Jump to content

HTC Desire 620G


Maister1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ζητώ συγγνώμη αν δεν το "πάω" σωστά. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κινητό HTC Desire 620G (DS) ... το pc αν κ σε αυτό έχει εγκατασταθεί ο τελευταίος HTC SncManager v 3.1.54.2, αρνείται πεισματικά να "δει" το τηλέφωνο (no phone connected). Tο λειτουργικό είναι το KitKat 4.4.2 Build 1.14.401.002. Αν και διάβασα πως με την εγκατάσταση του "AndroidHtcSync2.apk" στο τηλέφωνο, το πρόβλημα λύνεται δε στάθηκε δυνατό να βρω πουθενά αυτό το app, ούτε στο internal storage που υποτίθεται πως βρίσκεται. "Ελεύθερο" για download δεν υπάρχει πουθενά ... οπότε αν υπάρχει κανείς εκεί έξω με κάποια λύση ... ας μου δώσει παρακαλώ πολύ ... τα φώτα του.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

αγωρασμενο απο public προ 10 ημερων . Ηθελα να κανω reset με τα κουμπακια , και απο το σιτε της ΗΤC , ειδα volume up + power

εμενα αυτος ο συνδυασμος μου δινει ενα κινεζικο μενου. Πηρα τηλ στη HTC και μου ειπαν ειναι ετσι ολα τα HTC

 

ειναι ?

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ζήτω συγνώμη που ανοίγω με αυτό το τρόπο θέμα, αλλά δεν κατάφερα να βρω που θα το καταταξω.

 

Λοιπόν πριν λιγες μέρες ένας φίλος μου έφερε ενα HTC 620g με σπασμένη οθόνη.

Έτσι αφού πήραμε νέα απο εξωτερικό και έγινε η αντικατάσταση απο εκεί και μετά η συσκευή κανει συνεχώς επανεκκίνηση.

Δεν θέλω να φανταστώ οτι είναι θέμα του ανταλλακτικου μια και πριν την οριστικη εγκατασταση και αφού είδα αυτό δοκιμασα ξανά την παλαιά(που αν και μισή ανοίγε κανονικά πριν του βάλω χερι) ενω μετα αφου την εβαλα ξανά πανω συνέχιζε την επανεκκίνηση!

Προσπαθώ να βρω πληροφορίες αλλά δεν υπάρχουν αρκετές παρά μονο βίντεο στο YouTube που λένε να περαστεί ξανά Ρομ.

Εξάλλου ουτε σε recovery μπορώ να μπω μπας και με reset επανέλθει.

Τώρα για official ROM βρήκα μια απο ενα ρωσικό site σε 4.4.2.

Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία και γνώση σε αυτές τις συσκευές η βοήθεια του θα μου ηταν πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Σε download mode δε μπαίνει; volume down+power.

Αν κάμει τα ίδια κι εκεί τότε κάτι συνέβη κατά το disassembly

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σε download mode δε μπαίνει; volume down+power.

Αν κάμει τα ίδια κι εκεί τότε κάτι συνέβη κατά το disassembly

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι ,το έχω πει και πριν.Δεν μπαίνει recovery.

Δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε και μου κάνει νούμερα, απο την αλλη δεν είναι η πρώτη φορά που αλλαζω οθόνες κτλ σε συσκευές,αλλά ποτε δεν είχα αυτό το αποτέλεσμα.

Το μονο που είχα παλιά ακούσει, σε Sony,καλό είναι μετα απο αλλαγή να περαστεί ξανά Ρομ για καλυμπραρισμα,αλλά παλι δεν μου χρειάστηκε.

Τώρα το θα ήθελα μια σίγουρη Ρομ ώστε να δοκιμασω μονο μπας και πάρει το recovery για να τρέχει.

Δεν ξέρω ......λέω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να μπεις recovery. Download mode/bootloader να μπει είναι το θέμα. Δοκίμασες και με τους δύο συνδυασμούς; volume up +power και volume down + power. Κράτα τα πατημένα αρκετή ώρα.

