Jump to content

iPad Pro 12.9-inch (1st gen - 2015)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κιτρινίζει καθόλου η οθόνη σας? Αναφέρομαι στο λευκό φόντο που φέρνει πιο πολύ σε warm παρά σε cool white. Εννοείται με απενεργοποιημένα το true tone και το night shift και η φωτεινότητα κάτω από το 50%. Σε 2-3 10άρια pro που είδα ζωντανά η απόχρωση του λευκού τους ήταν ξεκάθαρα cool white. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω 12.9 pro 2017 για να το συγκρίνω με το δικό μου, Αν έχετε και άλλη συσκευή στο σπίτι η σύγκριση γίνεται πιο εύκολα γιατί κοιτώντας μεμονωμένα το ipad δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό το yellow tint... Edited by JIMBOAthens
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά κιτρινίζει καθόλου η οθόνη σας? Αναφέρομαι στο λευκό φόντο που φέρνει πιο πολύ σε warm παρά σε cool white. Εννοείται με απενεργοποιημένα το true tone και το night shift. Σε 2-3 10άρια pro που είδα ζωντανά η απόχρωση του λευκού τους ήταν ξεκάθαρα cool white. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω 12.9 pro 2017 για να το συγκρίνω με το δικό μου, Αν έχετε και άλλη συσκευή στο σπίτι η σύγκριση γίνεται πιο εύκολα γιατί κοιτώντας μεμονωμένα το ipad δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό το yellow tint...
Εγω πάντως που έχω το iPad Pro 12.9 2017 κανένα πρόβλημα πιο λευκό δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που έχω το iPad Pro 12.9 2017 κανένα πρόβλημα πιο λευκό δεν γίνεται.

 

Το έχεις συυγκρίνει με άλλη συσκευή δίπλα-δίπλα? Την φωτεινότητα την έχεις πάνω από 50%? Μπορείς να το δεις π.χ. στην αρχική σελίδα του Google που έχει λευκό φόντο ή στη εφαρμογή 'Σημειώσεις'....

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις συυγκρίνει με άλλη συσκευή δίπλα-δίπλα? Την φωτεινότητα την έχεις πάνω από 50%? Μπορείς να το δεις π.χ. στην αρχική σελίδα του Google που έχει λευκό φόντο ή στη εφαρμογή 'Σημειώσεις'....
Λοιπον κοίταξα τώρα στην σελίδα τις google πιο λευκό δεν γίνεται όλη η σελίδα άσπρη έβαλα και ένα nexus 9 ταμπλετ παλιό που έχω δεν είδα τίποτα η οθόνη του iPad είναι λευκή είναι τέλεια και την φωτεινότητα την έχω πάντα στο 40% μήπως το θέμα το έχουν τα 10αρια;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοίταξα τώρα στην σελίδα τις google πιο λευκό δεν γίνεται όλη η σελίδα άσπρη έβαλα και ένα nexus 9 ταμπλετ παλιό που έχω δεν είδα τίποτα η οθόνη του iPad είναι λευκή είναι τέλεια και την φωτεινότητα την έχω πάντα στο 40% μήπως το θέμα το έχουν τα 10αρια;

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την αμεσότητα. Άλλη συσκευή δίπλα-δίπλα εννοούσα iphone ή ipad. Το πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκε στα iphone 7/7plus και στις σειρές pro των ipad. Ρίξε μια ματιά για να καταλάβεις τι εννοώ: https://www.google.gr/search?client=tablet-android-sonymobile&q=ipad+pro+2017+yellow+tint+issue&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwj5-cTIwb7WAhVJrRQKHSiWBH8QvwUIHygA&biw=1280&bih=800

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την αμεσότητα. Άλλη συσκευή δίπλα-δίπλα εννοούσα iphone ή ipad. Το πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκε στα iphone 7/7plus και στις σειρές pro των ipad. Ρίξε μια ματιά για να καταλάβεις τι εννοώ: https://www.google.gr/search?client=tablet-android-sonymobile&q=ipad+pro+2017+yellow+tint+issue&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwj5-cTIwb7WAhVJrRQKHSiWBH8QvwUIHygA&biw=1280&bih=800
Το είδα το βιντεάκι καμία σχέση με το δικό μου εμένα είναι όλα λευκά τέτοια κιτρίνιλα ευτυχώς δεν έχω και τώρα το έβαλα δίπλα στο 7 plus μου οθόνη λευκή αστερη τι να πω μπορεί να το έχουν τα 10ρια τίποτα παρτίδες πρώτες.
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία προμηθεύεται οθόνες από 3 διαφορετικά εργοστάσια

Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα υπάρχουν μικρές αποκλίσεις και φυσικά είναι τι αρέσει στον καθένα

Ίσως η οθόνη που φοράει η συσκευή σου είναι λίγο πιο κίτρινη ενώ θα περίμενες κάτι άλλο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το βιντεάκι καμία σχέση με το δικό μου εμένα είναι όλα λευκά τέτοια κιτρίνιλα ευτυχώς δεν έχω και τώρα το έβαλα δίπλα στο 7 plus μου οθόνη λευκή αστερη τι να πω μπορεί να το έχουν τα 10ρια τίποτα παρτίδες πρώτες.

