Jump to content

Πώς αφαιρούμε έναν ιό ή ένα malware από το Android μας;


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

http://4.bp.blogspot.com/-6i4d7qNpCsw/VeXA-o7U9AI/AAAAAAAAk2o/PqDZwxuXk54/s640/Android%2Bmalware.jpg

 

Ιός, malware, spyware, είναι μερικά από τα προγράμματα που δε θέλουμε να έχουμε με τίποτα στον υπολογιστή αλλά και στο κινητό μας. Η ιδέα και μόνο ότι τα δεδομένα μας βρίσκονται στα χέρια κάποιου αγνώστου ή ότι κάποιος μας παρακολουθεί χωρίς να το γνωρίζουμε είναι το λιγότερο αγχωτική και έτσι καλό είναι να γνωρίζουμε μερικές απλές λύσεις, για να αντιμετωπίσουμε τέτοιες καταστάσεις αν ποτέ μας έρθουν.

 

Πώς "κολλάει" ο ιός στο Android;

 

Λυπάμαι που θα στο πω φίλε αναγνώστη αλλά στο 99,9% των περιπτώσεων που θα βρεις ιό στο κινητό σου φταις εσύ, καθώς ο ιός έρχεται συνήθως στη μορφή apk που μόνο από τα χεράκια σου μπορεί να εγκατασταθεί στη συσκευή. Στην περίπτωση που έχεις κάνει root η κακόβουλη εφαρμογή μπορεί να έχει ενσωματωμένο ένα script, το οποίο θα δώσει αυτόματες εντολές για να εγκατασταθεί στη συσκευή σου, αλλά για αυτό το λόγο υπάρχει το SuperSU, ο "κλειδοκράτορας" του root που θα σε ενημερώσει αν κάποια εφαρμογή διαθέτει ύποπτο κώδικα.

 

Μία ακόμη δικλείδα ασφαλείας είναι επίσης τα antivirus, τα οποία σκανάρουν τον κώδικα κάθε νεοεγκατεστημένης εφαρμογής για να μας προστατεύσουν, δυστυχώς όμως έχει αποδειχθεί ότι αδυνατούν να αναγνωρίσουν όλων των ειδών τα λογισμικά. Το Android όμως διαθέτει και άλλα δύο "κρυφά" antivirus, τα οποία τρέχουν στους server της Google, το ένα για να σκανάρει μονίμως το Play Store και τις εφαρμογές του και το άλλο για να σκανάρει τις εφαρμογές της συσκευής μας, στέλνοντας από αυτή ανώνυμα δεδομένα στη Google.

 

Είναι "σφιχτά" λοιπόν τα πράγματα και δε χρειάζεσαι antivirus αν εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο από το Play Store ή τέλος πάντων από πηγές τις οποίες εμπιστεύεσαι.

 

http://4.bp.blogspot.com/-E8uCNe_E1T8/VeXBxByHA4I/AAAAAAAAk2w/BialArdYMEk/s640/Android%2Bloockout%2Bsecurity.jpg

 

Ναι αλλά ο ιός μπήκε. Τώρα τι κάνω;

 

Έστω λοιπόν ότι από απροσεξία έχουμε εγκαταστήσει μία τέτοιου είδους εφαρμογή, την οποία δεν έχει "πιάσει" καμία από τις προαναφερθείσες μεθόδους ασφαλείας. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Απλά αφαιρούμε το κακόβουλο λογισμικό, θα πρέπει όμως πρώτα να το αναγνωρίσουμε.

 

Αρχικά πηγαίνουμε στη διαδρομή "Ρυθμίσεις > Εφαρμογές" και τσεκάρουμε τη λίστα για να δούμε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή την οποία δε γνωρίζουμε. Σίγουρα εκεί θα βρούμε ένα σωρό εφαρμογές συστήματος οι οποίες δεν ξέρουμε τι κάνουν, αλλά για αυτές μπορούμε να δούμε σε άλλη συσκευή αν υπάρχουν ή να ρωτήσουμε σε κάποια κοινότητα στο ίντερνετ.

 

Μπορούμε επίσης να πάμε "Ρυθμίσεις > Μπαταρία" για να δούμε αν κάποια εφαρμογή καταναλώνει πόρους, αφού λογικά λειτουργεί μόνιμα στο παρασκήνιο, "Ρυθμίσεις > Χρήση δεδομένων" αφού θα πρέπει να στέλνει τις πληροφορίες που υποκλέπτει σε έναν εξωτερικό server και τέλος (στο Android 6.0) "Ρυθμίσεις > Μνήμη" γιατί σίγουρα θα χρησιμοποιεί και ένα μέρος της RAM.

