Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry δεν το είδα.

 

2/16 είναι ή 2/32 ;

 

Αν δεν το έχει από την αρχή δεν πρέπει να αλλάζει με την αλλαγή της ROM γιατί είναι θέμα hardware.

O μόνος τρόπος να αλλάζει είναι να το υποστηρίζει εξ' αρχής το hardware αλλά η προηγούμενη ROM να το είχε απενεργοποιημένο softwarικά για κάποιο λόγο.

Δεν βρίσκω όμως καμία λογική στο να συμβαίνει αυτό.

2/16

 

Τεσπά προσωπικά δε με νοιάζει αν υποστηρίζει band 20. Αρκεί να έχω internet, έστω και με 3G.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να προσφέρω κι εγώ στη συζήτηση-καβγά σχετικά με τη band 20, να πω ότι χωρίς κάποια δοκιμή ή άλλο αξιόπιστο τεστ δεν θα εμπιστευόμουν το οποιοδήποτε site με τις οποιεσδήποτε προδιαγραφές.

Όταν αγόρασα το τηλέφωνο, στις προδιαγραφές του αναφερόταν ότι έχει agps αλλά όχι gps. Σε επικοινωνία με το μαγαζί μου επιβεβαίωσαν ότι "για να το λέει έτσι είναι, δεν έχει gps". Προσωπικά μου φάνηκε τρελό και το να μην έχει gps, αλλά και το να υπάρχουν άλλα κινητά που έχουν κι άλλα όχι. Και πόνταρα στο ότι αυτοί που το πούλαγαν δεν ξέραν τι τους γίνεται. Και δεν έπεσα έξω αφού το κινέζικο τηλέφωνο που αγόρασα έχει φυσικά gps και μάλιστα πάρα πολύ καλό. Τα ίδια και με το ραδιόφωνο. Που ούτε αναφερόταν στις προδιαγραφές του μαγαζιού που το αγόρασα, ούτε υπήρχε στο κινέζικο τηλέφωνό μου. Αλλά το hardware ήταν εκεί και περίμενε να μου στείλει κάποιος συμφορουμίτης την κατάλληλη (αλλά δυσεύρετη) εφαρμογή για να δουλέψει άψογα.

Γι' αυτό σας λέω, χωρίς δοκιμή μη πιστεύετε τίποτα.

Αλλά και τι δοκιμή να κάνεις με τη wind; Στην Ήπειρο που πάω εγώ για μεγάλο διάστημα το καλοκαίρι, όχι 4G δεν έχει η wind, αλλά ούτε καν απλή τηλεφωνία. Η κάλυψή της είναι για τα σκουπίδια. Βέβαια για να είμαι δίκαιος, ούτε με τη vodafone βλέπουμε 3g-4g αλλά τουλάχιστον μιλάμε στο τηλέφωνο όπου κι αν είμαστε. Και με την cosmote αν δεν είσαι καταμεσής στη πλατεία, πρέπει να ανεμίζεις το τηλέφωνο δεξιά αριστερά μπας και βρεις σήμα να μιλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μηπως δεν ειναι δα και τοσο τραγικα τα πραγματα περι 800αρας μπαντας και 4g;

στα σπιτια μας οι υποτιθεμενες 24αρες πιανουν μεγαλυτερες ταχυτητες απο τα 4g;γιατι ξαφνικα εκτος σπιτιου να καιγομαστε για μεγαλυτερες ταχυτητες;λες και 3g πιανει παντου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν διαφωνώ για αυτό και έχω εγώ προσωπικά το RN4.

Όμως επειδή προανέφερα ότι είναι για φίλο που ενδιαφέρεται αυτό το κομμάτι των ενδιαφέρει...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μηπως δεν ειναι δα και τοσο τραγικα τα πραγματα περι 800αρας μπαντας και 4g;

στα σπιτια μας οι υποτιθεμενες 24αρες πιανουν μεγαλυτερες ταχυτητες απο τα 4g;γιατι ξαφνικα εκτος σπιτιου να καιγομαστε για μεγαλυτερες ταχυτητες;λες και 3g πιανει παντου

 

ανάλογα.....εάν είσαι επαρχία και έχεις wind βασικά ή vodafone τα πράγματα είναι από πολύ έως κάπως σκούρα στην καλύτερη, το ότι δεν θα πιάνεις 4G δεν σημαίνει ότι θα έχεις 3G, οπότε οκ. Το πιθανότερο είναι να πιάνεις τα @@ σου :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για να πιανει 4g τι ταχυτητες πρεπει να βλεπουμε ?

