Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια έβαλες?

Και μέχρι που έφτασε με τα updates?

Ξεκίνησα απο την S135 όπως μου προέκυψε από τις οδηγίες στις οποίες παραπέμπει το πρώτο μήνυμα.

Έφτασα μέχρι τη 6.0.1, build P1a42_S288_160721_ROW

Καταλαβαίνω ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ενδιαφέρον πια, αλλά καλά θα ήταν οι οδηγίες να μη παρέπεμπαν στην 135 αλλά σε κάποια μεταγενέστερη γιατί αγανάκτησα. Από αναβαθμιση σε αναβάθμιση και από επανεκκίνηση σε επανεκκίνηση. Πολλές ώρες.

Αλλά άξιζε το κόπο γιατί ξεφορτώθηκα το προβλημα που είχα με τις διαφημίσεις, και το οποίο μου το δημιουργούσε ενα πρόγραμμα του συστήματος (dcshare) το οποίο δεν μπορούσα να ξεφορτωθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ξεκίνησα απο την S135 όπως μου προέκυψε από τις οδηγίες στις οποίες παραπέμπει το πρώτο μήνυμα.

Έφτασα μέχρι τη 6.0.1, build P1a42_S288_160721_ROW

Καταλαβαίνω ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ενδιαφέρον πια, αλλά καλά θα ήταν οι οδηγίες να μη παρέπεμπαν στην 135 αλλά σε κάποια μεταγενέστερη γιατί αγανάκτησα. Από αναβαθμιση σε αναβάθμιση και από επανεκκίνηση σε επανεκκίνηση. Πολλές ώρες.

Αλλά άξιζε το κόπο γιατί ξεφορτώθηκα το προβλημα που είχα με τις διαφημίσεις, και το οποίο μου το δημιουργούσε ενα πρόγραμμα του συστήματος (dcshare) το οποίο δεν μπορούσα να ξεφορτωθώ.

Βρε συ δεν χρειαζόταν όλη αυτή η ταλαιπωρία των updates.

Στο 275 post έχει αυτό το λινκ:

 

https://yadi.sk/d/hY3kNWJGrnpCU?ncrnd=5389

 

Το οποιο εκτος των άλλων περιέχει και την 288.

Αλλά μάλλον δεν κατέβηκες στο ποστ μέχρι εκεί που λέει : "how to root"

Τέλος πάντων την δουλειά σου την έκανες....

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Παιδια να ρωτησω και γω κατι Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας Στο κινητο μου γραφει στο πισω μερος P1c58 ενω στις ρυθμισεις της συσκευης στις πληροφοριες P1a42 Το πηρα απο Κινα απο vickmall Ξερω οτι το P1c58 ειναι κινεζικη rom ενω το P1a42 ευρωπαικη rom Σε εμενα πηγα να κανω ενημερωση και μου βγαζει κινεζικα Τελικα τι rom εχω;
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό νομίζω δε θα το αλλάξω ποτέ.

Προσπαθώ να βρω άλλο κινητό που να έχει μεγάλη μπαταρία, δύο Sim και sd, κουμπιά εκτός οθόνης και φωτιζόμενα και δεν υπάρχει πλέον

Το μόνο που του λείπει είναι οι καλύτερες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κινεζικη εκδοση κινητου με περασμενη την ευρωπαικη rom.

Κι εγώ το ίδιο έχω αλλά στις πολλές ενημερώσεις δεν θυμάμαι κινέζικα. Την ευρωπαϊκή ρομ την πέρασα μόνος μου ακολουθώντας τα λινκ της πρώτης σελίδας. Το τηλέφωνο αγοράστηκε με κινέζικη ρομ. Όμως ακόμα και πριν βάλω την ευρωπαϊκή ρομ, δεν θυμάμαι στις αναβαθμίσεις να βλέπω κινέζικα (στις οδηγίες; ).

Αν σου είναι πρόβλημα, ξαναπέρνα τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό νομίζω δε θα το αλλάξω ποτέ.

