Jump to content

iPhone 6S Plus


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

sthν καθημερινη χρηση σου φαινεται βαρυ;

στο χερι;

Γενικα ανεξαρτητα απο την εργονομια λογω σχηματος,σαν βαρος κουραζει;

 

Σαν βαρος οχι δε με κουραζει καθολου, απλα δυστυχως αυτο το μεγεθος δεν ειναι για μενα μαλλον οσο κι αν προσπαθω να το συνηθισω.

Απο την αλλη το μικρο iPhone παραεχει μικρη οθονη, εχει κακιστη αυτονομια και δεν εχει και ΟIS η καμερα οποτε δεν αποτελει επιλογη για εμενα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σαν βαρος οχι δε με κουραζει καθολου, απλα δυστυχως αυτο το μεγεθος δεν ειναι για μενα μαλλον οσο κι αν προσπαθω να το συνηθισω.

Απο την αλλη το μικρο iPhone παραεχει μικρη οθονη, εχει κακιστη αυτονομια και δεν εχει και ΟIS η καμερα οποτε δεν αποτελει επιλογη για εμενα.

 

ακριβως οι λογοι για τους οποιους δεν αγοραζω κανενα απο τα δυο

μαζι με το iOS σε ορισμενα σημεια.

 

δεν πειραζει...του χρονου!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ βέβαια αλλά λένε, αλλά δεν εξηγούν κιόλας την μέθοδο που χρησιμοποιούν http://www.phonearena.com/news/iPhone-6s-Plus-posts-excellent-battery-life-matches-the-Galaxy-Note5-to-the-minute_id74132

 

Το phonearena ειναι ο ορισμός της αναξιοπιστίας και ειδικότερα η μεροληπτική θετική στάση προς Sammy-Apple.

Ουτε τα προσχήματα κρατάνε.

Περα οτι ουδέποτε μας λένε μεθοδολογία μετρήσεως όπως κανει το notebookcheck και anandtech η εστω το gsmarena που τελευταία έχουν βελτιωθεί αρκετα διοτι πιο παλιά full Samsung μεροληπτικά υπέρ ήταν.

Να μου βγάλει ίδια,μα την ίδια ακριβώς μπαταρια το Note 5 -6plus τα λέει όλα.:wacko:

Ουτε καν απόκλιση +-1' δηλαδη.:blink:

 

 

Και μπορώ άπειρες ανακριβείες να σου αναφέρω με άλλες συσκευες το πιο χαρακτηριστικό οι ταχα 4 ώρες να φορτίσει το z3 παρακαλώ που ουτε σε παράλληλο σύμπαν θα γινόταν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για το phonearena.

Αν προλαβατε την μετρηση της μπαταριας σε δευτερα και λεπτα πριν απο το 9ωρες και 11λεπτα θα βλεπατε οτι ειχαν κανει λαθος..το plus με την σωστη διαιρεση εβγαζε 9:18 αλλα μαλλον ηθελαν μαχη σωμα με σωμα...να ειναι και οι 2 ευχαριστημενοι..μακαρι να ξεραμε τι ισχυει πραγματικα..

εδω ειναι: 33,060 seconds. Or 551 minutes. Or 9 hours and 11 minutes.

Edited by milanezos7
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη επαφη ηταν "περιεργη" οσον αφορα το βαρος. ΑΠο s6 edge επιασα το iPhone και η διαφορα ειναι αισθητη στο βαρος. Σε λιγο θα το σεταρω ;)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη επαφη ηταν "περιεργη" οσον αφορα το βαρος. ΑΠο s6 edge επιασα το iPhone και η διαφορα ειναι αισθητη στο βαρος. Σε λιγο θα το σεταρω ;)

 

Ε ναι 50γραμμαρια διαφορά εχουν περίπου. Το πραγματικο σοκ θα το νιωσεις οτα παρεις πρεφα ποσο δυσχρηστη με το 1 χερι ειναι η συσκευη (λογω μεγεθους) σε σχεση με το edge. Εμενα με χαλαει πολυ. Αισθανομαι οτι κραταω tablet!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ειχα και το 6 Plus για καποιον καιρο οταν πρωτοβγηκε και αυτο το εχω υποψιν :)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ερχομενος απ το iphone 6 στο 6s plus ολα καλα.Ναι μεν λιγο πιο δυσχρηστο στο χερι αλλα εντυπωσιακη οθονη.

Πιστευω θα το κρατησω τουλαχιστον ενα χρονο γιατι τελευταια το ψιλοπαρακανα για τα δεδομενα μου.

