Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά οι κάτοχοι του κινητού συμφωνείτε με αυτά που γράφει ο φίλος vgiozo πιο πάνω; Η κάμερα του όντως είναι όπως τα λέει; Μου κάνει εντύπωση πάντως.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ακούω πρώτη φορα τόσο αρνητικά σχόλια για τη κάμερα του 950!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι κάτοχοι του κινητού συμφωνείτε με αυτά που γράφει ο φίλος vgiozo πιο πάνω; Η κάμερα του όντως είναι όπως τα λέει; Μου κάνει εντύπωση πάντως.

 

Μας κάνουν πλάκα μάλλον.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι κάτοχοι του κινητού συμφωνείτε με αυτά που γράφει ο φίλος vgiozo πιο πάνω; Η κάμερα του όντως είναι όπως τα λέει; Μου κάνει εντύπωση πάντως.

 

Λογικα εχει χαλασμενη συσκευη ο φιλος. Δυο μερες τωρα που το επεξεργαζομαι εχει καμερα καλυτερη και απο s7 της φιλης μου.

Η συσκευη εχει ελαττωματα αλλα η καμερα σιγουρα δεν ειναι ενα απο αυτα.

Αν θες οπωσδηποτε μειον στην καμερα θα σου πω οτι σε νυχτερινη ληψη με φλας και hdr auto καθυστερει να φορτωσει την εικονα οταν την ανοιγεις αμεσως μετα τη ληψη. Βεβαια μετα μπορεις να παιξεις με το φωτισμο παρα πολυ αλλα αλλο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ακούω πρώτη φορα τόσο αρνητικά σχόλια για τη κάμερα του 950!

 

τα "τόσο αρνητικά" θα μπορούσε να το πει κανείς αν σημείο εκκίνησης είναι οι υπερβολικές διατυπώσεις/σχόλια που μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ, πχ "η καλύτερη κάμερα" κτλ

...υπάρχουν συγκριτικά με αντικειμενικά κριτήρια, όπου δεν υπερισχύει η υποκειμενική άποψη κι εκεί αυτές οι υπερβολικές διατυπώσεις ανατρέπονται.

 

Από εκει και πέρα, εγώ είπα ότι με τις ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ ρυθμίσεις, υπο μη ιδανικές συνθήκες (εσωτερικό σπιτιού, παρόλαυτά με αρκετό φως) οι φωτογραφίες έχουν αρκετό θόρυβο...

 

Αφού δεν έχω δει στοιχεία που να υποστηρίζουν και να τεκμηριώνουν τις μαξιμαλιστικές δηλώσεις που έχω διαβάσει - τα μόνο αντικειμενικά και αξιόπιστα συγκριτικά που βρήκα τα παρέθεσα παραπάνω, αν θέλετε τα συζητάμε - δεν με αφορούν κι όλας, όσοι τις διατυπώνουν ας παράσχουν και το υποστηριτικό συγκριτικό υλικό.

 

...στον άλλο το φίλο παραπάνω που με την πρόσθια κάμερα παρατηρούσε πολύ θόρυβο του λέγατε ότι θα φταίει η έκδοση του λογισμικού...

...στη δική μου περίπτωση είναι "χαλασμένη" η συσκευή...

 

Μάλλον τα μεθοδολογικά κριτήρια κάποιων χρειάζονται καλιμπράρισμα...

Link to comment
Share on other sites

Από τα χέρια μου πέρασαν αρκετές γενεές κινητών...

Όπως και με όλες μου τις συσκευές, και το s7 πχ που αναφέρθηκε πιο πάνω, το unboxing γίνεται σε συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού.

Με μέτριο φωτισμό.

Πάντα βγάζω την ίδια φωτογραφία εδώ και τουλάχιστο οκτώ χρόνια. Έναν πίνακα ακριβώς απέναντι.

Μου άρεσε πολύ η φωτογραφία του 950 xl, στην οθόνη του τουλάχιστο.

Όταν έχω ώρα, θα τη συγκρίνω με τις ίδιες φωτογραφίες από παλιότερες συσκευές, τι κρατάω όλες.

Η συγκεκριμένη πάντως ήταν καλύτερη του s7 κα σίγουρα από 6s plus.

