Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://dikarto.gr/kinhta-smartphones/384-lenovo-vibe-p1-turbo-3gb-me-.html

 

239€ για το 3/16GB και μόνο σε χρυσαφί χρώμα.

Εγώ τα σετάρω αυτά, κι υποστηρίζουν κανονικά την 800άρα στο 4G μετά από ρύθμιση. Επίσης τρέχουν την επίσημη διεθνή έκδοση λογισμικού με επίσημα ελληνικά κλπ. Μόνο το NFC λείπει. Το Eshop λέει δεν έχει ελληνικά οπότε αμφιβάλλω πως έχει τη διεθνή έκδοση της συσκευής, ή πιο πιθανό γράφουν λάθος για τη γλώσσα

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ τα σετάρω αυτά, κι υποστηρίζουν κανονικά την 800άρα στο 4G μετά από ρύθμιση. Επίσης τρέχουν την επίσημη διεθνή έκδοση λογισμικού με επίσημα ελληνικά κλπ. Μόνο το NFC λείπει. Το Eshop λέει δεν έχει ελληνικά οπότε αμφιβάλλω πως έχει τη διεθνή έκδοση της συσκευής, ή πιο πιθανό γράφουν λάθος για τη γλώσσα

 

Σταύρο μπορείς να μας δώσεις τον τρόπο υποστήριξης της 800αρας ?

Μιας και είμαστε αρκετοί που το έχουμε πάρει απέξω ή το 3/16 ή το 2/16

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το 32/3 (Pro) , σε σκούρο γκρί υπάρχει & στο you.gr με 259€ και χωρίς μεταφορικά. Τώρα. :cool:

Όσο για το 2/32 που έχασες, τουλάχιστον στο σκρούτζ ξεκινάει από τα 290€...

 

Μόλις πήγα να το παραγγείλω από το You και έχει εξαντληθεί το σκούρο γκρί.... :(

Το έχει δει κανείς πουθενά αλλού σε αντίστοιχη τιμή;

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα να το παραγγείλω από το You και έχει εξαντληθεί το σκούρο γκρί.... :(

Το έχει δει κανείς πουθενά αλλού σε αντίστοιχη τιμή;

Thanks!

Μπες στο σκρούτζ. Το πιο φθηνό σκούρο γκρί έχει 278€, σε δύο καταστήματα.

Ψάξε και αλλού μήπως σκάσει και καμιά άλλη προσφορά.

Μην ξεχνάς πως πρόκειται για μοντέλο που πρέπει να "φύγει" ώστε να εισαχθεί ο αντικαταστάτης του, το Ρ2.

Ήδη στα κινεζομάγαζα τα ασημί / μαύρα έχουν αρχίσει να είναι "out of stock"...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σταύρο μπορείς να μας δώσεις τον τρόπο υποστήριξης της 800αρας ?

Μιας και είμαστε αρκετοί που το έχουμε πάρει απέξω ή το 3/16 ή το 2/16

 

+1

 

Υπάρχει ενδιαφέρον... ;)

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου γραφει στο τρακινκ που κανω στα ελτα ,υεδ θεσ/ικης ,τι ειναι τουτο παλι,τελωνειο?απο 13 του μηνα.......θα φαμε καμια σφαιρα λετε?πρωτη φορα μου τυχαίνει και εχω παρει κανα 20αρια τηλεφωνα απο κινα.ξερει καποιος τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

ΥΕΔ Θεσσαλονίκης = Τελωνείο (Υπηρεσία Εκτελωνισμού Δεμάτων)

Ωστόσο αν το είχαν σταματήσει νομίζω πως θα έπρεπε να σε είχαν ειδοποιήσει τα ΕΛΤΑ.

 

Κάνε ένα τηλ στα ΕΛΤΑ και ρώτα.

Edited by trinoo
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δηλαδη περίπτωση να φυγει απο εκει χωρις να πληρωσω?το οτι εχει εκει απο 13 του μηνος δεν σημαινει οτι το κράτησαν?τα φωτα σου λιγο.........σου έτυχε κατι περομοιο εσενα? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δηλαδη περίπτωση να φυγει απο εκει χωρις να πληρωσω?το οτι εχει εκει απο 13 του μηνος δεν σημαινει οτι το κράτησαν?τα φωτα σου λιγο.........σου έτυχε κατι περομοιο εσενα? ευχαριστώ.

