Jump to content

Microsoft Lumia 550


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου φαινεται να εχει σχεση με updates ή firmware. Έχεις κάνει τις τελευταιες ενημερωσεις firmware και windows, ετσι;

 

Κοίτα, με το που μπήκε σε λειτουργία για 1-2 ώρες κατέβαζε ένα σκασμό ενημερώσεις. Για firmware δεν έχω κάνει εγώ κάτι (ούτε ξέρω πως γίνεται), αλλά θεωρώ ότι όλα τα άλλα έχουν εγκατασταθεί. Τσεκάρω κιόλας για νέες ενημερώσεις και μου λέει ότι είναι up to date...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 469
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα, με το που μπήκε σε λειτουργία για 1-2 ώρες κατέβαζε ένα σκασμό ενημερώσεις. Για firmware δεν έχω κάνει εγώ κάτι (ούτε ξέρω πως γίνεται), αλλά θεωρώ ότι όλα τα άλλα έχουν εγκατασταθεί. Τσεκάρω κιόλας για νέες ενημερώσεις και μου λέει ότι είναι up to date...

 

Κατέβασε το Windows Device Recovery Tool, εγκατάστησέ το σε PC με Win7 ή νεότερο και σύνδεσε τη συσκευή σου. Ακολούθα τις οδηγίες και στην συσκευή σου θα εγκατασταθεί το λειτουργικό καθαρό μαζί με τις όποιες αναβαθμίσεις υπάρχουν για το firmware. Κάνε μετά την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού (Ρυθμίσει>Ενημέρωση και ασφάλεια>Ενημέρωση τηλεφώνου) και τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών. Αν και μετά από αυτό εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα επέστρέψε το εφόσον καλύπτεσαι από DOA.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το Windows Device Recovery Tool, εγκατάστησέ το σε PC με Win7 ή νεότερο και σύνδεσε τη συσκευή σου. Ακολούθα τις οδηγίες και στην συσκευή σου θα εγκατασταθεί το λειτουργικό καθαρό μαζί με τις όποιες αναβαθμίσεις υπάρχουν για το firmware. Κάνε μετά την αναβάθμιση στην τελευταία έκδοση του λειτουργικού (Ρυθμίσει>Ενημέρωση και ασφάλεια>Ενημέρωση τηλεφώνου) και τις αναβαθμίσεις των εφαρμογών. Αν και μετά από αυτό εξακολουθεί το ίδιο πρόβλημα επέστρέψε το εφόσον καλύπτεσαι από DOA.

 

Φίλε μου τα έκανα ΟΛΑ... Μέσω του Windows Device Recovery Tool έγινε επανεγκατάστση firmware και λειτουργικού και από ότι φαίνεται το πρόβλημα ΛΥΘΗΚΕ (και λέω απ' ότι φαίνεται γιατί έκανα την επανεγκατάσταση χθες και τουλάχιστον μέχρι στιγμής όποτε τσεκάρω το τηλέφωνο πάντα έχει ενεργή σύνδεση Wi-Fi, αλλά κρατάω και μια πισινή μέχρι να σιγουρευτώ τις επόμενες ημέρες).

Το κουφό είναι ότι όταν σύνδεσα το τηλ με το Windows Device Recovery Tool το πρόγραμμα μου έλεγε ότι το τηλ είναι ενημερωμένο στην τελευταία έκδοση και δεν χρειάζεται κάτι, ενώ η έκδοση του firmware που είχε εγκατεστημένη το τηλέφωνο ήταν η ίδια που ανέφερε ότι θα εγκαταστήσει και το Recover tool... Δηλαδή το Recovery tool δεν πέρασε κάποια νέα-βελτιωμένη έκδοση firmware, απλά ξαναεγκατέστησε αυτή που ήδη υπήρχε... Τι να υποθέσω, ότι κάτι δεν είχε εγκατασταθεί σωστά κατά το εγοστασιακό set-up ??? Δεν ξέρω....

Anyway, άφησα το Recovery tool να κάνει εγκατάσταση, πέρασα τα πάντα από την αρχή στο τηλέφωνο, έκανε μετά τις ενημερώσεις των εφαρμογών (κανένα 3ωρο όμως έφαγαν όλα αυτά) και από χθες το απόγευμα όλα δείχνουν να πηγαίνουν ρολόι...

