Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-70


vassar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To μόνο που μπορείς να κάνεις χωρίς να γίνει ροοτ το ταμπλετ, είναι να βάλεις τη κάρτα μνήμης σαν επέκταση του εσωτερικού χώρου και όχι σαν εξωτερικό μέσο αποθήκευσης. Έτσι θα μεταφερθούν αρκετές εφαρμογές και θα εγκατασταθούν στη κάρτα και είναι μία λύση. Εν τω μεταξυ και σε εμένα η μπαταρία του μου κανει νερά και ψάχνω τώρα να την αντικαταστήσω. Το ερώτημα είναι να πάρω 1 ΟΕΜ που είναι στη μισή τιμή ή μια γνήσια;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Tελικά πήρα αυτή τη μπαταρία . Περιμένω να έρθει τώρα. https://www.ebay.com/itm/202782025736

Δεν ξερω αν αξιζει να αγορασω καινουριο μπαταρια, απο την αποψη οτι το tablet αρχισε να ζοριζεται πλεον.. Λογικο, αφου οι εφαρμογες με καθε Update γινονται ολοενα και πιο απαιτητικες.. Σκεφτομαι αγορα αλλου tablet, κοιτουσα παλι για Lenovo, αλλα δεν βρισκω κατι αξιολογο. Μαλλον παω για Samsung Tab S5e ή Ipad 10.2 (2019).

 

Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια να του ξανακανω φορματ και να σβησω ξανα ολα τα bloatware, να κανω και κανα tweak μπας και στρωσει, αλλιως παω σε αγορα καινουριου. Εξαλλου τα λεφτα του τα εχει βγαλει.

 

Τωρα, εαν δειχνει να στρωνει, θα του βαλω και μια καινουρια μπαταρια, και οσο κρατησει! Εξαλλου το χρησιμοποιω μονο για σερφαρισμα και θεαση ταινιων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο λόγος που θέλω το twrp είναι που θέλω να φλασαρω 2 zip patches που λένε ότι μετατρέπουν το 70L σε τηλέφωνο κανονικά. Πειρασμός έτσι;:p

 

τελικά το κατάφερες να το μετατρέψεις σε τηλέφωνο με τα patches? Θελω να το κανω κι εγω αν γινεται ?

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπαταρια εχει αλλαξει κανεις; Απο που αγοραζουμε και ποσο ευκολο ειναι;

 

 

 

 

Μπαταρια θα βρεις στο ebay εδώ

Link to comment
Share on other sites

 

Μπαταρια θα βρεις στο ebay εδώ

Ειναι καλες αυτες οι μπαταριες ή θα γινει καμια εκρηξη; Επισης εχουν οντως τοσα Mah ή θα κρατανε λιγοτερο απο την τωρινη;

 

Εχω αγορασει 2 φορτιστες και καλα vooc για το κινητο μου απο ebay και ηταν μουφα. Και ειχαν αξιολογησεις 100% και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλες αυτες οι μπαταριες ή θα γινει καμια εκρηξη; Επισης εχουν οντως τοσα Mah ή θα κρατανε λιγοτερο απο την τωρινη;

 

Εχω αγορασει 2 φορτιστες και καλα vooc για το κινητο μου απο ebay και ηταν μουφα. Και ειχαν αξιολογησεις 100% και καλα.

 

refurbish ειναι οι μπαταριες ..

Link to comment
Share on other sites

refurbish ειναι οι μπαταριες ..
Εγω ψαχνω καινουρια αχρησιμοποιητη, και ας μην ειναι αυθεντικη. Εξαλλου η αυθεντικη τοσα χρονια στην αποθηκη, αδεια θα ειναι και αυτη!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται με το tablet αυτό να κάνεις κλήση σε αριθμό τηλεφώνου μιας και δέχεται sim ?

 

Δοκίμασα να βάλω αυτά τα patches που βρήκα σε ρώσικο φόρουμ της lenovo αλλά μου το μπρίκαρε για τα καλά το ταμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γίνεται με το tablet αυτό να κάνεις κλήση σε αριθμό τηλεφώνου μιας και δέχεται sim ?

 

Δοκίμασα να βάλω αυτά τα patches που βρήκα σε ρώσικο φόρουμ της lenovo αλλά μου το μπρίκαρε για τα καλά το ταμπλετ.

Φιλε ρωτα καλυτερα στο αντιστοιχο θεμα στο XDA, νομιζω εκει θα μπορουν να σου λυσουν την απορια!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ρωτα καλυτερα στο αντιστοιχο θεμα στο XDA, νομιζω εκει θα μπορουν να σου λυσουν την απορια!

 

το ερώτημα ετέθει εδώ

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος Ρωσικα να γραφτει σε αυτο το forum και να μας στειλει τα αρχεια για το κολπάκι προτεινει ο χρηστης aleksandr7615 Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε άψογα το κολπακι του aleksandr7615 !

