Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δικο μου παλι ειναι QQ και κανει τα ιδια με την μπαταρια! Εμεις δηλαδη δεν καλυπτομαστε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια ερώτηση τι εννοούμε όταν λέμε shot στο iphone και ποιά διαφορά με το sot των android?

 

Εκείνο στο android μετράει χρόνο ανοιχτής οθόνης

Εδω μετράει χρόνο χρήσης. Μέσα σ αυτό εννοείται είναι η ανοιχτή οθόνη αλλα επίσης μετράει και με κλειστή σε κάποιες λειτουργίες πχ γνωστοποιήσεις και λοιπά. Βέβαια είναι πιο λίγα τα λεπτά των γνωστοποιήσεων αλλα όσο να ναι κι αυτά μετράνε σαν χρήση

 

Το κακό είναι ότι εδω αν κολλησει μια εφαρμογή στο παρασκήνιο μπορεί εσύ να έχεις κλειδωμένη την συσκευή και αυτό να γράφει επειδή η εφαρμογή χρησιμοποιεί το σύστημα και δεν το αφήνει να μπει σε deep sleep

Δηλαδή θα χρησιμοποιείς την συσκευή σου 2-3 ώρες και η χρήση μπορεί να δείχνει πχ 5 ώρες

Αυτό περισσότερο το βλέπεις το βράδυ

Κοιτάς να λέει πχ 2,35 ώρες χρήση. Το κλειδώνεις το αφήνεις και το πρωί όταν ξυπνάς πρέπει να έχει ανεβεί λίγο το νούμερο πχ 2,43 ώρες με ανοιχτό wifi κανονικά ολα όπως την ημέρα

Αν τώρα βγάλει νούμερο αρκετά μεγαλύτερο πάει να πει κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το σύστημα

Η ρύθμιση να ανανεώνονται οι εφαρμογές στο υπόβαθρο ανεβάζει αρκετά την χρήση γιατί ανανεώνει χωρίς εσύ να ανοίγεις την εφαρμογή

 

Ανάλογα μετα κρίνεις τι χρειάζεσαι. Πάντως για να βρεις αν κάτι σου τρώει την μπαταρια λίγο πολύ αυτή είναι η μέθοδος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.iphonehellas.gr/63300/iphone-6s-program-for-unexpected-shutdown-issues/ αναφέρουν και την διαδικασία. Οπότε όποιος έχει το συγκεκριμένο θέμα ας το διαβάσει και να ενημερώσει για την εξέλιξη.

 

Μολις γυρισα απο το κεντρικο service της InfoQuest οπου και διαπιστωθηκε οτι οι σειριακοι αριθμοι μου ανηκουν στα 6s που εχουν το προβλημα με την μπαταρια και τα shutdowns... Stock μπαταριες δεν υπαρχουν και πρεπει να σταλουν απο τα κεντρικα... χρονος επισκευης μεχρι και οκτω εργασιμες ...

 

Βοηθώντας οσο μπορω και χωρίς αυτο να ειναι κανόνας και παντα συμφωνα με την δικια μου πρωινη εμπειρια αν το 4ο και tο 5ο αλφαρηθμητικο του serial number σας ειναι Q6 τοτε ειναι στην αντικατασταση.. τουλαχιστον αυτο ακουσα και διαπιστωσα καθως αφησα 2 συσκευες με διαφορετικο φυσικα serial αλλα με το ιδιο 4ο και 5ο χαρακτηρα.... Σιγουρα ομω θα πρεπει να πατε απο το service για να το διαπιστωσετε !!

 

Αλλα οπως γραφει και εδω χρήστης ψαξτε και για τους παρακατω χαρακτηρες Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 Q9 QC QD QF QG QH στο 4ο και 5ο χαρκτηρα του serial number.

