Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Υγ. σε εντατική λήψη βιντεο και φωτογραφιων εντός θηκης σιλικονης, μου έχει κολλησει και διαμαρτυρηθει ουκ ολιγες φορες για "υψηλή θερμοκρασία" όπως και να "κολλήσει" και να περιμένω να κάνει "αποθήκευση" προτου βγάλω νέα λήψη.

 

Και μη χειρότερα το έχω πάθει και 'γω χωρίς την θηκη σιλικονης.Το "φυσάω και δεν κρυώνει". Απο τότε δεν τραβώ ξανά 4Κ. Μόνο κλιπάκια απο εκδηλώσεις, και αυτό με την ψυχή στο στόμα........ Πιθανόν μεγάλος παράγοντας για αυτή την καταστροφή, να οφείλεται στην θέση της micro sd που κάθεται πάνω στην cpu . Στην θέση που ακριβώς θα έπρεπε να βρίσκεται ο χαλκός απαγωγής της θερμότητας (της cpu δηλαδή). ΕΛΕΟΣ!!!! Και ΟΧΙ απο κάτω απο την cpu (ο χαλκός απαγωγής της θερμότητας), για διακοσμητικούς(?) λόγους.

Υπόθεση

Αν τραβάμε video και το αποθηκεύουμε στην μνήμη του τηλεφώνου(πιθανόν να βρίσκεται σε μεγαλύτερη απόσταση απο την cpu και την μπατταρία) , νομίζω ότι στα θέματα θερμοκρασίας υπάρχει

καλύτερη συμπεριφορά . Μετά μεταφέρουμε το βίντεο στην micro sd. Υποστηρίζω αυτή την άποψη, επειδή όταν δεν είχα micro sd και αποθήκευα στην μνήμη του τηλεφώνου,είχα τραβήξει βίντεο 4Κ, 27 min 9,88 GB, χωρίς πρόβλημα. Το τηλ. τότε ήταν ενός μήνα και τώρα είναι 8 μηνών. Ποιός ξέρει..... στον 9ο μπορεί να έχουμε γεννητούρια. ΟΛΑ είναι πιθανά με αυτή την συσκευή!

Edited by theo60
Link to comment
Share on other sites

ίσως λιγο off-topic, αλλά σε διπλανο "άυπνο" φορουμ, όμορφη νέα αγγελία: "950xl dual sim χθεσινο, με απόδειξη, σφραγισμενο, 250ευρω''.

εάν βρεθέι αγοραστής, που θα δώσει 250 για ενα προιον που αγοραστηκε 99, είναι ν απορεί κανεις με τους συμπατριώτες μας...

πώς να παραλαβουμε λοιπον οσοι καναμε τηλεφωνικώς χωρις "βυσμα" υπάλληλο?....

τραγική εταιρεια και υπάλληλοι. αντι να ευχαριστησουν πελάτες, προτιμούν την (προσκαιρη) δικη τους ικανοποιηση και κερδοφορία.

 

θεμα χρονου να υποδεχτούμε κ εδω ανάλογες αγγελιες πιστευω.

 

Υγ. σε εντατική λήψη βιντεο και φωτογραφιων εντός θηκης σιλικονης, μου έχει κολλησει και διαμαρτυρηθει ουκ ολιγες φορες για "υψηλή θερμοκρασία" όπως και να "κολλήσει" και να περιμένω να κάνει "αποθήκευση" προτου βγάλω νέα λήψη.

 

Ειδα και μια στα 200 ευρω σφραγισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και μια στα 200 ευρω σφραγισμένο.

Χάχα περίσσεψαν περισσότερα απ' ότι νομίζουμε! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και με 160 αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα είναι να μην ασχολούμαστε με τις συγκεκριμένες αγγελίες για να μην τους κάνουμε μάγκες. Τα κράτησαν με σκοπό να τα πουλήσουν με κέρδος; Ας κάτσουν να τα κοιτάνε. Και πολύ πιθανό να μην τους αρέσει καν η windows πλατφόρμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ :lol: :lol: ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

1. Το κινητό ρουφάει λίγο παραπάνω μπαταρία απο ότι θα περιμένα. Έχω ενεργή την Glance Screen, την αναγνώριση με ίριδα και 7-8 εφαρμογές (Fb, WhatsApp κλπ) στο παρασκήνιο. Εάν τις απενεργοποιήσω όλες (εκτός Phone, SMS, Store) θα έρχονται ενημερώσεις? Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να έχει καλύτερη αυτονομία σε stand by (σε 2 ώρες 4%)? Το κινητό έχει κάνει μέχρι στιγμής μια πλήρη φόρτιση, αφού στην πρώτη πρώτη το άφησα να κάνει ενημερώσεις και έβαζα λογαριασμούς. Επίσης, η φωτεινότητα είναι στην μέση, στο αυτόματο.