1020 δεν νομίζω να είναι, αλλά θα δείξει.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

τα "τόσο αρνητικά" θα μπορούσε να το πει κανείς αν σημείο εκκίνησης είναι οι υπερβολικές διατυπώσεις/σχόλια που μπορεί να διαβάσει κανείς εδώ, πχ "η καλύτερη κάμερα" κτλ

...υπάρχουν συγκριτικά με αντικειμενικά κριτήρια, όπου δεν υπερισχύει η υποκειμενική άποψη κι εκεί αυτές οι υπερβολικές διατυπώσεις ανατρέπονται.

 

Από εκει και πέρα, εγώ είπα ότι με τις ΑΥΤΟΜΑΤΕΣ ρυθμίσεις, υπο μη ιδανικές συνθήκες (εσωτερικό σπιτιού, παρόλαυτά με αρκετό φως) οι φωτογραφίες έχουν αρκετό θόρυβο...

 

Αφού δεν έχω δει στοιχεία που να υποστηρίζουν και να τεκμηριώνουν τις μαξιμαλιστικές δηλώσεις που έχω διαβάσει - τα μόνο αντικειμενικά και αξιόπιστα συγκριτικά που βρήκα τα παρέθεσα παραπάνω, αν θέλετε τα συζητάμε - δεν με αφορούν κι όλας, όσοι τις διατυπώνουν ας παράσχουν και το υποστηριτικό συγκριτικό υλικό.

 

...στον άλλο το φίλο παραπάνω που με την πρόσθια κάμερα παρατηρούσε πολύ θόρυβο του λέγατε ότι θα φταίει η έκδοση του λογισμικού...

...στη δική μου περίπτωση είναι "χαλασμένη" η συσκευή...

 

Μάλλον τα μεθοδολογικά κριτήρια κάποιων χρειάζονται καλιμπράρισμα...

 

Θα σου πω κι εγώ.

Η εμπρόσθια κάμερα είναι μια απλή 5αρα. Κάνει καλά την δουλειά τις αλλά δεν είναι και η 20αρα που δεν θα έχει θόρυβο.

Για την πίσω κάμερα.

Οι βραδινές ή οι indoor φωτογραφίες του είναι από τις καλύτερες του ανταγωνισμού. Ίσως κάποιες φορές να απαιτούνται κάποιες ρυθμίσεις (από τις τόσες που εχει) αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις συσκευές. Εκεί θα "μιλήσει" και το 3πλο Led που επίσης ο ανταγωνισμός στερείται.

Τώρα για τα "έγκυρα και ανεξάρτητα" συγκριτικά που αναφέρεις, είναι τα ίδια που βάζανε το iPhone 6 πρώτο ή δεύτερο (δεν θυμάμαι ακριβως) και το 1020 6ο. Το διάβασα (είχε αναφερθεί και στο νήμα των φωτογραφιών στο φόρουμ) και γελουσα γιατί τυχαινε να έχω και τις δύο συσκευές ταυτόχρονα και υπήρχε ένα χάος. Το 1020 την κορυφή και το 6αρι ήταν στην κυριολεξία στα χαμένα. Το βράδυ μάλιστα το έπιανε τρικυμία..... Πραγματικό χάος όμως. Αλλά ναι. Εμείς οι χρήστες δεν είμαστε αντικειμενικοι......

Υ.Γ. Δεν έχω (δυστυχώς) πλέον 950 και όπως τα έκανε ο Γερμανός, ούτε θα έχω ξανά...... Οπότε δεν ευλογω τα γένια μου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση:!:

Η συζήτηση που αφορούσε την προσφορά της συσκευής από τα καταστήματα Γερμανός-Cosmote μεταφέρθηκε στο θέμα Microsoft Lumia 950 XL - Προσφορά "Black Friday" Γερμανός-Cosmote.

Συνεπώς ό,τι αφορά την συγκεκριμένη προσφορά συνεχίζουμε την κουβέντα μας σε εκείνο το θέμα.

Για οτιδήποτε άλλο σχετικά με την συγκεκριμένη συσκευή συνεχίζουμε στο παρόν θέμα. :)

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εχετε βρει τροπο , οταν συνδεεις bluetooth ακουστικο , σε αυτο να περναει μονο ο ηχος απο μια κληση και οχι ολες οι ειδοποιησεις του κινητου;
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κι εγώ.

