Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που λέει ο τίτλος. Με ενδιαφέρει ένα ταμπετ android ως 150$ πάνω απο 8" το οποιο να δουλευει χωρίς κολλήματα χωρίς να χρειαστεί να το σκαλίζεις για να του αλλάξεις ρομ. Υπάρχει? δεν ζητάω πολλά να φορτώνει σελίδες χωρίς σκαλωματα , να μην έχει αποσυνδέσεις wifi, να μην κολλούν τα πλήκτρα του.

 

Δεν έχω πρόβλημα με τις αλλαγές ρομ αλλα θέλω αν τις κάνω να τις κάνω οταν θέλω εγω και μόνο για να βελτιώσω λίγο τις επιδοσεις. Οχι να ψάχνω ρομ εναγωνίως μπας και δουλέψει σωστά η συσκευή.

Υπάρχει κάποιο σε αυτα τα λεφτά που δεν θελει σκάλισμα?

Εννοείται δεν με ενδιαφέρει το 3G το οποιο θεωρώ τζάμπα λεφτά στο ταμπλετ.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα βάση προδιαγραφών δεν ειναι άμεσα συγκρίσιμα τα κινητά. Το ένα έχει μεσαίας κατηγορίας επεξεργαστή το άλλο τον καλύτερο που κυκλοφορεί αυτη την στιγμή, κάτι που εμφανίζεται στις επιδοσεις στο antutu οπου το 1+3 έχει σχεδόν διπλάσια νούμερα.

 

Αυτη η διαφορά εμφανίζεται στην εμπειρία χρήση ? οχι . Το 1+3 ειναι σαφώς γρηγορότερο αλλα οχι τόσο που να δικαιολογεί τα υπερδιπλάσια λεφτά που ζητάει.

Το 1+3 έχει τα 6gb ram που σε συνδιασμο με την σιγουριά των αναβαθμίσεων στην ρομ σου δίνει το "δικαίωμα" να σκεφτείς ότι μπορείς να το κρατήσεις και 2 χρονια χωρίς άγχος ότι το θα υπολείπεται ιδιαίτερα.

 

Αν προτεραιότητα ειναι η μπαταρία δεν πας στο 1+3.

Αν προτεραιότητα ειναι η κάμερα δεν πας στο νοτε.

Αν εισαι σφικτά με τα λεφτά πήγαινε στο νοτε. Ειναι πιο vfm.

Αν δίνεις άνετα τα 400 πάρε το 1+3 τώρα ή περίμενε αν δεν βιάζεσαι ως τον Σεπτέμβρη να πάρεις με αυτα τα λεφτά το s7 που κερδίζει σε κάμερα και οθόνη αρκεί να μην θες να το κρατήσεις μέχρι να βγει το...s9! Γιατί τώρα το 1+1 αναθμιζεται κανονικά ενώ το s5 οχι!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν τα πολύ καλά λόγια που ακούς κ για τα δύο.

Το nexus 5x είναι 5.2" ενώ το moto x play 5.5" με παρόμοιες σχετικά διαστάσεις.

Έχουν μία μικρή διαφορά στο πάχος κ το βάρος με το 5χ να ναι και λεπτότερο κ ελαφρότερο.

Το 5χ αν κ μικρότερη ονομαστική "ισχύ" MP, βγάζει εξαιρετικές φωτό με την τεχνολογία hdr+ που του χουν "φυτέψει", καλύτερο βίντεο, έχει αισθητηρα δακτυλικου αποτυπωματος, περισσότερη επεξεργαστική ισχύ, αλλά επειδή δεν έχει card slot, είναι μονόδρομος η έκδοση των 32GB.

Απ την άλλη, το moto έχει σαφώς καλύτερη μπαταρία (3630>2700), έχει card slot.

