Jump to content

Meizu Pro 5


antdel_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 719
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μία ερώτηση. Τελικα το autofocus στο video δουλεύει ή το έχουν αφήσει tap to focus ακόμα όπως στο Mx4?? Επίσης έχει κάποιος το γκρι χρώμα, όχι το silver black ( S/B πάνω στο κουτί) ,το γκρι που πιθανότατα πάνω στο κουτί θα γράφει ( G ή Gray) γιατί στο site της Meizu υπάρχουν 4 χρώματα αλλά δεν το έχω δει πουθενά σε βίντεο όλοι κάνουν unboxing το S/B. Επίσης έχει ακουστικά στην συσκευασία το 64GB μοντέλο ή έιναι ανάλογα αν έιναι international ή Chinese model?

 

Τελικά κανείς κάποια απάντηση εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου.... Εγώ έχω πάρει το GRAY 4GB/64GB και είχε ακουστικά μέσα τα οποία μπορώ να πω ότι είναι αξιοπρεπούς απόδοσης και ποιότητας κατασκευής. Το πήρα με international rom αλλά κατά τα φαινόμενα είναι κινέζικο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια τελευταία ερωτησούλα για το update ρε παιδιά και σόρι που γίνομαι επίμονος.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω κατά τα φαινόμενα κινέζικο κινητό με εγκαταστημένο το global firmware έκδοσης 5.1.3.0G.

Για να κάνω update σε 5.1.5.0G πρέπει να κάνω τη διαδικασία που μου υπέδειξαν οι φίλοι gregbala και pafimal. Το μόνο σκοτεινό σημείο που έχω είναι το εξής:

 

Η αρχική μετάβαση στο κινέζικο firmware (προκειμένου να γίνει το root) θα πρέπει να γίνει στην 5.1.3.0.Α ή στην 5.1.5.0.Α.; και αυτή η διαδικασία γίνεται κατά τον κλασσικό τρόπο με την απευθείας αντιγραφή του κινέζικου update στο κινητό; και χωρίς άλλες διαδικασίες;

 

Αυτά και ευχαριστώ και πάλι

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου.... Εγώ έχω πάρει το GRAY 4GB/64GB και είχε ακουστικά μέσα τα οποία μπορώ να πω ότι είναι αξιοπρεπούς απόδοσης και ποιότητας κατασκευής. Το πήρα με international rom αλλά κατά τα φαινόμενα είναι κινέζικο.

 

 

Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Και εγώ το Gray θα πάρω και ας είναι έστω και ελάχιστα πιο σκούρο από το ασημί. Επίσης από που το είχες αγοράσει αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Aliexpress 400 euros:rolleyes:

 

Το merimobiles το έχει γύρω στα 430 δολάρια που βγαίνει γύρω στα 390 €. Πιστεύεις αξίζει από εκεί? Έχω πάρει και άλλα πράγματα και ποτέ δεν είχα θέμα. Από Aliexpress έχω κοιτάξει αλλά παίζουν πολλά refurbished και το φοβάμαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι από το Aliexpress απλά αργεί λίγο (καμιά 20αρια μέρες), Σε κάθε περίπτωση επιιδίωξε να μιλήσεις πριν με τον σελλερ να σου στείλει κινητό διεθνούς έκδοσης και όχι κινέζικης. (δεν μιλάω για τη rom που ενοείται θα πάρεις τηνglobal αλλά για το ίδιο το serial number του κινητού)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι από το Aliexpress απλά αργεί λίγο (καμιά 20αρια μέρες), Σε κάθε περίπτωση επιιδίωξε να μιλήσεις πριν με τον σελλερ να σου στείλει κινητό διεθνούς έκδοσης και όχι κινέζικης. (δεν μιλάω για τη rom που ενοείται θα πάρεις τηνglobal αλλά για το ίδιο το serial number του κινητού)

 