Ελπίζω να ξεμπέρδεψα γιατί δεν τη ξαναπαλεύω να το σετάρω και 4η φορά...

Ευχαριστώ για τη ΠΟΛΥΤΙΜΗ βοήθεια

Edited by theod65
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον κατά τη διαδικασία κάποιας ενημέρωσης -λειτουργικού ή εφαρμογής- κάτι να μην είχε "κάτσει" καλά! Μακάρι να λύθηκε το πρόβλημα! :)
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει η συσκευη για τα λεφτα της? Ή τα αντιστοιχα android ειναι καλυτερα;

 

κρινε μονος σου...εξαρτάται τι θες , εγω θα προτιμουσα το 550 για το μέγεθος/windows/ασφαλεια σε αυτά τα λεφτα αλλα περι ορεξεως ουδεν σχολιο.

Edited by alex_gate_7
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη με την παραμικρή υγρασία τα παίζει πάντως

Λογικό αφού η Microsoft δεν βάζει τα synaptics drivers σε low end συσκευές...

Link to comment
Share on other sites

Ως νεος κάτοχος ενος Microsoft 550 και - γενικότερα σε windows 10 mobile λειτουργικό - έχω μερικές απορίες.

Για αρχή , πόση ώρα παίρνει μία πλήρης φόρτιση ;

Επίσης , αν χρησιμοποιήσω άλλο φορτιστή με 850mA output θα έχω πρόβλημα ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ως νεος κάτοχος ενος Microsoft 550 και - γενικότερα σε windows 10 mobile λειτουργικό - έχω μερικές απορίες.

Για αρχή , πόση ώρα παίρνει μία πλήρης φόρτιση ;

Επίσης , αν χρησιμοποιήσω άλλο φορτιστή με 850mA output θα έχω πρόβλημα ;

Ευχαριστώ.

 

Πλήρες φόρτιση δεν μέτρησα να πω την αλήθεια.όσο για φορτιστές εγώ χρησιμοποιώ ότι βρω μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να παρω το 550.

Καπου διαβασα ομωσ, δεν θυμαμαι που, και ισωσ να μην καταλαβα και καλα, ότι τα 10αρια δεν υποστηριζουν FM radio αλλα μονο Internet radio.

Αυτό ισχυει όταν αναβαθμίζουμε από 8.1 σε 10 (πχ στο 640), η ακομα και όταν το τελεφωνακι ερχεται με μαμα 10αρια (πχ 550).

Για μενα το ραδιοφωνο είναι σημαντικο, εκ των ουκ ανευ.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρες φόρτιση δεν μέτρησα να πω την αλήθεια.όσο για φορτιστές εγώ χρησιμοποιώ ότι βρω μπροστά μου.

 

Επανέρχομαι στην ερώτηση ...

 

Φόρτιση από 20% σε περίπου 90% και πήρε κάπου 4ώρες.

Είναι φυσιολογικό αυτό παιδιά ;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην ερώτηση ...

 

 

 

Φόρτιση από 20% σε περίπου 90% και πήρε κάπου 4ώρες.

 

Είναι φυσιολογικό αυτό παιδιά ;

 

 

 

 

 

Όχι βέβαια, το δικό μου φορτίζει πολύ γρήγορα περίπου κάτι παραπάνω από μια ώρα, από την ίδια χωρητικότητα. Τόσο πολύ δεν κάνει ούτε το. 640 XL μου.

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα ;

Είναι η δεύτερη φορά που το φορτίζω (η δεύτερη φορά με άλλο φορτιστή με περισσότερα mA output). Και τις 2 φορές παίρνει πολλές ώρες.

Ομολογώ πάντως ότι η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ (σε αντίθεση με κριτικές που διάβασα).

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω τώρα ;

 

Είναι η δεύτερη φορά που το φορτίζω (η δεύτερη φορά με άλλο φορτιστή με περισσότερα mA output). Και τις 2 φορές παίρνει πολλές ώρες.

 

Ομολογώ πάντως ότι η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ (σε αντίθεση με κριτικές που διάβασα).

