Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου εδειχνε μαυρη εικονα η πισω καμερα.

Παρηγγειλα καινουργια και παλι η ιδια συμπεριφορα.

Υπαρχει καπου αλλου το προβλημα η μπορω να κανω εγω τιποτα ακομη ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ποια ρομ φοράς? Δοκίμασε κάποια άλλη μήπως είναι θέμα συμβατότητας.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια ρομ φοράς? Δοκίμασε κάποια άλλη μήπως είναι θέμα συμβατότητας.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Νομιζω την r14.

Αν αυτη ειναι η τελευταια εργοστασιακη.

Ποια λες να βαλω που δουλευει σιγουρα ;

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια εργοστασιακή είναι η r17.

Οσον αφορα το προβλημα με την καμερα μου το εκανε καπου καπου και εμενα τοσο με την r15 που ειχα πριν, οσο και με την r17 που εχω τωρα.

Βεβαια ειναι περιστασιακό το προβλημα δεν το κανει συνεχεια και λογο του οτι δεν χρησιμοποιώ την καμερα τακτικα δεν με ενοχλει τοσο οσο να ασχοληθω να δω τι φταιει.

 

Μιας και λεμε για την καμερα και τις εκδοσεις της ρομ, να πω πως παρατηρισα μια βελτιωση στην εστιαση με την r17. Κυριως αν βγαλω φωτο σε μια σελιδα με κειμενο με την r15 το κειμενο συνηθος εβγαινε λιγο θολο, με την r17ειναι καλητερο οχι τελειο αλλα ανεκτο.

Με την r17επισης παρατηρισα πωςεστροσε ενα τρεμοπεγμα που εκανε η οθονη οταν κρατουσα πατημενο το δαχτυλο για να κανω σκρολ σε μια οθονη για να παω ποιο πανω ας πουμε να δω τις δημοσιευζεις στο facbook ησε μία σελίδα στο ιντέρνερ που ειχε κειμενο.

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sakifot
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω την r14.

Αν αυτη ειναι η τελευταια εργοστασιακη.

Ποια λες να βαλω που δουλευει σιγουρα ;

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Το ρώτησα μήπως έχεις περάσει κάποια από τις custom και έχεις θέμα συμβατότητας. Αφού είσαι με official δοκίμασες να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών? Επίσης κάνε μια εκκαθάριση cashe της εφαρμογής της κάμερας και δοκίμασε κανένα άλλο κάμερα app.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησα μήπως έχεις περάσει κάποια από τις custom και έχεις θέμα συμβατότητας. Αφού είσαι με official δοκίμασες να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών? Επίσης κάνε μια εκκαθάριση cashe της εφαρμογής της κάμερας και δοκίμασε κανένα άλλο κάμερα app.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Το τηλεφωνο ειχε παρει υγρασια/νερο απο την θυρα φορτισης και δεν δουλευε η οθονη αφης και η καμερα. Ο τεχνικος μου ειχε πει οτι καηκαν λογω του νερου. Αρχικα αντικατεστησα με επιτυχια την οθονη αφης και τωρα ειπα να αλλαξω και την καμερα. Δυστυχως με την καινουργια καμερα δεν αλλαξε κατι. Μαυρο εβλεπε πριν, μαυρο και τωρα. Φωτογραφιες τραβαει κανονικα αλλα βεβαια ειναι μαυρες.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο με αποτελεσμα να μην δουλευει η καμερα ; Η μπροστινη δουλευε και δουλευει κανονικα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ρώτησα μήπως έχεις περάσει κάποια από τις custom και έχεις θέμα συμβατότητας. Αφού είσαι με official δοκίμασες να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών? Επίσης κάνε μια εκκαθάριση cashe της εφαρμογής της κάμερας και δοκίμασε κανένα άλλο κάμερα app.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Αυτο δεν το σκεφτηκα. Ολες οι δοκιμες εχουν γινει με την μαμα εφαρμογη. Εχεις καποια να προτεινεις ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο ειχε παρει υγρασια/νερο απο την θυρα φορτισης και δεν δουλευε η οθονη αφης και η καμερα. Ο τεχνικος μου ειχε πει οτι καηκαν λογω του νερου. Αρχικα αντικατεστησα με επιτυχια την οθονη αφης και τωρα ειπα να αλλαξω και την καμερα. Δυστυχως με την καινουργια καμερα δεν αλλαξε κατι. Μαυρο εβλεπε πριν, μαυρο και τωρα. Φωτογραφιες τραβαει κανονικα αλλα βεβαια ειναι μαυρες.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο με αποτελεσμα να μην δουλευει η καμερα ; Η μπροστινη δουλευε και δουλευει κανονικα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Αυτο δεν το σκεφτηκα. Ολες οι δοκιμες εχουν γινει με την μαμα εφαρμογη. Εχεις καποια να προτεινεις ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κάποια συγκεκριμένη όχι δεν έχω να προτείνω αλλά έχει δεκάδες στο playstore αν και έτσι όπως τα λες τώρα πολύ πιθανό να έχει αρπάξει στην πλακέτα κάτι που σχετίζεται με την πίσω κάμερα οπότε και οι προσπάθειες ίσως πάνε άδικα.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια συγκεκριμένη όχι δεν έχω να προτείνω αλλά έχει δεκάδες στο playstore αν και έτσι όπως τα λες τώρα πολύ πιθανό να έχει αρπάξει στην πλακέτα κάτι που σχετίζεται με την πίσω κάμερα οπότε και οι προσπάθειες ίσως πάνε άδικα.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Αρα να μην ζητησω απο τον πωλητη στο Aliexpress να στειλει αλλη οπως και μου προτεινε ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αρα να μην ζητησω απο τον πωλητη στο Aliexpress να στειλει αλλη οπως και μου προτεινε ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Αν λειπει η καμερα θα ειχες προβλημα λειτουργικο. Σε καθε εκκινηση της καμερας θα ετρωγες πορτα.