 

Καταφερα τελικα το tablet και το εκανα να κανει κλησεις σε αριθμους sim. Δε με χαλαει καθολου μιας και εχω φοιτητικη SIM και καθε μηνα εχω 600 δωρεαν λεπτα για CU με αποτελεσμα να εχω σωρευτικα 32.000 λεπτα προς CU

 

 

Ανεβάζω εδώ όλα τα εργαλεία που χρειάζεστε για το κάνετε το tablet να καλεί σε αριθμούς τηλεφώνου. Επισής εδώ είναι όλες οι οδηγίες και φωτογραφίες .

 

 

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν θελετε δοκιμαστε το και πειτε μου αν δουλευει και σε εσας ..

 

xbaxlPe.png

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπαταρια εχει αλλαξει κανεις; Απο που αγοραζουμε και ποσο ευκολο ειναι;

 

Έχω παραγγείλει γνήσια μπαταρί από το ebay και περιμένω -ίσως και εντός της εβδομάδας -να έρθει. Οδηγίες για αντικατάστασή της εδώ,

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει γνήσια μπαταρί από το ebay και περιμένω -ίσως και εντός της εβδομάδας -να έρθει. Οδηγίες για αντικατάστασή της εδώ,
Πως εισαι σιγουρος οτι ειναι γνησια;
Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι σιγουρος οτι ειναι γνησια;

 

Όταν μιλάς με αξιόπιστο πωλητή που έχει πολύ υψηλές θετικές αξιολογήσεις , και σου λέει ότι έιναι γνήσια περιμένεις να λέει την αλήθεια. Παρεπιπτόντως η μπαταρία ήρθε , εξωτερικα μοιάζει για γνήσια , καθώς έχει τα στοιχεία της παλιότερης, είναι κατασκευασμένη το 2018 την τοποθέτησα εύκολα και τώρα το τάμπλετ είναι στη φάση φόρτισης . Κάποιος φίλος έγραψε ότι το τάμπλετ σέρνεται. Εμένα μια χαρά μου πάει πάντως αλλά η χρήση που του κάνω για ταινίες βιβλία και σερφάρισμα είναι ελαφριά. Και κανένα παιχνιδάκι , μια χαρά τα πάει , αλλά νορμαλ πράγματα. Δλδ εμένα τουλάχιστον με καλύπτει απόλυτα και μακάρι να κρατήσει μερικά χρονάκια ακόμη. Δεν ενέβασα κανένα βιντεάκι γιατί δεν έχει νόημα το λινκ που έδωσα είναι ακριβέστατο

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς με αξιόπιστο πωλητή που έχει πολύ υψηλές θετικές αξιολογήσεις , και σου λέει ότι έιναι γνήσια περιμένεις να λέει την αλήθεια. Παρεπιπτόντως η μπαταρία ήρθε , εξωτερικα μοιάζει για γνήσια , καθώς έχει τα στοιχεία της παλιότερης, είναι κατασκευασμένη το 2018 την τοποθέτησα εύκολα και τώρα το τάμπλετ είναι στη φάση φόρτισης . Κάποιος φίλος έγραψε ότι το τάμπλετ σέρνεται. Εμένα μια χαρά μου πάει πάντως αλλά η χρήση που του κάνω για ταινίες βιβλία και σερφάρισμα είναι ελαφριά. Και κανένα παιχνιδάκι , μια χαρά τα πάει , αλλά νορμαλ πράγματα. Δλδ εμένα τουλάχιστον με καλύπτει απόλυτα και μακάρι να κρατήσει μερικά χρονάκια ακόμη. Δεν ενέβασα κανένα βιντεάκι γιατί δεν έχει νόημα το λινκ που έδωσα είναι ακριβέστατο
Την εβαλες σχετικα ευκολα; Δεν εχω καθολου εμπειρια με ανοιγμα κινητων και ταμπλετ! Απο που αγορασες την μπαταρια; Αν εχει 3 χρονια στην αποθηκη πρεπει να ειναι κοντα στο 90% τωρα; Εγω μετρησα την δικη μου με πολυμετρο και την βγαζει κοντα στα 5500Mah. Δεν ξερω αν αξιζει ακομα να προβω σε αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ήταν φθινόπωρο του 2018 κατασκευασμένη. Περνιέται πανεύκολα δες τον οδηγό που παραθέτω στο λινκ. Αυτό βέβαια δεν με εμπόδισε να καταστρέψω τη καρτα microsd που είχα στο τάμπλετ λόγω απροσεξίας. Σου στέλνω το λινκ του πωλητή από Ιταλία, δε ξέρω όμως αν έχει άλλη μπαταρία ίδια , ρώτησε το πωλητή https://www.ebay.com/sch/and-onstore/m.html?ssPageName=&_trksid=p2057872.m2749.l2654
Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ;

 

 

Το Android σάς επιτρέπει να μεταφέρετε κάποιες εφαρμογές σε μια κάρτα μνήμης με τον συνήθη τρόπο. Αλλά μια τέτοια μεταφορά δεν είναι πλήρης, εννοώ ότι το μεγαλύτερο μέρος της εφαρμογής παραμένει στη μνήμη του τηλεφώνου. Για να μεταφέρετε πλήρως την εφαρμογή στην κάρτα μνήμης, απελευθερώνοντας έτσι τη μνήμη του tablet, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή Link2Sd συν να προετοιμάσετε σωστά την κάρτα μνήμης.

