Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ. Επισυνάπτω το sceenshot μήπως βγάλετε άκρη.

 

Πολύ ωραία. Βλέπεις στο 2ο screenshot ότι γράφει κάτω κανονική λειτουργία και η μπάρα είναι συνεχόμενη? Αυτό σημαίνει πως η συσκευή σου δεν κοιμάται με αποτέλεσμα να έχεις battery drain. Είσαι root?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιάνναρε είσαι μεγάλο παληκάρι για τον οδηγό που ανέβασες.

Μόλις πήρα 2nd handed ένα x5pro (από τη σύζυγο η οποία αναβαθμίστηκε σε redmi3) και κάποιες ερωτήσεις θέλω να κάνω.

Έχω και γω μείνει στην R09 και δεν βρίσκει άλλο update ΟΤΑ. Θέλω να περάσω την στοκ R14 . Πρέπει να την περάσω αναγκαστικά μέσω flashtools, ή μπορώ να περάσω πρώτα το αντίστοιχο TWRP για την R14 μέσω flash, και μετά μέσω TWRP να κάνω εγκατάσταση την R14;

Επειδή στον οδηγό αναφέρεις πρώτα για πέρασμα της ROM και μετά για TWRP.

Μάλλον φυσικά εγώ έχω μπερδευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να το δοκιμάσεις αλλά η μπαταρία του είναι αρκετά καλή και αν κάνεις ρυθμίσεις πάει ακόμα καλύτερα. Προτίμησε κάτι στα original!

 

Σκέφτομαι να το δοκιμασω μίας και εγώ το κινητό το σχιζω και έχω φτάσει να θέλω 2-3 φορές την ημέρα φόρτιση, έχω εφαρμογές που τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο και τρώνε αρκετή μπαταρία οπότε μάλλον ναι μου χρειάζεται, επίσης με αυτον το τρόπο μπορώ αν είμαι έξω να κουβαλάω και τις 2 μπαταρίες αντί για powerbank, έτσι δεν θα μπλεκω και με καλώδια

Edited by Teo_Dous
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

@Teo-Dous

Διατηρώ έντονες επιφυλάξεις για το ποιόν της μπαταρίας και για το κατά πόσο είναι όντως 3100 Μah.

Και στο άλλο νήμα για το απλό x5 είχαν αναφερθεί αυτές οι μπαταρίες και κάποιοι που τις δοκιμάσανε λέγανε ότι ήταν σαν τις απλές (2400 Μah) με αλλαγμένο αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

@Teo-Dous

Διατηρώ έντονες επιφυλάξεις για το ποιόν της μπαταρίας και για το κατά πόσο είναι όντως 3100 Μah.

Και στο άλλο νήμα για το απλό x5 είχαν αναφερθεί αυτές οι μπαταρίες και κάποιοι που τις δοκιμάσανε λέγανε ότι ήταν σαν τις απλές (2400 Μah) με αλλαγμένο αυτοκόλλητο.

 

Ε θα δοκιμασω δεν πειράζει, εξάλλου δεν έχει ιδιαίτερη διάφορα στην τιμή, πράγμα που με έβαλε και εμένα σε ιδέες ότι μάλλον κάτι βρωμαει

Edited by Teo_Dous
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Γιάνναρε είσαι μεγάλο παληκάρι για τον οδηγό που ανέβασες.

Μόλις πήρα 2nd handed ένα x5pro (από τη σύζυγο η οποία αναβαθμίστηκε σε redmi3) και κάποιες ερωτήσεις θέλω να κάνω.

Έχω και γω μείνει στην R09 και δεν βρίσκει άλλο update ΟΤΑ. Θέλω να περάσω την στοκ R14 . Πρέπει να την περάσω αναγκαστικά μέσω flashtools, ή μπορώ να περάσω πρώτα το αντίστοιχο TWRP για την R14 μέσω flash, και μετά μέσω TWRP να κάνω εγκατάσταση την R14;

Επειδή στον οδηγό αναφέρεις πρώτα για πέρασμα της ROM και μετά για TWRP.

Μάλλον φυσικά εγώ έχω μπερδευτεί.

 

Αναφέρω πρώτα την εγκατάσταση της rom γιατί σε αυτό το στάδιο αν και μπλέκεις με flash tools παραμένεις μετά την εγκατάσταση σε κατάσταση official. Από twrp και μετά γίνεται modified η κατάσταση. Αφού θέλεις να μπεις στο παιχνίδι μπορείς εύκολα να βάλεις twrp και μετά μέσα από twrp την custom r14. Το αρχείο της official r14 είναι για flash tools.

