Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν το χεις πάρει από ελλαδα πήγαινε το στο service εννοείται

 

Sent from my HT7 using Tapatalk

 

Απο Ελλαδα το εχω παρει, το ειχα παραγγειλει αρχικα απο gearbest το περιμενα 2 μηνες και δεν ηρθε, πηρα τα λεφτα πισω και πηγα το πηρα απο τo seven γιατι ειχα βαρεθει να περιμενω...

 

Ο λογος που δεν το παω ακομη ειναι οτι δεν εχω δευτερη συσκευη οποτε θα μεινω χωρις κινητο, και την προηγουμενη φορα στο σερβις εκανε 2.5 βδομαδες να φτιαχτει...

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μάλιστα, το χει πάρει ένας φίλος, να δούμε τι θα εμφανίσει.. ίσως να πεσες στην περίπτωση :-(

 

Sent from my HT7 using Tapatalk

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έπεσα στην περίπτωση μιας και αυτό το κινητό το εψαξα και το πήρα με βάση τις αξιολογήσεις
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πως θα πάει τώρα με την αναβάθμιση αυτή! Αύριο ευελπιστώ να μπορέσω το απόγευμα να ετοιμάσω το update του οδηγού!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/9e52529c02ec65e503b6d249da7c73e6.jpg

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν απάντησες στο πρόβλημα στο ηχείο , δεν εννοώ απλώς κακή ποιότητα , απλά νέκρωσε εντελώς..όχι το ακουστικό ,το ηχείο..

 

Εμένα από την αρχή το ηχείο ακουγόταν ελάχιστα.Το έστειλα πίσω στην Κίνα(Vickmall), έκαναν τριεις (3)!!!! μήνες

να μου το επισκευάσουν ,αλλά χθες το πήρα και δουλεύει αψογα.Δεν ξέρω όμως για πόσο...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πως θα πάει τώρα με την αναβάθμιση αυτή! Αύριο ευελπιστώ να μπορέσω το απόγευμα να ετοιμάσω το update του οδηγού!

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/9e52529c02ec65e503b6d249da7c73e6.jpg

 

Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

βγήκε η marshmallow με ota??

 

Sent from my HT7 Pro using Tapatalk

Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

βγήκε η marshmallow με ota??

 

Sent from my HT7 Pro using Tapatalk

Όχι! Custom από needrom είναι. Ο dev γράφει στο θέμα της rom ότι έχει κακό ήχο αλλά λύνεται πανεύκολα βγάζοντας την βελτίωση ήχου που στην ουσία λειτουργεί ανάποδα όταν είναι ενεργοποιημένη χαλάει ο ήχος. Το μόνο αρνητικό που έχω να πω με λίγο που έχω δουλέψει το κινητό σήμερα είναι η κάμερα. Η ανάλυση της είναι πολύ πιο χαμηλή από ότι είναι όποτε περιμένουμε στο official update που θα βγει πως θα είναι!

 

Στάλθηκε από το Χ5 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, απο "τοπικες ενημερωσεις", μπορουμε να κανουμε αναβαθμιση σε καποια official νεοτερη απο την R09-2015.12.01?

 

Για τοπική ενημέρωση στην R14(δεν υπάρχουν διαθέσιμες με αυτόν τον τρόπο οι προηγούμενες εκδόσεις) μπορείς να δοκιμάσεις αυτό εδώ.

 

Edit: Τελείωσα σήμερα την αναβάθμιση του ποστ του αναλυτικού οδηγού και ζήτησα από την διαχείριση να αναβαθμίσει το κείμενο. Εν αναμονή λοιπόν!

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Μία (μάλλον χαζή) ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί:

 

Αναβάθμισα τη συσκευή σε R14 ακολουθώντας τους οδηγούς που βρήκα στο thread. Τελικά ΟΛΑ τα X5 Pro θα μπορούν να αναβαθμιστούν σε Android 6, μέσω ΟΤΑ, ανεξάρτητα από ημ/νία παραγωγής; Το ίδιο θα ισχύει για μελλοντικές εκδόσεις (R15, R16 κλπ);

Link to comment
Share on other sites

Για τοπική ενημέρωση στην R14(δεν υπάρχουν διαθέσιμες με αυτόν τον τρόπο οι προηγούμενες εκδόσεις) μπορείς να δοκιμάσεις αυτό εδώ.