Γιατί τι ρόλο παίζει το serial number? Είχα το Mx4 παλιά και είχα κινεζικη έκδοση και δεν είχα θέμα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Από το s/n καταλαβαίνεις αν είναι κινέζικο το κινητό ή για διεθνή χρήση. Λειτουργικό πρόβλημα και με το κινέζικο δεν υπάρχει. Όμως για να κάνεις update πρέπει να κάνεις μια πολύπλοκη διαδικασία που άμα δεις τα posts πιο πάνω εγώ δεν έχω τολμήσει να κάνω. Άλλοι την έχουν κάνει και όλα καλά, αλλά ότι είναι απλή δεν θα σου πει κανένας. Αντιθέτως με τα διεθνούς έκδοσης απλά κατεβάζεις το update το περνάς και όλα κομπλέ απλά και γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Από το s/n καταλαβαίνεις αν είναι κινέζικο το κινητό ή για διεθνή χρήση. Λειτουργικό πρόβλημα και με το κινέζικο δεν υπάρχει. Όμως για να κάνεις update πρέπει να κάνεις μια πολύπλοκη διαδικασία που άμα δεις τα posts πιο πάνω εγώ δεν έχω τολμήσει να κάνω. Άλλοι την έχουν κάνει και όλα καλά, αλλά ότι είναι απλή δεν θα σου πει κανένας. Αντιθέτως με τα διεθνούς έκδοσης απλά κατεβάζεις το update το περνάς και όλα κομπλέ απλά και γρήγορα.

 

Α για αυτό το λες? Όχι οκ και με το κινέζικο μία χαρά είναι το ίδιο άσε που παιρνει μερικές φορές γρηγορότερα τα updates . Δεν με χαλάει που δεν έχει ελληνικά έτσι και αλλιώς με αγγλικό μενου το δουλεύω το τηλέφωνο. Αλλά έχω δει και την διαδικασία που λες είναι πολύ εύκολη για μένα το κατέχω το άθλημα μην ανησυχείς. Για να το κάνεις το MX4 από κινέζικο international εκεί ναι ήταν δύσκολο σε αυτό όμως είναι πολύ εύκολο αν και δεν τρελαίνομαι κιόλας :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κάτοχος από την προηγούμενη εβδομάδα του pro 5 και έχοντας εγκαταστήσει την 5.1.6.0G έχω τεράστιο πρόβλημα καθόσον δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα σε κανένα δίκτυο.Ενώ τα βλέπει τα available networks και σε ποιο μπορεί να συνδεθεί δεν αφήνει να γίνει registration στο δίκτυο.

Δοκίμασα και με άλλες εκδόσεις και flyme 4 αλλά τίποτε. Έχει συναντήσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Οι κάρτες SIM είναι καινούργιες γιατί σκέφτηκα μήπως έφταιγαν αυτές. Από minideal αγοράστηκε!!!!

Βοήθεια please.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω το 32αρι pro 5 με Build number: Flyme 5.6.6.7 beta ...πως μπορω να βρω τα permissions γιατι δεν μου ερχεται καμια ειδοποιηση απο καμια εφαρμογη viber κτλ.ευχαριστω πολυ...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα κατάφερα να αναβαθμίσω το κινέζικης έκδοσης MEIZU PRO 5 κινητό μου στην έκδοση 5.1.6.0.G!!

Τέλεια όλα και αρκετές μικροδιορθώσεις σε μεταφράσεις!!! Όλα καλά! Σας ευχαριστώ όσους μου απαντήσατε στις απορίες μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..εχει παρατηρησει κανεις αυξηση της θερμοκρασιας του κινητου οταν αυτο φορτιζει?

 

Ναι νομιζω ζεσταινεται λιγακι...οπως και ο φορτιστης του..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μεταδίδουμε την οθόνη του pro 5 σε κάποια οθόνη? Όχι smart TV. Κάποιο ανταπτορα ίσως από type c to hdmi. Και όχι μόνο για μετάδοση αρχείων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να μεταδίδουμε την οθόνη του pro 5 σε κάποια οθόνη? Όχι smart TV. Κάποιο ανταπτορα ίσως από type c to hdmi. Και όχι μόνο για μετάδοση αρχείων.

 

https://forum.meizufans.eu/topic/5464/usb-type-c-splinter

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παλικαρια εχω ενα meizu pro 5 και η οθονη εγινε μαυρη και δεν δουλευει τιποτα ενω το led ειναι αναμενο.γνωριζει κανεις κατι σχετικο?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...