 

Δεν σε ενημερωνει κανενας . Δεν ειναι αλλωστε κατι παραλογο. Ειναι η διαδικασια που προβλεπεται απο το νομο ασχετα αν δεν τηρειται παντα.

Ετοιμασε ενα πενηνταρι να βρισκεται προχειρο. :(

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση από Αμερική όμως , είχε κολλήσει στο ταχυδρομείο και μετά από τηλ μου ζητούσαν τιμολόγιο ή απόδειξη αγοράς για να υπολογίσουν τους φόρους. Μετά από μερικές μέρες από το τηλεφώνημα μου ήρθε και ένα γράμμα που μου έλεγε τα ίδια.

Καλό βέβαια είναι να πάρεις ένα τηλ να δεις τι γίνετε ,όπως είπε ο συμφορουμιτης. Γιατί μπορεί να περιμένεις πολλεεεεεες μέρες ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου γραφει στο τρακινκ που κανω στα ελτα ,υεδ θεσ/ικης ,τι ειναι τουτο παλι,τελωνειο?απο 13 του μηνα.......θα φαμε καμια σφαιρα λετε?πρωτη φορα μου τυχαίνει και εχω παρει κανα 20αρια τηλεφωνα απο κινα.ξερει καποιος τι γίνεται?

 

εσενα αδερφε σε θυμαμαι απο το νημα του ΤΗL t11 (ασπονδυλο δεν εισαι? :p :p :p ) τα ιδια ψωνιζουμε ρε συ?:lol::lol::lol: οπως σου εγραψαν και πιο πανω, ετοιμαζε το 50αρικο, Θεσσαλονικη εχουν αγριεψει πολυ τα πραγματα, δυσκολα θα βγεις αλωβητος. κ εμενα εχει φτασει αεροδρομιο αλλα μεχρι να ανοιχτει ο σακος και να παρει τον ανηφορο η συσκευη εχουμε δρομο ακομα (απο τωρα κανω αποταμιευση για τον εκτελωνισμο :lol: :lol: :p :p :mad: :mad: :mad: )

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δηλαδη περίπτωση να φυγει απο εκει χωρις να πληρωσω?το οτι εχει εκει απο 13 του μηνος δεν σημαινει οτι το κράτησαν?τα φωτα σου λιγο.........σου έτυχε κατι περομοιο εσενα? ευχαριστώ.

 

Μου έχει συμβεί αλλά όχι με ΕΛΤΑ. ME DHL μου συνέβη.

Με κάλεσαν και μου είπαν τι έγινε και με ρώτησαν τι θέλω να κάνω.

Τους ανέθεσα να κάνουν τον εκτελωνισμό (επ αμοιβή βέβαια).

 

Για δέμα αξίας 120 περίπου Euro πλήρωσα τριαντα-κάτι euro αμοιβή DHL και άλλα τόσα περίπου ΦΠΑ - Δασμό.

Σύνολο 60-κάτι τα οποία πλήρωσα στην DHL κατά την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μπορει κάποιος να ανεβάσει φωτό να δω φωτο πως είναι ?

θέλω με hdr και να εχει focus η φωτο!!και οι δυο εκδοσεις έχούν την ίδια καμερα?

ευχαριστώ!!!

 

καλησπέρα κάποιος που να μπορεί να ανεβάσει φωτό έστω και από google drive?

μπορώ να εγκαταστήσω apps σε sd?

αν ναι να αγοράσω το 16gb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εσενα αδερφε σε θυμαμαι απο το νημα του ΤΗL t11 (ασπονδυλο δεν εισαι? :p :p :p ) τα ιδια ψωνιζουμε ρε συ?:lol::lol::lol: οπως σου εγραψαν και πιο πανω, ετοιμαζε το 50αρικο, Θεσσαλονικη εχουν αγριεψει πολυ τα πραγματα, δυσκολα θα βγεις αλωβητος. κ εμενα εχει φτασει αεροδρομιο αλλα μεχρι να ανοιχτει ο σακος και να παρει τον ανηφορο η συσκευη εχουμε δρομο ακομα (απο τωρα κανω αποταμιευση για τον εκτελωνισμο :lol: :lol: :p :p :mad: :mad: :mad: )

ναι ρε φιλος ασπονδυλο και αστα να πανε..........μαλον κανουμε τις ίδιες επιλογές.........σημερα ειχα εξέλιξη........στο τρακινκ τον ελτα μου εγραφε αυτα.....