 

http://3.bp.blogspot.com/-qUfcui1C2s0/VeW8Frd2CwI/AAAAAAAAk2Q/e8xyRyvuP84/s640/Android%2Bbattery%2Bdata%2BRAM%2Bmenu.jpg

 

Λύση πρώτη: Απεγκατάσταση

 

Αφού λοιπόν αναγνωρίσαμε την εφαρμογή, τώρα θα πρέπει να την απεγκαταστήσουμε και αυτό γίνεται εύκολα στο "Ρυθμίσεις > Εφαρμογές", επιλέγοντάς την και πιέζοντας "Κατάργηση εγκατάστασης". Επειδή όμως μιλάμε για κακόβουλη εφαρμογή που δε θέλει να απεγκατασταθεί, σε πολλές περιπτώσεις το πλήκτρο της απεγκατάστασης είναι απενεργοποιημένο. Αυτό συμβαίνει διότι από μόνη της η εφαρμογή έχει λάβει δικαιώματα διαχειριστή, τα οποία μπορούμε να απενεργοποιήσουμε εύκολα πηγαίνοντας "Ρυθμίσεις > Ασφάλεια > Διαχειριστές συσκευών".

 

http://1.bp.blogspot.com/-1ZnIp8nI0_8/VeW8GEKUpxI/AAAAAAAAk2c/jKKmznysL8s/s640/Android%2Bunistall%2Bapps%2Bmenu.jpg

 

Λύση δεύτερη: Ασφαλής λειτουργία (Safe Mode)

 

Υπάρχει επίσης το ενδεχόμενο η εφαρμογή να αποκρύπτει ή να απενεργοποιεί αυτά τα μενού και έτσι να μη μας δίνεται η δυνατότητα της απεγκατάστασης. Για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει το "Safe Mode", στο οποίο μπαίνουμε σε ένα ασφαλές περιβάλλον όπου καμία τρίτη εφαρμογή δε λειτουργεί και έτσι έχουμε τη δυνατότητα να τις απεγκαταστήσουμε.

 

Για να μπούμε λοιπόν σε "Safe Mode" κρατάμε το πλήκτρο "Power" και στο μενού που θα μας εμφανίσει, κρατάμε την επιλογή "Απενεργοποίηση". Θα δούμε στη συνέχεια μία ειδοποίηση η οποία θα μας ενημερώνει αν θέλουμε να μπούμε σε "Safe Mode" και η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση. Σε περίπτωση που αυτό δε γίνεται, απενεργοποιούμε τη συσκευή (με το power ή βγάζοντας την μπαταρία ή κρατώντας το power για πάνω από 10 δευτερόλεπτα) και κατά την εκκίνηση (ή επανεκκίνηση) κρατάμε πατημένα τα δύο πλήκτρα "Volume".

 

Σε αυτό το mode λοιπόν η συσκευή μας είναι "καθαρή" και μας επιτρέπει να απεγκαταστήσουμε όλες τις τρίτες εφαρμογές. Μόλις τελειώσουμε, επανερχόμαστε σε κανονικό mode κάνοντας απλά επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι.

 

http://4.bp.blogspot.com/-FwcvBJq9QxQ/VeW8F6yevKI/AAAAAAAAk2U/O6dJLP9-4ZU/s640/Android%2Bsafe%2Bmode.jpg

 

Ύστατη λύση: Επαναφορά

 

Αν υπάρχει δυσκολία να εκτελέσουμε όλα τα παραπάνω, υπάρχει πάντα η αξιόπιστη λύση της επαναφοράς εργοστασιακών δεδομένων. Η επαναφορά γίνεται είτε από τη διαδρομή "Ρυθμίσεις > Αντίγραφα ασφαλείας & επαναφορά", είτε μέσω recovery mode, επιλέγοντας "Wipe data / factory reset".

 

Μπορεί να χάσουμε τα δεδομένα μας αλλά τουλάχιστον είμαστε σίγουροι ότι η συσκευή μας θα επανεκκινήσει χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα.

 

http://1.bp.blogspot.com/-jjG3Zj2PL0M/VeW8Fl4_RyI/AAAAAAAAk2M/ZjprMavEkT8/s640/Android%2Bfactory%2Breset%2Bmenu.jpg

 

 

 

Συντάκτης : Chris K.

 

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσα χρόνια με android συσκευές, root, κατέβασμα εκατοντάδων apk δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Τη προηγούμενη εβδομάδα όμως μου ήρθε ο πατέρας μου με ένα cubot που έχει με ιό, προφανώς malware!