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Εκείνο στο android μετράει χρόνο ανοιχτής οθόνης

Εδω μετράει χρόνο χρήσης. Μέσα σ αυτό εννοείται είναι η ανοιχτή οθόνη αλλα επίσης μετράει και με κλειστή σε κάποιες λειτουργίες πχ γνωστοποιήσεις και λοιπά. Βέβαια είναι πιο λίγα τα λεπτά των γνωστοποιήσεων αλλα όσο να ναι κι αυτά μετράνε σαν χρήση

 

Το κακό είναι ότι εδω αν κολλησει μια εφαρμογή στο παρασκήνιο μπορεί εσύ να έχεις κλειδωμένη την συσκευή και αυτό να γράφει επειδή η εφαρμογή χρησιμοποιεί το σύστημα και δεν το αφήνει να μπει σε deep sleep

Δηλαδή θα χρησιμοποιείς την συσκευή σου 2-3 ώρες και η χρήση μπορεί να δείχνει πχ 5 ώρες

Αυτό περισσότερο το βλέπεις το βράδυ

Κοιτάς να λέει πχ 2,35 ώρες χρήση. Το κλειδώνεις το αφήνεις και το πρωί όταν ξυπνάς πρέπει να έχει ανεβεί λίγο το νούμερο πχ 2,43 ώρες με ανοιχτό wifi κανονικά ολα όπως την ημέρα

Αν τώρα βγάλει νούμερο αρκετά μεγαλύτερο πάει να πει κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί το σύστημα

Η ρύθμιση να ανανεώνονται οι εφαρμογές στο υπόβαθρο ανεβάζει αρκετά την χρήση γιατί ανανεώνει χωρίς εσύ να ανοίγεις την εφαρμογή

 

Ανάλογα μετα κρίνεις τι χρειάζεσαι. Πάντως για να βρεις αν κάτι σου τρώει την μπαταρια λίγο πολύ αυτή είναι η μέθοδος

 

σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις αναλυτικές πληροφορίες.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω..το δικό μου serial στο 4ο και 5ο ψηφίο έχει το R5...που σημαίνει ότι δεν εμπίπτει στην αντικατάσταση?? και πως επιλύεται το πρόβλημα σε αυτές τις συσκευές...

 

Υ.Γ. εμένα με το update μέσω iTunes και μετά απο 3 φορτίσεις δε το χει ξανακάνει...αλλά ρωτάω σε περίπτωση που προκύψει ξανα...πραγμα το οποίο απεύχομαι...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για ν αναφέρουν πως ειναι προς αντικατάσταση μπαταρίας οι συσκευές Οκτωβρίου-Νοεμβρίου, λογικά θα εντόπισαν πρόβλημα στις συγκεκριμένες παρτίδες που στάλθηκαν τοτε. Όπως ειπε πιο πριν και ο φίλος Tasos19, ειναι απίστευτο που συνέπεσε η αρχή του προβλήματος με την αναβάθμιση σε iOS 10. Ας το λύσει η αλλαγή μπαταρίας τουλάχιστον, μικρό το κακό. Πάντως επιβεβαιώνεται ξανα πως οι πρώτες παρτίδες νέων συσκευών ειναι κατι σαν BETA, ας το πω ετσι, και βγάζουν ολα τα προβλήματα, αλλα οι επόμενες ειναι τζιτζι!!!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Για ν αναφέρουν πως ειναι προς αντικατάσταση μπαταρίας οι συσκευές Οκτωβρίου-Νοεμβρίου, λογικά θα εντόπισαν πρόβλημα στις συγκεκριμένες παρτίδες που στάλθηκαν τοτε. Όπως ειπε πιο πριν και ο φίλος Tasos19, ειναι απίστευτο που συνέπεσε η αρχή του προβλήματος με την αναβάθμιση σε iOS 10. Ας το λύσει η αλλαγή μπαταρίας τουλάχιστον, μικρό το κακό. Πάντως επιβεβαιώνεται ξανα πως οι πρώτες παρτίδες νέων συσκευών ειναι κατι σαν BETA, ας το πω ετσι, και βγάζουν ολα τα προβλήματα, αλλα οι επόμενες ειναι τζιτζι!!!

 

Οι παρτίδες Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου έχουν το θέμα.... Για Νοεμβρίου δεν άκουσα να λένε..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα QM λέει,βέβαια δεν έκλεισε ποτέ το τηλ στο 20% ή 30%.

Τώρα τελευταία καλούτσικα πάει,μπορώ να πώ.