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-11-2016 10:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-12-2016 06:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-12-2016 12:48 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-12-2016 58: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-12-2016 09:51 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-12-2016 18:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13-12-2016 08:20 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 16-12-2016 11:54 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16-12-2016 11:59 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

δεν ξερω τι γίνεται στη συνεχεια.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 13-12-2016 08:20 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 16-12-2016 11:54 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 16-12-2016 11:59 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

δεν ξερω τι γίνεται στη συνεχεια.....

 

Σε 2-3 εργάσιμες θα σου έρθει χαρτί στο σπίτι που θα σου λέει ότι το δέμα είναι στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Θα πας με την ταυτότητα σου, θα σου πουν τι πρέπει να πληρώσεις, θα πληρώσεις και θα το πάρεις.

Το κόστος που θα πληρώσεις το πιο πιθανό να είναι 36€ - 48€ (με πιο πιθανό τα 36€)

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 εργάσιμες θα σου έρθει χαρτί στο σπίτι που θα σου λέει ότι το δέμα είναι στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Θα πας με την ταυτότητα σου, θα σου πουν τι πρέπει να πληρώσεις, θα πληρώσεις και θα το πάρεις.

Το κόστος που θα πληρώσεις το πιο πιθανό να είναι 36€ - 48€ (με πιο πιθανό τα 36€)

 

 

σε τετοια περίπτωση, ειμαστε υποχρεωμενοι να παραλαβουμε/πληρωσουμε ?

ανησυχω μηπως συμβει κατι αντιστοιχo σε παραγγελια που περιμενω από geekbuying.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια περίπτωση, ειμαστε υποχρεωμενοι να παραλαβουμε/πληρωσουμε ?

ανησυχω μηπως συμβει κατι αντιστοιχo σε παραγγελια που περιμενω από geekbuying.

 

Μπορείς να μην το παραλάβεις αν θέλεις. Λογικά θα γυρίσει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μην το παραλάβεις αν θέλεις. Λογικά θα γυρίσει πίσω.

 

και στην περιπτωση αυτη, λαμβανω πισω το ποσο αγορας που εδωσα μεσω paypal ?

ειναι "συζητησιμοι" στο geekbuying σε περιπτωσεις που ζητηθει refund ? (επιστροφη πακέτου σε αυτους).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 εργάσιμες θα σου έρθει χαρτί στο σπίτι που θα σου λέει ότι το δέμα είναι στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής σου.

Θα πας με την ταυτότητα σου, θα σου πουν τι πρέπει να πληρώσεις, θα πληρώσεις και θα το πάρεις.

Το κόστος που θα πληρώσεις το πιο πιθανό να είναι 36€ - 48€ (με πιο πιθανό τα 36€)

 

Μιλάμε πάντα για το συγκεκριμένο κινητό (Vibe P1 3/16GB) ;;;

Ρωτάω γιατί και εγώ περιμένω την λυπητερή από τελωνείο (μέσα από τις 14/12) για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Φοβάμαι μήπως το σύνολο επιβαρυνθεί πάνω από τα 50€ λόγω δασμών (επειδή το κόστος του κινητού υπερβαίνει τα 150€)...

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια περίπτωση, ειμαστε υποχρεωμενοι να παραλαβουμε/πληρωσουμε ?

ανησυχω μηπως συμβει κατι αντιστοιχo σε παραγγελια που περιμενω από geekbuying.

 

Μπορείς να μην το παραλάβεις αν θέλεις. Λογικά θα γυρίσει πίσω.

 

Θα πρότεινα να παραλάβεις. Το κόστος είναι σχετικά μικρό και έχεις το τηλέφωνο (ή ότι άλλο έχεις αγοράσει) στα χέρια σου άμεσα.

Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να μην παραλάβει (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) με το σκεπτικό ότι το δέμα θα γυρίσει πίσω, το κατάστημα θα το παραλάβει και θα σου επιστρέψει τα λεφτά. Το πιο πιθανό είναι το δέμα να μην γυρίσει ποτέ στο κατάστημα.

Για να έρθει εδώ το δέμα έχει ακολουθήσει μια περίπλοκη διαδικασία και έχει αλλάξει πολλά χέρια. Πρέπει να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία ανάποδα. Εμπλέκονται τελωνεία (Ελληνικό και ξένα), ΕΛΤΑ, κάποιο ξένο ταχυδρομείο (SG, NL, etc). Αυτό μέχρι Σιγκαπούρη. Εκεί καταλήγει στην Τ.Θ. κάποια μεταφορικής. Μετά εμπλέκεται τουλάχιστον ένας άλλος μεταφορές (πχ. Κίνα-Σιγκαπούρη) και καμιά φορά και κάποιος χονδρέμπορος ή κάποια αποθήκη. Σε όλη αυτή την αλυσίδα το πιο πιθανό είναι να χαθεί το δέμα.

Ακόμα και αν όλα πάνε καλά (σπάνιο) και το δέμα φτάσει στο κατάστημα, αυτό θα πάρει πάρα-πάρα πολύ χρόνο. Και επίσης δεν ξέρεις σε τι κατάσταση θα φτάσει το δέμα και αν το κατάστημα θα σου επιστρέψει τελικώς τα λεφτά (κάποια ή όλα).

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΕΊΤΑΙ αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να παραλάβεις. Το κόστος είναι σχετικά μικρό και έχεις το τηλέφωνο (ή ότι άλλο έχεις αγοράσει) στα χέρια σου άμεσα.

Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να μην παραλάβει (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) με το σκεπτικό ότι το δέμα θα γυρίσει πίσω, το κατάστημα θα το παραλάβει και θα σου επιστρέψει τα λεφτά. Το πιο πιθανό είναι το δέμα να μην γυρίσει ποτέ στο κατάστημα.

Για να έρθει εδώ το δέμα έχει ακολουθήσει μια περίπλοκη διαδικασία και έχει αλλάξει πολλά χέρια. Πρέπει να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία ανάποδα. Εμπλέκονται τελωνεία (Ελληνικό και ξένα), ΕΛΤΑ, κάποιο ξένο ταχυδρομείο (SG, NL, etc). Αυτό μέχρι Σιγκαπούρη. Εκεί καταλήγει στην Τ.Θ. κάποια μεταφορικής. Μετά εμπλέκεται τουλάχιστον ένας άλλος μεταφορές (πχ. Κίνα-Σιγκαπούρη) και καμιά φορά και κάποιος χονδρέμπορος ή κάποια αποθήκη. Σε όλη αυτή την αλυσίδα το πιο πιθανό είναι να χαθεί το δέμα.

Ακόμα και αν όλα πάνε καλά (σπάνιο) και το δέμα φτάσει στο κατάστημα, αυτό θα πάρει πάρα-πάρα πολύ χρόνο. Και επίσης δεν ξέρεις σε τι κατάσταση θα φτάσει το δέμα και αν το κατάστημα θα σου επιστρέψει τελικώς τα λεφτά (κάποια ή όλα).

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΕΊΤΑΙ αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

 

καταλαβα...

αρα απλά προσευχομαστε να "προσεξαν" να δηλωσαν από το geekbuying "low value" στο xiaomi redmi note 3 pro gold, (156ευρω' κοστος) αν και δε τους το θυμισα...

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να παραλάβεις. Το κόστος είναι σχετικά μικρό και έχεις το τηλέφωνο (ή ότι άλλο έχεις αγοράσει) στα χέρια σου άμεσα.

Δεν θα πρότεινα σε κανέναν να μην παραλάβει (εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις) με το σκεπτικό ότι το δέμα θα γυρίσει πίσω, το κατάστημα θα το παραλάβει και θα σου επιστρέψει τα λεφτά. Το πιο πιθανό είναι το δέμα να μην γυρίσει ποτέ στο κατάστημα.

