Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το χω παραγγειλει παιδια και το ανεμενω! Ευχαριστω για τις απαντησεις, εντυπωσεις στο αντιστοιχο θεμα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

 

Το Ρ8 είναι πολύ καλό τηλέφωνο, με εξαιρετικό δέκτη, τρομερή κάμερα και άψογη ποιότητα κατασκευής. Ανεπιφύλακτα σου λέω, ναι.

 

Τώρα για το iphone, μιλάμε για άλλο κόσμο. Άλλη λογική, κλειστή, με τα συν και τα πλην της. Φυσικά και εδώ μιλάμε άψογη ποιότητα κατασκευής.

 

Αν έχεις επενδύσει σε εφαρμογές Android δεν ξέρω αν θα σε συμφέρει κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να τα λογαριάσεις.

 

Πάντως η εναλλαγή από το ένα περιβάλλον στο άλλο, ειδικά αν είσαι χρήστης πολύ καιρό στην μια πλευρά, δεν είναι εύκολη. Πολλοί προσπάθησαν (και από την μια πλευρά και από την άλλη) και τελικά επέστρεψαν τρέχοντας είτε γιατί βρήκαν το Android περίπλοκο και δαιδαλώδες (με αποτέλεσμα να χάνονται στα menu και τις ρυθμίσεις) είτε γιατί δεν άντεξαν τους περιορισμούς, τα κλειδώματα και τις παραξενιές του IOS.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλοι μου ενδιαφερομαι για κινητο με τα εξης χαρακτηριστικα...

εχω ενα lg g2 mini αλλα βαρεθηκα να το εχω και ειπα να ψαξω κατι...

 

- Android (lollipop να ειναι)

- Την καλυτερη δυνατη μπαταρια

- Μaximum 200 ευρω (μπορω να μελετησω και για μεταχειρισμενο στα ιδια χρηματα)

- Αγορα ΜΟΝΟ απο Ελλαδα

- ΟΧΙ μεγαλυτερο απο 5 ιντσες

 

 

εχω μπερδευτει στο ψαξιμο... σκεφτηκα απο Nexus 5 μεταχειρισμενο (απορριψη γιατι λενε για μικρης διαρκειας μπαταρια) μεχρι... οτι κινεζια κυκλοφορει αλλα τα αππεριψα λογω ποιοτητας.

 

Μπορω να εχω την βοηθεια σας σας παρακαλω?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

LG G2 σε αυτά τα λεφτά μεταχειρισμένο το οποίο έχει πάρει 5.0.2 Lollipop (έρχεται και το 5.1), έχει από τις καλύτερες αυτονομίες. Αλλιώς από Κίνα κοίτα το Xiaomi Redmi Note 2 http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-prime-2-2ghz-2gb-32gb-smartphone-4g-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-5-5-inch-fhd-13-0mp.html.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση αλλα...

 

φευγω απο lg g2 mini γιατι το βαρεθηκα... οποτε το να παρω τον μεγαλο αδερφο ειναι σαν να εχω το ιδιο κινητο

το δευτερο που μου προτινες ειναι 5.5 ιντσες που φευγει απο τα κριτηρια που ορισα στο πρωτο ποστ

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση αλλα...

 

φευγω απο lg g2 mini γιατι το βαρεθηκα... οποτε το να παρω τον μεγαλο αδερφο ειναι σαν να εχω το ιδιο κινητο

το δευτερο που μου προτινες ειναι 5.5 ιντσες που φευγει απο τα κριτηρια που ορισα στο πρωτο ποστ

 

Δεν έχει καμία σχέση το ένα κινητό με το άλλο το μόνο κοινό τους είναι τα πίσω πλήκτρα, όσον αφορά το Xiaomi κατά λάθος το έβαλα. Το Samsung Galaxy S4 πως και δεν το έχεις στα υπόψιν σου;

