Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ επεξεργαστή, ταχύτητα μνήμης, μπαταρία (τύπο, όχι χωρητικότητα).

Μόνο επεξεργαστή αν είναι διαφορετικής εταιρίας, μπορεί να είναι samsung ή TSMC αλλά δεν έχει καμία σημασία. Όλα τα άλλα είναι ίδια σε προδιαγραφές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοώ επεξεργαστή, ταχύτητα μνήμης, μπαταρία (τύπο, όχι χωρητικότητα).

 

Όχι καμία διαφορά.

Μόνο η μάρκα του επεξεργαστή παίζει σε δύο εταιρίες. Samsung και TSMC αλλά αυτό είναι καθαρά τι θα σου τύχει. Δεν έχει σχέση με τίποτα άλλο. Λένε ότι με TSMC είναι λίγο καλύτερη η συσκευή.

Δεν μπορείς να το γνωρίζεις όμως πριν ανοίξεις την συσκευη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία διαφορά.

Μόνο η μάρκα του επεξεργαστή παίζει σε δύο εταιρίες. Samsung και TSMC αλλά αυτό είναι καθαρά τι θα σου τύχει. Δεν έχει σχέση με τίποτα άλλο. Λένε ότι με TSMC είναι λίγο καλύτερη η συσκευή.

Δεν μπορείς να το γνωρίζεις όμως πριν ανοίξεις την συσκευη

 

Απλώς ρώτησα γιατί μπορεί αυτός ο διαχωρισμός μπορεί να μην ισχύει για τα 32gb.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ρώτησα γιατί μπορεί αυτός ο διαχωρισμός μπορεί να μην ισχύει για τα 32gb.

 

Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο

Μακάρι να έχουν βάλει μόνο tsmc μέσα αλλά δεν ακούστηκε τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο

Μακάρι να έχουν βάλει μόνο tsmc μέσα αλλά δεν ακούστηκε τίποτα

 

Θέλω να πάρω ένα και αναρωτήθηκα για το αν έχουν διαφορές.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα και αναρωτήθηκα για το αν έχουν διαφορές.

 

Στην ίδια τιμή βγαίνει το 64gb νομίζω 5-10€ πιο ακριβό

Καλύτερα πήγαινε στο 64αρι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια τιμή βγαίνει το 64gb νομίζω 5-10€ πιο ακριβό

Καλύτερα πήγαινε στο 64αρι

 

Οικονομικά έχεις δίκιο, απλώς μου πέρασε η σκέψη μήπως τα 6s του 2016 έχουν μόνο τον TMSC για επεξεργαστή.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η μνήμη στα 32ρια σε σχέση με τα 128ρια είναι σημαντικά πιο αργή....τουλάχιστον αυτο μετρήθηκε στα iPhone 7 όταν σύγκριναν 32ρι με 128ρι σε ταχύτητα ανάγνωσης και αποθήκευσης φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στα 6ρια. Εφόσον η iPhone χρησιμοποιει τις ίδιες μνήμες και στα δυο μοντέλα…ίσως επειδή είναι μικρότερο το μέγεθος των 64gb σε σχέση με τα 128 ίσως η διαφορα να είναι μικρότερη
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ότι η μνήμη στα 32ρια σε σχέση με τα 128ρια είναι σημαντικά πιο αργή....τουλάχιστον αυτο μετρήθηκε στα iPhone 7 όταν σύγκριναν 32ρι με 128ρι σε ταχύτητα ανάγνωσης και αποθήκευσης φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στα 6ρια. Εφόσον η iPhone χρησιμοποιει τις ίδιες μνήμες και στα δυο μοντέλα…ίσως επειδή είναι μικρότερο το μέγεθος των 64gb σε σχέση με τα 128 ίσως η διαφορα να είναι μικρότερη

 

Δεν λένε και πολλά οι διαφορές στην ταχύτητα εγγραφής. Υπάρχει περίπτωση καθε μέρα να γράφεις και να σβήνει αρχεία πχ 60gb στο iPhone;

Δεν είναι USB flash drive το κινητό για να μεταφέρεις συνεχώς αρχεία από και προς

Μία φορά θα περάσεις φωτογραφίες βίντεο και λοιπά και μετά λίγα πράγματα

Δεν βλέπει ο τελικός χρήστης δηλαδή διαφορά στην καθημερινότητα.

 

Ναι υπάρχει ή διάφορα στην ταχύτητα από μνημη σε μνημη αλλά δεν μας επηρεάζει. Είναι μία πληροφορία που είναι άχρηστη για κάποιον απλό χρήστη

Μία ταινία να βάλεις άντε και να κάνει 5" παραπάνω για να την περάσει τι έγινε δεν τρέχει κάτι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω καινούργιο το 6s plus 64gb

Εσείς που το πηρατε πρόσφατα τι επεξεργαστής σας έτυχε;

Αν είναι να δώσω 640€ και να μου τύχει με Samsung καλύτερα να φάω τα λεφτά σε καραμέλες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάρε 32ρι να είσαι σίγουρος :)

 

Τα 32άρια δεν έχουν Samsung?