 

2. (ενδεχόμενο Off Topic) Προστασία οθόνης χρησιμοποιείτε γενικά ή δεν χρειάζεται? Στο Lumia 930 που είχα, δεν χρησιμοποιούσα και δεν είχα κάποιο θέμα. Εδώ τώρα δεν ξέρω, γιατί γενικά σε αγγελίες έβλεπα αρκετά με σπασμένες οθόνες. Απο ότι έχω δεί, Nilkin με 7-8 εύρω είναι οι καλύτερες αφού έχουν τις κατάλληλες εγκοπές εκεί που είναι οι αισθητήρες.

 

3. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο τον τρόπο που "κυλάει" το τηλέφωνο μεταξύ μενού και εφαρμογών. Μερικά lag απο εδώ και απο εκεί (Resuming.. κλπ) δεν με ενοχλούν. Επίσης, εξαιρετικό το Iris Scanner, ακόμα και σε σκοτάδι "βλέπει" το μάτι (εντάξει ίσως να φταίει και η φωτεινότητα του Wallpaper). Γενικά σε εφαρμογές δεν μου λείπει κάτι (τράπεζες δεν χρησιμοποιώ απο κινητό, έχω άσχημη εμπειρία), οπότε οι εντυπώσεις μου συνεχίζουν να είναι πολύ καλές, όπως τα άφησα δηλαδή πριν πάρω το M8.

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ :lol: :lol: ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

1. Το κινητό ρουφάει λίγο παραπάνω μπαταρία απο ότι θα περιμένα. Έχω ενεργή την Glance Screen, την αναγνώριση με ίριδα και 7-8 εφαρμογές (Fb, WhatsApp κλπ) στο παρασκήνιο. Εάν τις απενεργοποιήσω όλες (εκτός Phone, SMS, Store) θα έρχονται ενημερώσεις? Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να έχει καλύτερη αυτονομία σε stand by (σε 2 ώρες 4%)? Το κινητό έχει κάνει μέχρι στιγμής μια πλήρη φόρτιση, αφού στην πρώτη πρώτη το άφησα να κάνει ενημερώσεις και έβαζα λογαριασμούς. Επίσης, η φωτεινότητα είναι στην μέση, στο αυτόματο.

 

2. (ενδεχόμενο Off Topic) Προστασία οθόνης χρησιμοποιείτε γενικά ή δεν χρειάζεται? Στο Lumia 930 που είχα, δεν χρησιμοποιούσα και δεν είχα κάποιο θέμα. Εδώ τώρα δεν ξέρω, γιατί γενικά σε αγγελίες έβλεπα αρκετά με σπασμένες οθόνες. Απο ότι έχω δεί, Nilkin με 7-8 εύρω είναι οι καλύτερες αφού έχουν τις κατάλληλες εγκοπές εκεί που είναι οι αισθητήρες.

 

3. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο τον τρόπο που "κυλάει" το τηλέφωνο μεταξύ μενού και εφαρμογών. Μερικά lag απο εδώ και απο εκεί (Resuming.. κλπ) δεν με ενοχλούν. Επίσης, εξαιρετικό το Iris Scanner, ακόμα και σε σκοτάδι "βλέπει" το μάτι (εντάξει ίσως να φταίει και η φωτεινότητα του Wallpaper). Γενικά σε εφαρμογές δεν μου λείπει κάτι (τράπεζες δεν χρησιμοποιώ απο κινητό, έχω άσχημη εμπειρία), οπότε οι εντυπώσεις μου συνεχίζουν να είναι πολύ καλές, όπως τα άφησα δηλαδή πριν πάρω το M8.