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από power bank, στο Lenovo έχεις και την επιλογή του LENOVO Xtension MPX100 2300mAh BACK COVER BATTERY. Δε σου προτείνω τιμές, γιατί παίζουν πολύ, αλλά ένα χαριτωμένο δοκιμαστικό είναι
Siemens era: C11,C25,S25,C35,M35,C45,ME45,M55,M65,S65. Moto*F*ola V195. HTC S740. Sony Ericsson K800, Xperia mini. LG E460 Optimus L5II, Lenovo A319, Vibe X2-EU, Κ5, Κ6, Xiaomi Redmi Note 3, Xiaomi MiA2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι ανάμεσα στα 2 κινητά και δεν ξέρω τι να αποφασίσω. το zuk z1 έχει

+μπαταρία

+cyanogenmod

+επεξεργαστη

+usb type c

 

το meizu έχει :

+κάμερα

+οθόνη amoled

+aspect ratio

+advanced fingerprint sensor

Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το Lenovo Tab 2 A10 στα 220 και το TurboX hive octacore από το Πλαίσιο στα 200. Εγώ πάντως στην κόρη μου ένα από τα δύο θα πάρω, κι ας δεν έχει φτάσει στις πανελλήνιες ακόμη ☺
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας για επιλογη ταμπλετ.

Το ποσο που διαθετω ειναι εως 300 ευρω το πολυ και η χρηση που το χρειαζομαι ειναι αποκλειστικα για ταινιες-σειρες και ιντερνετ.

Με ενδιαφερει να εχει καλη ποιοτητα εικονας και να ειναι οσο το δυνατον ελαφρυ.

Με μια ματια που εριξα επεσα πανω στο Galaxy tab 4 αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ανταποκρινεται.

Τι αλλες επιλογες εχω με βαση τα παραπανω κρητηρια?

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι λεει το θεμα παιδια. Ειχα παρει το THL 4000 απο gearbest στα 77€ αλλα μετα απο μερικες πτωσεις εσπασε τελικα η οθονη του και αναγκαζομαι να προβω σε αγορα καινουργιου μιας που δεν συμφερει η αλλαγη αυτης. Αν ειναι δυνατον δοκιμασμενο σχετικα στο χρονο και με καλο feedback απο τους χρηστες. Edited by dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ψάχνω για λογαριασμό τρίτου android συσκευή μέχρι 200€ και 5 ίντσες κατά προτίμηση. Δεν με πειράζει αν είναι συσκευή από Κίνα.

Με ενδιαφέρουν με σειρά προτεραιότητας:

 

1) Αξιοπιστία (λογισμικό και κατασκευή)

2) Αναβαθμίσεις

3) 800αρα μπάντα στο 4g.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας. Έχω ήδη στα υπόψιν το Huawei P8 Lite.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Το θελω αμεσα, οποτε μονο απο Ευρωπη. Το vickmall δεν εχει αυτα τα κινητα απο Ευρωπη.

 

Επειδη προεκυψε θεμα με τα πεθερικα, θα παρω τρια ομοια κινητα. Επιμενω στο Xiaomi Redmi 2 pro στα 115 ευρω.

 

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_204055.html?wid=3

 

Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτη τη τιμη και να το εχω αμεσα; H Xiaomi εχει ευκολο λογισμικο στη χρηση;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το Lenovo Miix 3 που το έχει ο Γερμανός στα 200€;

Και εννοείτε, Turbo-X δεν παίρνω ούτε γαριδάκια, μα με τίποτα όμως!!!

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Φίλος ψάχνει για συσκευή μιας και η προηγούμενη που είχε έσπασε.

 

Όπως λέει ο τίτλος διαθέτει 200€ για αγορά από skroutz και κάνα 50αρι για αγορά από αλυσίδα με κάρτα.

 

Από Windows αν είναι να πάει έχει κατά νου κάποιες προτάσεις.

 

Από Android θέλει να έχει sd, καλή αυτονομία (νορμάλ πλαισια) και κοιτάζει να έχει 2gb ram.