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 32ρι να είσαι σίγουρος :)

 

Τα 32άρια δεν έχουν Samsung?

 

Στα 6s βλέπω 60℅ tsmc και 40% Samsung

Στα 6 s plus 75% Samsung 25% tsmc

Με βλέπω για iPhone 7 για να είμαι σίγουρος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τα λέτε αυτά και μας διαβάζουν. Ότι επεξεργαστή και αν έχει το ίδιο αποδίδει. Πάλιωσε πια αυτό με τον επεξεργαστή. Αν έχεις samsung και αν έχει TSMC. Όποιο σοβαρό reviewer διαβάσετε αυτό λέει. Και ο πιο σοβαρός από όλους που πάντα λέει αυτό που πιστεύει πάλι το ίδιο είπε, πως δεν έχει καμία σημασία

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τα λέτε αυτά και μας διαβάζουν. Ότι επεξεργαστή και αν έχει το ίδιο αποδίδει. Πάλιωσε πια αυτό με τον επεξεργαστή. Αν έχεις samsung και αν έχει TSMC. Όποιο σοβαρό reviewer διαβάσετε αυτό λέει. Και ο πιο σοβαρός από όλους που πάντα λέει αυτό που πιστεύει πάλι το ίδιο είπε, πως δεν έχει καμία σημασία

 

Δεν λέει ακριβώς αυτο που λες εσύ

Λέει ότι επειδή δεν κάνει ένας χρήστης την συσκευή να δουλεύει στο τέρμα συνέχεια η διαφορά μέσα στην μέρα μπορεί να είναι ένα 2-3% υπέρ του tsmc

Όσο όμως η χρήση μέσα στην μέρα αυξάνεται τόσο ανεβαίνει το ποσοστό.

Δηλαδή αν κάποιος δουλεύει πολύ την συσκευή με βίντεο με παιχνίδια και λοιπά μπορεί αυτή η διαφορά να φτάσει και 15% που σε νούμερα είναι μισή με μια ώρα χρήσης παραπάνω

Εμένα δεν μου φαίνεται μικρή ή διαφορά πάντως. Μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο .Θα έπρεπε να κυμαίνεται στα ίδια.

 

Πχ με την συσκευή μου έβγαζα 6 ώρες χρήση ενώ με άλλη συσκευή με Samsung επεξεργαστή δεν θα περνούσα καν τις 5:30 ώρες

 

Άλλοι για να αυξήσουν μια ώρα έχουν ανεβάσει 300-500mah τις μπαταρίες τους.

Μου φαίνεται αρκετή η διαφορά πάντως αν την συσκευή την δουλεύεις.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία δεν τα λέει κ πολύ καλά. Οριακά βγάζω την ημέρα ,την στιγμή που με το s7 edge ήμουν πιο άνετος . Εσείς πως τα πάτε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία δεν τα λέει κ πολύ καλά. Οριακά βγάζω την ημέρα ,την στιγμή που με το s7 edge ήμουν πιο άνετος . Εσείς πως τα πάτε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Κάτι παίζει με μερικές εφαρμογές

Αυτήν την εβδομάδα παρατήρησα κι εγώ αυξημένη κατανάλωση .Κάποιες εφαρμογές που αναβάθμισα σίγουρα έφταιγαν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τελευταία αναβάθμιση η μπαταρία δεν τα λέει κ πολύ καλά. Οριακά βγάζω την ημέρα ,την στιγμή που με το s7 edge ήμουν πιο άνετος . Εσείς πως τα πάτε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εγώ δεν βλέπω κάποια διαφορά στην κατανάλωση ( ios 10.1.1 ) , με ίδια και ίσως και πιο έντονη χρήση ( με πολλά επαγγελματικά τηλεφωνήματα , emails κτλ ) , βγάζω άνετα την μέρα.

Επίσης , κάτι πολύ βασικό .. 100 % όταν ξαπλώνω για ύπνο , 100% μπαταρία και το πρωϊ ( στάνια 99 %) .... Πολύ μεγάλη υπόθεση το Ios λειτουργικό.... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι παίζει με μερικές εφαρμογές

Αυτήν την εβδομάδα παρατήρησα κι εγώ αυξημένη κατανάλωση .Κάποιες εφαρμογές που αναβάθμισα σίγουρα έφταιγαν

 

@Tasos19s , τελικά πούλησες το 6s ??? Αποφάσισες με ποια συσκευή θα το αντικαταστήσεις ??? ( 6s plus ή 7 ) ??

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πούλησα. Μην φανταστείς στου νονού μου τον αδερφό. Ειναι σαν καινούργια ή συσκευή δεν έπαιζε να το δώσω σε ξένο

 

Ακόμα δεν αποφάσισα όμως. Στο 6s plus με προβληματίζει ο επεξεργαστής μήπως δηλαδή μου τύχει Samsung και στο iPhone 7 το μέγεθος ότι ίσως αργότερα θέλω μεγαλύτερη οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πούλησα. Μην φανταστείς στου νονού μου τον αδερφό. Ειναι σαν καινούργια ή συσκευή δεν έπαιζε να το δώσω σε ξένο

 

Ακόμα δεν αποφάσισα όμως. Στο 6s plus με προβληματίζει ο επεξεργαστής μήπως δηλαδή μου τύχει Samsung και στο iPhone 7 το μέγεθος ότι ίσως αργότερα θέλω μεγαλύτερη οθόνη

 

Αυτό με τον επεξεργαστή samsung , δεν το έχω καταλάβει , να σου πω την αλήθεια..