 

Έβγαζε κινέζικες διαφημίσεις ΧΧΧ και εγκαθιστούσε μόνο του εφαρμογές.

 

Το έψαξα πολύ, έτρεξα ότι αντιβιοτικό βρήκα, ξήλωσα διάφορα αλλά τίποτα!

 

Έφτασα στην επαναφορά εργοστασιακών, διέγραψα και εσωτερικό χώρο, έβγαλα και sdcard, αλλά μόλις συνδέθηκα για πρώτη φορά στο wifi, πάλι τα ίδια!!!

 

Καμιά ιδέα;; Παίζει να έχει κρυφτεί στη sim card?

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν είναι τόσο εύκολο σε cubot συσκευές. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο.

Ευχαριστώ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκέφτηκα και αυτό αλλά δεν είναι τόσο εύκολο σε cubot συσκευές. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο.

Ευχαριστώ.

Είναι Root;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Είναι Root;

 

Ναι, είναι root.

Από εφαρμογές μόνο adaway.

 

Λες να το πέρασε μέσω του zip του root?

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο επαθε φιλος με λενοβο.

οχι ρουτ, οποτε δε μπορεσα να κανω κατι. εσβησα οτι εφαρμογη μπορουσα αλλα αυτο εκει.

καμια λυση;

Link to comment
Share on other sites

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παίζει κάποιο τρελό malware το οποίο δεν φεύγει ούτε με wipe.... Σε μια βδομάδα έχουν πέσει στα χέρια μου 3 συσκευές με το ίδιο πράγμα. εμφανίζει ένα sexy.apk και αρχίζει και βάζει προγράμματα μόλις συνδεθεί στο internet. Συσκευές οι οποίες δεν είναι root. ένα lg κινητό ένα asus memopad 10. και ένα vero tablet 7. πραγματικά το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να flasharw rom. Κάποιος κάποια ιδέα??? Thanks
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάποιο τρελό malware το οποίο δεν φεύγει ούτε με wipe.... Σε μια βδομάδα έχουν πέσει στα χέρια μου 3 συσκευές με το ίδιο πράγμα. εμφανίζει ένα sexy.apk και αρχίζει και βάζει προγράμματα μόλις συνδεθεί στο internet. Συσκευές οι οποίες δεν είναι root. ένα lg κινητό ένα asus memopad 10. και ένα vero tablet 7. πραγματικά το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να flasharw rom. Κάποιος κάποια ιδέα??? Thanks
Κάνε ένα τσεκάρισμα ποιές κοινές τρίτες εφαρμογές υπάρχουν και στα τρία και πιστεύω θα βρείς αυτή που στο κάνει. Επειδή τελευταία μάλιστα είχαμε εντοπίσει να κάνει τέτοια παρατράγουδα και η εφαρμογή hd wallpapers, δες μήπως την έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάποιο τρελό malware το οποίο δεν φεύγει ούτε με wipe.... Σε μια βδομάδα έχουν πέσει στα χέρια μου 3 συσκευές με το ίδιο πράγμα. εμφανίζει ένα sexy.apk και αρχίζει και βάζει προγράμματα μόλις συνδεθεί στο internet. Συσκευές οι οποίες δεν είναι root. ένα lg κινητό ένα asus memopad 10. και ένα vero tablet 7. πραγματικά το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να flasharw rom. Κάποιος κάποια ιδέα??? Thanks

 

Δεν μπορείς να το σβήσεις ουτε με το root explorer;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάποιο τρελό malware το οποίο δεν φεύγει ούτε με wipe.... Σε μια βδομάδα έχουν πέσει στα χέρια μου 3 συσκευές με το ίδιο πράγμα. εμφανίζει ένα sexy.apk και αρχίζει και βάζει προγράμματα μόλις συνδεθεί στο internet. Συσκευές οι οποίες δεν είναι root. ένα lg κινητό ένα asus memopad 10. και ένα vero tablet 7. πραγματικά το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να flasharw rom. Κάποιος κάποια ιδέα??? Thanks

 

Μου έχει τύχει σε MLS tablet και κατάφερα να το συνεφέρω με επανειλημμένες χρήσεις του Malwarebytes Anti-Malware, Stubborn Trojan Killer, AVG antivirus FREE. Δυστυχώς η συσκευή θα χρειάζεται νέα ROM ούτως η άλλως καθότι με restore σε εργοστασιακές ρυθμίσεις επαναφέρονται και οι ιοί η τα trojan, malwares.