Δε θέλει κάποιο "καλιμπραρισμα" μετά από αλλαγή οθόνης.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Finn

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να μπεις recovery. Download mode/bootloader να μπει είναι το θέμα. Δοκίμασες και με τους δύο συνδυασμούς; volume up +power και volume down + power. Κράτα τα πατημένα αρκετή ώρα.

Δε θέλει κάποιο "καλιμπραρισμα" μετά από αλλαγή οθόνης.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και τα δυο,συνδιασμούς, τα είχα δοκιμάσει εξακολουθούσε να να κανει συνεχώς επανεκκίνηση.

Θα το δοκιμασω ξανά.

Αν είμαι τυχερός και μπει σε download mode μετά???

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα δυο,συνδιασμούς, τα είχα δοκιμάσει εξακολουθούσε να να κανει συνεχώς επανεκκίνηση.

Θα το δοκιμασω ξανά.

Αν είμαι τυχερός και μπει σε download mode μετά???

Βλέπεις build number cid κτλ μας τα αναφέρεις και βλέπουμε να βρούμε συμβατη rom.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις build number cid κτλ μας τα αναφέρεις και βλέπουμε να βρούμε συμβατη rom.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μακαρι να ηταν τόσο εύκολο αλλά . . .μια απο τα ίδια.

Σε κάθε συνδυασμό πλήκτρων εξακολουθεί να επανεκκινει.

Όχι μόνο αυτό και σε φόρτωσή να το βάζω κανει το ίδιο ..

Αν σου στείλω σε pm μια φωτό με τους σειριακούς που έχει κάτω απο την μπαταρία λες να σε βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι. Το θέμα είναι να δούμε software και bootloader status. Δοκίμασες να το ξαναλυσεις; Μήπως δε κούμπωσες κάποιο flex;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι. Το θέμα είναι να δούμε software και bootloader status. Δοκίμασες να το ξαναλυσεις; Μήπως δε κούμπωσες κάποιο flex;

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

OK,αυτό είναι το πλέον εύκολο και μακάρι να είναι εκεί γιατί αλλιως . . . .

Θα πω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρωτα να σε ευχαριστήσω που ασχοληθηκες χθες με το πρόβλημα μου, απο την αλλη αν και κατάφερα και βρήκα τι φταίει θα σου περάσω μια φωτό με τις πληροφορίες της συσκευής και αν θες πες μου μια Ρομ απλα να υπάρχει.

IMG_20170405_131929.jpg

 

Είχα όλο το πρωί που το ελυνα και το μαζευα παλι να δω τι φταίει.

Το αποτέλεσμα?

Το digitizer!

Αφού πέρασα κόσκινο τη flex cable,το USB dock φτάνοντας στην εισαγωγή του digitizer είδα οτι αυτό έκανε την ζημιά.

Είχα ξεθάψει, μια και δεν πετάω εύκολα, το σπασμένο και αφού μπήκε πρόχειρα δοκιμασα και δούλευε κανονικά!

Τελικά όσο ζεις μαθαίνεις!

Για την ωρα ξεκινω ενα dispute με τον πωλητή και πάμε για νέο αφής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πρωτα να σε ευχαριστήσω που ασχοληθηκες χθες με το πρόβλημα μου, απο την αλλη αν και κατάφερα και βρήκα τι φταίει θα σου περάσω μια φωτό με τις πληροφορίες της συσκευής και αν θες πες μου μια Ρομ απλα να υπάρχει.

IMG_20170405_131929.jpg

 

Είχα όλο το πρωί που το ελυνα και το μαζευα παλι να δω τι φταίει.

Το αποτέλεσμα?

Το digitizer!

Αφού πέρασα κόσκινο τη flex cable,το USB dock φτάνοντας στην εισαγωγή του digitizer είδα οτι αυτό έκανε την ζημιά.

Είχα ξεθάψει, μια και δεν πετάω εύκολα, το σπασμένο και αφού μπήκε πρόχειρα δοκιμασα και δούλευε κανονικά!

