Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την διαδικασία που περιγράφεται

και όντως ενεργοποίησα την επιλογή για multiwindow....

Αλλά το εικονίδιο πέφτει ακριβώς επάνω στο "λουκετακι" και έτσι είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί....

 

0ccd7d707f6fb209da186df83b66f8f2.jpg

 

Ξέρει κάποιος πως θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να ξεφορτωθώ το λουκετακι? "Πειραζοντας" πχ.το framework??

Ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είδα ότι βγήκε μια νέα τον που βασίζεται στην εργοστασιακή.εχει κανένας όρεξη για δοκιμές?

https://www.needrom.com/download/s288-stock-rom/

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι βγήκε μια νέα τον που βασίζεται στην εργοστασιακή.εχει κανένας όρεξη για δοκιμές?

https://www.needrom.com/download/s288-stock-rom/

Δεν ξέρω εάν αξίζει η δοκιμή...

Λογικά οι περισσότεροι αυτήν έχουμε ήδη.

 

8d38547c5d1ee533644039a30a5d891e.jpg

 

Μόνο που σε αυτήν λείπουν και τα "θέματα" πράγμα που μπορεί να διαγράψει και ο καθένας μόνος του ,αν έχει ρουταρει...

Δεν βλέπω να προσφέρει κάτι νέο.

Εάν και εσύ έχεις ήδη την 288 νομίζω ότι θα είσαι κομπλέ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είναι πιο ελαφριά αφού λείπουν περιττές εφαρμογές..έτσι για την ιστορία.παντως εγώ βαριέμαι να δοκιμάσω!
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα μου μετράει την κατανάλωση μέσα στην διάρκεια ενός μήνα . Όμως εγώ θέλω να αλλάξω αυτή την ημερομηνία και να μετράει από τότε που ανανεώνεται και κάρτα μου . Πως μπορώ να το κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω ανοιχτά τα δεδομένα μου μετράει την κατανάλωση μέσα στην διάρκεια ενός μήνα . Όμως εγώ θέλω να αλλάξω αυτή την ημερομηνία και να μετράει από τότε που ανανεώνεται και κάρτα μου . Πως μπορώ να το κάνω;

Πατάς επάνω αριστερά στην ημερομηνία και επιλέγεις "αλλαγή κύκλου"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα την διαδικασία που περιγράφεται
και όντως ενεργοποίησα την επιλογή για multiwindow....

Αλλά το εικονίδιο πέφτει ακριβώς επάνω στο "λουκετακι" και έτσι είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί....

 

0ccd7d707f6fb209da186df83b66f8f2.jpg

 

Ξέρει κάποιος πως θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να ξεφορτωθώ το λουκετακι? "Πειραζοντας" πχ.το framework??

Ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο?

 

Για δοκίμασε να αλλάξεις τις πρόσφατες εφαρμογές χρησιμοποιώντας το Vibe UI αντί για το android όπου οι πρόσφατες εμφανίζονται σε landscape mode και χωρίς το χ για κλείσιμο. Πήγαινε μέσα από το κέντρο θεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να αλλάξεις τις πρόσφατες εφαρμογές χρησιμοποιώντας το Vibe UI αντί για το android όπου οι πρόσφατες εμφανίζονται σε landscape mode και χωρίς το χ για κλείσιμο. Πήγαινε μέσα από το κέντρο θεμάτων.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα....Αλλά την είχα ήδη δοκιμάσει και σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει ούτε καν το εικονίδιο...

1ae896182591bad09862e126f10451fa.jpg

Πάντως άμα σου κατέβει καμία άλλη ιδέα..ριξ'την μπας και καταφέρουμε τίποτα.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Η γυναίκα μου έχει το Vibe P1α42 2GB/16GB που της αγότασα από το Vickmall, με την rom P1a42 S272 160506 ROW, την οποία δεν άλλαξα, γιατί δεν ήθελε να αλλάξει τίποτα, εφόσον δούλευε.

Το τελευταίο διάστημα όλοι οι ήχοι κλήσης και ειδοποιήσεων, ενώ ξεκινούν κανονικά δυνατά, σε 3-4 δευτερόλεπτα εξασθενούν και συνεχίζουν στην συνέχεια με πολύ χαμηλή ένταση.

Προτού με αφήσει να κάνω επαναφορά, αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο πρόγραμμα; Κάποιες εγαρμογές που ίσως εγκαταστάθηκαν τελευταία, τις απεγκατέστησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά πρόβλημα.......εχω βαλει δυο κάρτες της vodafone τη μια για ομιλια την αλλη για data .....ενω εκει που ειμαι έχει 4g και το κινητό μου δείχνει 4g ξαφνικά μου το γυρνάει σε Ε η στη καλύτερη σε H+ αλλη με vodafone με μια κάρτα εχουν κανονικά 4g τι να φταίει? άλλαξα θέση στις κάρτες αλλα τίποτα.

καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πρόβλημα.......εχω βαλει δυο κάρτες της vodafone τη μια για ομιλια την αλλη για data .....ενω εκει που ειμαι έχει 4g και το κινητό μου δείχνει 4g ξαφνικά μου το γυρνάει σε Ε η στη καλύτερη σε H+ αλλη με vodafone με μια κάρτα εχουν κανονικά 4g τι να φταίει? άλλαξα θέση στις κάρτες αλλα τίποτα.

καμια ιδέα?

Ρε φιλε οταν μιλας; το κανει;Γινε πιο σαφης.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καμια ομορφη θηκη?

Εχω τη μαυρη nillkin

http://i.ebayimg.com/images/g/67wAAOSw~bFWGjwh/s-l500.jpg

 

και πηρα κι αυτη αλλα δεν ειναι κοκκινη οπως φαινεται στη φωτο αλλα μου ηρθε κεραμιδι

http://i.ebayimg.com/images/g/-ncAAOSwXeJYIoZz/s-l1600.jpg

 

 

Καποιες μεταλλικες αξιζουν ή γεμιζουν δαχτυλιες και σημαδια ?

http://i.ebayimg.com/images/g/2E8AAOSwnHZYV7iK/s-l1600.jpg

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά έχει καταφέρει να πληρώσει κανείς μέσω NFC; Δοκίμασα 2 φορές με το winbank wallet αλλα δεν πραγματοποιήθηκε η συναλλαγή. Νομίζω έλεγε δοκιμάστε με άλλο τρόπο πληρωμής.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σε μένα το κωλοwinbank δεν δουλεύει λόγω root.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το κωλοwinbank δεν δουλεύει λόγω root.

Αν είχες την 1.4.5 έκδοση θα σου δούλευε...

Αλλά και αυτή μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου που θα πρέπει όλοι να έχουμε κατεβάσει την καινούρια....

 

10c8d5dfe9953bd3ec892fc672d043b6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν έχει νόημα.

Εν τω μεταξύ έχω βάλει και το rootcloak αλλά τίποτα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τότε δεν έχει νόημα.

Εν τω μεταξύ έχω βάλει και το rootcloak αλλά τίποτα.

 

Προς το παρόν δουλεύει ακόμα η παλιά έκδοση.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μετά Από Κάποιες Δοκιμές Και Επειδή Αρκετοί Έχουν Προβληματα Με Την κινεζικη ROM, Βάζω Έναν Πλήρη Οδηγό Με Αυτά Που Έχω Κάνει Εγώ Μέχρι τώρα.

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

 

----------------- HOW DOWNLOAD/FLASH ROM

01. Download ROM: "P1a42_S135_151013_ROW_QPST.rar" Και UnZip

Link: https://drive.google.com/file/d/0B0xPm0R2ARggMTF4MmRta0NhZ0U/view?pref=2&pli=1

02. Download QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762771&d=1464263580

03. Downolad vcredist_x86.zip

Link: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3762769&d=1464263521

04. Εγκαταστάση "vcredist_x86"

05. Εγκατάσταση "QFIL Flash Software (qpst_2.7.422)"

06. - Ενεργοποιήστε Το Τηλέφωνο Και Συνδέστε Με To USB Kαλώδιο Στον PC

- Στο Τηλέφωνο Θα Εμφανιστεί Ο Τύπος Σύνδεσης Που Θέλετε Να Κάνει "USB computer connection"

Τσεκάρετε Το "Media device" και "USB debugging"

- Θα Εμφανιστεί Νέος Δίσκος "Lenovo suite"

- Πηγαίνετε Στο "Lenovo disk=(CD Drive(x:) LenovoSuite)" Και Κάνετε Εγκατάσταση Τον Driver "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17.exe"

- Επανεκκίνηση Υπολογιστή Και Αφαίρεση Του USB Καλωδίου Του Τηλεφώνου

07........

Ξέρω ότι το θέμα μοιάζει να έχει πεθάνει αλλά εμένα τώρα μου ήρθε να κάνω την αναβάθμιση και δυστυχώς κόλλησα.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά τον Driver "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17.exe".

Δεν υπάρχει μέσα στο "Νέο Δίσκο" που εμφανίζεται με την ενωση του τηλεφώνου στον υπολογιστή. Ούτε κάπου αλλού στον υπολογιστή (win10).

Ούτε στο ιντερνετ το βρίσκω. Όπου εμφανίζεται ότι υπάρχει, τελικά είναι σκαμ και οδηγεί σε διαφημίσεις.

Με αποτέλεσμα φυσικά όταν τρέχω το qfil να μη βρίσκει το port.

Θα ήμουν υπόχρεως αν μπορούσε κάποιος να μου το στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι το θέμα μοιάζει να έχει πεθάνει αλλά εμένα τώρα μου ήρθε να κάνω την αναβάθμιση και δυστυχώς κόλλησα.

Δεν μπορώ να βρω πουθενά τον Driver "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17.exe".

Δεν υπάρχει μέσα στο "Νέο Δίσκο" που εμφανίζεται με την ενωση του τηλεφώνου στον υπολογιστή. Ούτε κάπου αλλού στον υπολογιστή (win10).

Ούτε στο ιντερνετ το βρίσκω. Όπου εμφανίζεται ότι υπάρχει, τελικά είναι σκαμ και οδηγεί σε διαφημίσεις.