Η εμπρόσθια κάμερα είναι μια απλή 5αρα. Κάνει καλά την δουλειά τις αλλά δεν είναι και η 20αρα που δεν θα έχει θόρυβο.

Για την πίσω κάμερα.

Οι βραδινές ή οι indoor φωτογραφίες του είναι από τις καλύτερες του ανταγωνισμού. Ίσως κάποιες φορές να απαιτούνται κάποιες ρυθμίσεις (από τις τόσες που εχει) αλλά αυτό συμβαίνει με όλες τις συσκευές. Εκεί θα "μιλήσει" και το 3πλο Led που επίσης ο ανταγωνισμός στερείται.

Τώρα για τα "έγκυρα και ανεξάρτητα" συγκριτικά που αναφέρεις, είναι τα ίδια που βάζανε το iPhone 6 πρώτο ή δεύτερο (δεν θυμάμαι ακριβως) και το 1020 6ο. Το διάβασα (είχε αναφερθεί και στο νήμα των φωτογραφιών στο φόρουμ) και γελουσα γιατί τυχαινε να έχω και τις δύο συσκευές ταυτόχρονα και υπήρχε ένα χάος. Το 1020 την κορυφή και το 6αρι ήταν στην κυριολεξία στα χαμένα. Το βράδυ μάλιστα το έπιανε τρικυμία..... Πραγματικό χάος όμως. Αλλά ναι. Εμείς οι χρήστες δεν είμαστε αντικειμενικοι......

Υ.Γ. Δεν έχω (δυστυχώς) πλέον 950 και όπως τα έκανε ο Γερμανός, ούτε θα έχω ξανά...... Οπότε δεν ευλογω τα γένια μου.

 

Πάλι τα ίδια για νιοστή φορά...αόριστες αναφορές σε συγκριτικά κι όχι στα συγκεκριμένα που παραθέτω εγώ και κυρίως κανένας συγκεκριμένος σχολιασμός των παρεχόμενων φωτογραφικών δειγμάτων...με άλλα λόγια, απόλυτη έλλειψη σημείου αναφοράς για αντικειμενική σύγκριση...

 

Από τα χέρια μου πέρασαν αρκετές γενεές κινητών...

Όπως και με όλες μου τις συσκευές, και το s7 πχ που αναφέρθηκε πιο πάνω, το unboxing γίνεται σε συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού.

Με μέτριο φωτισμό.

Πάντα βγάζω την ίδια φωτογραφία εδώ και τουλάχιστο οκτώ χρόνια. Έναν πίνακα ακριβώς απέναντι.

Μου άρεσε πολύ η φωτογραφία του 950 xl, στην οθόνη του τουλάχιστο.

Όταν έχω ώρα, θα τη συγκρίνω με τις ίδιες φωτογραφίες από παλιότερες συσκευές, τι κρατάω όλες.

Η συγκεκριμένη πάντως ήταν καλύτερη του s7 κα σίγουρα από 6s plus.

1020 δεν νομίζω να είναι, αλλά θα δείξει.

Αν και θα έλεγα ότι οι συνθήκες στις δοκιμές που παρέθεσα μπορεί να είναι πιο αυστηρά ελεγχόμενες από θέμα τοποθέτησης της κάμερας, φωτισμού κοκ, τουλάχιστον σε αυτή τη περίπτωση αναμένω ως χρήσιμες για μένα και τους ενδιαφερόμενους

- τη παροχή συνδέσμων προς αυτές τις φωτογραφίες που λες (ποιές συσκευές είχες; )

- την αναφορά εντυπώσεων.

...τουλάχιστον αυτό κάτι είναι παραπάνω, στα πλαίσια των συγκρίσεων που ένας τελικός χρήστης μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος του 950XL και εγώ, είχα ένα θεματάκι για οποίο πήγε στο σέρβις και επέστρεψε με αλλαγή πλακέτας (νέο ΙΜΕΙ).

 

Όπως και πριν, έτσι και τώρα κατέβασα την τελευταία Insider build ωστόσο δεν λαμβάνω notifications στο desktop μου.