Ριχτα στη ζυγαριά κ αποφάσισε...;)

Link to comment
Share on other sites

@THANKIN, πολύ καλή η ανάλυση σου...:clap:

 

Το redmi note 3 pro τριγυρνάει στα 160 ευρώ στην "πιάτσα"..:blink:

Συζητιέται επίσης ότι με τη special edition έκδοση του λειτουργικού που κυκλοφόρησε, πιθανώς ξεκλειδωνεται και η 800-ρα μπάντα, κάτι το οποίο είναι το μοναδικό που έλειπε από μία πλήρη συσκευή, μετά κ τη σαφή βελτίωση της κάμερας μέσα από τις τελευταίες αναβαθμίσεις του λειτουργικού..;)

 

Θα συμφωνησω πλήρως με τον @kyrgeo1978 σε αυτό:"Εμένα πάντως δεν μου λείπει κάτι με το Redmi Note 3 Pro και έχω και μια μπαταρία τέρας."

 

Κ ο Xander καλά τα λέει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

έχω xiaomi με cyanogenmod πάνω

θεωρώ ότι θα υπάρξει κάποιο development και για το pro 3 οπότε δεν είναι κάτι που με απασχολεί

νομίζω ότι το pro 3 θα έχει καλύτερη αυτονομία από αυτό που έχω ενώ το lenovo θα έχει περίπου την ίδια ή λίγο χειρότερη

ισχύει αυτό?αν ναι τότε δεν θα έχω θέμα με την αυτονομία του lenovo

με ενδιαφέρει αρκετά η κάμερα και αυτός είναι και ο λόγος που σκέφτομαι το lenovo και δεν παίρνω απευθείας το xiaomi

κάνει όντως διαφορά η κάμερα του lenovo συγκριτικά με το xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

αφού μπορεί να πάρει το x play είναι ότι καλύτερο σ αυτά τα χρήματά

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

χμ... δηλαδη το g3 δεν κανει ? να το βγαλει απο την λιστα του ? εχει μικροτερη ραμ αλλα διαβασα καλα σχολια και γ αυτο.. και 100 ευρο διαφορα ειναι μια διαφορα αισθητη θα ελεγα.. αλλα μηπως τα αλλα δειξουν καλυτερη αντοχη στο χρονο ? δεν ξερω μπερδεμα
Link to comment
Share on other sites

Ως χρήστης Moto G3 θα σου πω ότι για μένα δύσκολα θα βγάλει το χρόνο, ειδικά αν κοιτάς την έκδοση 1\8. Ή 2\16 συμπεριφέρεται σίγουρα καλύτερα αλλά στα 205 ευρώ που κυκλοφορεί νομίζω ότι αξίζουν τα +50κατι για να πας στο Moto X Play. Εκτός αν το βρεις σε καλύτερη προσφορά σε κάποιο amazon. Κοντά στα 200€ κυκλοφορεί πάντως και το Honor 5χ που είναι τιμία συσκευή
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7556&idPhone2=7983&idPhone3=7789

 

(Ελπίζω να δουλεύει σωστά ο σύνδεσμος γιατί είμαι από κινητό)

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι αν ειναι να παω σε 200+ παω σε moto h nexus να ξεμπερδευουμε. το θεμα ειναι αν αξιζει το 1/8 το μικρο γιατι αλλο 120 ευρω αλλο 250.. εκει υπαρχει αισθητη διαφορα.. αλλα αν ειναι να το παρει και να του κολλαει σε 2 μηνες να μην το σκεφτεται καν τοτε..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοχος το Ζ ultra και θέλω κάτι μεγαλύτερο πλέον.

Ποιο μου προτείνετε ?

Σκέφτομαι το Huawei mediapad X2 αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα μεγαλύτερο, κάπου στις 7.5 ίντσες.

Edited by LEF
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αποψη για το ZTE Nubia Z11 mini; Ο 617 που φοραει θα έχει θέματα για απλη καθημερινή χρήση; Άντε για καμια ταινια, κανα stream.. Παίζει κάποιο άλλο κινητο στα ίδια λεφτα με εξίσου καλή κάμερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Εχω το LG G4 εδώ και πολύ καιρό και θέλω να πάω σε ένα κινητό με καλύτερη μπαταρία , ισάξια αξίας κάμερα όπως του G4 και ένα έχει δυνατό και ποιοτικό ήχο απο τα ακουστικά . Θα προτιμούσα να μην ξεπερνάει της 5,2" η οθόνη του. Επίσης να είναι τουλάχιστον 3GB Ram διότι έχω συνηθήσει στην αρκετή καλή ταχύτητα του G4 . Το budget μου είναι μέχρι 500euro .