Προσπαθώ να βρω άλλο κινητό που να έχει μεγάλη μπαταρία, δύο Sim και sd, κουμπιά εκτός οθόνης και φωτιζόμενα και δεν υπάρχει πλέον

Το μόνο που του λείπει είναι οι καλύτερες φωτογραφίες.

 

Κι εγω αυτα τα κριτηρια εχω ακριβως συν το δαχτυλικο αποτυπωμα μπροστα και εχω το ιδιο προβλημα. Λιγο το xiaomi 5a prime / Υ1 φερνει αλλα με μικροτερη μπαταρια αλλα καλυτερες καμερες συν φλας σελφι, μαλλον μη φωτιζομενα πληκτρα ομως. Περιμενω το asus zenfone 4 νομιζω οτι θα πλησιαζει αρκετα.

Edited by petrangcc
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχει καλή αναλυση αυτό.

Ξέχασα τη γρήγορη φόρτιση που είναι σούπερ και δεν τη βρίσκεις στην τιμή αυτή

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το p1 εχω και ψάχνω για αντικατάσταση έχω δεί το Oukitel K6 με 170 ευρώ και 6000 mah μπαταρία και 6αρα

οθόνη

Το p2 δεν βλέπω να τραβάει

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.Επειδη στο παρελθόν ακολούθησα τις οδηγίες για ενεργοποίηση της συγκεκριμένης μπάντας για 4G και έκανε εγκατάσταση αυτές τις 3-4 εφαρμογές κ ενώ είχα κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν κατάφερα να απαλλαγώ από αυτές.Ταυτοχρονα είχα προβλήματα στη λειτουργία του bluetooth αποφάσισα να το φλασαρω κ να το ρουταρω ακολουθώντας τη διαδικασία που έχει περιγράψει ο φίλος κ τα κατάφερα χωρίς να έχω επιχειρήσει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν κ με κίνδυνο να χάσω το κινητό μου. Επειδή θεώρησα ενδιαφερουσα τη διαδικασία λέω να πάω στο επόμενο στάδιο φλασαροντας το με κάποια custom σε nougat από το xda. Υπάρχει κάποιος που έχει δοκιμάσει κάποια κ δεν αφήνει κουσουρια στο τηλέφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Στο παρελθόν κάποιος είχε αναφέρει ότι δεν έχει καταφέρει να πληρώσει με το κινητό του μέσω των παραπάνω εφαρμογών με τη λειτουργία NFC. Μήπως τώρα έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη στο θέμα? Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να πληρώσω σε κανένα κατάστημα είτε με την εφαρμογή της Πειραιώς είτε της Εθνικής. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενεργοποιώντας το NFC δεν εμφανίζεται πουθενά στα settings το tap & pay ή αλλιώς πατάω & πληρώνω ώστε να επιλέξεις την εκάστοτε εφαρμογή σαν default για την πληρωμή σου.

Καμία ιδέα?

Το κινητό μου δεν είναι rooted στην περίπτωση που κάποιος ρωτήσει.

Ευχαριστώ.

Edited by Lefteris_Chouris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά,

Στο παρελθόν κάποιος είχε αναφέρει ότι δεν έχει καταφέρει να πληρώσει με το κινητό του μέσω των παραπάνω εφαρμογών με τη λειτουργία NFC. Μήπως τώρα έχει υπάρξει κάποια εξέλιξη στο θέμα? Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να πληρώσω σε κανένα κατάστημα είτε με την εφαρμογή της Πειραιώς είτε της Εθνικής. Και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενεργοποιώντας το NFC δεν εμφανίζεται πουθενά στα settings το tap & pay ή αλλιώς πατάω & πληρώνω ώστε να επιλέξεις την εκάστοτε εφαρμογή σαν default για την πληρωμή σου.

Καμία ιδέα?

Το κινητό μου δεν είναι rooted στην περίπτωση που κάποιος ρωτήσει.

Ευχαριστώ.