Εμενα δειχνει το σημα 4g και πιανει 6 down και 5 up

Οσο για to gps είναι το πιο καλο που ειχα ποτε σε σημα

Επισης το ραδιοφωνο είναι φοβερο

Σταθμους που δεν επιανα ποτε με κανενα ραδιοφωνο στο σπιτι τους πιανω καμπανα

Link to comment
Share on other sites

H default εφαρμογή SMS του τηλεφώνου, μου μετατρέπει κατά την αποστολή από μόνη της τα Ελληνικά σε κεφαλαία.

Οι λατινικοί χαρακτήρες παραμένουν μικροί και το αποτέλεσμα φαίνεται αστείο.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να μην αλλάζει τα Ελληνικά σε κεφαλαία;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

H default εφαρμογή SMS του τηλεφώνου, μου μετατρέπει κατά την αποστολή από μόνη της τα Ελληνικά σε κεφαλαία.

Οι λατινικοί χαρακτήρες παραμένουν μικροί και το αποτέλεσμα φαίνεται αστείο.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω να μην αλλάζει τα Ελληνικά σε κεφαλαία;

 

Ευχαριστώ.

 

τι ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ με τη εφαρμογή για τα sms του τηλεφώνου οπότε αν κάποιος φίλος Έχει κάποια λύση θα μας βοηθούσε αρκετά;);)

Ευχαριστώ....

 

Στάλθηκε από το Lenovo P1a42 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Samsung Galaxy S/GT-I9000

Rom-Slim-i9000-3.1.0-OFFICIAL

Kernel-3.0.52-Semaphore-JB-2.6.0s

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έτσι είναι.

Το παλιό Unicode...

Αν θέλετε 160 χαρακτήρες τότε κατά την αποστολή όπως και να το γράψετε θα στέλνετε με κεφαλαίους χαρακτήρες ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έτσι είναι.

Το παλιό Unicode...

Αν θέλετε 160 χαρακτήρες τότε κατά την αποστολή όπως και να το γράψετε θα στέλνετε με κεφαλαίους χαρακτήρες ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σε προηγούμενα κινητά, όπως και σε κινητά φίλων γιατί δεν συμβαίνει;

 

Επίσης από άλλους πως τα λαμβάνω κανονικά;

Edited by trinoo
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων.

Εσένα το "πρόβλημα" σου ποιο είναι; αισθητικό; ότι γράφεις με μικρά και πάνε με κεφαλαία;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για να προσφέρω κι εγώ στη συζήτηση-καβγά σχετικά με τη band 20, να πω ότι χωρίς κάποια δοκιμή ή άλλο αξιόπιστο τεστ δεν θα εμπιστευόμουν το οποιοδήποτε site με τις οποιεσδήποτε προδιαγραφές.

Όταν αγόρασα το τηλέφωνο, στις προδιαγραφές του αναφερόταν ότι έχει agps αλλά όχι gps. Σε επικοινωνία με το μαγαζί μου επιβεβαίωσαν ότι "για να το λέει έτσι είναι, δεν έχει gps". Προσωπικά μου φάνηκε τρελό και το να μην έχει gps, αλλά και το να υπάρχουν άλλα κινητά που έχουν κι άλλα όχι. Και πόνταρα στο ότι αυτοί που το πούλαγαν δεν ξέραν τι τους γίνεται. Και δεν έπεσα έξω αφού το κινέζικο τηλέφωνο που αγόρασα έχει φυσικά gps και μάλιστα πάρα πολύ καλό. Τα ίδια και με το ραδιόφωνο. Που ούτε αναφερόταν στις προδιαγραφές του μαγαζιού που το αγόρασα, ούτε υπήρχε στο κινέζικο τηλέφωνό μου. Αλλά το hardware ήταν εκεί και περίμενε να μου στείλει κάποιος συμφορουμίτης την κατάλληλη (αλλά δυσεύρετη) εφαρμογή για να δουλέψει άψογα.

Γι' αυτό σας λέω, χωρίς δοκιμή μη πιστεύετε τίποτα.

Αλλά και τι δοκιμή να κάνεις με τη wind; Στην Ήπειρο που πάω εγώ για μεγάλο διάστημα το καλοκαίρι, όχι 4G δεν έχει η wind, αλλά ούτε καν απλή τηλεφωνία. Η κάλυψή της είναι για τα σκουπίδια. Βέβαια για να είμαι δίκαιος, ούτε με τη vodafone βλέπουμε 3g-4g αλλά τουλάχιστον μιλάμε στο τηλέφωνο όπου κι αν είμαστε. Και με την cosmote αν δεν είσαι καταμεσής στη πλατεία, πρέπει να ανεμίζεις το τηλέφωνο δεξιά αριστερά μπας και βρεις σήμα να μιλήσεις.

