Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά! Με το καλό να το παραλάβεις!! Το dock θα το παραλάβεις και αυτό μαζί με τη συσκευή ή θα το πάρεις αργότερα μέσω της εφαρμογής lumia offers;;

 

Το dock το δίνουν παντού μετά, με τη γνωστή διαδικασία. Εκεί διατηρώ βέβαια μια επιφύλαξη, γιατί αν διαβάσεις τους όρους της Microsoft, λέει ότι η προσφορά ισχύει όσο υπάρχει απόθεμα (και μέχρι 31/1 βεβαίως). Μπορούν δηλαδή να σου πουν ότι τελείωσε το απόθεμα και να μη σου το δώσουν. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

Edited by aphonos
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ. Όλες οι τιμές στην ΕΕ είναι υποχρεωτικά με ΦΠΑ.

 

http://i.imgur.com/2RexysB.png

 

Και όπως βλέπω ο ΦΠΑ τους είναι ακριβώς όσο και ο δικός μας, 23%. Καμία δικαιολογία για τους Έλληνες κερδοσκόπους.

 

Τέλεια, μπράβο και με υγεία να το χαρείς.

Αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ τότε ειναι υποχρεωτικά ΧΩΡΙΣ ΦΠΩ....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, μπράβο και με υγεία να το χαρείς.

Αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ τότε ειναι υποχρεωτικά ΧΩΡΙΣ ΦΠΩ....;)

 

Ευχαριστώ! Υγεία και χαρά σε όλους.

 

Σε περίπτωση επαγγελματικού ΑΦΜ, τον ΦΠΑ τον πληρώνεις κανονικά και ο συμψηφισμός γίνεται μετά στην εφορία (δηλώνεις τον ΦΠΑ που κατέβαλες στην περιοδική δήλωση).

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαστικα και τα δυο κινητα 950/XL ειναι μια τριετια πισω.Καμια σχεση με την επιτομη του design to Lumia 930.

ελπιζω να σωσω την κατασταση με την δερματινη θηκη της Mozo.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Υγεία και χαρά σε όλους.

 

Σε περίπτωση επαγγελματικού ΑΦΜ, τον ΦΠΑ τον πληρώνεις κανονικά και ο συμψηφισμός γίνεται μετά στην εφορία (δηλώνεις τον ΦΠΑ που κατέβαλες στην περιοδική δήλωση).

 

ΟΧΙ και είμαι κάθετος σε αυτό. Ειναι ενδοκοινοτική συναλλαγή και το παίρνεις χωρίς ΦΠΑ. Καρατσεκαρισμενο....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαστικα και τα δυο κινητα 950/XL ειναι μια τριετια πισω.Καμια σχεση με την επιτομη του design to Lumia 930.

ελπιζω να σωσω την κατασταση με την δερματινη θηκη της Mozo.

 

Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η σχεδιαστική γραμμή τους και "δένει" απόλυτα με τα W10M. Επίσης, δε χάνουν την πρακτικότητά τους, αφού και μεγάλη είναι η μπαταρία και αφαιρούμενη. Στο OS μας τα χαλάει η Microsoft (το ανέτοιμο του θέματος).

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιαστικα και τα δυο κινητα 950/XL ειναι μια τριετια πισω.Καμια σχεση με την επιτομη του design to Lumia 930.

ελπιζω να σωσω την κατασταση με την δερματινη θηκη της Mozo.

 

Νομίζω πως υπάρχουν και πίσω καπάκια στη θέση του πλαστικού.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει εδώ και πάρα πολύ καιρό που έχω ψηθεί να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, αλλα μόλις έμαθα τα νέα προ μηνός οτι η MS πάγωσε το project Astoria με το οποίο μπορεί ο κάθε android developer να μεταφέρει τις εφαρμογές του, κώλωσα. Εξακολουθώ να θέλω να το πάρω και ψάχνω δεξιά-αριστερά να διαβάσω νέα, και βλέπω οτι δεν έχει γίνει τίποτα προς την κατεύθυνση. Έχει ιδέα κανένας σας εδώ μέσα τι θα γίνει με τις εφαρμογές? Έχω πληροφορηθεί για τις εναλλακτικές εφαρμογές third party και τις έχω δοκιμάσει κι ολας σε ενα Lumia 1520 που είχα, αλλα δεν με ικανοποίησε η πλειονότητα τους.
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ και είμαι κάθετος σε αυτό. Ειναι ενδοκοινοτική συναλλαγή και το παίρνεις χωρίς ΦΠΑ. Καρατσεκαρισμενο....;)

Δηλαδη και στο amazon.it ειναι οπως στο expansys, δηλωνεις οτι το ΑΦΜ ειναι εταιρικο και τελικα δεν σου χρεωνουν το ΦΠΑ; Απο expansys εχω ψωνισει ετσι αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο και για το amazon. Αν ειναι ομως ετσι, και επειδη μπορω να κανω χρηση επαγγελματικου ΑΦΜ, ισως το τσιμπησω και εγω.