 

Η συσκευή έγινε πρωτίστως root με το Kingo Root https://www.kingoapp.com και κατόπιν εγκατάσταση το System app remover (ROOT) και διαγραφή ότι ήταν περίεργο η οι εφαρμογές από επάνω τις έβλεπαν σαν virus, trojan, malware, άλλα δεν μπορούσαν να τα σβήσουν. Εύχομαι να καταφέρεις κάτι.

Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για να κολλησεις κατι δηλαδή πρεπει απαραιτητα να κανεις εγκατασταση καποιο apk ?σε σαιτ πορνο δεν μπορεις να εχει θεματα χωρις να εγκαταστησεις κατι ?
Link to comment
Share on other sites

Για να κολλησεις κατι δηλαδή πρεπει απαραιτητα να κανεις εγκατασταση καποιο apk ?σε σαιτ πορνο δεν μπορεις να εχει θεματα χωρις να εγκαταστησεις κατι ?

Ναι μπορείς να κολλήσεις aids χαχαχαχαχαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι μπορείς να κολλήσεις aids χαχαχαχαχαχα

Μόνο adware μπορείς να κολλήσεις.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το κινητό της γυναίκας μου πολιορκείται από διαφημίσεις όποια εφαρμογή και αν ανοίξει.

Μάλιστα σε κάποιες από αυτές της έβγαλε το παρακάτω ως λύση στο πρόβλημα.

Το κινητό δεν είναι ρουτ και εκτός από δυο παιχνίδια χρησιμοποιεί τις ίδιες εφαρμογές που εχω και εγώ στο κινητό μου.

Υπάρχει τρόπος για να φύγουν οι διαφημίσεις η θα πρέπει να κάνω επαναφορά συστήματος;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160301/3a39d360e3ce40835429b61bb2b4113c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το κινητό της γυναίκας μου πολιορκείται από διαφημίσεις όποια εφαρμογή και αν ανοίξει.

Μάλιστα σε κάποιες από αυτές της έβγαλε το παρακάτω ως λύση στο πρόβλημα.

Το κινητό δεν είναι ρουτ και εκτός από δυο παιχνίδια χρησιμοποιεί τις ίδιες εφαρμογές που εχω και εγώ στο κινητό μου.

Υπάρχει τρόπος για να φύγουν οι διαφημίσεις η θα πρέπει να κάνω επαναφορά συστήματος;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160301/3a39d360e3ce40835429b61bb2b4113c.jpg

Ποιες εφαρμογές έχεις κατεβάσει;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Από παιχνίδια το Candy crash και diamond digger.

Εφαρμογές δεν έχει πολλές.

Τον nova με κάποια θέματα Facebook pinterest u torrent για κατέβασμα e-books και κάποιες άλλες αγορασμενες εφαρμογές όπως solid explorer fancy widget και Swype keyboard.

Link to comment
Share on other sites

Από παιχνίδια το Candy crash και diamond digger.

Εφαρμογές δεν έχει πολλές.

Τον nova με κάποια θέματα Facebook pinterest u torrent για κατέβασμα e-books και κάποιες άλλες αγορασμενες εφαρμογές όπως solid explorer fancy widget και Swype keyboard.

Σίγουρα κάποια από αυτές σου κάνει τη ζημιά απλά δεν μπορείς να βρεις εύκολα πια είναι. Μόλις πάω σπίτι θα σου πω με σιγουριά.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Από παιχνίδια το Candy crash και diamond digger.

Εφαρμογές δεν έχει πολλές.

Τον nova με κάποια θέματα Facebook pinterest u torrent για κατέβασμα e-books και κάποιες άλλες αγορασμενες εφαρμογές όπως solid explorer fancy widget και Swype keyboard.

 

Τρεξε αυτο και δειξε μου τα αποτελεσματα. Εχεις μηπως την εφαρμογη Google+ ?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε αυτο και δειξε μου τα αποτελεσματα. Εχεις μηπως την εφαρμογη Google+ ?

Μόνο με format μπορεί να γίνει αλλά αν δεν βρεις πια εφαρμογή που κάνει τη ζημιά θα ξαναγίνει.

Έχεις και σπασμένες εφαρμογές;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Από σπασμένη εφαρμογή έχω μόνο τον πλοηγό copilot.

Μάλλον σήμερα θα ξεκινήσω την επαναφορά η ακόμα και το φλασαρισμα ρομ

Link to comment
Share on other sites

Από σπασμένη εφαρμογή έχω μόνο τον πλοηγό copilot.

Μάλλον σήμερα θα ξεκινήσω την επαναφορά η ακόμα και το φλασαρισμα ρομ

Όταν στο ξανακάνει μπορείς να πάρεις logcat;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...