 

Τι να πω. Έτυχε σε εμένα. Όχι βέβαια στον βαθμό που δείχνει στα videάκια στο Youtube. 12.9 Pro 2017 έχω και εγώ. Δεν έχεις πειράξει τα Χρωματικά Φίλτρα στα Βοηθήματα Οθόνης (Ρυθμίσεις/Γενικά/Προσβασιμότητα/Χρωματικά Φίλτρα/On) έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω. Έτυχε σε εμένα. Όχι βέβαια στον βαθμό που δείχνει στα videάκια στο Youtube. 12.9 Pro 2017 έχω και εγώ. Δεν έχεις πειράξει τα Χρωματικά Φίλτρα στα Βοηθήματα Οθόνης (Ρυθμίσεις/Γενικά/Προσβασιμότητα/Χρωματικά Φίλτρα/On) έτσι?
Δεν έχω πειράξει τίποτα γενικά ότι παιρνώ ειτε κινητό είτε ταμπλετ η οτιδήποτε άλλο δεν πειράζω ρυθμίσεις το αφήνω όπως είναι μαμά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι άλλο το πληκτρολόγιο το έχεις πάρει εμένα με έχει βολέψει αφάνταστα ειδικά που χρησιμοποιώ το iPad σαν πρώτη συσκευή υπολογιστή στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πειράξει τίποτα γενικά ότι παιρνώ ειτε κινητό είτε ταμπλετ η οτιδήποτε άλλο δεν πειράζω ρυθμίσεις το αφήνω όπως είναι μαμά.

 

Δηλαδή έχεις ON το True tone και το Night shift και η οθόνη σου έχει λευκή απόχρωση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις ON το True tone και το Night shift και η οθόνη σου έχει λευκή απόχρωση?
Οχι εντάξει εγώ δεν το έθεσα σωστά αυτά τα έχω κλείσει γιατί δεν μου άρεσαν απλώς λέω ότι δεν μπαίνω στην διαδικασία να πειράζω ρυθμίσεις με την έννοια να πείραματιζομαι να μπαίνω πιο βαθιά στις ρυθμίσεις τώρα π.χ να αυξομειωσω λίγο την φωτεινότητα η να απενεργοποιησω την αυτόματη φωτεινότητα το κάνω τα απλά πράγματα τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και στα βιντεάκια στο Youtube ατις συγκρίσεις των iPad Pro 2017 με τα προηγούμενα μοντέλα όταν τα βάζουν δίπλα-δίπλα (με ή χωρίς true tone) η διαφορά του λευκού είναι εμφανέστατη ιδίως στα 12.9...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα και στα βιντεάκια στο Youtube ατις συγκρίσεις των iPad Pro 2017 με τα προηγούμενα μοντέλα όταν τα βάζουν δίπλα-δίπλα (με ή χωρίς true tone) η διαφορά του λευκού είναι εμφανέστατη ιδίως στα 12.9...

 

Αυτό ισχύει και για το Pro 10.5? Υπάρχει αυτό το πρόβλημα με την οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και για το Pro 10.5? Υπάρχει αυτό το πρόβλημα με την οθόνη?

 

Οι περισσότερες περιπτώσεις που αναφέρονται στο διαδίκτυο σχεικά με το yellow timt screen problem αφορούν σε iPad Pro 10.5. Οπως προανέφερα πάντως εγώ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο στις demo συσκευές 3-4 μεγάλων καταστημάτων ηλεκτρονικών...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες περιπτώσεις που αναφέρονται στο διαδίκτυο σχεικά με το yellow timt screen problem αφορούν σε iPad Pro 10.5. Οπως προανέφερα πάντως εγώ δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο στις demo συσκευές 3-4 μεγάλων καταστημάτων ηλεκτρονικών...

