Jump to content

iPad Mini 4 (2015)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

έχω αγοράσει το ipad 4 mini Wifi+Cellular. Ενώ λοιπόν παίρνει ΣΙΜ κάρτα, από ότι καταλαβαίνω δεν δέχεται ούτε μπορεί να κάνει τηλεφωνήματα. Η κάρτα ΣΙΜ δηλαδή είναι μόνο για δεδομένα, σωστά καταλαβαίνω;

 

Έτσι ακριβώς

Μπορείς να κανείς κλήσεις μόνο με FaceTime και γενικά social network εφαρμογές αν χρησιμοποιείς

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά

 

έχω αγοράσει το ipad 4 mini Wifi+Cellular. Ενώ λοιπόν παίρνει ΣΙΜ κάρτα, από ότι καταλαβαίνω δεν δέχεται ούτε μπορεί να κάνει τηλεφωνήματα. Η κάρτα ΣΙΜ δηλαδή είναι μόνο για δεδομένα, σωστά καταλαβαίνω;

 

Σωστα. Δεν εχει δυνατοτητα κλησεων εκτος και γινονται μεσω iPhone, αλλα οχι απευθειας απο το iPad. Και οχι μονο απο το συγκεκριμενο αλλα απο ολα τα iPad με Cellular δεν υπαρχει η δυνατοτητα κλησεων (περα του Facetime που λεει απο πανω ο Tasos)!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πήρα σήμερα το iPad mini 4 (128/Grey) στα 480 ευρώ περίπου. Για θήκη πήρα αυτή.

 

Δεν το πολύ σκέφτηκα, πάντα ήθελα ένα μικρό tablet. Σε σημερίνους όρους τι λέει σαν hardware; Θα πάρει το iOS 11;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα λάβει κανονικά το iOS 11.

Το iPad mini 4 βασίζεται στο SoC A8/M8, δηλαδή το ίδιο με το iPhone 6.

Τεχνικές λεπτομέρειες αναφέρονται στο πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος.

Μεγάλο συν όταν βγήκε η συσκευή ήταν πως η οθόνη του είναι πλήρως εντειχισμένη στο προστατευτικό γυαλί, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κενό ανάμεσα στο γυαλί και το LCD panel. Επίσης, υποστηρίζει πλήρως το SRGB πρότυπο χρωμάτων.

Edited by Itchrist86

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Είναι πολύ μικρό, αλλά λίγο συμβιβασμούς να κάνεις και κερδίζεις πολύ σε φορητότητα. Ξέρω ότι στα ίδια λεφτά θα μπορούσα να αγοράσω το 9.7" το οποίο μάλλον είναι και πιο δυνατό. Ωστόσο τα πλεονεκτήματα της φορητότητας και της γελοιάς μεγάλης χωρικότητας (128gb).

 

Επίσης ξενέρωσα που το 9.7" δεν υποστηρίζει το μολύβι, οπότε κατάληξα να είμαι ανάμεσα στα Pro και το mini, δεν ήθελα να ξεφύγω τόσο στην τιμή.

 

Πιστεύω όμως ότι iPad UI του iOS είναι σχεδιασμένο για μεγαλύτερες οθόνες. Πχ στο split-view.

 

Y.γ.: Είναι σπαστικό ότι πρώτα γράφουμε τόνο και μετά το γράμμα. Για workstation δεν παίζει να φύγω πότε από την Microsoft, οπότε δεν παίζει να το συνηθίσω πότε και αν το συνηθίσω θα καταλήγω και στα δυο να το κάνω λάθος :p

Link to comment
Share on other sites

μιας και η apple δεν ανακοινωσε ipad mini,παραγγειλα το mini 4 128 gray.το μεγεθος για την δουλεια που το θελω ειναι ιδανικη.σε λιγους μηνες θα του παρω αδερφακι και το ipad pro 12.9 64gb 2017 και ολα καλα.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιείς workstation;

Πως μπορείτε; Αν είμαι σπίτι ακόμη και μια απλή περιήγηση στο Facebook θέλω τουλάχιστον laptop. Δεν συγκρίνεται η ευκολία ενός πραγματικά παραθυρικού λειτουργικού, από το να πηδάς από app σε app. Χρυσό και άγιο το split display, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υποκαθιστήσει την εμπειρία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν χρησιμοποιείς workstation;

Πως μπορείτε; Αν είμαι σπίτι ακόμη και μια απλή περιήγηση στο Facebook θέλω τουλάχιστον laptop. Δεν συγκρίνεται η ευκολία ενός πραγματικά παραθυρικού λειτουργικού, από το να πηδάς από app σε app. Χρυσό και άγιο το split display, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να υποκαθιστήσει την εμπειρία αυτή.

 

Άλλη εμπειρία η οθόνη αφής και οι mobile εφαρμογές και άλλη ή αίσθηση του ποντικιού και της desktop έκδοσης σελίδων και εφαρμογών.

Το κάθε ένα από τα δύο έχει και τα καλά του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

μετα απο 4 χρονια (2013) συμβιωσης με το ipad mini 2 σημερα παρελαβα το μινι4.τωρα τι να σας πω λιγες ωρες το εχω και μολις το εστησα και φορτιζει.αψογη συσκευη χωρις καποιο ελαττωμα.αν δεν βγει κανενα mini pro,θα λιωσει στα χερια μου.πηρα το 128αρι γκρι μαυρο.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

εμεβα το μεγεθος με εχει βολεψει αφανταστα και η ολη ουσια ειναι το λειτουργικο!!

