκεί τα μεσημέρια να αεριζουμε το σπίτι μας και κυρίως το μπάνιο που κάνουμε ντους και την κουζίνα που μαγειρεύουμε και να απομονώνουμε όσο μπορούμε αυτούς τους χώρους κλείνοντας τις πόρτες τους... Σιγα μην καίμε έξτρα ρεύμα για αφυγραντηρα στην Ελλάδα! Ήμαρτον!!!

 

Δεν έχουν όλα τα σπίτια ανάγκη τον αφυγραντήρα . Τα πράγματα είναι απλά . Μετράς την υγρασία στο χώρο σου . Αν είναι πάνω απο 60 % τότε ναι θέλεις αφυγραντήρα . Η υγρασία στο χώρο μας θέλουμε να είναι μεταξύ 45-60 % .

 

Στη περίπτωση σου αν έχεις κάτω απο 60 % υγρασία αερίζοντας το χώρο μια φορά το 24ώρο δεν τον έχεις ανάγκη .Αν τώρα αερίζεις το χώρο σου κάθε λίγο και λιγάκι για να πέσει η υγρασία αυτό ενεργειακά δεν είναι καλή λύση. Επιβαρύνεις το σύστημα θέρμανσης .Καίει παραπάνω και δεν έχεις θερμική άνεση . Άλλοι έχουν σοβαρά θέματα με την υγρασία στην περιοχή τους .

Link to comment
Share on other sites

Έναν Morris πήρα 16L στα 129€ σε cracy sunday του οποίου οι προδιαγραφές είναι για 80 τετραγωνικά... μια χαρά δουλειά κάνει αφού τον πάω από δωμάτιο σε δωμάτιο και όχι για όλο το σπίτι... εκεί που υπάρχει πρόβλημα... και 10 χρόνια εγγύηση!!!
Link to comment
Share on other sites

Έναν Morris πήρα 16L στα 129€ σε cracy sunday του οποίου οι προδιαγραφές είναι για 80 τετραγωνικά... μια χαρά δουλειά κάνει αφού τον πάω από δωμάτιο σε δωμάτιο και όχι για όλο το σπίτι... εκεί που υπάρχει πρόβλημα... και 10 χρόνια εγγύηση!!!

 

Διευκρίνιση: Τα 10 χρόνια αφορούν τον συμπιεστή . Όχι τα ηλεκτρονικά μέρη, τις πλακέτες και το μοτέρ του ανεμιστήρα . Αυτά έχουν 5 χρόνια .

Καλορίζικος !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω εχω εναν invertor και εναν morris ο morris ειναι καλυτερος σε θεμα αφυγρανσης αλλα βγαζει πιο πολλα προβλημματα
p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...