Έχει ξανατύχει σε κανεναν ; κάποια ιδεα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω αυτο το προβλημα αλλα σε εμενα οι ειδοποιησεις πολλες φορες δε φευγουν. Δηλαδη ερχεται μηνυμα στο viber λεει ενα και μετα ενω το διαβαζω το tile λεει ακομα 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος του 950XL και εγώ, είχα ένα θεματάκι για οποίο πήγε στο σέρβις και επέστρεψε με αλλαγή πλακέτας (νέο ΙΜΕΙ).

Για το service που το έστειλες; Στο μαγαζί που το πήρες ή το έστειλες εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Για το service που το έστειλες; Στο μαγαζί που το πήρες ή το έστειλες εξωτερικό;

 

To έστειλα μέσω Vodafone, από όπου και ήταν αγορασμένο, στην Arvatto (νυν TS Solutions). Δεν ξερω τι πορεία ακολούθησε από εκεί και μετά παρά μόνο ότι έγινε αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω αυτο το προβλημα αλλα σε εμενα οι ειδοποιησεις πολλες φορες δε φευγουν. Δηλαδη ερχεται μηνυμα στο viber λεει ενα και μετα ενω το διαβαζω το tile λεει ακομα 1

 

Το ίδιο θέμα έχω και γω εδώ και κάτι μήνες...Πότε ξεκολλάει πότε όχι.

Επίσης δεν σκάνε ειδοποιήσεις, αρκετές φορές...

Κοινώς όποτε θέλει δουλεύει.

Το skype μία από τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχω και γω εδώ και κάτι μήνες...Πότε ξεκολλάει πότε όχι.

Επίσης δεν σκάνε ειδοποιήσεις, αρκετές φορές...

Κοινώς όποτε θέλει δουλεύει.

Το skype μία από τα ίδια!

 

Αν δεν ανοίξεις τις ειδοποιήσεις μέσα από τo notification center αλλά μέσα από την εφαρμογή, θα σου φεύγουν υν οι ειδοποιήσεις.

Οι ειδοποιήσεις σε viber, WhatsApp έρχονται κανονικά. Το Skype κάνει νερά

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία αερώτηση. Αγόρασα και γώ το 950XL μετά το 930 ελπίζοντας να μήν έχει το θέμα με το gps που δεν λειτουργούσε ποτέ. Αρχικά έφτιαξε αυτό. Το τηλέφωνο όμως μετά απο σχεδόν ένα μήνα πραγματικά δεν μου αρέσει καθόλου... Η ποιότητα κατασκευής του της πλάκας, οθόνη που φαίνεται "τσαλακωμένη" και γενικά με μικροκολληματάκια που δεν τα είχε το 930!!! Ένα απο αυτά είναι όταν κατεβάζω και ανεβάζω τα τετραγωνάκια των συντομεύσεων. Έχει μια υστέρηση που δεν την είχε το 930. Γενικά δεν φαίνεται να έχει αίσθηση ναυαρχίδας . Ως λάτρης των 8.1 τα 10 τα θεωρώ ένα ανώριμο και τελείως πειραματικό λειτουργικό. Δεν έχω καταφέρει να τα συμπαθήσω γιατί δεν μου αφήνουν αίσθηση mobile λειτουργικού και βλέπω οτι γενικα χειροτερεύουν. Αλήθεια το feedback hub γιατί το διαλαλούν εφόσον το αγνοούν επιδεικτικά; Δεκάδες αιτήματα για αλλαγές, παράπονα για αφαίρεση λειτουργιών και δυνατοτήτων και σε κάθε ανανέωση εφαρμογής τα νεύρα μας γίνονται σύρματα. Αλλά παρατηρώ οτι και οι εφαρμογές των τρίτων είναι αστείες. Το shazam δεν έχει αναζήτηση εικόνας και έχει να ανανεωθεί απ την Γαλλική επανάσταση, τα fb, msg ανοίγουν πιο αργά απο την ολοκλήρωση παρασκευής φραπέ και δεν έχουν τις δυνατότητες άλλων πλατφόρμων, το tune in lag-αριστό εν σχέση με τα 8.1 και απελπιστικά μη λειτουργικό. Μόνο το skype φαίνεται να είναι κάτι νέο και ωραίο...

