Jump to content

Samsung Galaxy A8


truckman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i61.tinypic.com/r6yeli.jpg

 

 

Samsung Galaxy A8

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

 

Οθόνη

  • 5.7" Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 1080 x 1920 pixels (~386 ppi pixel density)
  • Corning Gorilla Glass 4

 

Επεξεργαστής

  • Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A53
  • GPU Adreno 405

 

Μνήμη

  • 2 GB RAM

 

Αποθηκευτικός χώρος

  • 32 GB
  • microSD, up to 128 GB

 

Κάμερα

  • 16 MP, 5312 x 2988 pixels, autofocus, LED flash
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP, 1080p

 

Συνδεσιμότητα

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, Bluetooth v4.1, A2DP, EDR, LE, NFC (το LTE μοντέλο μόνο), Α-GPS/GLONASS, FM radio with RDS; recording

 

Λειτουργικό σύστημα

  • Android OS, v5.1 (Lollipop)

 

Μπαταρία

  • Li-Ion 3050 mAh battery - Μη αποσπώμενη

 

Διαστάσεις

  • 158 x 76.8 x 5.9 mm

 

Βάρος

  • 151 g

 

Χρώματα

  • Pearl White, Midnight Black, Champagne Gold

 

 

Πηγή :

GSMArena

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πάντως πού έχουν στο skroutz είναι τσουχτερή,αν και είναι μη διαθέσιμο ακόμα.

Ενδιαφέρουσα συσκευή πάντως.

Καλά τα specs του,πολύ καλή κάμερα θεωρητικά,συμπαθητικό σαν μέγεθος.

για να δούμε.

Edited by truckman

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα.

Πηρα ενα Α8 στον father γιατι παλαιοτερα που του ειχα παρει ενα ΝΟΤΕ ακομη πινει νερο στο ονομα του! :lol:

Επειδη ομως ειναι ασιατικο, δεν εχει ελληνικα και δυστυχως το ανακαλυψα αργουτσικα (θεωρουσα οτι εχει ολες τις γλωσσες οπως τα γιωτοφωνα)

Ο father δε θα την πολυπαλεψει με τα εγγλεζικα οποτε ψαχνω να δω τί θα κανω για να μη μου το φορτωσει εμενα! :cry:

 

Υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να το παω σε καποια samsung και να μου περασουν ελληνικο firmware? Τα κανουν/ξερουν πώς γινονται αυτα ή θα αρχισουν τα "ααα δεν ξερω κυριε" και "πρεπει να ρωτησουμε στα κεντρικα" κτλ

Οποιαδηποτε υποδειξη ευπροσδεκτη :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Πηρα ενα Α8 στον father γιατι παλαιοτερα που του ειχα παρει ενα ΝΟΤΕ ακομη πινει νερο στο ονομα του! :lol:

Επειδη ομως ειναι ασιατικο, δεν εχει ελληνικα και δυστυχως το ανακαλυψα αργουτσικα (θεωρουσα οτι εχει ολες τις γλωσσες οπως τα γιωτοφωνα)

Ο father δε θα την πολυπαλεψει με τα εγγλεζικα οποτε ψαχνω να δω τί θα κανω για να μη μου το φορτωσει εμενα! :cry:

 

Υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να το παω σε καποια samsung και να μου περασουν ελληνικο firmware? Τα κανουν/ξερουν πώς γινονται αυτα ή θα αρχισουν τα "ααα δεν ξερω κυριε" και "πρεπει να ρωτησουμε στα κεντρικα" κτλ

Οποιαδηποτε υποδειξη ευπροσδεκτη :thanks:

Από τη στιγμή που δεν είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής, όχι μόνο δεν πρόκειται να σου περάσουν άλλη ρομ αλλά ούτε καν θα το αγγίξουν. Είτε θα περάσεις κάποια ευρωπαϊκό firmware μόνος σου, είτε θα το πας σε κάποιο εξωτερικό service να το βάλουν.
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν είναι ευρωπαϊκής εισαγωγής, όχι μόνο δεν πρόκειται να σου περάσουν άλλη ρομ αλλά ούτε καν θα το αγγίξουν. Είτε θα περάσεις κάποια ευρωπαϊκό firmware μόνος σου, είτε θα το πας σε κάποιο εξωτερικό service να το βάλουν.