 

Edit: Τελείωσα σήμερα την αναβάθμιση του ποστ του αναλυτικού οδηγού και ζήτησα από την διαχείριση να αναβαθμίσει το κείμενο. Εν αναμονή λοιπόν!

 

Πιστευεις θα την παρει ετσι χειροκινητα? Για να γλυτωσω ολα αυτα με τον αλλο τροπο του οδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Μία (μάλλον χαζή) ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί:

 

Αναβάθμισα τη συσκευή σε R14 ακολουθώντας τους οδηγούς που βρήκα στο thread. Τελικά ΟΛΑ τα X5 Pro θα μπορούν να αναβαθμιστούν σε Android 6, μέσω ΟΤΑ, ανεξάρτητα από ημ/νία παραγωγής; Το ίδιο θα ισχύει για μελλοντικές εκδόσεις (R15, R16 κλπ);

Το πιο πιθανό είναι να μην δούμε R15 και να πάμε απευθείας στην 6 και θα φανεί αν θα την πάρουν όλα απευθείας!

Πιστευεις θα την παρει ετσι χειροκινητα? Για να γλυτωσω ολα αυτα με τον αλλο τροπο του οδηγου.

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να το δοκιμάσω κιόλας γιατί δεν μου χρησιμεύει. Κράτα ένα backup και δοκίμασε το αν θέλεις!

 

Πάντως να ξέρετε ότι με flash tools η διαδικασία είναι πολύ απλή! Μια-δυο φορές να το κάνετε μετά είναι παιχνιδάκι!

 

Υγ: Ακόμη περιμένω νέα για την αναβάθμιση του ποστ του αναλυτικού οδηγού!

Link to comment
Share on other sites

Υγ: Ακόμη περιμένω νέα για την αναβάθμιση του ποστ του αναλυτικού οδηγού!

 

Την περιμενουμε πολλοι φανταζομαι :D

 

Να σαι καλα Γιαννη για το χρονο που αφιερωνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικός οδηγός εγκατάστασης stock rom, twrp, root, xposed και βελτιώσεων. Το ποστ αναβαθμίστηκε! Στο επόμενο update θα προσπαθήσω να εξηγήσω καλύτερα τα πράγματα γιατί με την 6 μπλέκονται λίγο, λόγο ότι πλέον έχουμε και 32 bit έκδοση και 64 bit οπότε θα δοθεί περισσότερη βάση σε αυτό το κομμάτι! Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και δεν μπορώ να το δοκιμάσω κιόλας γιατί δεν μου χρησιμεύει. Κράτα ένα backup και δοκίμασε το αν θέλεις!!

 

το backup που λες, γινεται μονο μεσω τριτου προγραμματος? Αν υποθεσουμε οτι γινει η αναβαθμιση μεσω τοπικης ενημερωσης, θα χαθουν δεδομενα?

Link to comment
Share on other sites

το backup που λες, γινεται μονο μεσω τριτου προγραμματος? Αν υποθεσουμε οτι γινει η αναβαθμιση μεσω τοπικης ενημερωσης, θα χαθουν δεδομενα?

 

