Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το χρησιμοποιώ, έτσι κι αλλιώς .. Μετά την εκκαθάριση βλέπω στα stats ότι η συσκευή δεν μένει awake.. Καλό αποτέλεσμα

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ όλους οσους απάντησην. Εκανα clear cache kai Uninstall το τελευταίο update του google maps και σημερα η μπαταρια ειναι νορμάλ.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το πήρα έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ν ρωτησω κάτι να μείνω στην 6.0 η να κανω την αναβαθμιση που μου βγαζει ,η επόμενη είναι stable? Να περιμένω καλύτερα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις το πήρα έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ν ρωτησω κάτι να μείνω στην 6.0 η να κανω την αναβαθμιση που μου βγαζει ,η επόμενη είναι stable? Να περιμένω καλύτερα?

Σε όλα stable είναι! Nexus έχεις μην φοβασαι

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και κάτι άλλο κανένα μαγαζί να πάρουμε αξιόπιστο usb c για ρεζέρβα μην μείνουμε χωρίς κινητό καμία ώρα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και κάτι άλλο κανένα μαγαζί να πάρουμε αξιόπιστο usb c για ρεζέρβα μην μείνουμε χωρίς κινητό καμία ώρα

Κοίταξε στο αμαζον τα reviews αυτών που αγόρασαν καλώδιο αν κάνουν για nexus.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πραγματικά μεγάλο θέμα με drain από ένα partial wakelock του android system, το *backup*. Δεν μπορώ ποια εφαρμογή του συστήματος μου το δημιουργεί αλλά λύνεται μόνο με reboot. Ωστόσο μετά από μία ή 2 φορτίσεις, εμφανίζεται πάλι. Δεν σταματάει καθόλου. Π.χ. τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο. Τώρα μόλις έκανα δεύτερη φορά wipe cache & davlik/ART cache μέσα από recovery και θα τσεκάρω αν υπάρχει ακόμα. Πάντως μετά το πρώτο wipe Που έκανα πριν από μία εβδομάδα, το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει.

 

Περιμένω το νέο security patch του Μαϊου και την ανανέωση της PN για να κάνει εντελώς καθαρή εγκατάσταση αυτή τη φορά. Τελευταία 2 είχαν περαστεί με dirty flashing. Τώρα θα πάω για καθαρή. Ίσως να κάνω και εντελώς καθαρή με wipe και της εσωτερικής μνήμης!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αντιμετωπίζω πραγματικά μεγάλο θέμα με drain από ένα partial wakelock του android system, το *backup*. Δεν μπορώ ποια εφαρμογή του συστήματος μου το δημιουργεί αλλά λύνεται μόνο με reboot. Ωστόσο μετά από μία ή 2 φορτίσεις, εμφανίζεται πάλι. Δεν σταματάει καθόλου. Π.χ. τρέχει συνέχεια στο παρασκήνιο. Τώρα μόλις έκανα δεύτερη φορά wipe cache & davlik/ART cache μέσα από recovery και θα τσεκάρω αν υπάρχει ακόμα. Πάντως μετά το πρώτο wipe Που έκανα πριν από μία εβδομάδα, το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει.

 

Περιμένω το νέο security patch του Μαϊου και την ανανέωση της PN για να κάνει εντελώς καθαρή εγκατάσταση αυτή τη φορά. Τελευταία 2 είχαν περαστεί με dirty flashing. Τώρα θα πάω για καθαρή. Ίσως να κάνω και εντελώς καθαρή με wipe και της εσωτερικής μνήμης!

Το είχα και γω στο 5χ. Έκλεισα το backup my data στο backup and reset Και Δεν το ξαναεκανε. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά δεν το ξαναείδα στην κατανάλωση.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και γω στο 5χ. Έκλεισα το backup my data στο backup and reset Και Δεν το ξαναεκανε. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά δεν το ξαναείδα στην κατανάλωση.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

 

Το θέμα είναι γιατί το κάνει μία φορά και μία όχι! Θα το δοκιμάσω πάντως για 100%!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το είχα και γω στο 5χ. Έκλεισα το backup my data στο backup and reset Και Δεν το ξαναεκανε. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά δεν το ξαναείδα στην κατανάλωση.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

 

Το θέμα είναι γιατί το κάνει μία φορά και μία όχι! Θα το δοκιμάσω πάντως για 100%!!!

 

Σίγουρα αυτό που λέει ο φίλος Βαγγέλης είναι ο υπαίτιος. Το θέμα είναι να βρεις τι από όλα τα δεδομένα που προσπαθεί να κάνει backup είναι πολύ μεγάλο σε μέγεθος ή είναι corrupted. Γι αυτούς τους λόγους θα σου κρατάει το κινητό ξύπνιο, γιατί δεν τα καταφέρνει να συγχρονίσει.