 

Ως τώρα έχει δει Huawei p8 lite, Sony m4, lenovo a7000.

 

S3 neo & s4 mini τα θεωρώ doa οπότε μην τα προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

P8 lite που με 2gb ram είναι αρκετά φιλότιμο.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Απο άποψη δυνατοτήτων πάντως Lg g2 > s4 >p8 lite

Διορθώστε με αν κάνω λάθος!!

Και οπως λέει ο φίλος παραπάνω δεν εχει καμια σχέση το lg g2 mini με το lg g2 η διαφορά ειναι ντατσουν με μερσεντεζ

:D

Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

P8 lite που με 2gb ram είναι αρκετά φιλότιμο.

 

Ναι αλλά από αυτά που διαβάζω στο νήμα του οι περισσότεροι λένε ότι δεν έχει κι από τις καλύτερες μπαταρίες και λογικό είναι για 2200mAh. Οι απόψεις διίστανται... Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά όμως. Αλλά γενικά είναι πολύ τίμια συσκευή.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Το LG G4 με χαλάει λίγο... η εμφάνιση του. Λίγο φτηνιάρικη για τα δικά μου γούστα. Αυτά με leather cover είναι πολύ καλύτερα βέβαια.

 

Έχω λάβει email από την Oppo Europe για pre-order του r7 plus. Στο σάητ το έχουνε 429 ευρώ και μου έδωσαν 10% έκπτωση.

429 - 43 = 386 ευρώ. Σύμφωνα με το κατάστημα είναι δωρεάν τα μεταφορικά για αγορές πάνω από 100 ευρώ. Επίσης έρχεται με δωρεάν bluetooth headset.

 

Στα 385 ευρώ μου φαίνεται ότι αξίζει το Oppo.

Απλά αυτό με το snap 615 που είπατε με προβληματίζει. Πόση διαφορά θα δω σε σχέση με το nexus πχ; Επίσης τα 370ppi είναι λίγα.

Αν καταφέρνουν με αυτά τα specs να προσφέρουν μια αρκετά καλή οθόνη, γρήγορο κινητό χωρίς καθόλου λαγκαρίσματα τότε δεν έχω πρόβλημα.

 

Γνωρίζει κανείς αν τα πιο πάνω επηρεάζουν είτε το πόσο smooth είναι ένα κινητό, είτε την οθόνη κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα πείτε G4 λόγω του ότι είναι σαφώς πιο γρήγορο από το G3!!

Αξίζει για τις διαφορές που έχουν τα 130 ευρώ παραπάνω το G4;; Σκέφτομαι και για το S6 μαρεσει ο σσχεδιασμός του και τα σπεκτς αλλά όσο σκέφτομαι ότι σε μια αναβάθμιση (αφού βγάλει το S7) θα αρχίσουν τα lags και τα bugs δεν το θέλω!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι σίγουρος ότι όλοι θα πείτε G4 λόγω του ότι είναι σαφώς πιο γρήγορο από το G3!!

Αξίζει για τις διαφορές που έχουν τα 130 ευρώ παραπάνω το G4;; Σκέφτομαι και για το S6 μαρεσει ο σσχεδιασμός του και τα σπεκτς αλλά όσο σκέφτομαι ότι σε μια αναβάθμιση (αφού βγάλει το S7) θα αρχίσουν τα lags και τα bugs δεν το θέλω!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ο μονος λογος για να πας στο G3 ειναι ο οικονομικος.Αν δεν ειναι προβλημα με κλειστα ματια G4.

Και ναι αξιζει και πολυ.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ο μονος λογος για να πας στο G3 ειναι ο οικονομικος.Αν δεν ειναι προβλημα με κλειστα ματια G4.

Και ναι αξιζει και πολυ.

 

Έχεις δοκιμάσει και τις 2 συσκευές και είναι χαοτικη η διαφορά;;

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...