Εμένα από την άλλη είναι rooted αλλά μια χαρά πληρώνω με το tap n pay της alpha bank.(αν και ορισμένες φορές δεν πιάνει και μάλιστα στο ίδιο pos που την προηγούμενη ημέρα είχε πιάσει μια χαρά)

Την επιλογή για να διαλέξω ανέπαφη... την εβγαλε στο τέλος και αφού είχα επιλέξει με ποια κάρτα να πληρώνω.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά έχω πάρει για την κόρη μου το συγκεκριμένο κινητό από κωτσοβολο πέρσι 11ος 16 τον τελευταίο μήνα το τηλέφωνο κλείνει ξαφνικά μόνο του αφού το έκανε αρκετές φορές του έκανα επαναφορά εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά και πάλι τίποτα ΥΠΆΡΧΕΙ καμμία ιδέα από τη lenovo μέσω εγγύησης με παραπέμπουν στην πρώην arvato στα πρακτορεία Κηφισού
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εισαι μεσα στην εγγυηση ακομα αναγκαστικα θα πρεπει να απευθυνθεις στην arvato αλλα οπλισου με υπομονη!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει κάποιος root? Με ποιο τρόπο?

Κερδίζεις κάτι?

Γίνεται μετά un root?

Πολλοί το έχουν κάνει root σίγουρα....

Ένας απ'αυτούς και εγώ.

Ο τρόπος είναι στο ποστ #275

Πολλά κερδίζεις (κατά τη γνώμη μου)

Πχ.

1. Adaway για το κόψιμο των διαφημίσεων.

2. Απεγκατασταση εφαρμογών συστήματος σε περίπτωση που δεν τις χρειάζεσαι... Εγώ ας πούμε πέταξα μερικές. (Τι να το έκανα πχ το hangouts που δεν το ήθελα?)

Σε αυτό φυσικά θέλει μεγάλη προσοχή μην αφαιρεθεί κάποια εφαρμογή που την χρειάζεται το σύστημα.

3. Εγκατάσταση xposed (εργαλείο κατά τη γνώμη μου)

4. Εγκατάσταση απλών εφαρμογών που θέλουν root .

Unroot δεν ξερω αν γίνεται χωρίς να ξαναπερασεις ρομ από την αρχή... Δεν έχω χρειαστεί unroot ποτε.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να βαλω μια εφαρμογη να μου κλεινει και να σβηνει τις προσφατες εφαρμογες και δεν μπαινει αν δεν ειναι root
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το έχουν κάνει root σίγουρα....

Ένας απ'αυτούς και εγώ.

Ο τρόπος είναι στο ποστ #275

Πολλά κερδίζεις (κατά τη γνώμη μου)

Πχ.

1. Adaway για το κόψιμο των διαφημίσεων.

2. Απεγκατασταση εφαρμογών συστήματος σε περίπτωση που δεν τις χρειάζεσαι... Εγώ ας πούμε πέταξα μερικές. (Τι να το έκανα πχ το hangouts που δεν το ήθελα?)

Σε αυτό φυσικά θέλει μεγάλη προσοχή μην αφαιρεθεί κάποια εφαρμογή που την χρειάζεται το σύστημα.

3. Εγκατάσταση xposed (εργαλείο κατά τη γνώμη μου)

4. Εγκατάσταση απλών εφαρμογών που θέλουν root .

Unroot δεν ξερω αν γίνεται χωρίς να ξαναπερασεις ρομ από την αρχή... Δεν έχω χρειαστεί unroot ποτε.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

 

επειδη δε θελω να μπλεξω με πολυπλοκους τροπους κατι τετοιο δοκιμασε κανεις ?

http://rootandroidlnv.blogspot.com/2017/03/how-to-root-lenovo-vibe-p1-without-pc_35.html

Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα δοκιμασει εκτος του frama πριν κανα διμηνο και δεν δουλευε κανενα δεν υποστηριζοταν, τουλαχιστον τοτε. Τωρα ισως να γινετε. Στο παρελθον ειχα ρουταρει το sony xperia sp ετσι με επιτυχια.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για εφαρμογη τραπεζας (e-banking) δουλευει με root κανονικα?

Edited by petrangcc
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι για εφαρμογη τραπεζας (e-banking) δουλευει με root κανονικα?

 

Eurobank και alphabank-mywallet μια χαρά δουλεύουν και με όλα τα updates τους.

Για winbank έχω παλαιότερη έκδοση για να δουλεύει.

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...