Αλλα απο την αλλη το βλεπω τραβηγμενο, ισως δεν κουμποσε καλα

Link to comment
Share on other sites

Αν λειπει η καμερα θα ειχες προβλημα λειτουργικο. Σε καθε εκκινηση της καμερας θα ετρωγες πορτα.

 

Αλλα απο την αλλη το βλεπω τραβηγμενο, ισως δεν κουμποσε καλα

 

 

 

Αν δεν ειχε κουμπωσει καλα δεν θα επρεπε να μην λειτουργει καθολου ;

Η καμερα λειτουργει "κανονικα" δειχνοντας μαυρη οθονη. Μπορεις να τραβηξεις κανονικα φωτογραφια οπου εμφανιζεται φυσικα μαυρο ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχε κουμπωσει καλα δεν θα επρεπε να μην λειτουργει καθολου ;

Η καμερα λειτουργει "κανονικα" δειχνοντας μαυρη οθονη. Μπορεις να τραβηξεις κανονικα φωτογραφια οπου εμφανιζεται φυσικα μαυρο ...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μηπως και αυτες εχουν καμια ζελατινα στο φακο που δεν την βλεπεις;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως και αυτες εχουν καμια ζελατινα στο φακο που δεν την βλεπεις;

 

 

 

Οχι.

Εξαλλου δεν μιλω για θολη εικονα αλλα για μαυρη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Έχω εγκαταστήσει εδώ και περίπου ένα μήνα την 6αρα v4 του snowcatPDA και μου κάνει κάτι περίεργα...

Σταματούν να λειτουργούν διάφορες εφαρμογές στο άσχετο πχ την ώρα που ορίζω κάποιο ξυπνητήρι μου πετάει πως λυπάται :O αλλά η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί, το ξυπνητήρι όμως το έχει ορίσει!!!

Η ram είναι φορτωμένη συνεχώς γύρω στο 65%. Χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στην r14 όπου εκεί δεν ξεπερνούσε το 40-45%.

Η πιο πονεμένη ιστορία είναι η μπαταρία. Τις περισσότερες φορές όταν το φορτίζω πηγαίνει απ' το 75% στο 100% μέσα σε ένα λεπτό και το ίδιο, αντίστροφα, κάνει όταν αποφορτίζεται (απ' το 100% στο 75% σε ένα λεπτό :cry:). Προσπάθησα να την καλιμπράρω με 2-3 προγράμματα απ' το play, άδικος κόπος.:X

Επίσης αν έχω φορτωμένα ταυτόχρονα πχ firefox και Here WeGo τις περισσότερες φορές λαγκάρει άσχημα...