Με αποτέλεσμα φυσικά όταν τρέχω το qfil να μη βρίσκει το port.

Θα ήμουν υπόχρεως αν μπορούσε κάποιος να μου το στείλει.

https://androidmtk.com/download-lenovo-usb-drivers. Αν δε στο βλέπει το qfil όμως το πρόβλημα είναι στους drivers της qualcomm.

Link to comment
Share on other sites

https://androidmtk.com/download-lenovo-usb-drivers. Αν δε στο βλέπει το qfil όμως το πρόβλημα είναι στους drivers της qualcomm.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, ομως μου φαίνεται ότι αυτή τη στιγμή έχω πολύ μεγαλύτερα προβλήματα.

Τελικά βρήκα τον Driver στο disk. Αυτό που εγώ θεωρούσα disk ήταν τα περιεχομενα της μνήμης. Κάποια στιγμή εμφανίστηκε το disk και εκεί βρήκα τον driver αλλά όχι τον "LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17 αλλά το 1.0.13.

Τον κατέστησα και προχώρησα σύμφωνα με τις οδηγίες.

Έτρεξα το πρόγραμμα qfil και μέχρι εκεί.

Επέλεξα στο Programmer --> Programmer Path --> Browse. Αλλα δεν βρήκα πουθενά το "prog_emmc_firehose_8936.mbn" για να το ανοίξω

 

Τα παράτησα και πήγα για φαί.

Όταν γύρισα δεν δούλευε τίποτα. Αυτή τη στιγμή ότι και να κάνω το τηλέφωνο δεν συνδέεται με τον υπολογιστή. Δοκίμασα τα πάντα αλλά είναι νεκρό. Ο υπολογιστής μου βγάζει μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει τη συσκευή usb (το τηλέφωνο). Το δε τηλέφωνο δεν ανάβει ούτε έχει κάποια αντίδραση ότι κουμπί και να πατήσω.

Να πω ότι μπρίκαρε και να το πετάξω;

Link to comment
Share on other sites

Όταν γύρισα δεν δούλευε τίποτα. Αυτή τη στιγμή ότι και να κάνω το τηλέφωνο δεν συνδέεται με τον υπολογιστή. Δοκίμασα τα πάντα αλλά είναι νεκρό. Ο υπολογιστής μου βγάζει μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει τη συσκευή usb (το τηλέφωνο). Το δε τηλέφωνο δεν ανάβει ούτε έχει κάποια αντίδραση ότι κουμπί και να πατήσω.

Να πω ότι μπρίκαρε και να το πετάξω;

 

Την είχα πατήσει και εγώ όταν ο υπολογιστής κόλλησε και είχε περάσει μόνο την μισή rom. Μου φαινόταν νεκρό αλλά δεν ήταν.

Άνοιξε πρώτα στον υπολογιστή το QFIL και μετά σύνδεσε το τηλέφωνο στο usb.

(Είτε κρατώντας το volume up είτε όχι)

Εάν στο QFIL σου γράψει Qualcomm κτλ... είσαι οκ να συνεχίσεις....

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς το πρόβλημα δεν ξεπερνιέται.

Όποια κουμπιά και να πατήσω και όποια σειρά ενεργειών να ακολουθήσω (πρωτα ή μετά το qfil), δεν γίνεται τίποτα. Στον υπολογιστή βγαίνει το μήνυμα ότι δεν αναγνωρίζει τη συσκευή, και το qfil βγάζει το μήνυμα no port available.

Το τηλέφωνο έχει νεκρώσει. Το βάζω στη φόρτιση και δεν βγάζει καμιά ένδειξη και ούτε ζεσταίνεται καθόλου. Μάλλον δεν φορτίζει. Είχε βέβαια μισογεμάτη μπαταρία πριν νεκρώσει.

Έχω ξανααντιμετωπίσει πρόβλημα με αλλη συσκευή αλλά ποτέ δεν αντιμετωπισα τέτοια νέκρα.

 

EDIT: Γεννηθήτω φως. Πάτησα volume+_ και on-off και ειδα το φως. Το έκανα και πριν αλλά αυτή τη φορά επέμεινα για καμιά 20αριά δευτερόλεπτα.

Edited by PANKAN
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Γεννηθήτω φως. Πάτησα volume+_ και on-off και ειδα το φως. Το έκανα και πριν αλλά αυτή τη φορά επέμεινα για καμιά 20αριά δευτερόλεπτα.

 

Ωραίος

Προχώρα κανονικά τα βήματα τώρα 1 προς 1

Εάν σου λείπει κάποιο αρχείο τότε κάτι δεν έχεις κατεβάσει σωστά....

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε μετά να κατεβάσω ένα σωρό αναβαθμίσεις κάτι που μου πηρε 3-4 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά.

Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε μετά να κατεβάσω ένα σωρό αναβαθμίσεις κάτι που μου πηρε 3-4 ώρες.

Ποια έβαλες?

Και μέχρι που έφτασε με τα updates?

 

Sent from Lenovo P1a42 via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...