 

Thank you

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά.

Ψάχνω για ενα feature phone, όσο γραφικό και αν ακούγεται, που να έχει κάποια στοιχειωδη λειτουργικά στοιχεία.

 

Έβλεπα τα Νοκια 220 και έλεγα αν παθει τίποτα το δικο μου feture phone θα πάρω ένα τετοιο. Τελικά είναι τραγικά απαράδεκτο.

 

Τι χρειάζομαι:

1-Να έχει Ελληνικό μενου και χαρακτήρες.

2-Στον τηλεφωνικό κατάλογο να μπορώ σε μία επαφή να μπορώ να έχω παραπάνω απο ένα τηλέφωνικο νόυμερο πχ κινητό, γραφείο, σπίτι

Στο Νοκια 220, 225, 230 κάθε επαφή 1 τηλέφωνο μόνο. Έλεος, ούτε το 1995 δεν ήταν έτσι.

3-Να υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω τις επαφές με bluetooth ή υπολογιστή. και όχι με το πληκτρολόγιο 1-2-3 ή με την κάρτα SIM

4-Να έχει ικανοποιητικη ποιότητα κατασκευής.

5-Καλό ήχο, ηχείο, σήμα.

6-Αν γίνεται να είναι flip phone

 

Δεν με ενδιαφέρουν κάμερες, wifi, διπλό SIM, facebook

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς γιατί δεν μπορώ να βρω πληροφορίες για τα στοιχεία που θέλω.

Βλέπω σκρουτζ και τα μόνα που δεν είναι επιπέδου "κάψε με" είναι

 

Alcatel OneTouch 2012D και 2012G (ξέρει κανείς την διαφορά μεταξύ τους)

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=alcatel+2012

 

LG G350 (μάλλον χωρίς Ελληνικά)

http://www.skroutz.gr/s/7433572/LG-G350.html?from=recommendations

 

Alcatel OneTouch 1035X

http://www.skroutz.gr/s/7988857/Alcatel-OneTouch-1035X.html?from=recommendations

 

Samsung E1270

http://www.skroutz.gr/s/3967621/Samsung-E1270.html?from=recommendations

 

Κάθε άλλη πρόταση δεκτή εφόσον καλύπτει τουλάχιστον τις πρώτες 3 προυποθέσεις μου.

 

Ευχαριστώ.

Edited by SuperTrix
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ημουν κατοχος ενος xiaomi mi4c το οποιο εσπασε και τωρα ψαχνω κινητο απο Ελλαδα για αμεση αγορα με budget sta 350 περιπου κι οθονη 5,5 ιντσων.

Σκεφτομουν για το lg g4 αλλα καπου διαβασα οτι ειναι ανταξιο το moto x style κι εχοντας στο μυαλο κατι μικροπροβληματακιαααααααα που εβγαλε το lg g4 που ομως απο οτι εχω καταλαβει εχουν εξαλειφθει στις τελευταιες παρτιδες, μηπως πρεπει να το βαλω πρωτο σε σειρα προτεραιοτητας;

Επισης εχετε να προτεινετε και κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Eδω και κατι μηνες ακουμε οτι διορθωθηκαν, αλλα μπαααα

 

Για εμενα πας ανετα στο Moto x style!!! Δεν ειναι ανταξιο,ειναι καλυτερο !!! Μονο στην καμερα χανει (οχι οτι δεν εχει καλη καμερα το moto)

ΘΑ εχεις καλυτερη κατασκευη/καλυτερα ηχεια/πιο ελαφρυ λογισμικο/απροβληματιστο/αναβαθμισεις στην ωρα τους/οθονη εξισου πολυ καλη/πολυ γρηγορη φορτιση

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέβεις στα 199€ θα σου πρότεινα το Nvidia K1 Tablet.

Το έχω περίπου 3μηνες και μόνο θετικά έχω να πώ.

Άμεσα Updates από την Nvidia, τρέχει Android 6 και γενικά δεν έχω δει κανένα κόλλημα στην συσκευή.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...