3G η vodafone πιάνει καλά στα Γιάννενα (σε χωριά της Ζίτσας πάντως)....μεθαύριο που θα πάω θα δοκιμάσω έαν πιάνει και 4G (προσωπικά δεν το έχω ποτέ ενεργοποιημένο, έχω πάντα την επιλογή 3g/2g και στην). Αλλά δεν έχω wind για να ξέρω αν δουλεύει η μπάντα που αναφέρεται παραπάνω, εκτός εάν εκπέμπει και η vodafone. Επίσης τα χαρακτηριστικά στα διάφορα site είναι αναξιόπιστα ως προς τις μπάντες του κινητού τουλάχιστον. Μόνο από την ίδια την lenovo θα ήτανε αξιόπιστη η πληροφορία (αλλά ποιος ξέρει κινέζικα!).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον PANKAN ότι μπορεί οι κινέζοι να λένε ότι δεν υποστηρίζει την B20 αλλά το hardware του κινητού την υποστηρίζει και πιστεύω ότι με το φλασάρισμα της a42 ξεκλειδώνει και αυτή η μπάντα.

Δείτε το βιντεάκι απο το 12'

 

@PANKAN συμφορουμήτρια σε έσωσε ( για το apk του radio ) χα χα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων.

Εσένα το "πρόβλημα" σου ποιο είναι; αισθητικό; ότι γράφεις με μικρά και πάνε με κεφαλαία;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν έχει κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις μηνυμάτων απ' όσο βλέπω.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν πάνε όπως τα γράφω.

Όταν στέλνεις κάτι επαγγελματικό ή ψιλοεπίσημο είναι άσχημο τα ελληνικά να είναι όλα κεφαλαία (σα να φωνάζεις) και τα αγγλικά ενδιάμεσα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό όπως το λες αλλά σε όλα τα κινητά για αποστολή SMS με κείμενο 160χαρακτηρες όπως και να το γράψεις εσύ θα πάει με ΚΕΦΑΛΑΊΑ!

 

Για αν τυχόν έχει στις ρυθμίσεις υποστήριξη για μικρούς χαρακτήρες ( αυτόματα περιορίζεται στους 72 χαρακτήρες αν δεν κάνω λάθος) ας σου πει κάποιος κάτοχος ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις μηνυμάτων απ' όσο βλέπω.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν πάνε όπως τα γράφω.

Όταν στέλνεις κάτι επαγγελματικό ή ψιλοεπίσημο είναι άσχημο τα ελληνικά να είναι όλα κεφαλαία (σα να φωνάζεις) και τα αγγλικά ενδιάμεσα μικρά.

 

Επαγγελματικό ή ημιεπισημο δε στέλνουμε sms :) Έτσι λειτουργούν όλα αν θες να πηγαίνουν όπως τα γράφεις στείλε μέιλ.:)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα μηπως δεν ειναι δα και τοσο τραγικα τα πραγματα περι 800αρας μπαντας και 4g;

στα σπιτια μας οι υποτιθεμενες 24αρες πιανουν μεγαλυτερες ταχυτητες απο τα 4g;γιατι ξαφνικα εκτος σπιτιου να καιγομαστε για μεγαλυτερες ταχυτητες;λες και 3g πιανει παντου

 

Βγαινουμε λιγο απο το θεμα βεβαια αλλα!..

Η φαση με το 4G δεν ειναι τοσο η ταχυτητα ,αλλα ο ογκος δεδομενων πως ερχονται στοι κινητο σου (σου στελενι μαζικα τις πληροφοριες για αυτο αφενος ειναι πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη σου τρωει περισσοτερα megabyte ) στο σπιτι εχεις ρουτερ και οι πληροφοριες ερχονται ενσυρματα ..

Δοκιμασε να σερφαρεις σε PC με wifi απο κινητο και ταχυτητες 3G και δοκιμασε και με ADSL απο ρουτερ , ιδιες ταχυτητες αλλα καμια σχεση..

Πληροφοριακα παντα! :)

Link to comment
Share on other sites

Βγαινουμε λιγο απο το θεμα βεβαια αλλα!..