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

 

Καλώς τον!!!

1. Αν απενεργοποιήσεις την glance (εγώ την έχω για 30 δευτ.) και την ίριδα θα δεις διαφορά στην μπαταρία.

 

2. Με τζαμακι της Nillkin δεν θα έχεις θέμα. Τέτοιο έχω κι εγώ και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

 

3. Resuming δεν το βλέπω συχνά, όπως στο 735, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

Εγώ στο android άντεξα μόνο 3 μήνες.. Να το ευχαριστηθείς και εκτός των άλλων να ευχαριστηθείς και την κάμερά του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!!

1. Αν απενεργοποιήσεις την glance (εγώ την έχω για 30 δευτ.) και την ίριδα θα δεις διαφορά στην μπαταρία.

 

2. Με τζαμακι της Nillkin δεν θα έχεις θέμα. Τέτοιο έχω κι εγώ και δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα.

 

3. Resuming δεν το βλέπω συχνά, όπως στο 735, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις.

 

Εγώ στο android άντεξα μόνο 3 μήνες.. Να το ευχαριστηθείς και εκτός των άλλων να ευχαριστηθείς και την κάμερά του!!!!

 

Καλώς σας βρήκα..

 

Την άλλαξα την glance screen για να δω.. Το iris προς το παρόν με βολεύει αρκετά οπότε θα το κρατήσω.. Θα παραγγείλω τον άλλο μήνα και ένα γυαλακι για την οθόνη μαζί με καμμιά θήκη.. Την κάμερα ήδη την ευχαριστιέμαι.. Έχω πάθει πλάκα..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

Για πειτε μου τωρα ποσο πιθανο ειναι να βρεθει κι αλλος με 8 μηνες μ8 και επιστροφη στην μικρομαλακη με 950xl???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ :lol: :lol: ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

1. Το κινητό ρουφάει λίγο παραπάνω μπαταρία απο ότι θα περιμένα. Έχω ενεργή την Glance Screen, την αναγνώριση με ίριδα και 7-8 εφαρμογές (Fb, WhatsApp κλπ) στο παρασκήνιο. Εάν τις απενεργοποιήσω όλες (εκτός Phone, SMS, Store) θα έρχονται ενημερώσεις? Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να έχει καλύτερη αυτονομία σε stand by (σε 2 ώρες 4%)? Το κινητό έχει κάνει μέχρι στιγμής μια πλήρη φόρτιση, αφού στην πρώτη πρώτη το άφησα να κάνει ενημερώσεις και έβαζα λογαριασμούς. Επίσης, η φωτεινότητα είναι στην μέση, στο αυτόματο.

 

2. (ενδεχόμενο Off Topic) Προστασία οθόνης χρησιμοποιείτε γενικά ή δεν χρειάζεται? Στο Lumia 930 που είχα, δεν χρησιμοποιούσα και δεν είχα κάποιο θέμα. Εδώ τώρα δεν ξέρω, γιατί γενικά σε αγγελίες έβλεπα αρκετά με σπασμένες οθόνες. Απο ότι έχω δεί, Nilkin με 7-8 εύρω είναι οι καλύτερες αφού έχουν τις κατάλληλες εγκοπές εκεί που είναι οι αισθητήρες.

 

3. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο τον τρόπο που "κυλάει" το τηλέφωνο μεταξύ μενού και εφαρμογών. Μερικά lag απο εδώ και απο εκεί (Resuming.. κλπ) δεν με ενοχλούν. Επίσης, εξαιρετικό το Iris Scanner, ακόμα και σε σκοτάδι "βλέπει" το μάτι (εντάξει ίσως να φταίει και η φωτεινότητα του Wallpaper). Γενικά σε εφαρμογές δεν μου λείπει κάτι (τράπεζες δεν χρησιμοποιώ απο κινητό, έχω άσχημη εμπειρία), οπότε οι εντυπώσεις μου συνεχίζουν να είναι πολύ καλές, όπως τα άφησα δηλαδή πριν πάρω το M8.

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

 

Αφού βρε άγγελε είσαι μέσα στα πράγματα γιατί δεν μου κράτησε ένα?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

Για πειτε μου τωρα ποσο πιθανο ειναι να βρεθει κι αλλος με 8 μηνες μ8 και επιστροφη στην μικρομαλακη με 950xl???