 

Σκέφτομαι να το δοκιμασω μίας και εγώ το κινητό το σχιζω και έχω φτάσει να θέλω 2-3 φορές την ημέρα φόρτιση, έχω εφαρμογές που τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο και τρώνε αρκετή μπαταρία οπότε μάλλον ναι μου χρειάζεται, επίσης με αυτον το τρόπο μπορώ αν είμαι έξω να κουβαλάω και τις 2 μπαταρίες αντί για powerbank, έτσι δεν θα μπλεκω και με καλώδια

 

Απλά θα έχεις το βάλε βγάλε στην συσκευή της μπαταρίες για να τις φορτίζεις εκτός και αν τσιμπήσεις και έναν άνθρωπο εξωτερικό φορτιστή και φορτίζεις ταυτόχρονα όταν είσαι για φόρτιση! Αφού δεν έχεις πρόβλημα δοκιμάζεις και μπορείς να μας πεις και εντυπώσεις! ;)

 

 

Edit: Μόλις μπήκα στο needrom και έχουμε μάλλον την R15 16-03-2016. Ένας χρήστης έχει ανεβάσει κάτι αλλά είναι πολύ ασαφής το θέμα. Λογικά τις επόμενες μέρες θα έχουμε νέα και κάτι ολοκληρωμένο και για αυτή την έκδοση.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι root, τι πρέπει να κάνω;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Την Oficial R15 στο needrom, που ανέβηκε πριν 12 ώρες την είδατε?

Η εγκατάσταση πως γίνεται?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

@GiannisSma

Εξωτερικό φόρτιση έχω ήδη, θα την παραγγειλω μάλλον σήμερα και όταν έρθει θα σας πω εμπειρίες... Επίσης το βάλε βγάλε της μπαταρίας δεν με ενοχλεί μία στιγμή είναι. Τα καλώδια δεν με βολευουν γιατί όταν χρησιμοποιώ το κινητό κάνω γενικά απροσεκτες κινήσεις, ως αποτέλεσμα από τον ιανουαριο που το έχω πάρει αυτό το κινητό να έχω χαλάσει 3 usb καλώδια...

Edited by Teo_Dous
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι root, τι πρέπει να κάνω;

Κάνε μια εγκατάσταση το better Battery stats ή το wakeloc defector για να δούμε τι κρατάει ξύπνια την συσκευή σου.

Την Oficial R15 στο needrom, που ανέβηκε πριν 12 ώρες την είδατε?

Η εγκατάσταση πως γίνεται?

Την αναφέρω στο προηγούμενο ποστ μου αλλά το θέμα που άνοιξαν εκεί είναι πολύ ασαφής.

@GiannisSma

Εξωτερικό φόρτιση έχω ήδη, θα την παραγγειλω μάλλον σήμερα και όταν έρθει θα σας πω εμπειρίες... Επίσης το βάλε βγάλε της μπαταρίας δεν με ενοχλεί μία στιγμή είναι. Τα καλώδια δεν με βολευουν γιατί όταν χρησιμοποιώ το κινητό κάνω γενικά απροσεκτες κινήσεις, ως αποτέλεσμα από τον ιανουαριο που το έχω πάρει αυτό το κινητό να έχω χαλάσει 3 usb καλώδια...

Τότε μια χαρά θα κάνεις δουλειά! Συμφωνώ ότι το βάλε βγάλε δεν είναι τίποτα και αφού τον έχεις έτοιμο τον φορτιστή τσιμπάς μόνο μπαταρία και είσαι κομπλέ!

Link to comment
Share on other sites

@GiannisSma

Την παρηγγειλα από aliexpress πριν, τώρα περιμένω, 15-60 μέρες λέει, συνήθως έρχονται λίγο πριν ή πάνω στο μήνα. Άντε να δούμε...

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω πρώτα την εγκατάσταση της rom γιατί σε αυτό το στάδιο αν και μπλέκεις με flash tools παραμένεις μετά την εγκατάσταση σε κατάσταση official. Από twrp και μετά γίνεται modified η κατάσταση. Αφού θέλεις να μπεις στο παιχνίδι μπορείς εύκολα να βάλεις twrp και μετά μέσα από twrp την custom r14. Το αρχείο της official r14 είναι για flash tools.