Τελικά όσο ζεις μαθαίνεις!

Για την ωρα ξεκινω ενα dispute με τον πωλητή και πάμε για νέο αφής.

Άσε την έχω πατήσει άπειρες φορές με ανταλλακτικά από Κινέζους. Δυστυχώς στη φωτογραφία δε φαίνεται καθαρά. Γράψε μου το build number, το οποίο θα είναι της μορφής 1.15.401.1

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Άσε την έχω πατήσει άπειρες φορές με ανταλλακτικά από Κινέζους. Δυστυχώς στη φωτογραφία δε φαίνεται καθαρά. Γράψε μου το build number, το οποίο θα είναι της μορφής 1.15.401.1

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δική μου @&'@'@' γιατί παντα τα δοκιμαζω πριν την οριστική εγκατάσταση,ε τωρα δεν το άφησα να bootαρει κανονικά.

Φτου και απο την αρχή παλι...

 

Το νούμερο είναι 1.15.401.002

Αν θες κάτι άλλο για να σε βοηθήσει σε ROM ,μου λες αλλά το βράδυ που θα επιστρέψω απο δουλεια θα μπορέσω να σου δώσω έξτρα πληροφορίες.

Ευχαριστώ.!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρώ το RUU της 1.15, μόνο παλιότερης έκδοσης και δυστυχώς το downgrade χωρίς S-OFF δεν είναι εφικτό.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρώ το RUU της 1.15, μόνο παλιότερης έκδοσης και δυστυχώς το downgrade χωρίς S-OFF δεν είναι εφικτό.

 

S-OFF ????

Για στείλε τι βρηκες.

Απο την αλλη όπως είπα είναι απλα για να υπάρχει αν και το καλύτερο θα ηταν ενα backup αλλά έχει δουλιτσα.

Δεν θέλω να σε κουρασω άλλο μια και εν μέρη είδα φως στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

S-OFF ????

Για στείλε τι βρηκες.

Απο την αλλη όπως είπα είναι απλα για να υπάρχει αν και το καλύτερο θα ηταν ενα backup αλλά έχει δουλιτσα.

Δεν θέλω να σε κουρασω άλλο μια και εν μέρη είδα φως στο πρόβλημα.

S-OFF σημαίνει security off. Το κινητό δεν ελέγχει για checksums, signed firmware etc και φλασαρεις σχεδόν ότι θες, downgrade-upgrade, Debrand.

Το κινητό σου έχει την 1.15.401.2 οπότε οποιαδήποτε απόπειρα flashing μιας παλαιότερης έκδοσης θα αποτύχει. Μόνο αν περάσεις custom recovery+custom Rom μπορείς να αλλάξεις κάτι και γι αυτό το κινητό δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

S-OFF σημαίνει security off. Το κινητό δεν ελέγχει για checksums, signed firmware etc και φλασαρεις σχεδόν ότι θες, downgrade-upgrade, Debrand.

Το κινητό σου έχει την 1.15.401.2 οπότε οποιαδήποτε απόπειρα flashing μιας παλαιότερης έκδοσης θα αποτύχει. Μόνο αν περάσεις custom recovery+custom Rom μπορείς να αλλάξεις κάτι και γι αυτό το κινητό δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν και πάμε τώρα αλλου με όλα αυτά που μου αναφέρει,το να περαστεί εκ νέου official ROM και προηγούμενη έκδοση το μονο επικίνδυνο να χάσεις imei ή Mac address..

Τώρα όπως ειπες το πιο σωστο είναι με custom recovery ενα full backup.

Έτσι λοιπόν από την στιγμή που δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου,αλλά ουτε επιτακτική ανάγκη για περαιτέρω τροποποιήσεις, μένει ως έχει.

 

Θα σε ευχαριστήσω για τον χρονο σου και τις ιδέες για να βρω τη λύση που εψαχνα.

Ελπίζω να μπορέσω καποτε να στο ανταποδωσω σε κάποιο άλλο θέμα.

Καλό απόγευμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...