 

Τι εννοείς? Και εσύ ίδια κατάσταση?

 

Αφού βρε άγγελε είσαι μέσα στα πράγματα γιατί δεν μου κράτησε ένα?

 

Χαχαχαχα.. Ούτε καν Κώστα. Απλά στάθηκα τυχερός που πήγα νωρίς νωρίς..! :)

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Και εσύ ίδια κατάσταση?

 

 

περυσι ιουνιο μ8 και πριν 2 μηνες 950ξλ......:lol:

 

Χαχαχαχα... Σωστός ο παίχτης..! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μία νορμάλ τιμή για μεταχειρισμένο 950 ποιά θα μπορούσε να είναι ;;;

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού βρε άγγελε είσαι μέσα στα πράγματα γιατί δεν μου κράτησε ένα?

 

montoya για πες μας τώρα τι προτιμάς; S7+ ή 950xl; :):)

 

Μία πληροφορία από άνθρωπο σε πολύ σοβαρή θέση σε τράπεζα: Κινήσεις από το κινητό μας, μέσα από εφαρμογές τραπεζών καλό θα είναι να ΜΗΝ κάνουμε.

Edited by bill971
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα.. Ούτε καν Κώστα. Απλά στάθηκα τυχερός που πήγα νωρίς νωρίς..! :)

 

Το κυριότερο είναι ότι σε έχουμε πάλι κοντά μας. Εδώ να μείνεις......;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

montoya για πες μας τώρα τι προτιμάς; S7+ ή 950xl; :):)

 

Μάλλον xl που μου έμεινε και απωθημένο (είχα το "απλο")

Για την ώρα θα την βγάλω με το S7e και θα περιμένω τις εξελίξεις. Όμως τα 10ρια είναι έρωτας. Λίγη υποστήριξη χρειάζονται (στο store κυρίως) και θα είναι κομπλέ. Όχι βέβαια πως το s7 δεν είναι σούπερ, μη το αδικήσω. Όπως και όλες οι ναυαρχίδες (και όχι μόνο). Βασικά πάντα ήμουν της άποψης πως όλα κάνουν την δουλειά τους και μετά μπαίνει το προσωπικό κόλλημα του καθενός αλλά και η διαφοροποίηση προτεραιοτήτων.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Μία πληροφορία από άνθρωπο σε πολύ σοβαρή θέση σε τράπεζα: Κινήσεις από το κινητό μας, μέσα από εφαρμογές τραπεζών καλό θα είναι να ΜΗΝ κάνουμε.

 

Ο λόγος;;;

Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο είναι ότι σε έχουμε πάλι κοντά μας. Εδώ να μείνεις......;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον xl που μου έμεινε και απωθημένο (είχα το "απλο")

Για την ώρα θα την βγάλω με το S7e και θα περιμένω τις εξελίξεις. Όμως τα 10ρια είναι έρωτας. Λίγη υποστήριξη χρειάζονται (στο store κυρίως) και θα είναι κομπλέ. Όχι βέβαια πως το s7 δεν είναι σούπερ, μη το αδικήσω. Όπως και όλες οι ναυαρχίδες (και όχι μόνο). Βασικά πάντα ήμουν της άποψης πως όλα κάνουν την δουλειά τους και μετά μπαίνει το προσωπικό κόλλημα του καθενός αλλά και η διαφοροποίηση προτεραιοτήτων.

Ρε παιδιά τι λέτε? Το κινητό δεν είναι για καμιά εργασία...

 

Πολύ κακή υλοποίηση... Θα γράψω τώρα που κατάφερα και το εσπρωξα... Και το είχα τρελό καιμο να το πάρω...

 

Μόνο φωτογραφική άξιζε... Και αυτή στην front camera ήταν χειρότερη και από cubot σε Βραδυνή... Anyway... Προχωραμε παρακάτω αλλά όχι το s7 σε ίδια συζήτηση με αυτο...

 

Sent from my MI MAX using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ίσως λιγο off-topic, αλλά σε διπλανο "άυπνο" φορουμ, όμορφη νέα αγγελία: "950xl dual sim χθεσινο, με απόδειξη, σφραγισμενο, 250ευρω''.