Μενει να δω την αυτονομια...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

 

3D Touch: Περιμενα να βαζεις λιγοτερη πιεση για να δουλεψει. Αλλα κυριολεκτικα πρεπει να το πατησεις δυνατα, Ελπιζω να μην βγει το δακτυλο απο την αλλη πλευρα! :lol:

 

Μπαταρια: Τωρα κανω την πρωτη φορτιση απο λαπτοπ και αργει υπερβολικα. Δεν ξερω εαν το βαλω στην πριζα εαν αλλαξει κατι. Επισης διαβασα κατι για καλωδιο απο iPad ή ο φορτιστης τοιχου, κανει διαφορα; Ξερει κανεις με σιγουρια;

 

Βαρος: Εαν το κρατησω πολυ ωρα στον αερα (οταν ξαπλωνω πχ) μετα απο καποια λεπτα το νιωθεις πως βαραινει και αλλο και δεν ειναι ευχαριστη η αισθηση. Σε σχεση παντα με το s6 edge που δεν ειχα αυτο το "προβλημα". Συνεπως ειναι βαρυ, στο οριο του εξαιρετικα βαρυ (για τα δικα μου γουστα).

 

Να σημειωσω οτι το δικο μου εχει επεξεργαστη samsung (ατυχος να πω; )

 

 

Αυτα για την ωρα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια: Τωρα κανω την πρωτη φορτιση απο λαπτοπ και αργει υπερβολικα. Δεν ξερω εαν το βαλω στην πριζα εαν αλλαξει κατι. Επισης διαβασα κατι για καλωδιο απο iPad ή ο φορτιστης τοιχου, κανει διαφορα; Ξερει κανεις με σιγουρια;

 

Απο usb αργει παντα η φορτιση! Στη πριζα με το δικο του φορτιστη σιγουρα παει γρηγοροτερα. Με φορτιστη του iPad ακομη πιο γρηγορα! Το καλωδιο διαφορα δεν κανει!

 

Καλοριζικο να ειναι χωρις να το τρυπησεις και να βγεις απεναντι απ την πιεση :lol:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα παω να παρω εναν φορτιστη για IPad και θα φορτιζει γρηγοροτερα; Τι πρεπει να προσεξω; Γραφει πουθενα οτι ειανι για iPad ή μηπως κανενα αμπερ;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις:

 

3D Touch: Περιμενα να βαζεις λιγοτερη πιεση για να δουλεψει. Αλλα κυριολεκτικα πρεπει να το πατησεις δυνατα, Ελπιζω να μην βγει το δακτυλο απο την αλλη πλευρα! :lol:

 

Μπαταρια: Τωρα κανω την πρωτη φορτιση απο λαπτοπ και αργει υπερβολικα. Δεν ξερω εαν το βαλω στην πριζα εαν αλλαξει κατι. Επισης διαβασα κατι για καλωδιο απο iPad ή ο φορτιστης τοιχου, κανει διαφορα; Ξερει κανεις με σιγουρια;

 

Βαρος: Εαν το κρατησω πολυ ωρα στον αερα (οταν ξαπλωνω πχ) μετα απο καποια λεπτα το νιωθεις πως βαραινει και αλλο και δεν ειναι ευχαριστη η αισθηση. Σε σχεση παντα με το s6 edge που δεν ειχα αυτο το "προβλημα". Συνεπως ειναι βαρυ, στο οριο του εξαιρετικα βαρυ (για τα δικα μου γουστα).

 

Να σημειωσω οτι το δικο μου εχει επεξεργαστη samsung (ατυχος να πω; )

 

 

Αυτα για την ωρα

 

3d touch: αλλάζει ή απανεργοποιειται η ευαισθησία http://bgr.com/2015/10/05/iphone-6s-3d-touch-settings/

 

Μπαταρια: Για ποιον λόγο ακριβώς το φορτίζεις από usb που δίνει έξοδο 500mA αντί του φορτιστή του; (ναι επίσης μπορεις να χρησιμοποιησεις και φορτιστή ipad για ακόμα ταχύτερη φόρτιση)

Link to comment
Share on other sites

Αρα θα παω να παρω εναν φορτιστη για IPad και θα φορτιζει γρηγοροτερα; Τι πρεπει να προσεξω; Γραφει πουθενα οτι ειανι για iPad ή μηπως κανενα αμπερ;

 

Παρε εναν αυθεντικο φορτιστη iPad και εισαι οκ. Βεβαια δεν ξερω αν μακροπροθεσμα θα κανει κακο στην μπαταρια!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

3d touch: αλλάζει ή απανεργοποιειται η ευαισθησία http://bgr.com/2015/10/05/iphone-6s-3d-touch-settings/

 

Μπαταρια: Για ποιον λόγο ακριβώς το φορτίζεις από usb που δίνει έξοδο 500mA αντί του φορτιστή του; (ναι επίσης μπορεις να χρησιμοποιησεις και φορτιστή ipad για ακόμα ταχύτερη φόρτιση)

 

Το ρύθμισα. Τωρα μαλιστα.

 

 

Παρε εναν αυθεντικο φορτιστη iPad και εισαι οκ. Βεβαια δεν ξερω αν μακροπροθεσμα θα κανει κακο στην μπαταρια!

 

Βρηκα 12W στα 20 ευρω.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος δεν είναι πολύ μεγαλύτερο από τις αντίστοιχες συσκευές των 5.5"-5.7".