Αντί να το κλείσεις τελείως, κάνε κάτι άλλο.

Αυτά που γίνονται backup είναι αυτά που υπάρχουν κάτω από τον λογαριασμό σου στο Settings -> Accounts -> Όνομα Λογαριασμού Google.

Καταρχήν δες αν μπαίνωντας, κάποιο από όλα στην λίστα έχει ένα εικονίδιο δίπλα από τον διακόπτη του on/off. Είναι ένα εικονίδιο μαύρο.

Αυτό σημαίνει ότι το συγκεκριμένο δεν είναι up to date, και είναι πρώτο υποψήφιο για να έχει θέμα.

Κατόπιν μπορείς να κλείσεις μερικά από τα πιο βαρβάτα, για να δεις τι αντίκτυπο έχουν. Τα 2 που υποψιάζομαι είναι τα App Data αν έχεις πολλές εφαρμογές και κάνεις βαριά χρήση και τα Photos αν έχεις μεγάλο όγκο από φωτο-βίντεο και ζορίζεται να τα στείλει.

Όλα αυτά πάνε στο Drive, και το σύστημα επιλέγει τυχαίες φάσεις για να συγχρονίσει, γι αυτό μπορεί να βλέπεις σε άκυρες χρονικές στιγμές αυτό το drain.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι θερμοκρασία είναι συνήθως το κινητό σας? Με browsing είμαι 37-38 είναι νορμαλ?

Νορμάλ είναι. Θερμοκρασία επεξεργαστή τόσο είναι αυτή την εποχή. Μπαταρίας είναι κάπου 29-30. Το καλοκαίρι με τους καυσωνες πιστεύω θα ζεσταίνεται αρκετά.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για 3 χρόνια τα nexus 4 και 5 είπα να πάρω το LG G4. 6 μήνες άντεξα χωρίς nexus... δεν υπήρχε η ίδια "ευκολία" στο root, καθώς υπήρχε και ένας σχετικός φόβος με το bootloop που βγάλανε μερικά μοντέλα ... Το έδωσα το G4 και από χτες είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος του 6p. Στολίδι πραγματικό και επιτέλους καθαρό android πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας για 3 χρόνια τα nexus 4 και 5 είπα να πάρω το LG G4. 6 μήνες άντεξα χωρίς nexus... δεν υπήρχε η ίδια "ευκολία" στο root, καθώς υπήρχε και ένας σχετικός φόβος με το bootloop που βγάλανε μερικά μοντέλα ... Το έδωσα το G4 και από χτες είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος του 6p. Στολίδι πραγματικό και επιτέλους καθαρό android πάλι.

 

H τιμη Ελλαδας το σκοτωνει ρε ****το το N6p.

 

Ειχα το 6P, το εδωσα και πηρα ενα G4, το οποιο εδωσα και ξαναπηρα.... ενα N6p. Oλα αυτα ερχομενος απο.... Ν6.

 

Με το G4 δεν ειχα θεμα, αν εξαιρεσεις την μπαταρια. Πανγρηγορο τηλεφωνο, πολυ ωραιο το δερματινο, απο τις καλυτερες καμερες.

Root και τετοια δεν με ενδιαφερουν πολυ πλεον.

 

Το 6p εχει και αυτο τα ελατωματα του, παναργη εσωτερικη-μνημη-ντροπη, καθως και ειμαστε πολλοι που δεν μπορουμε να κανουμε κλησεις απο το δικτυο λογω προβληματος που δεν εχει επιλυθει. Ουτε και αυτο εχει καμια τρελη μπαταρια, αλλα παει καλυτερα απο το αθλιο G4.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω να ασχοληθώ με nexus σχεδόν ένα χρόνο , στο 6p δουλεύει κανονικά το wug toolkit για root,unlock,return to stock κλπ η εχει αλλάξει κάτι με το marshmallow ?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω να ασχοληθώ με nexus σχεδόν ένα χρόνο , στο 6p δουλεύει κανονικά το wug toolkit για root,unlock,return to stock κλπ η εχει αλλάξει κάτι με το marshmallow ?

 

Δουλεύει κανονικά, εγώ χτες με αυτό ασχολήθηκα. Είναι εκνευριστικά εύκολη η διαδικασία (unlock και root)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω καταναλωση Chrome πολυ μεγαλυτερη και απο την οθονη, ξερει κανεις τι μπορει να τρεχει? μηπως το sync

 

Δεν νομίζω να είναι το sync, δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα από μέρα σε μέρα στον Chrome.