 

Ευχαριστω για την απαντηση

Αν δεν κανω λαθος, δεν εχει ερθει ευρωπη. Αρα δεν παιζει να βρω ευρωπαικη ρομ ακομη, σωστα?

Που τη βρισκω οταν βγει? Τα βγαζει η samsung στο site της στο support? Ή σε κανενα xda-developers? Για να το βαλω μονος μου η διαδικασια θελει root?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

Αν δεν κανω λαθος, δεν εχει ερθει ευρωπη. Αρα δεν παιζει να βρω ευρωπαικη ρομ ακομη, σωστα?

Που τη βρισκω οταν βγει? Τα βγαζει η samsung στο site της στο support? Ή σε κανενα xda-developers? Για να το βαλω μονος μου η διαδικασια θελει root?

H samsung δεν έχει κανένα επίσημο site που να δίνει τα firmwares των συσκευών της γιά download. Μπορείς να κοιτάς εδώ γιά ρομ της συσκευής σου http://www.sammobile.com/firmwares/

Γιά τη διαδικασία μπορείς να διαβάσεις αυτό τον οδηγό και όχι, δεν χρειάζεται ρούτ

Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q.

Link to comment
Share on other sites

H samsung δεν έχει κανένα επίσημο site που να δίνει τα firmwares των συσκευών της γιά download. Μπορείς να κοιτάς εδώ γιά ρομ της συσκευής σου http://www.sammobile.com/firmwares/

Γιά τη διαδικασία μπορείς να διαβάσεις αυτό τον οδηγό και όχι, δεν χρειάζεται ρούτ

Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q.

 

Περιεργο.. κατεβασα το phone info samsung και λεει οτι εχω το μοντελο Α800F με τον exynos.

Συμφωνα με ολα τα sites που βρηκα πληροφοριες το Α800F εχει snapdragon και το Α800Υ exynos.

Ειναι δυνατον να διαβαζει αλλα αντι αλλων η εφαρμογη αυτη? Δε θα εχω προβλημα αν πχ εγω εχω το Α800F και στην ευρωπη ερθει το Α800Υ?

 

(τον διαβασα ολο τον οδηγο, δεν εχει αλλαξει και πολυ απο τοτε που το ειχα κανει με SGS2)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Περιεργο.. κατεβασα το phone info samsung και λεει οτι εχω το μοντελο Α800F με τον exynos.

Συμφωνα με ολα τα sites που βρηκα πληροφοριες το Α800F εχει snapdragon και το Α800Υ exynos.

Ειναι δυνατον να διαβαζει αλλα αντι αλλων η εφαρμογη αυτη? Δε θα εχω προβλημα αν πχ εγω εχω το Α800F και στην ευρωπη ερθει το Α800Υ?

 

(τον διαβασα ολο τον οδηγο, δεν εχει αλλαξει και πολυ απο τοτε που το ειχα κανει με SGS2)

Το A800F που κυκλοφορεί κυρίως στην Ινδία και το Α800Y που κυκλοφορεί στην Ταϊβάν έχουν και τα δύο το Exynos επεξεργαστή. Snapdragon επεξεργαστή έχει το Α8000 που κυκλοφορεί στην Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατί δεν το βρίσκω πουθενά διαθέσιμο το Α8 για αγορα;

Σε φυσικά καταστήματα δε, δεν έχουν ούτε το Α7. Μόνο Α5 και Α3 βρίσκω.