Αυτό που το κάνει δυσχρηστο μ ένα χέρι, είναι η διάταξη του UI που ακόμα κρατά την ίδια φιλοσοφία με αυτή που είχε σε συσκευές 3.5".

 

Είναι δυνατόν να έχεις την μπάρα επάνω με το εικονίδιο back στην επάνω αριστερή γωνία? Τόσο δύσκολο είναι να βρουν λύσεις στο UI? Πόσα χρόνια χρειάζονται για να τις περάσουν?

Νομίζω ότι η apple στις αλλαγές είναι πιο αργή κι από Ελληνική Δημόσια υπηρεσία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πηγα και το ειδα και εγω σημερα το πρωι στο apple store με την ησυχια μου.

 

 

να προσθεσω οτι δεν εχουν διαθεσιμα τιποτα στα 64gb...

Το κινητο το θεωρω σαφως ανωτερο απο το απλο 6 plus.

δινει φοβερη αισθηση στο χερι οτι εχεις κατι το ποιοτικο ενω και η οθονη του ειναι ανωτερη απο το 6plus,ανωτερα λευκα και καλυτερη ομοιομορφια.

Για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια δεν ειχα θεμα με οθονη iPhone...

 

ειναι γρηγορο και οντως το 3d Touch θελει πολυ πιεση σχετικα για να πιασει...

ταχυτητα δεν θα μιλησω,δεν κανει και πολλα πραγματα για να εχει και προβληματα.

Καμερα στα ιδια επιπεδα με το δικο μου τουλαχιστον απο οτι ειδα

 

μου αρεσε.

Θα το σκεφτω αλλα δυστυχως ειμαι σιγουρος οτι μετα απο λιγο καιρο θα μου σπασει τα νευρα.

Ευτυχως δεν το ειχαν διαθεσιμο οποτε δεν μπηκα στον πειρασμο :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Τ

Είναι δυνατόν να έχεις την μπάρα επάνω με το εικονίδιο back στην επάνω αριστερή γωνία?

 

πιο ακριβως "back" ειναι πανω αριστερα;

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση στην οθόνη έγινε με το 6 plus δίπλα δίπλα;

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είναι θέμα καθαρά κομματιού. Εγώ νομίζω ότι οι οθόνες είναι ακριβώς οι ίδιες με το 6 plus και απλά είναι τι θα σου κάτσει (τα κλασικά kinder έκπληξη τι θα σου κάτσει, όπως σε όλες τις εταιρίες) ...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως για αυτο ρωτησα επειδη τα ειδα διπλα διπλα και δεν παρατηρησα κατι υπερ του 6s στο θεμα οθονη.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως για αυτο ρωτησα επειδη τα ειδα διπλα διπλα και δεν παρατηρησα κατι υπερ του 6s στο θεμα οθονη.

 

Ναι Αργύρη, πριν λίγο είδα στο istorm δίπλα δίπλα 6s plus και 6 plus. Μάντεψε. Το παλιό έχει καλύτερο λευκό... Καθαρά θέμα τύχης λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Το κιν είναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Ίσως και πιο μεγάλο από nexus 6 και αρκετά βαρύ. Προσωπικά με κούρασε μετά από λίγα λεπτά και φυσικά ούτε λόγος για χρήση με ένα χέρι. Αδύνατο να πατήσεις επιστροφή πάνω αριστερά όπως είναι. Κάτοχος νότε 3 και ενδυνάμη νότε 5 αλλά είπα να δοκιμάσω και το 6ς plus.. Γρήγορο ναι πολύ βολικό το 3d touch αλλά πολύ μεγάλο για την οθόνη που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Το κιν είναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Ίσως και πιο μεγάλο από nexus 6 και αρκετά βαρύ. Προσωπικά με κούρασε μετά από λίγα λεπτά και φυσικά ούτε λόγος για χρήση με ένα χέρι. Αδύνατο να πατήσεις επιστροφή πάνω αριστερά όπως είναι. Κάτοχος νότε 3 και ενδυνάμη νότε 5 αλλά είπα να δοκιμάσω και το 6ς plus.. Γρήγορο ναι πολύ βολικό το 3d touch αλλά πολύ μεγάλο για την οθόνη που έχει.

 

Μη μου λες τέτοια φίλε. Κι εγώ από Note 3 περιμένω την ερχόμενη εβδομάδα να μου έλθει το PLUS.

Δεν υποστηριζονται τα swipes από αριστερά για πίσω; (όπως στο iPad?)

Link to comment
Share on other sites

Είχα καιρό να ασχοληθώ με την πλατφόρμα ιός οπότε τα κόλπα τα νέα δεν τα ξέρω. Εγώ λέω για το κουμπί πάνω αριστερά που έχουν οι εφαρμογές για επιστροφή. Νομίζω ότι όσοι είναι από νότε σειρά 3 και 4 δεν θα περάσουν καλά.. Το κιν μπορεί να σκοτώνει αλλά..

 

Για δοκιμή πάντως γιατί όχι εξάλλου στην μετά πώληση δεν χάνεις τα χρηματα σου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...