Το δικό μου έχει όπως είδα έχει Samsung , ενώ της συζύγου ( επίσης 6s ) , έχει TSMC ..

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά ( που λογικά υπάρχει προς όφελος του TSMC )..

 

Ανεξάρτητα από αυτό και εγώ θέλω μεγαλύτερη οθόνη αλλά ( όπως έγραψα και χθες ) είναι πάρα πολύ μεγάλο το 6s plus σαν συσκευή , για την οθόνη που δίνει. Σε αυτό το μέγεθος που έχει η συσκευή , θα έπρεπε να είναι 6άρα η οθόνη..

Σε αυτό που έγραψες χθες συμφωνώ απόλυτα.. Στο μέγεθος που έχει τώρα το 6s και το 7 , έστω ελάχιστα μεγαλύτερο , να είχαν χωρέσει μια 5'' ή 5,2'' οθόνη ..

Αυτό θα ήταν το τέλειο ( αν ήταν και amoled θα ήταν το απόλυτο):)

Το 7άρι πάντως , έχει (σχετικά) καλούτσικη πλέον τιμή ...

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τον επεξεργαστή samsung , δεν το έχω καταλάβει , να σου πω την αλήθεια..

Το δικό μου έχει όπως είδα έχει Samsung , ενώ της συζύγου ( επίσης 6s ) , έχει TSMC ..

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά ( που λογικά υπάρχει προς όφελος του TSMC )..

 

Ανεξάρτητα από αυτό και εγώ θέλω μεγαλύτερη οθόνη αλλά ( όπως έγραψα και χθες ) είναι πάρα πολύ μεγάλο το 6s plus σαν συσκευή , για την οθόνη που δίνει. Σε αυτό το μέγεθος που έχει η συσκευή , θα έπρεπε να είναι 6άρα η οθόνη..

Σε αυτό που έγραψες χθες συμφωνώ απόλυτα.. Στο μέγεθος που έχει τώρα το 6s και το 7 , έστω ελάχιστα μεγαλύτερο , να είχαν χωρέσει μια 5'' ή 5,2'' οθόνη ..

Αυτό θα ήταν το τέλειο ( αν ήταν και amoled θα ήταν το απόλυτο):)

Το 7άρι πάντως , έχει (σχετικά) καλούτσικη πλέον τιμή ...

 

Είναι και ψυχολογικο το θέμα

Από αυτά που έχω διαβάσει είναι λίγο καλύτερο με tsmc

 

Το μόνο που μου έλειπε μέχρι σήμερα στο 6s ήταν η σταθεροποίηση στο βίντεο και τα gb γιατί τα 16 είναι λίγα

Αν πάρω το 7 με καλύπτει αλλά το μέγεθος της οθόνης;

Είχα δύο φορές το plus. Το καλοκαίρι μόνο για την παραλία κάνει. Τις υπόλοιπες ημέρες και ώρες μου πέφτει μεγάλο χωρίς ζακέτα η μπουφάν για να το βάζεις μέσα

 

Κάπου εκεί προσπαθώ να τα ζυγισω και να αποφασίσω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να πάρω το 6s plus, το 7 plus μου πέφτει ακριβό και θέλω να κάνω ένα μεγάλο διάλειμμα από το android.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι να πάρω το 6s plus, το 7 plus μου πέφτει ακριβό και θέλω να κάνω ένα μεγάλο διάλειμμα από το android.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Once you go Mac you never go back το ξέρεις;

Σε βλέπω οριστικό διαζύγιο με το android να κάνεις

Κι εγώ το 7 plus θα ήθελα αλλά τα 840€ τα θέλω πιο πολύ εννοείται

Το 6s plus πάντως ειναι υπερπληρες από hardware.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το 6s plus το πήρα για δεύτερη φορά φέτος . Η πρώτη ήταν το Φλεβάρη . Ένα διαλλειμμα πάντα καλό είναι από το android. Πάντως ρολάρει άψογα . Τώρα για το τι επεξεργαστή έχω δεν με νοιάζει βασικά δεν το κοίταξα καν. Επίσης πιστεύω είναι πιο συμφέρουσα αγορά το 6s plus παρά το νέο. Από το νέο έτος που θα πέσει το 7 οκ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Once you go Mac you never go back το ξέρεις;

Σε βλέπω οριστικό διαζύγιο με το android να κάνεις

Κι εγώ το 7 plus θα ήθελα αλλά τα 840€ τα θέλω πιο πολύ εννοείται

Το 6s plus πάντως ειναι υπερπληρες από hardware.

 

Πολύ πιθανόν να συμβεί, εδώ και 4 χρόνια έχω ipad και με έχει βολέψει απίστευτα.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...