εάν βρεθέι αγοραστής, που θα δώσει 250 για ενα προιον που αγοραστηκε 99, είναι ν απορεί κανεις με τους συμπατριώτες μας...

πώς να παραλαβουμε λοιπον οσοι καναμε τηλεφωνικώς χωρις "βυσμα" υπάλληλο?....

τραγική εταιρεια και υπάλληλοι. αντι να ευχαριστησουν πελάτες, προτιμούν την (προσκαιρη) δικη τους ικανοποιηση και κερδοφορία.

 

θεμα χρονου να υποδεχτούμε κ εδω ανάλογες αγγελιες πιστευω.

 

Υγ. σε εντατική λήψη βιντεο και φωτογραφιων εντός θηκης σιλικονης, μου έχει κολλησει και διαμαρτυρηθει ουκ ολιγες φορες για "υψηλή θερμοκρασία" όπως και να "κολλήσει" και να περιμένω να κάνει "αποθήκευση" προτου βγάλω νέα λήψη.

 

Κατσε ρε φιλε αφου σου λεει με αποδειξη αποκλειεται να γραφη 99 ευρω η αποδειξη και να το παρει καποιος 250 πρεπει να ειναι γκαου. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

 

Επέστρεψα και εγώ στα WinPhones με ένα Lumia 950XL που προμηθεύτηκα προχθες μέσα απο την προσφορά της Wind (όχι δεν το πουλάω 200+ :lol: :lol: ). Μερικές απορίες αν μπορείτε να μου λύσετε και έχετε την καλοσύνη, γιατί για 8 μήνες σχεδόν είχα ένα HTC M8 οπότε έχω μείνει λίγο πίσω.

 

1. Το κινητό ρουφάει λίγο παραπάνω μπαταρία απο ότι θα περιμένα. Έχω ενεργή την Glance Screen, την αναγνώριση με ίριδα και 7-8 εφαρμογές (Fb, WhatsApp κλπ) στο παρασκήνιο. Εάν τις απενεργοποιήσω όλες (εκτός Phone, SMS, Store) θα έρχονται ενημερώσεις? Επίσης, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να έχει καλύτερη αυτονομία σε stand by (σε 2 ώρες 4%)? Το κινητό έχει κάνει μέχρι στιγμής μια πλήρη φόρτιση, αφού στην πρώτη πρώτη το άφησα να κάνει ενημερώσεις και έβαζα λογαριασμούς. Επίσης, η φωτεινότητα είναι στην μέση, στο αυτόματο.

 

2. (ενδεχόμενο Off Topic) Προστασία οθόνης χρησιμοποιείτε γενικά ή δεν χρειάζεται? Στο Lumia 930 που είχα, δεν χρησιμοποιούσα και δεν είχα κάποιο θέμα. Εδώ τώρα δεν ξέρω, γιατί γενικά σε αγγελίες έβλεπα αρκετά με σπασμένες οθόνες. Απο ότι έχω δεί, Nilkin με 7-8 εύρω είναι οι καλύτερες αφού έχουν τις κατάλληλες εγκοπές εκεί που είναι οι αισθητήρες.

 

3. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο τον τρόπο που "κυλάει" το τηλέφωνο μεταξύ μενού και εφαρμογών. Μερικά lag απο εδώ και απο εκεί (Resuming.. κλπ) δεν με ενοχλούν. Επίσης, εξαιρετικό το Iris Scanner, ακόμα και σε σκοτάδι "βλέπει" το μάτι (εντάξει ίσως να φταίει και η φωτεινότητα του Wallpaper). Γενικά σε εφαρμογές δεν μου λείπει κάτι (τράπεζες δεν χρησιμοποιώ απο κινητό, έχω άσχημη εμπειρία), οπότε οι εντυπώσεις μου συνεχίζουν να είναι πολύ καλές, όπως τα άφησα δηλαδή πριν πάρω το M8.

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

 

Φιλε με μια φορτιση τι πας να συγκρινεις 5 με 6 θελει για να παρει τα ισια της εξαλου οοολα τα κινητα κανουν διεργασιες με την πρωτη φορτιση που δεν φαινονται και επισης η ανιχνευση ιριδας τρωει καμποσο. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος;;;

 

Λόγω ασφάλειας. Δε μου το ανέλυσε περισσότερο. Όταν συναντηθώ μαζί του θα ρωτήσω & θα γράψω πάλι.

