Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφαγα και εγω ολο το google και ακρη καμια...τελικα ειναι επιλογη μεσα απο το ES Explorer... Εκανε update νεα εκδοση και ενεργοποίησε στα tools την επιλογη charging boost... Δειχνει ενδιαφέρον... Αλλα λεει οτι επιταχυνει 20% ... Δε ξερω κατα ποσο ισχυει και αν κανει καλο στη μπαταρια.

Τα ίδια και από εμένα...

Κι εγώ έψαξα πολύ για να βρω τι ήταν τελικά αυτό...

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από τις τρεις τελείες πάνω δεξιά, ώστε να μην ξαναεμφανιστεί (confirmed από εμένα).

Οι εταιρίες έχουν ξεφύγει τελευταία με bloatwares που εγκαθιστούν υλικολογισμικό άχρηστο αλλά και που ο χρήστης δεν ερωτάται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να είναι το sync, δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα από μέρα σε μέρα στον Chrome.

Μήπως αφήνεις σελίδες τύπου facebook ανοικτές και αφήνεις τον Chrome στο background να τρέχει μόνιμα?

Πλέον ο Chrome επιτρέπει σε σελίδες που αφήνεις ανοικτές να τρέχουν στο background και να τσεκάρουν π.χ. για notifications και τέτοια, οπότε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Κάτι άλλο που μπορεί να παίζει, αν και λίγο δύσκολο, είναι να σου τρώει το preload που κάνει ο Data Saver. Κλείστο τελείως από τις ρυθμίσεις του Chrome και δοκίμασε.

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου ,υποθέτω ότι ήταν οι ανοιχτές καρτελες που είχα αφήσει.. Θα το παρακολουθώ ακόμα λίγο για να δεις μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου ,υποθέτω ότι ήταν οι ανοιχτές καρτελες που είχα αφήσει.. Θα το παρακολουθώ ακόμα λίγο για να δεις μήπως και...

:up: Το πιο πιθανό να ήταν οι σελίδες...

 

Patch Μαιου, παιζει? Δεν μου ηρθε τιποτα εμενα, παντως.

Αν ρωτάς αν έχει βγει ναι

http://www.androidpolice.com/2016/05/10/flash-all-the-things-may-2016-marshmallow-nexus-and-pixel-c-ota-roundup/

τώρα, αν έχει έρθει η OTA, σε εμένα τουλάχιστον όχι...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα παραγγελία ενός Huawei Nexus 6P 64GB Silver από γνωστό Skroutzομάγαζο. Αναμένω λοιπόν την παραλαβή και θα καταθέσω τα σχόλιά μου.

 

Έκανα εξαντλητική έρευνα πριν προχωρήσω στην αγορά και το μόνο μου με φοβίζει είναι το γνωστό πρόβλημα με τις κλήσεις που αντιμετωπίζουν πολλοί κάτοχοι.

 

Είναι παράξενο, ότι η Google δεν έχει διορθώσει ακόμα το πρόβλημα, από τη στιγμή που υποτίθεται ότι είναι Software πρόβλημα.

 

Θα επιστρέψω με τις πρώτες εντυπώσεις και αργότερα ( γιατί όχι ) ένα αναλυτικό Review και σύγκριση με το Oneplus X και το Nokia 930.

Με πίστη όλα γίνονται. Ακόμα και θεοί.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για τις κλήσεις και δεν το έχω συναντήσει ακόμη. Έχω σαν θήκη την Ringke Fusion που έχει τρύπα στο πίσω μέρος. Τους τελευταίους μήνες λόγω διαφόρων προσωπικών θεμάτων εξαντλώ το RED 1 που έχω με τα 1500' και αντίστοιχα οι άλλοι συνομιλητές μου. Μιλάμε για σχεδόν 50 ώρες το μήνα. Κανένα πρόβλημα. Και επειδή κάνω και διάφορες δουλειές κρατάω το τηλέφωνο με τον ώμο. Πράγμα που σημαίνει πως η τρύπα κλείνει από τον ώμο μου. Αλλά δε μου έχει διαμαρτυρηθεί κανένας συνομιλητής. Το μόνο λογικό θέμα που αντιμετωπίζω είναι με την ακύρωση θορύβου σε πολύ κλειστά μέρη.
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιοι βλέπετε χειρότερη μπαταρία, έχετε στο μυαλό σας ένα πρόβλημα που φαίνεται τελικά να είναι πιο γενικό. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι καθαρά σε εμένα αλλά βλέπω και άλλους να το έχουν στο xda.