Η φαση με το 4G δεν ειναι τοσο η ταχυτητα ,αλλα ο ογκος δεδομενων πως ερχονται στοι κινητο σου (σου στελενι μαζικα τις πληροφοριες για αυτο αφενος ειναι πιο γρηγορα αλλα απο την αλλη σου τρωει περισσοτερα megabyte )

Δεν σου τρώει περισσότερα mb το 4g. Αν κατεβάζεις τα ίδια πράγματα, σου τρώει τα ίδια ακριβώς mb. Το πρόβλημα είναι ότι παίρνεις αέρα από την ταχύτητα και το δουλεύεις πολύ περισσότερο με το 4g, με αποτέλεσμα μεγαλύτερη κατανάλωση data.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά χθες παρέλαβα και εγώ,.το τηλέφωνο είναι πανέμορφο και για τα 115 που το πήρα ειναι απλα κορυφή,!!πισω στο καπακι γράφειp1c58 αλλα μου ηρθε με τη s285 rom με το πού συνδέθηκε στο ίντερνετ μου ηρθε αναβάθμιση για τη s288 η οποια ηταν 30mb.εγινε χωρίς κανένα πρόβλημα μεσα σε 10 λεπτά..στο τηλέφωνο δουλεύουν ολα(nfc,radio,gps)4g εχω κανονικα στην βεροια και στην αλεξανδρεια ημαθιας με τη βοταφον.

η καμερα μου άρεσε και νομιζω οτι ειναι παρα πολύ καλή χωρίς να είμαι και ειδικός.

το gps μου φανηκε απίστευτα γρηγορο.

αυτα απο μενα και μπορω να πω οτι ειναι απο τις καλύτερες αγορές που εκανα.

2g ram_16g rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κατεβασει εφαρμογη screen off με widget. Δηλαδη αντι να περιμενω να κλεισει μονο του το τηλεφωνο η να παταω το κουμπι, παταω σε αυτο το εικονιδιο και κλεινει. Αλλα κατα την επαναφορα δουλευει μονο με κωδικο και οχι με δακτυλικο αποτυπωμα. Δοκιμασα δυο τρεις τετοιες εφαρμογες. Εχετε καμια λυση;
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά χθες παρέλαβα και εγώ,.το τηλέφωνο είναι πανέμορφο και για τα 115 που το πήρα ειναι απλα κορυφή,!!

Από που το πήρες 115;

Link to comment
Share on other sites

Από που το πήρες 115;

 

https://es.aliexpress.com/item/free-aliexpress-ship-Lenovo-Vibe-P1-5000mah-MSM8939-Octa-core-Android-5-1-OS-3GB-16G/32656631631.html?spm=2114.13010608.0.0.KOQ8xX&detailNewVersion=&categoryId=5090301

 

 

Τον είχα ρωτήσει και γω ,ομως τώρα το πουλάει λίγο ακριβότερα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

LENOVO VIBE P1 5.5 "FHD Snapdragon 615 64-bit Octa-core Android 5.1 4G τηλέφωνο 2GB RAM 13MP CAM Gorilla Glass Touch ID

132,19 €

Μοντέλο: P04-LEP1M

Μοντέλα CPU: Snapdragon 615 / MSM8939

http://www.tinydeal.com/lenovo-vibe-p1-55-fhd-msm8939-octa-core-android-51-4g-phone-p-161102.html

 

Βρήκα αυτή την προσφορά με 132 €. Αξίζει να το αγοράσω. Να ζητήσω απο την εταιρία να μου βάλει Ευρωπαϊκές οδηγίες (drivers)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,επανερχομαι για να σας πω οτι το NFC τελικα δεν δουλεύει σε αυτό που πηρα εγω p1c58 !! παρολο που πήρε κανονικα την αναβάθμισηs288 κατευθείαν , δηλαδή OTA δεν μου έκανε τη χάρη......... πάντως δεν μού καίγεται καρφί καθώς το τηλέφωνο ειναι απλα γα...το!! αυτά και συγνώμη για τη παραπληροφόρηση........

Link to comment
Share on other sites

LENOVO VIBE P1 5.5 "FHD Snapdragon 615 64-bit Octa-core Android 5.1 4G τηλέφωνο 2GB RAM 13MP CAM Gorilla Glass Touch ID

132,19 €

Μοντέλο: P04-LEP1M

Μοντέλα CPU: Snapdragon 615 / MSM8939

http://www.tinydeal.com/lenovo-vibe-p1-55-fhd-msm8939-octa-core-android-51-4g-phone-p-161102.html

 

Βρήκα αυτή την προσφορά με 132 €. Αξίζει να το αγοράσω. Να ζητήσω απο την εταιρία να μου βάλει Ευρωπαϊκές οδηγίες (drivers)

Ευχαριστώ

 

Πάρε το από εδώ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έρχεται με την τελευταία ROM με ελληνικά

 

http://www.vickmall.com/lenovo-vibe-p1-2gb-16gb-android-5-1-smartphone-64bit-qualcomm-snapdragon-615-octa-core-13-0mp-5-5inch-fhd-screen-5000mah.html

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...