Απλα εμαθα απο καπου οτι παιζει απο το νεο ετος η Cosmote να δινει το XL μαζι με το dock.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά. Έχει εδώ και πάρα πολύ καιρό που έχω ψηθεί να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, αλλα μόλις έμαθα τα νέα προ μηνός οτι η MS πάγωσε το project Astoria με το οποίο μπορεί ο κάθε android developer να μεταφέρει τις εφαρμογές του, κώλωσα. Εξακολουθώ να θέλω να το πάρω και ψάχνω δεξιά-αριστερά να διαβάσω νέα, και βλέπω οτι δεν έχει γίνει τίποτα προς την κατεύθυνση. Έχει ιδέα κανένας σας εδώ μέσα τι θα γίνει με τις εφαρμογές? Έχω πληροφορηθεί για τις εναλλακτικές εφαρμογές third party και τις έχω δοκιμάσει κι ολας σε ενα Lumia 1520 που είχα, αλλα δεν με ικανοποίησε η πλειονότητα τους.

 

Δεν ξερω να σου πω για το project astoria. Αυτο ομως που βλεπω με εκπληξη ειναι οτι τις τελευταιες εβδομαδες εχουμε βροχη απο universal apps. Και οχι τιποτα εφαρμογες της σειρας αλλα επωνυμες και γνωστες εφαρμογες. Αν συνεχιστει αυτη η ταση νομιζω οτι συντομα θα καλυτερεψει η κατασταση.

Και η ιδια κατασταση ισχυει και για τα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και στο amazon.it ειναι οπως στο expansys, δηλωνεις οτι το ΑΦΜ ειναι εταιρικο και τελικα δεν σου χρεωνουν το ΦΠΑ; Απο expansys εχω ψωνισει ετσι αλλα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο και για το amazon. Αν ειναι ομως ετσι, και επειδη μπορω να κανω χρηση επαγγελματικου ΑΦΜ, ισως το τσιμπησω και εγω.

Απλα εμαθα απο καπου οτι παιζει απο το νεο ετος η Cosmote να δινει το XL μαζι με το dock.

 

Δεν έχω αγοράσει κάτι ο ίδιος αλλά αυτο που λέω για τον ΑΦΜ ισχύει για ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΕ. Άρα σίγουρα και γι αυτό. Αρκεί να δηλώσεις τον ΑΦΜ σου στην εφορία ότι θα κανεις αγορά εντός ΕΕ (vies)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει εδώ και πάρα πολύ καιρό που έχω ψηθεί να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, αλλα μόλις έμαθα τα νέα προ μηνός οτι η MS πάγωσε το project Astoria με το οποίο μπορεί ο κάθε android developer να μεταφέρει τις εφαρμογές του, κώλωσα. Εξακολουθώ να θέλω να το πάρω και ψάχνω δεξιά-αριστερά να διαβάσω νέα, και βλέπω οτι δεν έχει γίνει τίποτα προς την κατεύθυνση. Έχει ιδέα κανένας σας εδώ μέσα τι θα γίνει με τις εφαρμογές? Έχω πληροφορηθεί για τις εναλλακτικές εφαρμογές third party και τις έχω δοκιμάσει κι ολας σε ενα Lumia 1520 που είχα, αλλα δεν με ικανοποίησε η πλειονότητα τους.

 