 

 

 

Κατεβάστε τον Οδηγό διαμερίσματος MiniTool®. Εγκαταστήστε.

Συνδέουμε την κάρτα SD σας μέσω του αναγνώστη καρτών στον υπολογιστή (εάν υπάρχουν σημαντικά δεδομένα στην κάρτα, αποθηκεύστε την στον υπολογιστή σας, καθώς τα παρακάτω βήματα θα διαγράψουν τελείως τα πάντα από την κάρτα SD).

Κάντε λήψη του προγράμματος Formatter SD. Διαμορφώστε την κάρτα SD με τη βοήθειά της (το πρόγραμμα αυτό διαμορφώνει σωστά την κάρτα σας σύμφωνα με τις προδιαγραφές).

 

 

 

Ανοίξτε τον Οδηγό διαμερίσματος Minitool. Βρήκαμε την κάρτα μνήμης και διαγράψαμε το διαμέρισμα (για αυτό, κάντε δεξί κλικ στην κάρτα SD και επιλέξτε Διαγραφή).

Στη συνέχεια, κάντε δεξί κλικ στην κάρτα SD και επιλέξτε Δημιουργία.

Καταρχήν, δημιουργήστε το διαμέρισμα FAT32 (αυτή η ενότητα θα χρησιμοποιηθεί για τα προσωπικά σας δεδομένα, όπως φωτογραφίες, μουσική, έγγραφα ή κάτι άλλο, γενικά, η πιο κοινή κάρτα SD). Στο στοιχείο Σύστημα αρχείων, επιλέξτε FAT32, στο στοιχείο Δημιουργία ως, επιλέξτε την κύρια παράμετρο. Στο στοιχείο Letter Drive, μπορείτε να επιλέξετε το γράμμα του διαμερίσματος σας ή μπορείτε να το αφήσετε όπως είναι από προεπιλογή, αφήστε το στοιχείο Size Cluster ως προεπιλογή. Στο Partition Label, μπορείτε να εισάγετε το όνομα του τμήματος (για παράδειγμα, sdcard). Στη συνέχεια, επιλέξτε το μέγεθος του διαμερίσματος FAT32. Για παράδειγμα, για μια μονάδα flash μεγέθους 64 GB, διέθεσα 20 GB για τα προσωπικά μου αρχεία. Έχω αφήσει τα υπόλοιπα για εφαρμογές (παρακαλούμε να σημειώσετε ότι το διαμέρισμα FAT32 πρέπει να είναι τουλάχιστον το 10% της συνολικής χωρητικότητας της κάρτας SD). Αφού επιλέξετε όλα, κάντε κλικ στο OK.

 

Στη συνέχεια, πρέπει να δημιουργήσετε την ενότητα Ext2 (οι εφαρμογές σας θα μεταφερθούν σε αυτήν την ενότητα). Για να δημιουργήσετε ένα διαμέρισμα Ext2, ακολουθήστε όλα τα ίδια βήματα όπως στην προηγούμενη παράγραφο, εκτός από το ότι πρέπει να επιλέξετε Ext2 στο στοιχείο File System (βεβαιωθείτε ότι η παράμετρος Primary έχει επιλεγεί στο στοιχείο Create as). Κάντε κλικ στο κουμπί OK. Μπορεί να εμφανιστεί ένα προειδοποιητικό μήνυμα, αλλά μην δώσετε προσοχή - κάντε κλικ στο κουμπί OK.

 

Στη συνέχεια, στην επάνω αριστερή γωνία, κάντε κλικ στο κουμπί Εφαρμογή και συμφωνήστε με τις αλλαγές. Αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επεξεργασίας, στην οθόνη εμφανίζεται ένα μήνυμα με επιτυχή ολοκλήρωση. Αυτό ολοκληρώνει την προετοιμασία της κάρτας SD.

 

 

Θέλω να προσθέσω ένα πολύ σημαντικό σημείωμα. Μετά την προετοιμασία της κάρτας SD σας - σε καμία περίπτωση μην τη διαμορφώσετε στο tablet! Επίσης, προτού αφαιρέσετε την κάρτα SD από το tablet - πρέπει να το αποσυνδέσετε! Η μη συμμόρφωση με αυτές τις προϋποθέσεις μπορεί να προκαλέσει φθορά στην κάρτα SD σας.

 

 

Όσον αφορά το δεύτερο τμήμα του Ext2. Στα Windows, δεν θα είναι ορατό, δηλαδή ο υπολογιστής σας θα εμφανίζει μόνο τον τόμο που έχετε αντιστοιχίσει στο διαμέρισμα FAT32. Όλα τα δεδομένα που έχουν εγγραφεί στο διαμέρισμα Ext2 δεν θα είναι ορατά στον υπολογιστή σας.

Edited by spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει και εγω, αλλα δεν αξιζει, καθως η εσωτερικη μνημη του κινητου ειναι πιο γρηγορη απο την sd.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...