Στην δική σου περίπτωση εφόσον δεν έχεις custom recovery για να κρατήσεις nandroid backup απλά κράτησε ότι έχεις αποθηκευμένα στην συσκευή σου συνδέοντας την στον υπολογιστή σου ή κάνοντας αντιγραφή στην κάρτα μνήμης. Και φυσικά κρατάς ότι άλλο θεωρείς εσύ σημαντικό για σένα(αρχείο κλήσεων, μηνύματα, επαφές ακόμα και κάποια εφαρμογή)! Αν πετύχει που λογικά δεν παίζει να μην πετύχει δεν θα χάσεις δεδομένα καθώς αυτή η διαδικασία λέγεται "dirty install" δηλαδή η εγκατάσταση γίνεται πάνω από το υπάρχων λογισμικό οπότε δεν χάνεις τίποτα. Προσωπικά ποτέ δεν κρατάω nandroid backup το θεωρώ χάσιμο χώρου και κρατάω μόνο αρχεία, μηνύματα και μηνύματα viber(επειδή χάνονται όταν θα ενεργοποιήσω την εφαρμογή πάλι) και από κάποιες εφαρμογές που υποστηρίζουν την λειτουργία να κάνω backup των ρυθμίσεων της εφαρμογής και κάθε φορά flashάρω με flash tools.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οποτε στην ουσια αυτο που παω να κανω, ειναι σαν να μου εβρισκε την ενημερωση και να την περναγε μεσω ΟΤΑ. Απλα τωρα την κανω χειροκινητα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Οποτε στην ουσια αυτο που παω να κανω, ειναι σαν να μου εβρισκε την ενημερωση και να την περναγε μεσω ΟΤΑ. Απλα τωρα την κανω χειροκινητα.

Ακριβώς! Και εμπειρικά έχω αντιμετωπίσει πολλά απίθανα απρόοπτα και το τραβάω αρκετά. Δεν το κάνω για να σε αγχώσω και να τρομάζεις απλά να έχω το κεφάλι μου και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Αν θέλεις την γνώμη μου, θα το κάνεις που θα το κάνεις όλο αυτό γιατί δεν περνάς και twrp να κάνεις root και να περάσεις την custom r14? Μπορείς και την 6αρα να περάσεις αλλά μην δυσκολευτείς ακόμα(αν και δεν έχει πολλές διαφορές) γιατί έχει τα δικά της και αυτή μην πας βαθιά με τους πειραματισμούς από την αρχή!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον. η official 14 με την custom 14 εχουν καποια διαφορα? Γενικα δεν ηθελα να μπλεξω με root και εξτρα πραγαμτα γιατι δεν τα χρειαζομαι. Και η ευλογη απορια θα ηταν ποιος ο λογος να παει καποιος στην custom ενω υπαρχει η official. (παντα για την 14)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον. η official 14 με την custom 14 εχουν καποια διαφορα? Γενικα δεν ηθελα να μπλεξω με root και εξτρα πραγαμτα γιατι δεν τα χρειαζομαι. Και η ευλογη απορια θα ηταν ποιος ο λογος να παει καποιος στην custom ενω υπαρχει η official. (παντα για την 14)

Έχει κάποια έξτρα πράγματα που αναφέρω και στον αναλυτικό οδηγό και μπορείς να τα δεις. Επίσης στην custom r14 είχα και καλύτερη απόδοση μπαταρίας. Τώρα το να κάνει ή όχι κάποιος root είναι δικό του θέμα. Εγώ δεν μπορώ να έχω στα χέρια μου μια συσκευή πλέον και να μην έχω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ χρόνια και να ζοριζομαι. Χωρίς root απλά δεν είναι τόσο smart το smartphone μου για να το εξηγήσω απλά! Δεν βλέπω διαφημίσεις, έχω πρόσβαση σε όλα τα αρχεία, κάνω αδρανοποίηση τα πάντα και είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα γιατί οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά επειδή ξυπνάει μόνο όταν πρέπει η εφαρμογή και κερδίζω μπαταρία, ακούω μουσική στο YouTube με κλειδωμένη οθόνη ή δουλεύοντας άλλη εφαρμογή, τα λινκ από όπου και αν είναι ανοίγουν στην σωστή εφαρμογή και τέλος κόβω δικαιώματα από εφαρμογές ώστε να μην μου ξυπνάνε την συσκευή και έχω battery drain για να δει η εφαρμογή πχ την τοποθεσία μου. Όλα αυτά όμως δεν γίνονται μόνο με το root αλλά με root και εγκατάσταση του xposed.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω για το κινητο μου αυτη τη μπαταρια που θεωρητικα ειναι γνησια και μεγαλυτερη σε χωριτικοτητα, αξιζει; Θα ειναι οντως οσο λεει;

http://www.aliexpress.com/item/Original-3100mAh-Doogee-X5-Battery-High-Capacity-Doogee-X5-Pro-Batterie-Bateria-Accumulator-AKKU-PIL/32591144302.html?spm=2114.01010208.3.2.UbVUjo&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_3_10017_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_9&btsid=2841a2e5-2f64-4c06-9010-ff8e39f8fa01

Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

Ενώ εδώ και 1 μήνα που το έχω η μπαταρία κρατά πολύ ικανοποιητικά, 2 μέρες, την τελευταία εβδομάδα άρχισε να κρατάει μόνο 12 ώρες. Είχα βάλει το google fit (τρομάρα μου) και έτρωγε όλη την μπαταρία μονομιας. Το παράξενο είναι ότι αφού το απεγκατέστησα, δεν άλλαξε η συμπεριφορά του τηλεφώνου, η μπαταρία αποφορτίζεται υπερβολικά γρήγορα. Έχει κανείς κάποια ιδέα; :(
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ εδώ και 1 μήνα που το έχω η μπαταρία κρατά πολύ ικανοποιητικά, 2 μέρες, την τελευταία εβδομάδα άρχισε να κρατάει μόνο 12 ώρες. Είχα βάλει το google fit (τρομάρα μου) και έτρωγε όλη την μπαταρία μονομιας. Το παράξενο είναι ότι αφού το απεγκατέστησα, δεν άλλαξε η συμπεριφορά του τηλεφώνου, η μπαταρία αποφορτίζεται υπερβολικά γρήγορα. Έχει κανείς κάποια ιδέα; :(

 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά το είχα αντιμετωπίσει όταν είχα σετάρει το εταιρικό μου emai account να συγχρονίζει σε "αυτόματο (ώθηση)"...μου έσκιζε τη μπαταρία. Το άλλαξα σε "κάθε 15 λεπτά' και έστρωσε κάπως. Πάντως τώρα που το λες, έχω παρατηρήσει κι εγώ αυξημένη κατανάλωση μετά τη τελευταία εβδομάδα...(κάποιο update ίσως?)...

 

Το "έξυπνη εξοικονόμηση ενέργειας" το έχεις on ή off? Γνωρίζει κανείς αν κάνει όντως κάτι?

 

Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν κάπου συμβουλές για καλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας? (link, app, κλπ)

 

Θ.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω για το κινητο μου αυτη τη μπαταρια που θεωρητικα ειναι γνησια και μεγαλυτερη σε χωριτικοτητα, αξιζει; Θα ειναι οντως οσο λεει;

http://www.aliexpress.com/item/Original-3100mAh-Doogee-X5-Battery-High-Capacity-Doogee-X5-Pro-Batterie-Bateria-Accumulator-AKKU-PIL/32591144302.html?spm=2114.01010208.3.2.UbVUjo&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_3_10017_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_9&btsid=2841a2e5-2f64-4c06-9010-ff8e39f8fa01

 

Μπορείς και να το δοκιμάσεις αλλά η μπαταρία του είναι αρκετά καλή και αν κάνεις ρυθμίσεις πάει ακόμα καλύτερα. Προτίμησε κάτι στα original!

Ενώ εδώ και 1 μήνα που το έχω η μπαταρία κρατά πολύ ικανοποιητικά, 2 μέρες, την τελευταία εβδομάδα άρχισε να κρατάει μόνο 12 ώρες. Είχα βάλει το google fit (τρομάρα μου) και έτρωγε όλη την μπαταρία μονομιας. Το παράξενο είναι ότι αφού το απεγκατέστησα, δεν άλλαξε η συμπεριφορά του τηλεφώνου, η μπαταρία αποφορτίζεται υπερβολικά γρήγορα. Έχει κανείς κάποια ιδέα; :(

Αν μπορείς δώσε μας screenshot από τις πληροφορίες μπαταρίας να δούμε αν κάποια εφαρμογή προκαλεί το drain!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Επισυνάπτω το sceenshot μήπως βγάλετε άκρη.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...