Αγορασμένο τον Γενάρη απο Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω..το δικό μου serial στο 4ο και 5ο ψηφίο έχει το R5...που σημαίνει ότι δεν εμπίπτει στην αντικατάσταση?? και πως επιλύεται το πρόβλημα σε αυτές τις συσκευές...

 

Υ.Γ. εμένα με το update μέσω iTunes και μετά απο 3 φορτίσεις δε το χει ξανακάνει...αλλά ρωτάω σε περίπτωση που προκύψει ξανα...πραγμα το οποίο απεύχομαι...:ninja:

 

Αν έχεις πρόβλημα πηγαίνεις στο περνάνε από έλεγχο και κρίνουν

Μπορεί και μεμονωμένα κάποιες συσκευές να έχουν μια ελαττωματική μπαταρια αλλα δεν είναι ο κανόνας

Κατα κανόνα βρήκαν αυτούς τους κωδικούς serial και σου λένε όλοι όσοι είστε εκεί μέσα σ αυτούς τους σειριακούς αριθμούς ελάτε για αλλαγή

Όμως υπάρχουν και άλλες συσκευές. Μεμονωμένα όπως είπα

Το βλέπουν σε μηχανήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο μου ειναι αγορασμένο απο τα μαγαζιά της Ομόνοιας, που ως γνωστόν φέρνουν παρτίδες απτο εξωτερικό..υπαρχει περίπτωση να μου πουν οτι το κινητο δε θα καλυφθεί στην Ελλάδα και θα σταλεί έξω;;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το κινητο μου ειναι αγορασμένο απο τα μαγαζιά της Ομόνοιας, που ως γνωστόν φέρνουν παρτίδες απτο εξωτερικό..υπαρχει περίπτωση να μου πουν οτι το κινητο δε θα καλυφθεί στην Ελλάδα και θα σταλεί έξω;;

 

Δεν παίζει ρόλο φίλε μου αν το s/n είναι μέσα σε αυτά που είναι στο πρόγραμμα αλλαγής μπαταρίας δεν πα να το έχεις βρει μέσα σε γαριδακια :D Θα την αλλάξουν... ;););)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο φίλε μου αν το s/n είναι μέσα σε αυτά που είναι στο πρόγραμμα αλλαγής μπαταρίας δεν πα να το έχεις βρει μέσα σε γαριδακια :D Θα την αλλάξουν... ;););)

 

Ευχαριστω για την ενημέρωση...

γιατι το χω ακούσει και αυτό...οτί και καλά σ αυτά τα μαγαζια είναι πιο φθηνά για το λόγο ότι είναι παρτίδες άλλων χωρών και για την εγγύηση τους αποστέλλονται εκεί με συνέπεια το λιγότερο ένας μήνας για ελεγχο-επισκευή...

 

Υ.Γ. Ενημερωτικά...τι κόστος έχει να αλλάξεις μπατάρια (αυθεντική) στο 6s...εκτός εγγύησης?;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!τι ειναι ρε παιδιά αυτή η οθόνη αφετηρίας κλειδώματος που τρέχει και βλέπω ότι μόνο αυτό αλλάζει στα στατιστικά της μπαταρίας και μου τη πίνει ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το θέμα με την μπαταρία με το ανέβα κατέβα των ποσοστών της μπαταρίας ίσχυε και πριν την 10 άρα ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό το θέμα με την μπαταρία με το ανέβα κατέβα των ποσοστών της μπαταρίας ίσχυε και πριν την 10 άρα ;

Όχι για αυτό και έβγαλε ενημέρωση η apple για αντικατάσταση μπαταρίας στα 6s. Υπάρχουν 6s τα οποία κλείνουν σε άσχετη στιγμή και για αυτό τον λόγο θα γίνει αντικατάσταση μπαταρίας. Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα στα οποία δίνονται και links.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμια πληροφορία σχετικά με το ποσο διαρκεί η αλλαγή της μπαταρίας αν το πάμε στην istorm; Δηλαδη αν το κάνουν επιτόπου ή το κρατάνε. Αν εχει παει κιολας καποιος ας ενημερώσει.