Και το Α7 και το Α8 δεν κυκλοφορούν στην Ευρωπαϊκή αγορά. Μάλιστα το Α8 κυκλοφορεί μόνο στην Ασιατική αγορά. Ο μόνος τρόπος να το αγοράσεις είναι από ηλεκτρονικά καταστήματα που θα βρεις στο Skroutz και στο Bestprice. Έχε υπ' όψιν ότι δεν ισχύει η εγγύηση της Ελληνικής Samsung αφού δεν πρόκειται για ευρωπαϊκές συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρουμε αν και πότε θα είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα ?:confused:

Δεν θα κυκλοφορήσει ούτε Ευρώπη ούτε Αμερική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα. Από τις 18 Σεπτεμβρίου είμαι περίφημος ιδιοκτήτης ενός Α8 (SM-A800YZ) μετά από παραγγελία σε Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Duos με 32gb εσωτερική μνήμη, επεξεργαστή Exynos 5 Octa 5430 Quad-core 1.8 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, GPU Mali-T628 και στο πανέμορφο χρυσό χρώμα :) Σε αυτούς τους 2 μήνες σκληρής χρήσης έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος ;) Να πω πως αντικατεστησα το Samsung galaxy SII με αυτό και χρησιμοποιώ επίσης το tablet Samsung galaxy note 10.1 2014 edition.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το A800F που κυκλοφορεί κυρίως στην Ινδία και το Α800Y που κυκλοφορεί στην Ταϊβάν έχουν και τα δύο το Exynos επεξεργαστή. Snapdragon επεξεργαστή έχει το Α8000 που κυκλοφορεί στην Κίνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το Α7 και το Α8 δεν κυκλοφορούν στην Ευρωπαϊκή αγορά. Μάλιστα το Α8 κυκλοφορεί μόνο στην Ασιατική αγορά. Ο μόνος τρόπος να το αγοράσεις είναι από ηλεκτρονικά καταστήματα που θα βρεις στο Skroutz και στο Bestprice. Έχε υπ' όψιν ότι δεν ισχύει η εγγύηση της Ελληνικής Samsung αφού δεν πρόκειται για ευρωπαϊκές συσκευές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θα κυκλοφορήσει ούτε Ευρώπη ούτε Αμερική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα. Από τις 18 Σεπτεμβρίου είμαι περίφημος ιδιοκτήτης ενός Α8 (SM-A800YZ) μετά από παραγγελία σε Ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Duos με 32gb εσωτερική μνήμη, επεξεργαστή Exynos 5 Octa 5430 Quad-core 1.8 GHz Cortex-A15 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, GPU Mali-T628 και στο πανέμορφο χρυσό χρώμα :) Σε αυτούς τους 2 μήνες σκληρής χρήσης έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος ;) Να πω πως αντικατεστησα το Samsung galaxy SII με αυτό και χρησιμοποιώ επίσης το tablet Samsung galaxy note 10.1 2014 edition.

 

Ελληνικα εχει;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει Ελληνικά, από αυτό γράφω τώρα

Ωραια αλλα ειδα ενα μαγαζι το πουλαει και δεν λεει οτι ειναι ευρωπαικο οποτε τι κανω με εγγυηση;Επισης να σε ρωτησω αυτονομια με νορμαλ χρηση χωρις παιχνιδια τι βγαζει;

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκό δεν πρόκειται να βρεις αφού κυκλοφορεί μόνο στην Ασία. Εγγύηση παρέχει μόνο το κατάστημα και όχι η Ελληνική Samsung. Από αυτονομία έχω εντυπωσιαστει αφού με παιχνίδι και WIFI όλη μέρα βγάζει άνετα την μέρα με κανονική χρήση μιάμιση με 2 μέρες. Επιπλέον εκτός από την κλασσική εξοικονόμηση ενέργειας έχει και ultra εξοικονόμηση ενέργειας που με μονοψηφιο ποσοστό μπαταρίας σου βγάζει βδομάδα σαν τα παλιά Nokia
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...