 

Μπορεί να το είχαν οι πρώτες παρτίδες....δεν νομίζω τώρα πλέον

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το είχαν οι πρώτες παρτίδες....δεν νομίζω τώρα πλέον

 

Όχι δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι θέμα παρτίδας. Μετά από πολύ ψάξιμο φαίνεται ότι η Apple έχει μειώσει τα “K” στις οθόνες που χρησιμοποιεί στα iPad Pro 2017...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει αυτό. Δεν είναι θέμα παρτίδας. Μετά από πολύ ψάξιμο φαίνεται ότι η Apple έχει μειώσει τα “K” στις οθόνες που χρησιμοποιεί στα iPad Pro 2017...

 

Άρα είναι και θέμα των 12.9 ipad pro?

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι και θέμα των 12.9 ipad pro?

 

Ίσως το πιο κατατοπιστικό thread που αφορά στο yellow tint των iPad Pro 2017:

https://forums.macrumors.com/threads/do-you-think-the-screen-on-ipad-pro-is-too-yellowish.2056921/

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το πιο κατατοπιστικό thread που αφορά στο yellow tint των iPad Pro 2017:

https://forums.macrumors.com/threads/do-you-think-the-screen-on-ipad-pro-is-too-yellowish.2056921/

 

Εντάξει, πάντως εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πάντως εγώ δεν το θεωρώ πρόβλημα....

Ούτε η Apple εδώ το θεωρεί πρόβλημα και δεν συζητάει καν την αντικατάσταση της συσκευής.

Άλλωστε όπως έχω προαναφέρει μπορεί να γίνει διόρθωση της απόχρωσης του λευκού μέσα από τα χρωματικά φίλτρα στο menu των ρυθμίσεων...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε η Apple εδώ το θεωρεί πρόβλημα και δεν συζητάει καν την αντικατάσταση της συσκευής.

Άλλωστε όπως έχω προαναφέρει μπορεί να γίνει διόρθωση της απόχρωσης του λευκού μέσα από τα χρωματικά φίλτρα στο menu των ρυθμίσεων...

 

Νόμιζα ότι μιλάμε για πολύ έντονο φαινόμενο σε φάση να είναι μόνο ένα μέρος κίτρινο και το υπόλοιπο άσπρο. Αφού έχει όλη η οθόνη πιο ζεστή απόχρωση του άσπρου χρώματος και δεν είναι και τόσο ενοχλητικό δεν υπάρχει θέμα!

Είναι καθαρά ο τύπος των οθονών που έχει επιλέξει για τα φετινά Pro iPad! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά ο τύπος των οθονών που έχει επιλέξει για τα φετινά Pro iPad! :)

 

Έτσι ακριβώς. Και κυρίως για τα 12άρια....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Και κυρίως για τα 12άρια....

 

Επίσης στην πρώτη φουρνιά του 2015 τα 12ρια είχανε θέμα ιδίως η ακριβή έκδοση με τα 128gb που η οθόνη τους ήταν ελαφρώς έως πολύ πιο κίτρινη από τις αντίστοιχες εκδόσεις με τα 32gb. Έχει να κάνει μάλλον με την παρτίδα οθονών που χρησιμοποιήθηκαν στα 32ρια και στα 128ρια. Η Apple πάντως δεν το θεωρισε ποτέ ως πρόβλημα και ήταν καθαρά θέμα τύχης τι οθόνη θα σου τύχει. Εγώ έχω το 128ρι και η οθόνη είναι κανονική αλλά έχω δει και από φίλους και σε καταστήματα 128ρια με αρκετά κίτρινες οθόνες....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην πρώτη φουρνιά του 2015 τα 12ρια είχανε θέμα ιδίως η ακριβή έκδοση με τα 128gb που η οθόνη τους ήταν ελαφρώς έως πολύ πιο κίτρινη από τις αντίστοιχες εκδόσεις με τα 32gb. Έχει να κάνει μάλλον με την παρτίδα οθονών που χρησιμοποιήθηκαν στα 32ρια και στα 128ρια. Η Apple πάντως δεν το θεωρισε ποτέ ως πρόβλημα και ήταν καθαρά θέμα τύχης τι οθόνη θα σου τύχει. Εγώ έχω το 128ρι και η οθόνη είναι κανονική αλλά έχω δει και από φίλους και σε καταστήματα 128ρια με αρκετά κίτρινες οθόνες....

 

Δεν υπάρχουν 12αρια του 2015!

Μάλλον εννοείς 13αρια....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη 12.9 ήθελα να πω. Μπερδεύτηκα απλά έχω συνηθίσει να αποκαλώ το δικό μου 12ρι.

Έχεις δίκαιο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 12.9-inch (1st gen - 2015)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...