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή :help: μήπως και γλιτώσω επανεγκατάσταση...

Είναι root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω εγκαταστήσει εδώ και περίπου ένα μήνα την 6αρα v4 του snowcatPDA και μου κάνει κάτι περίεργα...

Σταματούν να λειτουργούν διάφορες εφαρμογές στο άσχετο πχ την ώρα που ορίζω κάποιο ξυπνητήρι μου πετάει πως λυπάται :O αλλά η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί, το ξυπνητήρι όμως το έχει ορίσει!!!

Η ram είναι φορτωμένη συνεχώς γύρω στο 65%. Χρησιμοποιώ τις ίδιες εφαρμογές που είχα και στην r14 όπου εκεί δεν ξεπερνούσε το 40-45%.

Η πιο πονεμένη ιστορία είναι η μπαταρία. Τις περισσότερες φορές όταν το φορτίζω πηγαίνει απ' το 75% στο 100% μέσα σε ένα λεπτό και το ίδιο, αντίστροφα, κάνει όταν αποφορτίζεται (απ' το 100% στο 75% σε ένα λεπτό :cry:). Προσπάθησα να την καλιμπράρω με 2-3 προγράμματα απ' το play, άδικος κόπος.:X

Επίσης αν έχω φορτωμένα ταυτόχρονα πχ firefox και Here WeGo τις περισσότερες φορές λαγκάρει άσχημα...

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή :help: μήπως και γλιτώσω επανεγκατάσταση...

Είναι root.

Καλησπέρα φίλε. Αυτό με την μπαταρία το έκανα και σε μένα αλλά στην 3.1 έκδοση από το 100 έπεφτε στο 75 μπαμ αλλά σε sot δεν είχα διάφορα απλά το ποσοστό έπεφτε στο 75 οπότε ήξερα από έχω τουλάχιστον 1.5 ώρα sot μέχρι να πάει πιο κάτω. Όσο για τα υπόλοιπα που λες δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα είναι μακράν η καλύτερη πιο γρήγορη και σταθερή ρομ που έχω δοκιμάσει στο κινητό και δεν την αλλάζω με τίποτα. Εκτός όταν βγει xposed για την 7αρα όπου και θα περάσω και εκείνη. Δοκίμασε να κάνεις μια εγκατάσταση της rom γιατί μάλλον δεν έχει κάτσει κάτι καλά. Έχεις κάνει clean install από την προηγούμενη rom που ήσουν? Αν όχι τότε είναι απαραίτητο το clean install. Επίσης προτείνω την χ32 έκδοση.

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη

 

Ερωτηση τεχνικης φυσεως.

 

Εχουμε ενα x5 pro που δουλευει, αλλα με ραγισμενο digitizer (Η οθονη εσωτερικα ειναι καλη)

Εχουμε ενα x5, που δεν δουλευει , αλλα με καλο digitizer. (Η οθονη εσωτερικα ειναι καλη)

 

Επειδη απο βιντεακια, το σασι και γενικα το εσωτερικο ειναι σχεδον ιδια. Αν κανω τραμπα μονο την πλακετα απο το x5 pro στο x5, θα δουλεψει η ολη ιστορια?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην αλλάξεις απλά την οθόνη αντί για όλη την πλακέτα?

 

Γιατι ειδα στο βιντεακι οτι θελει λιγο δουλιτσα. Ισως χρειαστει και ζεσταμα μιας και ειναι αρκετο καιρο το κινητο, μπορει να γινει καμια ζημια στο βγαλσιμο του digitizer. Πιανουν τα χερια μου αλλα δεν ειμαι και τεχνικος. Λιγο παραπανω πιεση, και μπορει να χαλασω και την οθονη. Αν μπορουσα να το αποφυγω θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειδα στο βιντεακι οτι θελει λιγο δουλιτσα. Ισως χρειαστει και ζεσταμα μιας και ειναι αρκετο καιρο το κινητο, μπορει να γινει καμια ζημια στο βγαλσιμο του digitizer. Πιανουν τα χερια μου αλλα δεν ειμαι και τεχνικος. Λιγο παραπανω πιεση, και μπορει να χαλασω και την οθονη. Αν μπορουσα να το αποφυγω θα ηταν καλυτερα.