To project Astoria έχει παγώσει λόγω προβλημάτων που δημιουργούσε στο λειτουργικό. Συγκεκριμένα, έτρεχε ένα ολόκληρο υποσύστημα Android πάνω από τον kernel των Windows, ένας emulator δηλαδή στην ουσία, που έκανε όλο το σύστημα να σέρνεται, και μάλιστα όλο και πιο πολύ όσο περνούσε ο καιρός. Είναι διαβόητα άλλωστε τα leaks του Android, που αναγκάζουν τον χρήστη να κάνει hard reset κάθε τόσο ώστε να ανακτήσει την αρχική του ταχύτητα. Το project Astoria λοιπόν τέλος, αλλά συνεχίζει το project Islandwood, που επιτρέπει τη μεταφορά εφαρμογών iOS. Εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα ανάλογο με του Android, γιατί δεν έχουμε emulation στη συσκευή, αλλά μετατροπή της εφαρμογής από τον developer ειδικά για Windows. Λίγη δουλίτσα παραπάνω από τον developer, αλλά πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση, το μέλλον είναι τα universal apps. Όσοι δεν έβγαλαν καλά θα κάνουν να βγάλουν, αφού με τα Windows 10, που τρέχουν τις ίδιες εφαρμογές παντού, ο αριθμός δυνητικών πελατών είναι τεράστιος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά και η μεταφορά android εφαρμογών είναι το ίδιο εύκολη με την μεταφορά ios εφαρμογών (με διάθεσή τους στο Microsoft store). Επίσημα το Project Astoria εγκαταλείφθηκε διότι παραβίαζε μερικές δεκάδες νόμους σχετικούς με τα πνευματικά δικαιώματα των developers μιας και αφορούσε στην άμεση εκτέλεση εφαρμογών Android σε περιβάλλον windows phone. Μπορούσα, δηλαδή, να τρέξω την εφαρμογή χωρίς να την έχω κατεβάσει από κάποιο store (άρα χωρίς να ελέγχεται εάν έχει πληρωθεί ο developer ή αν έχω την σχετική άδεια). Edited by cna

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. πηρε ο φιλος μου το κινητο αυτο και θελει να μεταφερει τις επαφες απο το w995 σε αυτο. τις εκανε backup στην memory card του w995. πως θα τραβηξει τις επαφες απο τη καρτα να τις βαλει στο lumia xl? στη vodafone δε μπορουσαν να τις παρουν απο το w995 και να τις περασουν.
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. πηρε ο φιλος μου το κινητο αυτο και θελει να μεταφερει τις επαφες απο το w995 σε αυτο. τις εκανε backup στην memory card του w995. πως θα τραβηξει τις επαφες απο τη καρτα να τις βαλει στο lumia xl? στη vodafone δε μπορουσαν να τις παρουν απο το w995 και να τις περασουν.

 

Εαν τις έχει εξάγει ως αρχείο .csv μπορεί να μπεί από υπολογιστή με το MS account, που έχει συνδέσει με τη συσκευή, στη σελίδα https://people.live.com και να επιλέξει "Εισαγωγή επαφών" και την τελευταία επιλογή που λέγεται "Άλλο". Από εκεί θα αναζητήσει το αρχείο και έπειτα θα πατήσει "Αποστολή". Εφόσον οι επαφές του περαστούν στο λογαρισμό του θα συγχρονίσουν και με τη συσκευή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας. πηρε ο φιλος μου το κινητο αυτο και θελει να μεταφερει τις επαφες απο το w995 σε αυτο. τις εκανε backup στην memory card του w995. πως θα τραβηξει τις επαφες απο τη καρτα να τις βαλει στο lumia xl? στη vodafone δε μπορουσαν να τις παρουν απο το w995 και να τις περασουν.

 

Μέσω της εφαρμογής Μεταφορά Δεδομένων θα μεταφερει τις επαφές, και ισως και τα μηνυματα, από το W995 στο 950XL. Με σύνδεση Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

ζεστενεται πολυ το κινητο οταν το χρησιμοποιει.... το δικο σας?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου δεν είναι και η πλέον σχετική, sorry.

όταν παίρνουμε κινητό με μεγαλύτερη οθόνη π.χ. εγώ από 925 σε 950, τα γράμματα (σε μυνήματα, browser, κτλ) θα μεγαλώσουν ή απλώς αυξάνει το περιεχόμενο που βλέπεις;

 

γέρασα δυστυχώς και η στραβωμάρα μου με ωθεί σε μεγαλύτερες οθόνες...

θα βρω την υγεία μου στις 5.2 , 5.7 in ;;;

macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

ζεστενεται πολυ το κινητο οταν το χρησιμοποιει.... το δικο σας?