Μήπως αφήνεις σελίδες τύπου facebook ανοικτές και αφήνεις τον Chrome στο background να τρέχει μόνιμα?

Πλέον ο Chrome επιτρέπει σε σελίδες που αφήνεις ανοικτές να τρέχουν στο background και να τσεκάρουν π.χ. για notifications και τέτοια, οπότε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Κάτι άλλο που μπορεί να παίζει, αν και λίγο δύσκολο, είναι να σου τρώει το preload που κάνει ο Data Saver. Κλείστο τελείως από τις ρυθμίσεις του Chrome και δοκίμασε.

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

μια βοηθεια

σκεφτομαι να το αγορασω

ειναι μια σιμ και μια sd η δυο σιμ που ειναι και οι δυο ενεργες?

 

Single sim και τιποτε αλλο ...

Αν ειχε sd θα κάναμε παρτυ ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Εχω το κινητο εδω και 2βδομαδες. Ως τωρα παντα το εβαζα να φορτιζει οταν επεφτε κατω απο 15% η μπαταρια.

Σημερα επειδη βιαζομουν εβαλα το κινητο γυρω στα 20% να φορτισει. Για πρωτη φορα μου εμφανισε μια επιλογη για ενεργοποιηση γρηγορης φορτισης. Πατησα enable και στήν οθονη εμφανιστηκε ενα γράφημα που έδειχνε ποσο εχει φορτωσει η μπαταρια και ποση ωρα θελει ακομη.

Μου φανηκε περιεργο και κανω screen lock και ξανα ανοιγω και εδειχνε πια με γραφήμα ποσο θελει η μπαταρια ακομα. Πανω πανω δεξια ειχε ενα γραναζακι και το πατησα και εβγαλε μια επιλογη για απενεργοποίηση καποιου "diu" κατι τετοιο. Οταν το εκλεισα στο lock screen βγαινουν οι κανονικες επιλογες.

Τι ηταν ρε παιδια αυτο που μου εβγαλε αν θελει fast charging που εβγαινε και σε γραφημα?

Πως το εμφανίζω παλι , δε μπορω να το βρω πουθενά. Εχει να κανει με το οτι εβαλα το κινητό κόντα στο 20% να φορτισει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει καμία σχέση, φορτίζεις όποτε θες και για όσο θες, αρκεί να μην το αφήνεις να πέφτει πολύ (<15%).

 

Μήπως έχεις το touchpal, γιατί αυτό έχει προσθέσει κάτι τέτοιες αηδίες τώρα τελευταία. Αν όχι, κάποια άλλη εφαρμογή το πέταξε.

 

Sent from Nexus 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Εχω το κινητο εδω και 2βδομαδες. Ως τωρα παντα το εβαζα να φορτιζει οταν επεφτε κατω απο 15% η μπαταρια.

Σημερα επειδη βιαζομουν εβαλα το κινητο γυρω στα 20% να φορτισει. Για πρωτη φορα μου εμφανισε μια επιλογη για ενεργοποιηση γρηγορης φορτισης. Πατησα enable και στήν οθονη εμφανιστηκε ενα γράφημα που έδειχνε ποσο εχει φορτωσει η μπαταρια και ποση ωρα θελει ακομη.

Μου φανηκε περιεργο και κανω screen lock και ξανα ανοιγω και εδειχνε πια με γραφήμα ποσο θελει η μπαταρια ακομα. Πανω πανω δεξια ειχε ενα γραναζακι και το πατησα και εβγαλε μια επιλογη για απενεργοποίηση καποιου "diu" κατι τετοιο. Οταν το εκλεισα στο lock screen βγαινουν οι κανονικες επιλογες.

Τι ηταν ρε παιδια αυτο που μου εβγαλε αν θελει fast charging που εβγαινε και σε γραφημα?

Πως το εμφανίζω παλι , δε μπορω να το βρω πουθενά. Εχει να κανει με το οτι εβαλα το κινητό κόντα στο 20% να φορτισει?

Πρώτη φορά το ακούω, και δεν το έχω δει καμία. Εψαξα και λίγο στο Google και δεν μου βγάζει κάτι παρόμοιο. Μήπως έχεις βάλει καμία εφαρμογή σχετικη με την μπαταρία? Αλλά λες πρώτη φορά το είδες και εσύ.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα και εγω ολο το google και ακρη καμια...τελικα ειναι επιλογη μεσα απο το ES Explorer... Εκανε update νεα εκδοση και ενεργοποίησε στα tools την επιλογη charging boost... Δειχνει ενδιαφέρον... Αλλα λεει οτι επιταχυνει 20% ... Δε ξερω κατα ποσο ισχυει και αν κανει καλο στη μπαταρια. Edited by ikskarda
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...