Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου βάλε κάποια εφαρμογή τύπου battery life και πες μας το capacity της μπαταρίας αν έχεις την όρεξη ειδικά στο παλιότερο

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η πρόσφατη αποκάλυψη πως η Apple μειώνει το χρονισμό των επεξεργαστών στα iPhone 6 και 6S, με τη πάροδο του χρόνου και συναρτήσει της φθοράς της μπαταρίας, εκτός του πως με ενόχλησε, μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι ανάλογο και εγώ ο ίδιος, ώστε να διαπιστώσω ιδίοις όμμασι εάν πρόκειται πράγματι για γενική πρακτική που ακολουθεί η Apple σε όλες τις συσκευές της, ή είναι κάτι που εφαρμόζει μόνο στα 6 και 6S, ή απλά η όλη ιστορία είναι μούφα.

Οι συσκευές που χρησιμοποίησα είναι ακριβώς οι ίδιες, με μόνη διαφορά την ηλικία. Συγκεκριμένα, έτρεξα το Geekbench 4 σε δύο iPhone 6S Plus. Η μια συσκευή είναι ηλικίας 2 ετών, αγορασμένη τον Νοέμβριο του 2015, και η μπαταρία της έχει μια σχετική φθορά. Αντιθέτως, η δεύτερη συσκευή είναι μόλις 3 μηνών, αγορασμένη τον προηγούμενο Σεπτέμβριο, και η μπαταρία της είναι καινούρια, με ελάχιστες φορτήσεις. Επίσης, αμφότερες οι συσκευές τρέχουν την έκδοση 10.3.3 του iOS, είναι χωρητικότητας 64 GB και ο επεξεργαστής τους ειναι κατασκευής Sumsung (N66AP). Πριν τρέξω το benchmark, φόρτισα πλήρως και τις δύο συσκευές, έκλεισα τυχών εφαρμογές που έτρεχαν στο παρασκήνιο και τους έκανα και από μια επανεκκίνηση. Τα αποτελέσματα φαίνονται παρακάτω.

 

Το screenshot στα δεξιά είναι από τη νέα συσκευή, ενώ αυτό στα αριστερά ανήκει στη συσκευή των 2 ετών.

IMG_0387.png IMG_0392.png

 

Όπως βλέπετε όχι μόνο δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιου είδους μείωση των επιδόσεων μεταξύ των συσκευών, αλλά η παλιότερη συσκευή, με την φθαρμένη μπαταρία, πετυχαίνει καλύτερη βαθμολογία και στα επιμέρους τεστ, αλλά και στο σύνολο.

Ως εκ τούτου, καταλήγω στα δύο παρακάτω συμπεράσματα:

  • είτε ο υποχρονισμός των επεξεργαστών συμβαίνει μόνο στα μοντέλα 6 και 6S, καθώς φθείρεται η μπαταρία τους,
  • είτε απλά πρόκειται περί προσπάθειας δημιουργίας θέματος εκ του μη όντος, για ακόμη μια φορά.

 

 

Λεπτομέρειες της κατάστασης των μπαταριών με τη χρήση του προγράμματος iBackupBot.

Νέα συσκευή:

CycleCount: 23

DesignCapacity: 2725

FullChargeCapacity: 2700

Status: Success

 

Παλαιά συσκευή:

CycleCount: 275

DesignCapacity: 2725

FullChargeCapacity: 2400

Status: Success

 

 

Εγώ αγόρασα την διαφημιζόμενη κινεζιά "cpu dasherx" και είδα ότι όσο έπεφτε το ποσοστό της μπαταρίας έπεφτε η απόδοση του επεξεργαστή:)

Παράδειγμα όταν η μπαταρία που έχω, δείχνει στο batery life "κακό 23%" η cpu φτάνει στα 911 ΜΗz :O

όταν μάλιστα πάει στο 20% η μπαταρία, τότε πέφτει στα 600 ΜΗz και κολλάει.

Με λίγα λόγια συνδυάζει την υγεία της μπαταρίας με την χωρητικότητα της στιγμής, καλό αλλά πουστιά της εταιρίας

όποιος ξέρει καμιά καλή μπαταρία aftermarket που να έχει βάλει από Αθήνα μεςριά ας ρίξει ένα σημείωμα διότι θα την αλλάξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση φίλε.

Θα δοκιμάσω να κάνω και πάλι ένα benchmark, με τη μπαταρία να είναι σε χαμηλά επίπεδα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχει παρατηρήσει κανείς όταν έχεις κανει εκκαθάριση τις εφαρμογές που τρέχουν και πας μετά να ανοίξεις τις ρυθμίσεις ή το safari, όταν πάει να φορτώσει το γραφικό περιβάλλον βγάζει στιγμιαία κάποιες γραμμές κάθετες; Ενώ αν κάνεις reload χωρίς εκκαθάριση φορτώνει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς όταν έχεις κανει εκκαθάριση τις εφαρμογές που τρέχουν και πας μετά να ανοίξεις τις ρυθμίσεις ή το safari, όταν πάει να φορτώσει το γραφικό περιβάλλον βγάζει στιγμιαία κάποιες γραμμές κάθετες; Ενώ αν κάνεις reload χωρίς εκκαθάριση φορτώνει κανονικά.

 

Σε μενα παντως δε το κανει...Εχω τη τελευται εκδοση ios...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εχετε να προτεινετε καποιος καποιο καταστημα για αλλαγη οθονης;;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινετε καποιος καποιο καταστημα για αλλαγη οθονης;;

 

isystem για original οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις αν υπαρχει θεμα σε περιπτωση που εχει ανοιχτει η συσκευη απο τριτο μη εξουσιοδοτημενο;

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις αν υπαρχει θεμα σε περιπτωση που εχει ανοιχτει η συσκευη απο τριτο μη εξουσιοδοτημενο;

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εστειλα ενα μαιλ για αρχη και βλεπουμε..