 

Το πρόβλημά μου με το λιγότερο του ενός μήνα 950XL είναι:

-Το χειρότερο απ όλα: Όταν ξεκλειδώνω την οθόνη δεν κάνει τίποτα. Μένει μαύρη. Όταν προσπαθώ να το κλείσω τότε μετά απο αρκετή ώρα πατημένου του πλήκτρου φαίνεται η οθόνη αλλά πολύ αμυδρά. Φυσικά μετά απο κλείδωμα - ξεκλείδωμα δεν κάνει κάτι και αναγκαστικά πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση... Απενεργοποίησα τον αυτόματο φωτισμό και βλέπουμε... Λέτε να το πάω για service? Ένα πρόβλημα που φυσικά το παρακολουθώ και στο windowscentrlal forum και αγνοεί επιδεικτικά η ms.

- Κάποιες εφαρμογές μετά την χρήση τους χάνεται η πάνω-πάνω γραμμή με την κεραία την μπαταρία κλπ!!! Φρικτό! Συμβαίνει και στο 950. Μου είπαν οτι συμβαίνει με εφαρμογές όπως msg και viber. Στο δικό μου το παρατήρησα με Microsoft Wireless Display Adapter και μια με torrent. Φτιάχνει φυσικά μόνο με επανεκίννηση...

- Μια φορά που προσπαθούσα να δώ γιατί δεν συνδέοταν στο wifi του σπιτιού κόλλησε το μενού στην επιλογή του wifi τόσο άσχημα που του έβγαλα την μπαταρία!

 

Δεν έχω φυσικά τις δοκιμαστικές εκδόσεις και εχθές έκανα το 2ο hw reset...Πριν λίγο μου έκανε το κόλλημα της οθόνης...

 

Το κινητό δείχνει το λογότυπο microsoft όταν ξεκινά αλλά πρώτη φορά που άνοιξε ο edge έβγαλε την σελίδα της vodafone (αγορά απο phonegallery). Άλλη μια φορά που μου κράσαρε ο edge, ξανάνοιξε μόνος του στη σελίδα της vodafone. Εκτός απ την sim που είναι vodafone δεν έχει άλλη εφαρμογή της vodafone.

 

Έχει κανείς κανένα απ αυτά τα κολλήματα ρε παιδιά; Αν ναι υπάρχει κάποια λύση ή το πάω για service;

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτα που αναφερεις δεν εχω τιποτα :)

 

Τα προβληματα που εχω εγω ειναι

1) ειδοποιησεις σε tiles πολλες φορες κολλανε

2) δε γινεται στο bluetooth να συνδεσω μονο ηχο , περναει αναγκαστικα και μουσικη...

3) εχει bug η εφαγμογη με τις φωτο και καποιες φορες δειχνει μαυρη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτα που αναφερεις δεν εχω τιποτα :)

 

Τα προβληματα που εχω εγω ειναι

1) ειδοποιησεις σε tiles πολλες φορες κολλανε

2) δε γινεται στο bluetooth να συνδεσω μονο ηχο , περναει αναγκαστικα και μουσικη...

3) εχει bug η εφαγμογη με τις φωτο και καποιες φορες δειχνει μαυρη οθονη

 

Εγώ το μόνο που έχω σαν πρόβλημα είναι το 3..... Σε όλα τα άλλα είμαι κατηγορηματικός πως δουλεύουν άψογα, για αυτό και έφυγα από το 640 XL.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτα που αναφερεις δεν εχω τιποτα :)

 

Τα προβληματα που εχω εγω ειναι

1) ειδοποιησεις σε tiles πολλες φορες κολλανε

2) δε γινεται στο bluetooth να συνδεσω μονο ηχο , περναει αναγκαστικα και μουσικη...

3) εχει bug η εφαγμογη με τις φωτο και καποιες φορες δειχνει μαυρη οθονη

Το πρώτο και το δεύτερο το έχω κι εγώ. Το τρίτο καθόλου! Μάλλον θέμα λειτουργικού ή εφαρμογών είναι. Όχι συσκευής! Έχω το Lumia της υπογραφής μου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτα που αναφερεις δεν εχω τιποτα :)

 

Τα προβληματα που εχω εγω ειναι

1) ειδοποιησεις σε tiles πολλες φορες κολλανε

2) δε γινεται στο bluetooth να συνδεσω μονο ηχο , περναει αναγκαστικα και μουσικη...