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6p/help/partial-wakelock-android-backup-t3363390

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=207700

 

Μπορείτε να το καταλάβετε σχετικά εύκολα καθώς σε μία ώρα χωρίς χρήση θα σας έχει φάει 5-6% μπαταρία. Με BBS το βγάζει ότι τρέχει συνέχεια και το κινητό δεν μπαίνει ποτέ σε deep sleep mode. Ίσως δεν έχει παρουσιαστεί σε κανέναν αλλά αν δείτε ξαφνικά να αλλάζει κάτι στην μπαταρία σας, πιθανόν να φταίει αυτό.

Ως τώρα δεν έχει βρεθεί καθολική λύση ή κάποιο workaround που να ισχύει για όλους. Ελπίζω να λυθεί γιατί τώρα κάθε φορά που ξεκουμπώνω το κινητό, το κοιτάω μετά από 10 λεπτά να δω τι παίζει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είδατε;

http://www.androidpolice.com/2016/05/10/google-now-posting-full-ota-images-for-nexus-devices-alongside-factory-images/

 

Άραγε αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να περνάμε αυτές τις full OTA και από custom recovery σε "πειραγμένη" stock και να γράφονται κανονικά;

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα μπορείς να το κάνεις αυτό σε custom recovery και σε "πειραγμένη" στοκ. Αλλά εαν έχεις πειργαμένη στοκ τότε τι την θες την ΟΤΑ? Ακόμα και αν γίνεται, θα σημαίνει ότι πλέον δεν θα έχεις την περαγμένη στοκ ρομ μετά αλλά την μαμά της google.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα μπορείς να το κάνεις αυτό σε custom recovery και σε "πειραγμένη" στοκ. Αλλά εαν έχεις πειργαμένη στοκ τότε τι την θες την ΟΤΑ? Ακόμα και αν γίνεται, θα σημαίνει ότι πλέον δεν θα έχεις την περαγμένη στοκ ρομ μετά αλλά την μαμά της google.

 

"Πειραγμένη" εννοώ εάν έχεις κάνει root και έχεις γράψει 1-2 apps στο /system, όχι τραβηγμένα πράγματα. Αλλά λογικά δεν θα γίνεται, έχεις δίκιο.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

"Πειραγμένη" εννοώ εάν έχεις κάνει root και έχεις γράψει 1-2 apps στο /system, όχι τραβηγμένα πράγματα. Αλλά λογικά δεν θα γίνεται, έχεις δίκιο.

 

Λογικά το OTA το έχουν για να μην γίνεται καθαρή εγκατάσταση... Να μπορείς δλδ χωρις να περιμένεις να σου έρθει μέσω wifi να κάνεις το ΟΤΑ update το οποίο είναι κάτι αντίστοιχο με το dirty flashing στις custom roms.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοίταξα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Τι παίζει με εγγύηση και σέρβις στην Ελλαδα ?

Αναγνωρίζουν όλες τις σκρουτζοσυσκευές ?

Και τα 64gb μοντέλα?

Τέλος ,υπάρχει θέμα εγγυησης με root & unlocked bootloader ?

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της μπαταρίας μάλλον οφείλεται στα google services...εξού και τα 2-3 συνεχόμενα updates...δοκιμάστε να περάσετε τα τελευταία 9.0.83. Νομίζω πάει πλέον πάλι αρκετά καλύτερα σε αυτονομία...
Link to comment
Share on other sites

το θέμα της μπαταρίας μάλλον οφείλεται στα google services...εξού και τα 2-3 συνεχόμενα updates...δοκιμάστε να περάσετε τα τελευταία 9.0.83. Νομίζω πάει πλέον πάλι αρκετά καλύτερα σε αυτονομία...

 

Τι είπες τώρα ρε μεγάλε;

Τι 9.κάτι;

Εμένα εδώ λέει 8.7.03 ... Έχω χάσει τόσα πολλά επεισόδια;

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε μεγάλε;

Τι 9.κάτι;

Εμένα εδώ λέει 8.7.03 ... Έχω χάσει τόσα πολλά επεισόδια;

 

Κατέβασε τα από apkmirror. Εγώ το κάνω για την κάμερα που είχα την καινούρια 1 μήνα πριν την δώσει το play store

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε μεγάλε;

Τι 9.κάτι;

Εμένα εδώ λέει 8.7.03 ... Έχω χάσει τόσα πολλά επεισόδια;

 

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/google-play-services-9-0-83-release/ ;)

προσοχή να βάλεις την σωστή έκδοση και μετά restart!:)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τα από apkmirror. Εγώ το κάνω για την κάμερα που είχα την καινούρια 1 μήνα πριν την δώσει το play store

http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-play-services/google-play-services-9-0-83-release/ ;)

προσοχή να βάλεις την σωστή έκδοση και μετά restart!:)

Κομπλέ... τα πέρασα... thanks!