 

Εγω άλλαξα οθόνη στο ταμπλετακι της κορης μου βάσει οδηγιών απο το Youtube. Για ζέσταμα χρησιμοποίησα το σεσουάρ. Το ζέσταμα το κάνεις για να μειωθεί η δύναμη της ταινίας διπλής όψης που τα κραταει (σασί-οθόνη) σφιχτά κολλημένα. Βέβαια, για καλύτερα, θα μπορούσε να έχεις αγοράσει ένα ρολλάκι ταινία διπλής για να την αντικαταστησεις και να εισαι σίγουρος οτι θα κατσει καλα και δεν θα εχει προβλημα με σκονη ή υγρασία. Εμένα πάντως μια χαρά έκατσε και με την παλιά, απλά την ζέστανα αρκετα και προσεξα να μην την κόψω κατα το ξεκόλλημα. Αν όντως πιανουν τα χερια σου......Η απόφαση δική σου και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω άλλαξα οθόνη στο ταμπλετακι της κορης μου βάσει οδηγιών απο το Youtube. Για ζέσταμα χρησιμοποίησα το σεσουάρ. Το ζέσταμα το κάνεις για να μειωθεί η δύναμη της ταινίας διπλής όψης που τα κραταει (σασί-οθόνη) σφιχτά κολλημένα. Βέβαια, για καλύτερα, θα μπορούσε να έχεις αγοράσει ένα ρολλάκι ταινία διπλής για να την αντικαταστησεις και να εισαι σίγουρος οτι θα κατσει καλα και δεν θα εχει προβλημα με σκονη ή υγρασία. Εμένα πάντως μια χαρά έκατσε και με την παλιά, απλά την ζέστανα αρκετα και προσεξα να μην την κόψω κατα το ξεκόλλημα. Αν όντως πιανουν τα χερια σου......Η απόφαση δική σου και καλή επιτυχία.

 

Το γνωριζω για το σεσουαρ, απλα το φοβαμαι γιατι τον αερο δεν το βγαζει σε συγκεκριμενο σημειο. Επιπλεον το κινητο εχει μικροτερη επιφανεια απο το ταμπλετ, και πιθανως να παει ο ζεστος αερος και σε μερη που δεν πρεπει. Θα δω τι θα κανω. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα για windows που να παιρνει συγκεντρωτικο backup για το x5? (εικονες,sms,επαφες)

 

για τζαμπα ΜΟBOROBO....

για σχεδόν τζαμπα wondershare mobile go.

 

Παιρνουν επιλεκτικα μπακαπ ότι αρχεια θελεις (και εφαρμογες) και μετα τα κανεις restore se ότι συσκευη Android κουμπώσεις επανω. An κουμπώσεις συσκευη με άλλο λειτουργικο (ΙΟΣ) δεν ξερω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Εμένα μου βγαζει μυνημα " Υπάρχει καποιο εσωτερκο σφάλμα"

Μπαίνει στο μενου αλλα κολλαει σε καποιες εφαρμογες.

Το τηλ ειναι root.

Έκανα recovery factory reset εσβυσαν όλα αλλα παραμενει root.

Aπο το μενου με : root intecrity check μου βγαζει σφαλματα

 

Θελω την βοήθεια σας για να κατεβασω απο το needrom νεα rom

Σκεπτομαι την Android 6.0 x32 official και θα ηθελα την γνωμη σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

Εμένα μου βγαζει μυνημα " Υπάρχει καποιο εσωτερκο σφάλμα"

Μπαίνει στο μενου αλλα κολλαει σε καποιες εφαρμογες.

Το τηλ ειναι root.

Έκανα recovery factory reset εσβυσαν όλα αλλα παραμενει root.

Aπο το μενου με : root intecrity check μου βγαζει σφαλματα

 

Θελω την βοήθεια σας για να κατεβασω απο το needrom νεα rom

Σκεπτομαι την Android 6.0 x32 official και θα ηθελα την γνωμη σας.

Ευχαριστώ

 

Ωφείλω να πώ πολλά ευχαριστώ στον φίλο bbbb για την πολύ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ που μου προσέφερε .

Να εισαι πάντα καλά φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...