 

όλα τα κινητά ζεσταίνονται κάπως όταν κάνεις κάτι απαιτητικό (πχ παίζεις παιχνιδια κτλ). Στην θέση του πάντως θα πέρναγα όλες τις τελευταίες ενημερώσεις στην συσκευή και θα τσέκαρα και στο app που έχει για την μπαταρία αν κάποια διεργασία που τρέχει στο παρασκήνιο καταναλώνει μπαταρία. Αν συνέχιζα να βλέπω υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας και αδικαιολόγητες θερμοκρασίες θα έκανα ένα soft reset (ουσιαστικά είναι μια επανεκκίνηση της συσκευής πατώντας συγκεκριμένο συνδυασμό πλήκτρων) μπας και κάποια διεργασία έχει κολλήσει στο παρασκήνιο και αν αποτύχει και αυτό τότε θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού πάρω πρώτα back up. ζεσταίνεται με "ζεσταίνεται" έχει διαφορά πάντως, τι ακριβώς κάνει ο φίλος σου όταν ζεσταίνεται και πόσο ζεστό γίνεται?

 

η ερωτηση μου δεν είναι και η πλέον σχετική, sorry.

όταν παίρνουμε κινητό με μεγαλύτερη οθόνη π.χ. εγώ από 925 σε 950, τα γράμματα (σε μυνήματα, browser, κτλ) θα μεγαλώσουν ή απλώς αυξάνει το περιεχόμενο που βλέπεις;

 

στις ρυθμίσεις (ευκολία πρόσβασης ή κάπως έτσι το λέει) έχει και μέγεθος γραμματοσειράς. Δοκίμασε να δεις αν από εκεί σε διευκολύνει αν την μεγαλώσεις την γραμματοσειρά. πάντως σίγουρα όσο μεγαλύτερες οι ίντσες τόσο πιο εύκολα κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου δεν είναι και η πλέον σχετική, sorry.

όταν παίρνουμε κινητό με μεγαλύτερη οθόνη π.χ. εγώ από 925 σε 950, τα γράμματα (σε μυνήματα, browser, κτλ) θα μεγαλώσουν ή απλώς αυξάνει το περιεχόμενο που βλέπεις;

 

γέρασα δυστυχώς και η στραβωμάρα μου με ωθεί σε μεγαλύτερες οθόνες...

θα βρω την υγεία μου στις 5.2 , 5.7 in ;;;

 

Εκτός από το μέγεθος της γραμματοσειράς μπορείς να ρυθμίσεις και την ανάλυση της οθόνης.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση. Lumia Camera ή Microsoft Camera? Ποιες οι διαφορές;

 

Η Microsoft camera έχει ενσωματώσει την Lumia camera. Όποτε δεν υπάρχουν και πολλές διάφορες. Microsoft camera δαγκωτο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση μου δεν είναι και η πλέον σχετική, sorry.

όταν παίρνουμε κινητό με μεγαλύτερη οθόνη π.χ. εγώ από 925 σε 950, τα γράμματα (σε μυνήματα, browser, κτλ) θα μεγαλώσουν ή απλώς αυξάνει το περιεχόμενο που βλέπεις;

 

γέρασα δυστυχώς και η στραβωμάρα μου με ωθεί σε μεγαλύτερες οθόνες...

θα βρω την υγεία μου στις 5.2 , 5.7 in ;;;

Στα Settings πηγαίνεις System/Display και βρίσκεις το Size of text, apps, and items on the display. Εκεί ρυθμίζεις την ανάλυση. Αν θέλεις να μεγαλώσεις μόνο τα γράμματα, τότε πας στο Ease of Access/More Options, όπου θα βρεις το Text scaling.

 

Συγγνώμη που τα γράφω στα αγγλικά, αλλά κινητά και υπολογιστές τα έχω πάντα έτσι. Ανέκαθεν (μου κάθεται άσχημα η ελληνική μετάφραση), αλλά ακόμη περισσότερο μετά τα 8.1, για να έχω και την Cortana. ;)

Link to comment
Share on other sites

όλα τα κινητά ζεσταίνονται κάπως όταν κάνεις κάτι απαιτητικό (πχ παίζεις παιχνιδια κτλ). Στην θέση του πάντως θα πέρναγα όλες τις τελευταίες ενημερώσεις στην συσκευή και θα τσέκαρα και στο app που έχει για την μπαταρία αν κάποια διεργασία που τρέχει στο παρασκήνιο καταναλώνει μπαταρία. Αν συνέχιζα να βλέπω υπερβολική κατανάλωση μπαταρίας και αδικαιολόγητες θερμοκρασίες θα έκανα ένα soft reset (ουσιαστικά είναι μια επανεκκίνηση της συσκευής πατώντας συγκεκριμένο συνδυασμό πλήκτρων) μπας και κάποια διεργασία έχει κολλήσει στο παρασκήνιο και αν αποτύχει και αυτό τότε θα έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού πάρω πρώτα back up. ζεσταίνεται με "ζεσταίνεται" έχει διαφορά πάντως, τι ακριβώς κάνει ο φίλος σου όταν ζεσταίνεται και πόσο ζεστό γίνεται?