Θα ενημερώσω αν δω διαφορά στην κατανάλωση...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Τι είπες τώρα ρε μεγάλε;

Τι 9.κάτι;

Εμένα εδώ λέει 8.7.03 ... Έχω χάσει τόσα πολλά επεισόδια;

 

Οταν θα ειναι ετοιμα κτλ, θα την παρει αυτοματα μονο του. Ποτε δεν εκανα χειροκινητη ενημερωση προσωπικα. Παντα την εκανε μονο του και την περνουσε μετα απο ρεσταρτ οταν καποια στιγμη εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Στην n preview 2 μπορείτε να προσθέσετε έξτρα λογαριασμούς mail στην εφαρμογή gmail; πριν λίγο μου εγκατέστησε μια νέα βιβλιοθήκη για υποστήριξη exchange στο Gmail και δεν ξέρω αν φταίει αυτο που κρεμάει.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιοι βλέπετε χειρότερη μπαταρία, έχετε στο μυαλό σας ένα πρόβλημα που φαίνεται τελικά να είναι πιο γενικό. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι καθαρά σε εμένα αλλά βλέπω και άλλους να το έχουν στο xda.

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-6p/help/partial-wakelock-android-backup-t3363390

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=207700

 

Μπορείτε να το καταλάβετε σχετικά εύκολα καθώς σε μία ώρα χωρίς χρήση θα σας έχει φάει 5-6% μπαταρία. Με BBS το βγάζει ότι τρέχει συνέχεια και το κινητό δεν μπαίνει ποτέ σε deep sleep mode. Ίσως δεν έχει παρουσιαστεί σε κανέναν αλλά αν δείτε ξαφνικά να αλλάζει κάτι στην μπαταρία σας, πιθανόν να φταίει αυτό.

Ως τώρα δεν έχει βρεθεί καθολική λύση ή κάποιο workaround που να ισχύει για όλους. Ελπίζω να λυθεί γιατί τώρα κάθε φορά που ξεκουμπώνω το κινητό, το κοιτάω μετά από 10 λεπτά να δω τι παίζει.

Νομίζω ότι το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Αδικαιολόγητη πτώση και μάλιστα ένα βράδυ το άφησα με 30% και το βρήκα το πρωί σβηστό με μόνη ένδειξη το android os.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Αδικαιολόγητη πτώση και μάλιστα ένα βράδυ το άφησα με 30% και το βρήκα το πρωί σβηστό με μόνη ένδειξη το android os.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ πιθανή εξήγηση το συγκεκριμένο bug...

Που οφείλεται πραγματικά δεν έχει βρει ακόμα κάποιος.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοίταξα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Τι παίζει με εγγύηση και σέρβις στην Ελλαδα ?

Αναγνωρίζουν όλες τις σκρουτζοσυσκευές ?

Και τα 64gb μοντέλα?

Τέλος ,υπάρχει θέμα εγγυησης με root & unlocked bootloader ?

 

Κανείς ρε παιδιά... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Οι συσκευές που υπάρχουν στα σκρουτζομαγαζα εχουν κανονικα εγγύηση ουτως η αλλως δυο τυποι 6ρ υπαρχουν τα international και τα αμερικανικά σέρβις εχει η arvato οσον αφορά την εγγύηση νεξους είναι σε λιγότερο από δύο λεπτά επανέρχεται σε στοκ κατάσταση

 

Sent from my Mate 8

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοίταξα τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

 

Τι παίζει με εγγύηση και σέρβις στην Ελλαδα ?

Αναγνωρίζουν όλες τις σκρουτζοσυσκευές ?

Και τα 64gb μοντέλα?

Τέλος ,υπάρχει θέμα εγγυησης με root & unlocked bootloader ?

Εφόσον πήρες μη αμερικάνικη συσκευή και έχεις στην διάθεσή σου απόδειξη αγοράς από κατάστησμα εντός της E.E., δεν φοβάσαι τπτ.

Οσον αφορά τα πειράγματα, στην αρχή γράφτηκε ότι υπήρχε αυτή η δικλείδα (fuse) που αν ξεκλείδωνες τον bootloader άλλαζε μια μόνιμη εγγραφή που στιγμάτιζε το κινητό για πάντα.

Μετά γράφτηκε ότι ήταν κάτι άλλο, και έγινε παρεξήγηση.

Εγώ τελικά δεν έχω καταλήξει τι είναι ή δεν είναι.

Καθότι είμαι του επαγγέλματος (προγραμματιστής), πάντα παίρναμε Nexus συσκευές για το λόγο του ότι τα πειράζεις χωρίς να φοβάσαι για εγγύηση. Αυτό στα τελευταία 2 Nexus έχει θολώσει λίγο, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι υσχύει ακόμη.

Φυσικά, όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, αν η δικλείδα αυτή τελικά δεν υπάρχει, μπορείς να ξαναγυρίσεις το κινητό στην κατάσταση που το πήρες από το εργοστάσιο πριν το πας στην αντιπροσωπεία.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...