3) εχει bug η εφαγμογη με τις φωτο και καποιες φορες δειχνει μαυρη οθονη

 

Οκ με τα tiles λιγο πολυ ολοι εχουμε θεματα...αλλα Αν εχει και το 950 θεματα με την εφαρμογη των φωτο κλαφτα χαραλαμπε...εδω και μηνες σε 640 ζουμαρεις και μια μαυριζει η οθονη ή δεν σε αφηνει να αλλαξεις φωτο μετα το ζουμ..δεν το περιμενα τετοια Bugs να τα εχει και η ναυαρχιδα...πολυ κριμα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειναι δυνατόν να έχει χειρότερη οθόνη από το Lee Eco Max; Σε ο,τι review και να έχω διαβάσει για την οθόνη του 950 γράφονται διθυραμβοι, ενώ στο gsm arena είναι μέσα στη 10αδα των πρώτων στο sunlight ratio.

 

Επίσης κάτι που αφορά τις φωτογραφίες. Στο gsm arena και πάλι, όπου υπάρχει η δυνατότητα συγκρισης ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ φωτογραφίας, το 950 και πάλι έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα έναντι των άλλων. Αυτή η ζωντανια στο χρώμα και οι λεπτομέρεια που δίνει, δεν υπάρχει από τις άλλες ναυαρχίδες. Τουλάχιστον εγώ το έβαλα με S7, iPhone7 κ.α.

 

Ίσως μιλάμε για τις καλύτερες δυνατοτητες σε κινητό. Και εκεί πρόκειται για ένα αντικειμενικό δείγμα. Ενώ όταν προσπαθούμε να κρινουμε τις δυνατότητες ενός κινητού μέσα από φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί σε άλλες συνθήκες ειναι υποκειμενικό, εφόσον έχεις ένα δείγμα και κάνεις υποθέσεις για το 2ο.

 

Στην τελική όμως, όλα ειναι πολύ δυνατά πλέον.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ειναι δυνατόν να έχει χειρότερη οθόνη από το Lee Eco Max; Σε ο,τι review και να έχω διαβάσει για την οθόνη του 950 γράφονται διθυραμβοι, ενώ στο gsm arena είναι μέσα στη 10αδα των πρώτων στο sunlight ratio.

 

Επίσης κάτι που αφορά τις φωτογραφίες. Στο gsm arena και πάλι, όπου υπάρχει η δυνατότητα συγκρισης ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ φωτογραφίας, το 950 και πάλι έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα έναντι των άλλων. Αυτή η ζωντανια στο χρώμα και οι λεπτομέρεια που δίνει, δεν υπάρχει από τις άλλες ναυαρχίδες. Τουλάχιστον εγώ το έβαλα με S7, iPhone7 κ.α.

 

Ίσως μιλάμε για τις καλύτερες δυνατοτητες σε κινητό. Και εκεί πρόκειται για ένα αντικειμενικό δείγμα. Ενώ όταν προσπαθούμε να κρινουμε τις δυνατότητες ενός κινητού μέσα από φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί σε άλλες συνθήκες ειναι υποκειμενικό, εφόσον έχεις ένα δείγμα και κάνεις υποθέσεις για το 2ο.

 

Στην τελική όμως, όλα ειναι πολύ δυνατά πλέον.

 

Sent from mTalk

 

Μαζί σου για τα κριτήρια της αντικειμενικότητας, 100% αυτό ίδρωσα να λέω τόσες σελίδες...πήγαινε τώρα μια-δυο σελίδες πίσω που έχω δώσει συνδέσμους για δύο τέτοια συγκριτικά υπό αυστηρώς ελεγχόμενες συνθήκες και σύγκρινε τις φωτογραφίες και πες μου.

 

...το ερώτημα δεν είναι πάντως αν έχει καλή ή κακή φωτογραφική, αλλά αν έχει τόσο καλή όσο λένε ακριβώς κάποιοι (τη "καλύτερη" των βάφτισαν ορισμένοι εδώ)...στη σύγκριση των φωτογραφιών θα κριθεί και η σύγκριση δείχνει πχ ότι το Motorola Moto X style έχει σαφώς καλύτερη επίδοση στα περισσότερα (όχι όλα) σημεία, μια σαφή υπεροχή....