 

Άρα βάζω πρώτα το TWRP για R11-R12 και μετά μέσω αυτού κάνω install την custom R14, σωστά;

Το λινκ του ΤWRP για την R14 που δίνεις κάνει για το σκοπό αυτό ή πρέπει πρώτα να βάλω το παλιό για R11-R12;

Link to comment
Share on other sites

Άρα βάζω πρώτα το TWRP για R11-R12 και μετά μέσω αυτού κάνω install την custom R14, σωστά;

Το λινκ του ΤWRP για την R14 που δίνεις κάνει για το σκοπό αυτό ή πρέπει πρώτα να βάλω το παλιό για R11-R12;

Ακριβώς! Απλά αν διαλέξεις το twrp για R14 το δίνεις μόνος σου το μονοπάτι του αρχείου ενώ στο άλλο λόγω του scatter το βάζει μόνο του. Αν φοβάσαι ή αμφιβάλεις για κάτι τότε κατέβασε τα αρχεία αποσυμπίεσετα να δεις τι και πως είναι ρίξε μια ματιά στις οδηγίες και αν έχεις κάποια απορία πάλι εδώ είμαστε!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα τη ρουφήχτρα (την εφαρμογή :lol: ), C25K λέγεται. Ο ντούγκης ήρθε στα ίσια του. Αντε να βγει και επίσημα η 6.

ΤΥ GiannisSma

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα τη ρουφήχτρα (την εφαρμογή :lol: ), C25K λέγεται. Ο ντούγκης ήρθε στα ίσια του. Αντε να βγει και επίσημα η 6.

ΤΥ GiannisSma

Τίποτα! Έχεις xposed? Αν ναι μπορείς να κρατάει την εφαρμογή αν την χρειάζεσαι(πρώτη φορά την ακούω δεν έχω ιδέα τι είναι) και να εγκαταστήσεις το appsops ώστε να κόψεις δικαιώματα πχ GPS, διατήρηση λειτουργίας για να μην έχεις drain!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μέτρησα τις δύο μπαταρίες, η κόκκινη έγραψε 2100 και η μπλέ 1900. Από 3100 και 2400 αντίστοιχα, που λένε. Αν τις έχεις δίπλα δίπλα, εξωτερικά δεν είναι ίδιες. Έχουν διαφορές στις επαφές, στις εγκοπές και η μεγάλη μπαίνει λίγο σφιχτά στο τηλέφωνο, χωρίς να υπάρχει θέμα όμως.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μέτρησα τις δύο μπαταρίες, η κόκκινη έγραψε 2100 και η μπλέ 1900. Από 3100 και 2400 αντίστοιχα, που λένε. Αν τις έχεις δίπλα δίπλα, εξωτερικά δεν είναι ίδιες. Έχουν διαφορές στις επαφές, στις εγκοπές και η μεγάλη μπαίνει λίγο σφιχτά στο τηλέφωνο, χωρίς να υπάρχει θέμα όμως.

 

Ενδιαφέρον!

Πώς ακριβώς έγινε η μέτρηση αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα να σβήσει, το άνοιξα και το αφησα να σβήσει 2η φορά μόνο του και το φόρτισα σβηστό με αυτόν τον μετρητή

http://www.aliexpress.com/item/USB-Current-And-Voltage-Charger-Capacity-Tester-USB-Charger-Doctor-Power-Meter-Text-Voltmeter-24/32615371398.html

Edited by laskarino
Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστα αυτά τα γκατζετάκια;

Το χεις δοκιμάσει σε κανά επώνυμο κινητό για να τσεκάρεις αν λειτουργεί σωστά;

 

Αν ισχύει πάντως αυτό που λες μιλάμε για μεγάλη διαφορά από τις ονομαστικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα samsung αλλά είναι διετίας. Δεν ξέρω τι θα δω. Θα το μετρήσω κάποια στιγμή.

Πάντως δύο μπαταρίες για powerbank τις μέτρησε 3190 (ονομ. 3400) και τόσο γράφουν και στο feedback του πωλητή και άλλοι αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μέτρησα τις δύο μπαταρίες, η κόκκινη έγραψε 2100 και η μπλέ 1900. Από 3100 και 2400 αντίστοιχα, που λένε. Αν τις έχεις δίπλα δίπλα, εξωτερικά δεν είναι ίδιες. Έχουν διαφορές στις επαφές, στις εγκοπές και η μεγάλη μπαίνει λίγο σφιχτά στο τηλέφωνο, χωρίς να υπάρχει θέμα όμως.