 

Προς γνώση όλων, άπαξ και το έχει ανοίξει τρίτος τρως πόρτα απο το επίσημο σέρβις.

Edited by Spireto_2158

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς γνωρίσει κάποιος μη εξουσιοδοτημένο να μου αλλάξει μόνο το τζαμί και να κρατήσουμε το digitizer το δικό του;

Στην irepair είδα ότι δίνουν τέτοια δυνατότητα

Ξέρει κανείς ;;

Ευχαριστώ

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς γνωρίσει κάποιος μη εξουσιοδοτημένο να μου αλλάξει μόνο το τζαμί και να κρατήσουμε το digitizer το δικό του;

Στην irepair είδα ότι δίνουν τέτοια δυνατότητα

Ξέρει κανείς ;;

Ευχαριστώ

 

Το τζαμι και το digitizer είναι το ίδιο πράγμα

Εσυ θέλεις να αλλάξεις το τζαμι χωρίς να αλλάξεις οθόνη

Είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία δεν ξέρω ποιοι αναλαμβάνουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι και το digitizer είναι το ίδιο πράγμα

Εσυ θέλεις να αλλάξεις το τζαμι χωρίς να αλλάξεις οθόνη

Είναι αρκετά δύσκολη διαδικασία δεν ξέρω ποιοι αναλαμβάνουν

 

Και χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα, τόσο αισθητικά , όσο και λειτουργικά.

Οι οθόνες είναι laminated (κολλημένες) μαζί με το digitizer και ενδέχεται να μη γίνει σωστά/όμορφα η επανακόλληση όπως σε μία εργοστασιακή οθόνη-digitizer.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν θα το αναλαβει, εκτος αν σου χρεωσει 10 digitizer ωστε καποιο να του πετυχει και φυσικα σε καμια μεριπτωση μην πληρωσεις πριν δεις το αποτελεσμα που θα εχεις ξεκαθαρισει απο την αρχη οτι αν δεν ειναι τελειο δεν θα πληρωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ, επαναλαμβανομενα κρασαρισματα του Chrome να υποθέσω ότι οφείλονται στην ίδια την εφαρμογή ή είναι αποτέλεσμα της τελευταίας αναβάθμισης 11.3?
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ, επαναλαμβανομενα κρασαρισματα του Chrome να υποθέσω ότι οφείλονται στην ίδια την εφαρμογή ή είναι αποτέλεσμα της τελευταίας αναβάθμισης 11.3?

 

Από google έχω μόνο την μετάφραση και αυτή ψάχνω ευκαιρία να τη σουτάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχοντας έρθει η ώρα ο αδερφός μου να πουλήσει την συγκεκριμένη συσκευή αντιμετωπίζει το εξής που δείχνει η φωτό.Υπάρχει λύση?a455cd646e8cd22b66ae6e015cc5ec12.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχοντας έρθει η ώρα ο αδερφός μου να πουλήσει την συγκεκριμένη συσκευή αντιμετωπίζει το εξής που δείχνει η φωτό.Υπάρχει λύση?a455cd646e8cd22b66ae6e015cc5ec12.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλ τι προσπάθησε να κάνει και έβγαλε αυτό το μήνυμα ;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να συνδέσει το Apple ID του ανθρώπου που του πούλησε την συσκευή και δεν τον αφήνει

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήσατε να συνδέσετε υπάρχον λογαριασμό του αγοραστή ή προσπαθήστε να δημιουργήσετε νέο λογαριασμό;

Έχει διαφορά!

 

Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση στο internet, βλέπω πως το μήνυμα αυτό εμφανίζεται όταν προσπαθεί κάποιος να δημιουργήσει πάνω από 3 λογαριασμούς μέσω μιας iOS συσκευής.

Αν ο αγοραστής δεν έχει ήδη λογαριασμό iCloud, ας δημιουργήσει έναν μέσω ενός Η/Υ. Έπειτα θα μπορέσει να συνδεθεί μέσω του iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήσατε να συνδέσετε υπάρχον λογαριασμό του αγοραστή ή προσπαθήστε να δημιουργήσετε νέο λογαριασμό;

Έχει διαφορά!

 

Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση στο internet, βλέπω πως το μήνυμα αυτό εμφανίζεται όταν προσπαθεί κάποιος να δημιουργήσει πάνω από 3 λογαριασμούς μέσω μιας iOS συσκευής.

Αν ο αγοραστής δεν έχει ήδη λογαριασμό iCloud, ας δημιουργήσει έναν μέσω ενός Η/Υ. Έπειτα θα μπορέσει να συνδεθεί μέσω του iPhone.

Το πρόβλημα το κάνει όταν προσπαθεί ο αγοραστής να συνδεθει στο υπάρχον Apple ID του (η προηγουμενη του συσκευη ήταν iPhone ξανα)

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το κάνει όταν προσπαθεί ο αγοραστής να συνδεθει στο υπάρχον Apple ID του (η προηγουμενη του συσκευη ήταν iPhone ξανα)

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδη κανένας δεν κατάλαβε τίποτα να δεις αυτό

 

https://support.apple.com/el-gr/HT201351

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει γνήσια θήκη ροζ της aplle σαν αυτή που κυκλοφόρησε για το 7plus?

Και μιας που θα παραλάβω αύριο, πως τα πάει με την 11?

Ευχαριστώ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...