 

 

 

 

 

Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι μια επαναφορά Εργοστασιακών ρυθμίσεων, με τόσα που έχω δει μπορεί με αυτό να στρώσει. Αν συνεχίζει να υφίσταται τότε είναι ελλαττωματική η συσκευή, χρήζει αντικατάστασης!!!!

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία είδα ότι έχανε συνέχεια τη σύνδεση του WiFi και όταν έμπαινα να πατήσω manual

να συνδεθεί ΔΕΝ το έκανε. Με soft reset το έβρισκε αλλά μετά από ώρες πάλι τα ίδια.

Είδα ότι υπάρχει πολύ θέμα με αυτό και εδώ ευτυχώς ένα πόστ μόνο. Παρότι φοβόμουν ότι θέλει hard reset, αφού είχε το τελευταίο firmware και W10 build επάνω, σκάλισα λίγο το ρούτερ και ανακάλυψα ότι αν το βάλω σε b/g mode και όχι b/g/n είναι και πάλι συνδεδεμένο συνέχεια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σημαίνει κάτι (προβληματικό hardware) ή ασυμβατότητα η οποία μπορεί να λυθεί με κάποιο μελλοντικό

firmware/software update. Παρ'ότι 3 f/w updates μέχρι στιγμής, δεν έχουν κάνει κάτι γι αυτό. Το καλό μαζί με αυτό είναι ότι μάλλον σταμάτησε το τρελό drain που είχε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία είδα ότι έχανε συνέχεια τη σύνδεση του WiFi και όταν έμπαινα να πατήσω manual

να συνδεθεί ΔΕΝ το έκανε. Με soft reset το έβρισκε αλλά μετά από ώρες πάλι τα ίδια.

Είδα ότι υπάρχει πολύ θέμα με αυτό και εδώ ευτυχώς ένα πόστ μόνο. Παρότι φοβόμουν ότι θέλει hard reset, αφού είχε το τελευταίο firmware και W10 build επάνω, σκάλισα λίγο το ρούτερ και ανακάλυψα ότι αν το βάλω σε b/g mode και όχι b/g/n είναι και πάλι συνδεδεμένο συνέχεια. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό σημαίνει κάτι (προβληματικό hardware) ή ασυμβατότητα η οποία μπορεί να λυθεί με κάποιο μελλοντικό

firmware/software update. Παρ'ότι 3 f/w updates μέχρι στιγμής, δεν έχουν κάνει κάτι γι αυτό. Το καλό μαζί με αυτό είναι ότι μάλλον σταμάτησε το τρελό drain που είχε η μπαταρία.

 

Καποια ασυμβατοτητα με το ρουτερ ειναι. Μου εχει τυχει σε laptop κατι παρομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Καποια ασυμβατοτητα με το ρουτερ ειναι. Μου εχει τυχει σε laptop κατι παρομοιο.

 

Δε λέω ότι έχει ντε και καλά πρόβλημα απλά είναι το μόνο τηλ/νο που μου το έχει κάνει αυτό

και έχω συνδέσει καμιά 20αριά συσκευές στο ίδιο router ανά καιρό.

Χώρια πως, με το ψάξιμο για το αν το έχουν κι άλλοι, βγάζει πολλά αποτελέσματα.

Είδωμεν, γιατί βγάζουν αρκετά f/w.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ομαδα σκευτομαι να δοκιμασω κ εγω αυτο το τηλεφωνο κυριωσ λογω μικρου μεγεθους. επειδη ειμαι ασχετοσ με αυτο το λειτουργικο μπορειτε να μου πειτε λιγο για να μην εχω καμια δυσαρεστη εκπληξη, επειδη χρησιμοποιω πολυ fb fb messenger skype viber instagram και 1-2 αλλες κλασσικες εφαρμογες δεν πιστευω να μην τις εχει αυτο το λειτουργικο ε ? τι διαφορα εχει σε βασικες εφαρμογεσ που μπορει να μου λειψει ? παιχνιδια και τετοια δεν παιζω δεν μ απασχολουν
Link to comment
Share on other sites