 

 

ερωτηση:μπορω τις ειδοποιησεις-γνωστοποιησεις να μεινουν στην οθονη κλειδωματος;

Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κρατησω τις ειδοποιησεις ωστε να φανονται στην κλειδωμενη οθονη,εστω με κοποιο app;
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να κρατησω τις ειδοποιησεις ωστε να φανονται στην κλειδωμενη οθονη,εστω με κοποιο app;

 

Περίμενε το ios 11 εκεί γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε το ios 11 εκεί γινεται.

 

Thanks λογισμικού μέρες μείνανε.νομιζω αρχές Σεπτεμβρίου θα βγει το iOS 11;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Thanks λογισμικού μέρες μείνανε.νομιζω αρχές Σεπτεμβρίου θα βγει το iOS 11;

 

 

 

Μόλις παρουσιαστεί το καινούριο iPhone. Μέσα προς τέλη Σεπτεμβρίου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην δευτερη πληρη φορτιση και λογω των αργιων αυτες τις μερες το εχω standby χωρις τιποτα ανοιχτο και εδω και 3 μερες ειναι σταθερα στο 100% η μπαταρια.θα το δοκιμασω με wifi ανοιχτο.

 

please help εβαλα την ιδια εφαρμογη στο ipad mini 2 kai mini 4και ενω στο 2 δειχνει αναμονη 700ωρες στο 4 δειχει 300 ωρες.στο σερφαρισμα βεβαια δειχνει μονο μια ωρα διαφορα υπερ του 2,και αυτο δικαιολειται απο την διαφορα στην πραγματικη διαφορα στην μπαταρια.καμια ιδεα;

Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην δευτερη πληρη φορτιση και λογω των αργιων αυτες τις μερες το εχω standby χωρις τιποτα ανοιχτο και εδω και 3 μερες ειναι σταθερα στο 100% η μπαταρια.θα το δοκιμασω με wifi ανοιχτο.

 

please help εβαλα την ιδια εφαρμογη στο ipad mini 2 kai mini 4και ενω στο 2 δειχνει αναμονη 700ωρες στο 4 δειχει 300 ωρες.στο σερφαρισμα βεβαια δειχνει μονο μια ωρα διαφορα υπερ του 2,και αυτο δικαιολειται απο την διαφορα στην πραγματικη διαφορα στην μπαταρια.καμια ιδεα;

 

λοιπον τα εβαλα διπλα διπλα και με ολα κλειστα δεν θαψτα πειραξω για μια βδομαδα.μετα θα ανοιξω το wifi στο ιδιο δικτυο και παλι δεν θα τα πειραξω για μια βδομαδα.μετα θα τα δουλεψω κανονικα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα άφησέ τα 15 ημέρες :lol: και μετά να τσεκάρεις

 

η διαφορα ειναι μεγαλη παντως και εινσι ο μονος τροπος να ξερω αν προκειται για θεμα μπαταριας.καλημερα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

και στις καλύτερες οικογένειες η μπαταρία θα φθαρεί, ίσως στο 3μήνο ίσως στα 2χρόνια. Δεν έχει πολύ σημασιά. Όταν αγοράζουμε οποιαδήποτε φορητή συσκευή ξέρουμε ότι βάζουμε εθελοντικά μας σε αυτό το ρίσκο είναι αυτονόητο.

 

Ας απολαύσουμε αυτά τα μικρά μας εργαλεία πριν παλιώσουν ;)

 

Υ.γ.: Φυσικά αν το πρόβλημα είναι μεγάλο ή έχεις την υπομονή, σαφώς και να διεκδικήσεις την όποια εγγυήση διέπει την μπαταρία σου. Δεν θέλω να προσωποποιήσω την συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

τελικα μετα απο 4 μερες στην ιδια κατασταση και τα 2 σε wifi και ανοιγμα ταυτοχρονα,ηδη το ipad 2 ειναι πισω στην μπαταρια,εστω και λιγο.μαλλον το app εδειχνε και εντελως εικονικο.

παντως ο touch id <<σκοτωνει>> πραγματικα.φοβερη υλοποιηση και δουλευει παντα,σε αντιθεση με το tab s2 που αν κανει επανεκινηση,η περασουν καποιες μερες,ζηταει κωδικο.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο,αλλα στο tab s2 σου ζηταει και χωρις restart.και φυσικα στο ιπαδ το δαχτυλο ταιριαζει καλυτερα στο στρογγυλο touch id.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα.εκανα συγχρονισμο φωτογραφιες σε ξεχωριστους φακελους με συνολικο μεγεθος 2,2 gb και στις πληροφοριες του ipad φαινονται οτι πιανουν χωρο 22gb.τι κανω λαθος;

 

edit:ακυρο μετα απο πληρη συγχρονισμο πιανει τελικα 5gb,δηλαδη διπλασιο.πως εξηγειται αυτο αραγε;

Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αναβαθμισα τη συσκευη στο iOS 11 και στη συνεχεια εκανα set up as new.

Η αυτονομια μειωθηκε κατα πολυ...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Mini 4 (2015)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...