Βασικά μου είπε ότι οι πληρωμές πρέπει να γίνονται μόνο από υπολογιστή & όχι από κινητό.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ασφάλειας. Δε μου το ανέλυσε περισσότερο. Όταν συναντηθώ μαζί του θα ρωτήσω & θα γράψω πάλι.

Βασικά μου είπε ότι οι πληρωμές πρέπει να γίνονται μόνο από υπολογιστή & όχι από κινητό.

Η πιθανοτητα ενας key logger να υποκλεψει τους κωδικούς από τον υπολογιστη σου είναι πολύ μεγαλύτερες, συγκριτικα με το κινητο.

Οι προσθετες δικλειδες ασφαλειας (sms, κλειδάριθμος κλπ) είναι ιδιες και στις δυο πλατφόρμες (e-banking, m-banking), κατά συνέπεια, ισως ισχύει το αντίθετο από αυτό που αναφέρεις στην πραγματικοτητα....

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

IOS και WM10 είναι πιο δύσκολο να εγκατασταθεί malware από τον μέσο χρήστη σε σχέση με το desktop αλλά υπάρχει και μια ακόμα προϋπόθεση αστερίσκος για ασφάλεια. Οι προγραμματιστές που έφτιαξαν το mobile app που κάνει την συναλλαγή με την τράπεζα - χρηματιστηριακή κτλ. να ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν. Τα θέματα ασφαλείας που έχουν υλοποιηθεί στον desktop browser από κορυφαίους προγραμματιστές είναι εύκολο να γίνουν αρπακολατζίδικα σε apps με 10 - 50 χιλιάδες χρήστες από μέτριους προγραμματιστές.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι στο desktop ειναι πολύ πιο πιθανό να υποκλέψουν κωδικούς. Εγώ Π.χ. απο ενα λαπτοπ που έχω και κατεβάζω ότι να ναι δε μπαίνω ποτέ στη winbank. Αλλά είτε απο το τηλ είτε απο το ταμπλετ μπαίνω απο το site.

 

Απο όσο ξέρω βέβαια δεν υπάρχει app της Πειραιώς για τα windows. Η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες τράπεζες έχουν app για το λειτουργικό μας και αυτές που έχουν είναι αρκετά πίσω σε σχέση με Android και IOS.

 

Sent from my Lumia 950XL through mTalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Ελάχιστες τράπεζες έχουν app για το λειτουργικό μας και αυτές που έχουν είναι αρκετά πίσω σε σχέση με Android και IOS.

 

Sent from my Lumia 950XL through mTalk

Ένα από τα βασικά θέματα που έχω με τα windows 10 mobile, είναι οι απαρχαιωμένες εφαρμογές των τραπεζών. Μάλιστα δεν έχουν δώσει καμία αναβάθμιση εδώ και πολύ καιρό, σε σημείο που ανησυχώ μήπως πάνε προς εγκατάλειψη των εφαρμογών τους στο λειτουργικό της microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες έχουν παρατήσει τις εφαρμογές του λειτουργικού μας εδώ & πολύ καιρό.

Σε αντίθεση με τις αντίστοιχες σε android & ios. Οι συσκευές οι οποίες κινδυνεύουν είναι εκείνες που έχουν ρουταριστεί & οι κάτοχοί τους έχουν κατεβάσει εφαρμογές εκτός store.

Όταν κάποιος πάει να συνδεθεί στο λογαριασμό του μέσα από την τραπεζική εφαρμογή, εκείνη ελέγχει τη συσκευή αν έχει κάποια ύποπτη εφαρμογή εγκατεστημένη & αν υπάρχει τέτοια δεν επιτρέπει την είσοδο στο λογαριασμό.

Στο δικό μας λειτουργικό επειδή δεν είμαστε & πολλοί, σχεδόν γνωριζόμαστε, οι εφαρμογές είναι οι βασικές & αυτές κουτσουρεμένες & μόνο από το store, δε νομίζω να υπάρχει ενδιαφέρον από τρίτους.

Οπότε, δεν κάνουμε root σε android.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...