Έχεις δοκιμάσει αυτή τη συσκευή σε άλλες μπαταρίες και να πάρεις αποτελέσματα πολύ πιο κοντά στα αναγραφόμενα mah? Αυτά τα νούμερα είναι πολύ κάτω! Όσο για το μέγεθος της μεγαλύτερης είναι λογικό εφόσον είναι πιο πολλά mah να είναι και λίγο πιο μεγάλη!

 

 

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει αυτή τη συσκευή σε άλλες μπαταρίες και να πάρεις αποτελέσματα πολύ πιο κοντά στα αναγραφόμενα mah? Αυτά τα νούμερα είναι πολύ κάτω!

 

Μόνο στο powerbank.

Σήμερα έδωσα το meter σε ένα φίλο μου να μετρήσει ενα blackview. Μετά θα μετρήσω και το core.

 

Όσο για το μέγεθος της μεγαλύτερης είναι λογικό εφόσον είναι πιο πολλά mah να είναι και λίγο πιο μεγάλη!

 

:up:

Άρα δεν είναι ίδιες, με αλλαγμένο μόνο το αυτοκόλλητο...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο powerbank.

Σήμερα έδωσα το meter σε ένα φίλο μου να μετρήσει ενα blackview. Μετά θα μετρήσω και το core.

 

 

 

:up:

Άρα δεν είναι ίδιες, με αλλαγμένο μόνο το αυτοκόλλητο...

Ωραία τότε θα δεις και εσύ αν είναι αξιόπιστο ή όχι! Πάντως εγώ και αλήθεια να είναι τα νούμερα δεν νιώθω καθόλου ότι με εξαπάτησε η doogee! Αν μου λέει παραπάνω mah και είναι πραγματικά τόσο κάτω και έχει τόσο καλή απόδοση η μπαταρία τότε συνεχίζω να είμαι ευχαριστημένος!

 

Σε ένα S3 που είχε αγοραστεί περισσότερα mah μπαταρία, μέσα στο πακέτο που ήρθε απο ebay υπήρχε και νέο καπάκι γιατί το εργοστασιακό δεν μπορούσε να κλείσει! Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί δεν το ανέφερε ο πωλητής ότι θα περιλαμβάνει νέο καπάκι!

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιόπιστα αυτά τα γκατζετάκια;

Το χεις δοκιμάσει σε κανά επώνυμο κινητό για να τσεκάρεις αν λειτουργεί σωστά;

 

Αν ισχύει πάντως αυτό που λες μιλάμε για μεγάλη διαφορά από τις ονομαστικές τιμές.

Μια χαρά αξιόπιστο είναι.Επίσης παίζει ρόλο το πόσο θα είναι άδεια η μπαταρία που μετράς.Δηλαδή ακόμη και αν δεν ανοίγει το κινητό,μπορεί να έχει μέσα της πχ 100-150mah και αυτό να αλλοιώσει ελάχιστα την μέτρηση.H κανονική μπλε μπαταρία του x5 pro δεν είναι πάνω απο 2060mah.Το 1900 που μέτρησε ο φίλος μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό καθώς μπορεί να είχε λίγη ακόμη ενέργεια παρόλο που ίσως το κινητό δεν άνοιγε

Link to comment
Share on other sites

Για την κανονική δεν μου κάνει τόσο εντύπωση καθώς τόσο περίπου (γύρω στα 2000) είχε "μετρηθεί" και από άλλους εδώ μέσα.

 

Αν όμως η 3100 είναι κανονικά 2100 μιλάμε για τρελή διαφορά και μεγάλη κοροιδία.

Αν ήταν κοντά στα 2500 - 2600 , κάτι θα γινόταν....

 

@GiannisSma

Επειδή μπερδεύτηκα, για την custom R14 ποιο TWRP περνάμε τελικά ;

 

edit: Τελικά τα κατάφερα.

 

Από R09 πέρασα TWRP 3.0.2.0 (το λινκ του Γιάννη για R14 +6.0) και μετά μέσω TWRP έκανα εγκατάσταση την custom R15 από το needrom.

Το απόγευμα θα το πειράξω παραπάνω για περισσότερες λεπτομέρειες.

Edited by Kaboomzer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...