 

Όσον αφορά την οθόνη του LeEco Le Max 2...την έχεις δει; επειδή γράφονται διθύραμβοι για την οθόνη του 950 ΧΛ, σημαίνει ότι είναι Η καλύτερη;

...εγώ είχα και τις δύο στα χέρια μου και η αντίθεση, η ευκρίνεια του LeEco έκανε πραγματικά τη διαφορά...

 

...στο θέμα του ήχου, επίσης, το Leeco είχε σαφώς πιο δυνατό, αλλά και πιο καθαρό ήχο...

 

..κατασκευαστικά, τουλάχιστον από άποψη υλικού, και συναρμογής/φινιρίσματος, και πάλι το Leeco ήταν μπροστά...

 

...όπως είπα, επίσης, εγώ παρατήρησα μέτριο σήμα με το 950ΧΛ σε ορισμένα σημεία, κάτι που δεν αντιμετωπίζω ούτε με το κινέζικο (με την κακή έννοια) που έχω τώρα.

 

Αρκετά μικτές εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου για τα κριτήρια της αντικειμενικότητας, 100% αυτό ίδρωσα να λέω τόσες σελίδες...πήγαινε τώρα μια-δυο σελίδες πίσω που έχω δώσει συνδέσμους για δύο τέτοια συγκριτικά υπό αυστηρώς ελεγχόμενες συνθήκες και σύγκρινε τις φωτογραφίες και πες μου.

 

 

 

...το ερώτημα δεν είναι πάντως αν έχει καλή ή κακή φωτογραφική, αλλά αν έχει τόσο καλή όσο λένε ακριβώς κάποιοι (τη "καλύτερη" των βάφτισαν ορισμένοι εδώ)...στη σύγκριση των φωτογραφιών θα κριθεί και η σύγκριση δείχνει πχ ότι το Motorola Moto X style έχει σαφώς καλύτερη επίδοση στα περισσότερα (όχι όλα) σημεία, μια σαφή υπεροχή....

 

 

 

Όσον αφορά την οθόνη του LeEco Le Max 2...την έχεις δει; επειδή γράφονται διθύραμβοι για την οθόνη του 950 ΧΛ, σημαίνει ότι είναι Η καλύτερη;

 

...εγώ είχα και τις δύο στα χέρια μου και η αντίθεση, η ευκρίνεια του LeEco έκανε πραγματικά τη διαφορά...

 

 

 

...στο θέμα του ήχου, επίσης, το Leeco είχε σαφώς πιο δυνατό, αλλά και πιο καθαρό ήχο...

 

 

 

..κατασκευαστικά, τουλάχιστον από άποψη υλικού, και συναρμογής/φινιρίσματος, και πάλι το Leeco ήταν μπροστά...

 

 

 

...όπως είπα, επίσης, εγώ παρατήρησα μέτριο σήμα με το 950ΧΛ σε ορισμένα σημεία, κάτι που δεν αντιμετωπίζω ούτε με το κινέζικο (με την κακή έννοια) που έχω τώρα.

 

 

 

Αρκετά μικτές εντυπώσεις.

 

Μου φαίνονται λίγο υπερβολικά, γιατί όσον αφορά την οθόνη, μιλάμε για μια amoled vs μιας lcd. Ειναι αλήθεια πως το Leeco Max 2 έχει μια αρκετά καλή οθόνη, ωστόσο το 2400 στο sunlight ratio αρκετά κάτω του 3800 που έχει το 950xl. Επίσης, με το auto-boost που έχει, σε εξωτερικό χώρο μπορεί να ανεβάσει την ένταση της φωτεινότητας της οθόνης στα 705knits, που είναι η υψηλοτερη τιμή αναμεσα σε όλα όλα τα smartphones, ακόμη και από το iPhone, το s6-7 κλπ... Και μιλάμε για τιμή σχεδόν διπλασια του Leeco Max 2.