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμια πληροφορία σχετικά με το ποσο διαρκεί η αλλαγή της μπαταρίας αν το πάμε στην istorm; Δηλαδη αν το κάνουν επιτόπου ή το κρατάνε. Αν εχει παει κιολας καποιος ας ενημερώσει.

 

Αναφέραμε και πιο πριν ότι δεν έχουν απόθεμα και εικάζεται ότι μπορεί να έχει αναμονή η συσκευή 7-8 εργάσιμες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμια πληροφορία σχετικά με το ποσο διαρκεί η αλλαγή της μπαταρίας αν το πάμε στην istorm; Δηλαδη αν το κάνουν επιτόπου ή το κρατάνε. Αν εχει παει κιολας καποιος ας ενημερώσει.

 

Εγώ πήρα τηλ στο istorm Θεσσαλονίκης στο cosmos και άφησα ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο για να με ενημερώσουν όταν θα έχουν μπαταρίες γα να το παω... Τώρα πόσο θα το αφήσω εκεί αυτό δεν το ξέρω... Κανονικά μια μπαταρία αλλάζει σε 20 λεπτά.. Αλλά αν έχουν πολλά εκεί θα το αργήσουν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τηλ στο istorm Θεσσαλονίκης στο cosmos και άφησα ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο για να με ενημερώσουν όταν θα έχουν μπαταρίες γα να το παω... Τώρα πόσο θα το αφήσω εκεί αυτό δεν το ξέρω... Κανονικά μια μπαταρία αλλάζει σε 20 λεπτά.. Αλλά αν έχουν πολλά εκεί θα το αργήσουν..

 

Εάν έρθουν οι μπαταρίες πιστεύω χρόνος αναμονής μετα θα είναι 1-2 μέρες.

Γιατί κάνουν κάτι χαρτιά. Το βάζουν σε μηχανήματα για τεστ

Όποτε μια μέρα σίγουρα θα σου πουν

Αν έχει και λίγο δουλίτσα μπορεί και 2 λέω εγώ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εάν έρθουν οι μπαταρίες πιστεύω χρόνος αναμονής μετα θα είναι 1-2 μέρες.

Γιατί κάνουν κάτι χαρτιά. Το βάζουν σε μηχανήματα για τεστ

Όποτε μια μέρα σίγουρα θα σου πουν

Αν έχει και λίγο δουλίτσα μπορεί και 2 λέω εγώ

 

Το θέμα δεν είναι το διάστημα... Ας κάνουν και 3 μέρες.. Μην δω τπτ γδαρσίματα... Πολύ το φοβάμαι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι το διάστημα... Ας κάνουν και 3 μέρες.. Μην δω τπτ γδαρσίματα... Πολύ το φοβάμαι αυτό...

 

Ε δεν νομίζω. Επίσημο service υποτίθεται.

Αλλα δεν είναι και δύσκολο. Με βεντούζα κιόλας βγαίνει η οθόνη δεν μπαίνει εργαλείο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γελάνε και τα τσιμέντα, από χθεσινό setup as new

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161125/4de3153d7f170fa534d662885f60ce84.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161125/eb1b2f686b900d4b57edb56be6dd0f36.jpg

 

Πάλι καλά είμαι στο προγραμμα αντικατάστασης, θα το επισκεφτώ σήμερα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Γελάνε και τα τσιμέντα, από χθεσινό setup as new

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161125/4de3153d7f170fa534d662885f60ce84.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161125/eb1b2f686b900d4b57edb56be6dd0f36.jpg

 

Πάλι καλά είμαι στο προγραμμα αντικατάστασης, θα το επισκεφτώ σήμερα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σου τρώει την μπαταρια;

Μήπως έχεις κάποια μπαταρια ελαττωματική

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, περίεργα πράγματα, όταν ειναι σε standby δε τρώει τπτ, ήταν στο 100% για 2 ώρες, αλλα με το που ξεκινήσεις λίγο instensive χρήση, πεφταν τρεις τρεις οι ποσοστιαίες μονάδες...μου έκλεισε και σήμερα στο 40% και δεν ήταν η πρώτη φορά...το άφησα στο istorm Κολωνάκι...

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...