Jump to content

Επιλογή laptop.


bouss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα laptop δεν τα συμπάθησα ποτέ. Αλλά έλα που πρέπει να φύγω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να πάρω desktop.

Τι χρειάζομαι;

Να είναι ελαφρύ. Θα το έχω συνέχεια μαζί μου οπότε πρέπει να έχει μικρό βάρος.

Να έχει καλή μπαταρία. Κανένα 7ωρο surfing και office.

Να μπορεί να παίξει κανένα παιχνίδι της προκοπής. Όχι εξωφρενικά πράγματα. Αλλά ένα Warcraft, ένα tomb raider παλιότερο, κανένα civilization. Δε με νοιάζει να τα τρέχει σε ultra high. Απλά να τα τρέχει ευπρεπώς χωρίς να μου μείνει στα χέρια.

Να μην ξεφύγω πάνω από τα 1700-1800 ευρώ.

Σκοπεύω να αγοράσω την επόμενη εβδομάδα. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Mac book σκέφτεσαι;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Mac book σκέφτεσαι;

Αυτό επέλεξα και φαίνεται άλλωστε κι από την τιμή. Απλά θέλω να ξέρω αν υπάρχουν εναλλακτικές που να αξίζουν τον κόπο και δεν τις ξέρω.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα Lenovo ThinkPad T series που πάντα είχαν καλές μπαταρίες και ήταν αρκετά δυνατά, πχ T440 έκδοση με 13 ώρες browsing

 

Υπάρχει και το Dell e7450, που έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά καλύτερα δες κάνα review

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ιδέες. Θα τα δω.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

ρίξε μια ματιά και στο Dell XPS 13...

πολύ μαζεμένο, ελαφρύ και καλή μπαταρία...η οθόνη του, λίγο που το επεξεργάστηκα, φαίνεται εξαιρετική....το ίδιο και το πληκτρολόγιο.

δε ξέρω από θέμα παιχνιδιών κτλ τι/πως τρέχει...

 

για καλύτερη ακόμα μπαταρία..νομίζω πας ξεκάθαρα για macbook

Link to comment
Share on other sites

Lenovo y50-70 4k οθόνη 4 πυρηνο i7 8ram 960m 4gb mnimis illuminated keybord τιμή 952 από αμαζον

Αν θες ποιο ακριβό κοιτά την σειρά asus rog αλλά το lenovo γιαυτα που δίνει είναι πολύ value

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέπτεσαι τη σειρά T της Lenovo, δες το Τ450s. Είναι ελαφρύ, με καλή ποιότητα κατασκευής και καλή αυτονομία. Αν πάρεις αυτό με την full HD οθόνη, θα έχεις και πολύ καλή αναπαράσταση χρωμάτων, IPS γαρ. Ωστόσο, έχω παρατηρήσει, τα χρησιμοποιούμε στη δουλεία, πως υποφέρουν από έντονο back-light bleeding. Μέχρι ενός ορισμένου σημείου, το φαινόμενο είναι ανεκτό και λογικό όταν μιλάμε για οθόνες IPS. Αλλά αν θέλεις να δεις μια ταινία ή κάτι άλλο που απαιτεί μαύρο φόντο, δεν είναι ό,τι το καλύτερο να υπάρχουν σημεία που είναι κατά πολύ φωτεινότερα απ ό,τι θα έπρεπε. Το βασικό εδώ είναι να απεγκαταστήσεις τη σαβούρα που έχει εγκαταστήσει η Lenovo.

 

Αν πάλι σκέπτεσαι το Dell XPS 13, απόφυγε την οθόνη WQXGA+ (η dell την αποκαλεί UltraSharp™ QHD). Το ξέρω, μοιάζει δελεαστική η μεγάλη ανάλυση, αλλά παρουσιάζει φαινόμενα burn-in, όπως και τα περισσότερα IGZO panels. Επίσης, οι δυνατότητες scaling των Windows, και ειδικά σε τέτοιες υπερύψηλες αναλύσεις, είναι άστα να πάνε. Κατά τ' άλλα, πρόκειται για ποιοτικό λαπτοπ. Ειδικά το trackpad του είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν στον κόσμο των Windows. Από bloatware δεν ξέρω τι παίζει, μιας και έχω έρθει σε επαφή μόνο με Microsoft signature συσκευές.

 

Τέλος, όσο αφορά το MacBook Pro, φαντάζομαι εννοείς κάποιο από τα 13'' Pro. Δε λέει να πάρεις κάποιο μη retina. Προσωπικά έκανα την αλλαγή από Windows PC σε Mac, πριν ενάμιση μήνα. Το σκεπτόμουν να κάνω τη μετάβαση καιρό, αλλά βλέποντας τη κατεύθυνση που έχουν πάρει τα Windows, πήρα την απόφαση σχετικά πιο εύκολα. Δεν το μετανιώνω καθόλου. Η ποιότητα κατασκευής είναι απλά τέλεια, η οθόνη είναι απίστευτη και το OS X σε συνδυασμό με το multitouch/force touch trackpad, αιώνες μπροστά. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις εδώ είναι κιτρινίλες στην οθόνη, κλασσική Apple δηλαδή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Lenovo y50-70 4k οθόνη 4 πυρηνο i7 8ram 960m 4gb mnimis illuminated keybord τιμή 952 από αμαζον

Αν θες ποιο ακριβό κοιτά την σειρά asus rog αλλά το lenovo γιαυτα που δίνει είναι πολύ value

 

2.5kg για συνεχή φορητότητα είναι πολλά και αρκετά κουραστικό αν το κουβαλάς συνέχεια μαζί σου.

 

 

Γνώμη μου, μη ξεφύγεις από τις 13.3", αν το ζητούμενο είναι κυρίως η φορητότητα. σίγουρα θα κάνεις "υποχωρήσεις" ,π.χ παιχνίδια κτλ,σε σχέση με τις επιλογές στις 15.6" αλλά αν σε καλύπτουν τα 13αρια ως προς τις δυνατότητες τους, για καθημερινή χρήση on the go είναι εμφανής η διαφορά.

 

Τέλος για τα macbook που λέει και ο Itchrist86, ποιότητα κατασκευής,οθόνη και πληκρολόγιο/touchpad είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. ειδικά keyboard/pad,προσωπικά, τα βάζω σε επίπεδο Τhinkpad καλής σειράς.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε στο αρμόδιο topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=261025

 

Σχετικά με το θέμα, θα προτείνω κι εγώ το Dell XPS 13. Είναι πολύ ελαφρύ, γρήγορο και με εξαιρετική οθόνη, σχεδόν χωρίς bezel. Αν ψάξεις για reviews στο δίκτυο θα το διαπιστώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...