 

Περί της κάμερας όντως έχω δει εξαιρετικά αποτελέσματα από Leeco σε διπλανό θρεντ. Και όπως έχω πει γενικά τα κινητά έχουν ένα ταβάνι δυνατοτήτων, και θεωρώ ότι οι διαφορές, υπάρχουν μεν, κρίνονται στα σημεία δε.

 

Για το σήμα δε ξέρω, πάντως εγώ σε όποιο Lumia έχει περάσει από τα χέρια μου, βλέπω πως έχουν καλύτερο σήμα από ένα thl5000 που έχω. Συγκεκριμένα, στην κρεβατοκάμαρα που το wifi πιάνει δε πιάνει, μόνο με το L735 έχω κανονικό σήμα. Με το L640 λίγο χειρότερο, ενώ με το thl5000 καθόλου!

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου για τα κριτήρια της αντικειμενικότητας, 100% αυτό ίδρωσα να λέω τόσες σελίδες...πήγαινε τώρα μια-δυο σελίδες πίσω που έχω δώσει συνδέσμους για δύο τέτοια συγκριτικά υπό αυστηρώς ελεγχόμενες συνθήκες και σύγκρινε τις φωτογραφίες και πες μου.

 

...το ερώτημα δεν είναι πάντως αν έχει καλή ή κακή φωτογραφική, αλλά αν έχει τόσο καλή όσο λένε ακριβώς κάποιοι (τη "καλύτερη" των βάφτισαν ορισμένοι εδώ)...στη σύγκριση των φωτογραφιών θα κριθεί και η σύγκριση δείχνει πχ ότι το Motorola Moto X style έχει σαφώς καλύτερη επίδοση στα περισσότερα (όχι όλα) σημεία, μια σαφή υπεροχή....

 

Όσον αφορά την οθόνη του LeEco Le Max 2...την έχεις δει; επειδή γράφονται διθύραμβοι για την οθόνη του 950 ΧΛ, σημαίνει ότι είναι Η καλύτερη;

...εγώ είχα και τις δύο στα χέρια μου και η αντίθεση, η ευκρίνεια του LeEco έκανε πραγματικά τη διαφορά...

 

...στο θέμα του ήχου, επίσης, το Leeco είχε σαφώς πιο δυνατό, αλλά και πιο καθαρό ήχο...

 

..κατασκευαστικά, τουλάχιστον από άποψη υλικού, και συναρμογής/φινιρίσματος, και πάλι το Leeco ήταν μπροστά...

 

...όπως είπα, επίσης, εγώ παρατήρησα μέτριο σήμα με το 950ΧΛ σε ορισμένα σημεία, κάτι που δεν αντιμετωπίζω ούτε με το κινέζικο (με την κακή έννοια) που έχω τώρα.

 

Αρκετά μικτές εντυπώσεις.

 

 

Και εγω εχω μικτα αισθηματα για το 950 μου.

Για την μπαταρια, για τα ενοχλητηκα bugs, για το προβλημα με το White Balance.

Περαν αυτων ομως η καμερα πραγματι αξιζει. Τελεια δεν ειναι, η εστιαση τη νυχτα ειναι δυσκολη, αλλα οταν δωσεις λιγο χρονο, η ποιοτητα του αρχειου ειναι φοβερη σε λεπτομερεια και DR.

 

Πραγματι το moto δεν εχει ασχημη καμερα αλλα, μπορουμε να συγκρινουμε φωτο με παρομοιο iso δηλ για το αγαπημενο dpreview τα iso64. Εκει παρατηρω 2 πραγματα.

Οτι ακομα και σε τοσο χαμηλο iso, το moto "σιδερωνει" με noise reduction οποιαδηποτε λεπτομερεια.

Δευτερο, οτι στα ακρα, το moto εχει αρκετα ενοχλητικη softness.

 

Το 950 μπορει να κραταει την οξυτητα ψηλα και χανει σε θορυβο, ομως κραταει περισσοτερη λεπτομερεια.

Η ελλειψη οξητητας στα ακρα ειναι σαφως λιγοτερη στο 950. Προσωπικα περα απο τον αισθητηρα που ειναι παρομοιος και την επεξεργασια που ειναι περι ορεξεως, με νοιαζει πολυ περισσοτερο η ποιοτητα του φακου.

 

Τελειο γενικως δεν υπαρχει. Εγω σταματησα να αυτομαστιγωνομαι!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...