ομαδα σκευτομαι να δοκιμασω κ εγω αυτο το τηλεφωνο κυριωσ λογω μικρου μεγεθους. επειδη ειμαι ασχετοσ με αυτο το λειτουργικο μπορειτε να μου πειτε λιγο για να μην εχω καμια δυσαρεστη εκπληξη, επειδη χρησιμοποιω πολυ fb fb messenger skype viber instagram και 1-2 αλλες κλασσικες εφαρμογες δεν πιστευω να μην τις εχει αυτο το λειτουργικο ε ? τι διαφορα εχει σε βασικες εφαρμογεσ που μπορει να μου λειψει ? παιχνιδια και τετοια δεν παιζω δεν μ απασχολουν

 

Μην σε απασχόλει, για αυτά που ζητάς έχουν βγει οι καινούριες εφαρμογές και είναι σούπερ.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ ακόμα δεν είναι αλλά με τον καιρό θα γίνουν σίγουρα.

 

Σε σχέση με αυτά που υπήρχαν; Με αυτά τα συγκρίνω, για αυτό τα λέω σούπερ.....

 

Sent from mTalk Κώστας!!

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι βιντεοκλησεις και φωνητικεσ κλησεισ υπαρχουν απο viber fb messenger ε ?

 

Το Viber έχει φωνητικές και σε λίγο θα έχει βίντεο κλήση όλα κομπλέ,τα άλλα δεν τα χρησιμοποιώ.

Όλα είναι αυτή την στιγμή beta και σε λίγο καιρό θα είναι τελειωμένα και όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι βιντεοκλησεις και φωνητικεσ κλησεισ υπαρχουν απο viber fb messenger ε ?

O FB Messenger βρίσκεται σε επίπεδο "προιστορικό", μόνο με δυνατότητα chat και δυστυχώς τίποτε άλλο :X . To viber έχει μόνο φωνή και περιμένουμε εδώ και καιρό να μπεί η video-κλήση...... Για video μόνο skype και το μόνο που λειτουργεί κανονικά είναι το whatsapp.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από 3+ μήνες με το κινητό δεν έχω και πολλά παράπονα, αν εξαιρεσει κανείς τις εφαρμογές που βρίσκονται σε "χάλια" επίπεδο σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Αυτό που με χαλάει πολύ στο κινητό είναι ένα bug(?) που έχω με το skype και το 4G. Αν μιλήσεις πάνω από 3-4 λεπτά σε video-κλήση το κινητό ζεστένεται και το skype αρχίζει να κολάει. Δεν φτάνει δηλαδή που δεν έχουμε άλλη επιλογή για video-κλήση έχουμε και τέτοια περίεργα :mad: . Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν παρουσιάζεται όταν χρησιμοποιώ wifi + skype, έχω φτάσει το 10' χωρίς παρατράγουδα. το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ή εγώ είμαι ο γκαντέμης?

Edited by amazed
Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

O FB Messenger βρίσκεται σε επίπεδο "προιστορικό", μόνο με δυνατότητα chat και δυστυχώς τίποτε άλλο :X . To viber έχει μόνο φωνή και περιμένουμε εδώ και καιρό να μπεί η video-κλήση...... Για video μόνο skype και το μόνο που λειτουργεί κανονικά είναι το whatsapp.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά από 3+ μήνες με το κινητό δεν έχω και πολλά παράπονα, αν εξαιρεσει κανείς τις εφαρμογές που βρίσκονται σε "χάλια" επίπεδο σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Αυτό που με χαλάει πολύ στο κινητό είναι ένα bug(?) που έχω με το skype και το 4G. Αν μιλήσεις πάνω από 3-4 λεπτά σε video-κλήση το κινητό ζεστένεται και το skype αρχίζει να κολάει. Δεν φτάνει δηλαδή που δεν έχουμε άλλη επιλογή για video-κλήση έχουμε και τέτοια περίεργα :mad: . Το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν παρουσιάζεται όταν χρησιμοποιώ wifi + skype, έχω φτάσει το 10' χωρίς παρατράγουδα. το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ή εγώ είμαι ο γκαντέμης?

 

Οι εφαρμογές διορθώνονται,πιστεύω σε ένα μήνα δύο θα είναι μία χαρά,με το skype δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 550

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...