 

ευχαριστω για την απαντηση. το εχει σε wifi συνεχεια,ερχονται mails,fbook,καιρος κτλ. οταν μιλαει και φορτιζει ζεστενεται πολυ. οταν δε φορτιζει ζεστενεται αρκει να το δουλεψει 1 ωρα.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Στα Settings πηγαίνεις System/Display και βρίσκεις το Size of text, apps, and items on the display. Εκεί ρυθμίζεις την ανάλυση. Αν θέλεις να μεγαλώσεις μόνο τα γράμματα, τότε πας στο Ease of Access/More Options, όπου θα βρεις το Text scaling.)

μα κι εγω στα αγγλικα το εχω, ανέβασα το text size αλλα στον browser ειναι ιδιο το αποτέλεσμα.

όσον αφορά στην αλλαγή της ανάλυσης της οθόνης, αυτά που γράφεις είναι σε win10 περιβάλλον;

γιατί σε εμένα (8.1) δεν τα λέει έτσι.

Anyway αν το καταλαβαίνω καλά, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στην ερώτηση μου (αν μεγαλώνουν τα fonts ή το περιεχόμενο σε αύξηση οθόνης), ανάλογα με τις ρυθμίσεις που θα κάνω θα αλλάξει το αποτέλεσμα (κάτι όπως και στις οθόνες των Η/Υ άλλωστε) ;

 

Ευχαριστώ όλους

Edited by miltoshellas
macbook pro, ipad 9.7, oneplus 7t pro
Link to comment
Share on other sites

μα κι εγω στα αγγλικα το εχω, ανέβασα το text size αλλα στον browser ειναι ιδιο το αποτέλεσμα.

όσον αφορά στην αλλαγή της ανάλυσης της οθόνης, αυτά που γράφεις είναι σε win10 περιβάλλον;

γιατί σε εμένα (8.1) δεν τα λέει έτσι.

Anyway αν το καταλαβαίνω καλά, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση στην ερώτηση μου (αν μεγαλώνουν τα fonts ή το περιεχόμενο σε αύξηση οθόνης), ανάλογα με τις ρυθμίσεις που θα κάνω θα αλλάξει το αποτέλεσμα (κάτι όπως και στις οθόνες των Η/Υ άλλωστε) ;

 

Ευχαριστώ όλους

 

Σε συσκευές με μεγαλύτερη η οθόνη, υπάρχει αύξηση της γραμματοσειράς προκειμένου να έρθει στα ίδια επίπεδα με τα μικρά. Αν δηλαδή η γραμματοσειρά η "κανονική" στο 925 είναι στο 100%, τότε στο 950 θα είναι παραπάνω αλλά στο ίδιο μέγεθος με το δικό σου. Επίσης, στις μεγαλύτερες οθόνες τα tiles είναι από μόνα τους ενεργοποιημένα να είναι πολλά πχ στο 530 εκτός από την επιλογή να έχει τα "φιξαρισμένα" - κανονικά εικονίδια έχει και τη δυνατότητα να βάζεις παραπάνω, σα να αυξάνει την οθόνη. Στα 535/640/930 etc που έχουν ήδη μεγάλη οθόνη, είναι από μόνο του ενεργοποιημένο αυτό.

 

Τέλος, για τα fonts στον Internet Explorer, υπάρχει από εκεί ρύθμιση (Settings, Advanced, Reading view font size) που ρυθμίζει το μέγεθος της γραμματοσειράς σε reading view mode.

 

PS: Αν σε μπέρδεψα με το παραπάνω παράδειγμα, έχω και το εξής :p : Στο Xperia Z (4.7''), το μέγεθος της γραμματοσειράς ήταν ρυθμισμένο στο κανονικό. Όταν πήγα στο Xperia Z Ultra (6.4''!!) και το πρωτοάνοιξα, το μέγεθος της γραμματοσειράς ήταν στο ίδιο μέγεθος με το Z, όμως στις ρυθμίσεις ήταν στο μεγάλο. Ρίχοντάς το στο κανονικό, τα γράμματα έγιναν ψείρες. Out of box δηλαδή, μην περιμένεις μεγάλη οθόνη = μεγαλύτερη γραμματοσειρά. Θα είναι σε μεγαλύτερο επίπεδο, αλλά στο "φυσιολογικό" με αυτό που έχεις τώρα στο 925.

Edited by ParafronGR

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...