Για να έρθει εδώ το δέμα έχει ακολουθήσει μια περίπλοκη διαδικασία και έχει αλλάξει πολλά χέρια. Πρέπει να ακολουθήσει την ίδια διαδικασία ανάποδα. Εμπλέκονται τελωνεία (Ελληνικό και ξένα), ΕΛΤΑ, κάποιο ξένο ταχυδρομείο (SG, NL, etc). Αυτό μέχρι Σιγκαπούρη. Εκεί καταλήγει στην Τ.Θ. κάποια μεταφορικής. Μετά εμπλέκεται τουλάχιστον ένας άλλος μεταφορές (πχ. Κίνα-Σιγκαπούρη) και καμιά φορά και κάποιος χονδρέμπορος ή κάποια αποθήκη. Σε όλη αυτή την αλυσίδα το πιο πιθανό είναι να χαθεί το δέμα.

Ακόμα και αν όλα πάνε καλά (σπάνιο) και το δέμα φτάσει στο κατάστημα, αυτό θα πάρει πάρα-πάρα πολύ χρόνο. Και επίσης δεν ξέρεις σε τι κατάσταση θα φτάσει το δέμα και αν το κατάστημα θα σου επιστρέψει τελικώς τα λεφτά (κάποια ή όλα).

ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΕΊΤΑΙ αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.

 

Συμφωνω απολυτα με την παραπανω θεση. Ακριβως αυτο που περιγραφει εχει συμβει σε εμενα και ακομα παλευω μεσω πευπολ να παρω τα χρηματα μου. Το μαγαζι αν και φαινεται μεσω τρακινγκ οτι το εχει παραλαβει, το αρνειται, μου λεει χαθηκε στο δρομο, και επειδη εισαι καλος πελατης αντε να σου δωσουμε 20 Ντολαρ συν κατι ποντους (απο 120).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για το συγκεκριμένο κινητό (Vibe P1 3/16GB) ;;;

Ρωτάω γιατί και εγώ περιμένω την λυπητερή από τελωνείο (μέσα από τις 14/12) για το συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Φοβάμαι μήπως το σύνολο επιβαρυνθεί πάνω από τα 50€ λόγω δασμών (επειδή το κόστος του κινητού υπερβαίνει τα 150€)...

 

Στο φίλο που έγραψε πριν δεν του ζήτησαν παραστατικά πληρωμής. Το τελωνείο "εκτίμησε" την αξία το δέματος. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως (τονίζω "συνήθως") υπολογίζουν μια τιμή 100-150€ και εκεί εφαρμόζουν ΦΠΑ 24%. +12€ για τα ΕΛΤΑ.

Σχεδόν ποτέ (μέχρι τώρα τουλάχιστον) σε πράγματα τέτοιας αξίας (100-200€) δεν εφαρμόζουν άλλους δασμούς πέρα από το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα...

αρα απλά προσευχομαστε να "προσεξαν" να δηλωσαν από το geekbuying "low value" στο xiaomi redmi note 3 pro gold, (156ευρω' κοστος) αν και δε τους το θυμισα...

 

Μα κι εμένα που τους το είπα και μάλιστα πρώτο-πρώτο, η βικμαλλ έχει δηλώσει 20$...

Μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα πιστεύω ότι είναι θέμα τύχης (ή ατυχίας) να σε τσακώσει το τελωνείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο φίλο που έγραψε πριν δεν του ζήτησαν παραστατικά πληρωμής. Το τελωνείο "εκτίμησε" την αξία το δέματος. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως (τονίζω "συνήθως") υπολογίζουν μια τιμή 100-150€ και εκεί εφαρμόζουν ΦΠΑ 24%. +12€ για τα ΕΛΤΑ.

Σχεδόν ποτέ (μέχρι τώρα τουλάχιστον) σε πράγματα τέτοιας αξίας (100-200€) δεν εφαρμόζουν άλλους δασμούς πέρα από το ΦΠΑ.

 

Εδώ που φτάσαμε αμήν και μακάρι να είναι έτσι...

People should not be afraid of their governments.

Governments should be afraid of their people.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...