Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θέλω να αλλάξω το 2 ετών κινητό μου και σκέφτομαι να πάρω κάτι σε

  • one plus one
  • one plus x
  • xiaomi mi3-4

Έβαλα αυτά τα κινητά γιατί μου αρέσει το design στα κινητά αυτά και θέλω να είναι γύρω στις 5 ίντσες.

Έχετε καμιά πρόταση για νεότερα μοντέλα;

 

Χρήματα μέχρι 200-250...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κινητά που σου έστειλε το παιδί από επάνω είναι αξιοπρεπείς συσκευές για τα λεφτά που απαιτούν και είναι 10-20 ευρό παραπάνω από το budget σου. Δικαιωμά σου να μην θες να τα δόσεις αλλά στην θέση σου εγώ θα το έκανα και θα έμενα σπίτι 1-2 βράδια.

 

Είναι από αξιόπιστες εταιρίες , όλοι λένε καλά λόγια για τις κάμερές τους και επίσης έχουν 1.5 γιγα ραμ. Επίσης το samsung έχει και αρκετά καλή μπαταρία, ενώ το LG έχει και 16 γιγα αποθηκευτικό χώρο. Επειδή το λινκ που μας έστειλες δεν έχει αναλυτικά spec του MLS προτείνω να τα ψάξεις λίγο πιο πολύ και να δεις μετά ξανά αν αξίζει να δόσεις αυτά τα 30 παραπάνω ευρό για τις παραπάνω συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο gsmarena που συγκρίνω τα lowlight samples δεν βλέπω καμία μεγάλη διαφορά με το nexus 5x.. Χάνει σε ανάλυση αλλά του 950 είναι πιο θολές.. Για αυτό είπα μήπως είχε κάποιος και τα δυο να συγκρίνει..
Link to comment
Share on other sites

Φιλος ψαχνει κινητο με τα εξης.

 

  1. dual sim κινητο με ξεχωρο sd slot

  • καλη μπροστινη και πισω camera μονο για φωτογραφιες,οχι βιντεο

  • Ετοιμο στα ελληνικα out of the box. Δεν γνωριζει να περναει rom κτλ κτλ

  • Αποκλειστικα android

  • Απο 5ως 5,7 ιντσες

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν όσα λένε τα παιδιά παραπάνω και το j5 είναι πολύ καλή συσκευή για τα λεφτά που ζητάει, μπαταρια-καμερα-εμπειρια χρήσης πολύ καλά, ελάχιστο bloatware (περιττές εφαρμογές της samsung) και μπροστινή κάμερα με φλας για σούπερ selfies... :D

 

Τα κινητά που σου έστειλε το παιδί από επάνω είναι αξιοπρεπείς συσκευές για τα λεφτά που απαιτούν και είναι 10-20 ευρό παραπάνω από το budget σου. Δικαιωμά σου να μην θες να τα δόσεις αλλά στην θέση σου εγώ θα το έκανα και θα έμενα σπίτι 1-2 βράδια.

Φίλε :lol: :lol: το έθεσες στη σωστή του βάση το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι οι εποχές είναι δύσκολες αλλά όπως λέω σε συγγενείς και φίλους για τέτοιες περιπτώσεις "η φτήνια τρώει τον παρά". Καλύτερα 20 ευρώ παραπάνω και J5, παρά turbo x. J5 στα 140 ευρώ και ένας απλός χρήστης είναι καλυμμένος σε βάθος χρόνου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε η ώρα να αλλάξω το hongmi και η επιλογή μου μετά από την επαφή με την xiaomi σίγουρα είναι κάποιο από τα νέα μοντέλα της εταιρείας. Redmi 3 pro ή mi 4c, τι προτείνεται; θεωρώ τις 5,5 ίντσες του 3 pro υπερβολικές από την άλλη η μεγάλη μπαταρία και το μεταλλικό σώμα με κάνουν να κλείνω προς αυτό....
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

5 ίντσες ειναι το Redmi 3 pro..

Αν δεν σε ενδιαφέρει η καλύτερη αναλυση & επεξεργαστής του Mi4c φυσικά το Redmi 3 pro.

Σε αυτο το δίλλημα ήμουν και εγω, διάλεξα το Redmi 3 pro, και μου φορτώσαν το Mi4c.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις από vickmall θα το χεις στο δεκαήμερο περίπου και με τα 70 ευρώ που γλιτώνεις παίρνεις θήκη, tempered glass και ένα φθηνό Doogee για δεύτερο!!!

:lol: :rotfl: :lol:

Και να τους πεις να σε στείλουν ως δώρο μια δερμάτινη θήκη!

Σε μένα έστειλαν...... :p

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση ξεκάθαρη. Να χει τα βασικά χαρακτηριστικά του G3, που έχω, μεγάλη οθόνη καλή κάμερα αλλά ΚΑΛΥΤΕΡΗ μπαταρία και να μην ζεσταίνεται πολύ. Δεν παίζω παιχνίδια, ή δεν μου είναι κάτι βασικό, δεν βλέπω ταινίες. Η βασική χρήση είναι social media, φώτος, ανάγνωση ειδήσεων, τέτοια πράγματα. Αν προσφέρει κάτι παραπάνω για ποδηλάτες ακόμα καλύτερα. Αν είναι dual sim θα μου κάτσει μια χαρά αλλά δεν είναι deal braker αν δεν έχει.

 

Λίγο πολύ έχω απορρίψει το G4 λόγω μπαταρίας και boot loop, αν και θα μπορούσα να το ξανασκεφτώ. Μέχρι τώρα έχω καταλήξει στο LG V10, αν όμως βρω κάτι φθηνότερο που καλύπτει τις απαιτήσεις μου είμαι μέσα.

 

Ακούω τις προτάσεις σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....θελω να παρω ενα ταμπλετ δωρο αν και εχω στο μυαλο μου τις προδιαγραφες θα ηθελα να μου προτεινετε το καλυτερο μεσα σε αυτα τα λεφτα

 

οθονη 10 ιντσες η μεγαλυτερη με καλη φωτεινοτητα (γενικα και καλη εικονα)

μπαταρια πανω απο 7.000 mah

ram 3-4 gb

rom 64 η 32 (καλυτερα 64)

dual os

φωτογραφικη δεν ενδιαφερει καθολου\

θυρα hdmi

να εχει gps

οι διαστασεις και το βαρος δεν παιζουν ρολο

Edited by ThemisXRS
Link to comment
Share on other sites

παιδια με ενδιαφέρει το oppo find 7 διοτι με 2 κομματια παει στα 130ε περίπου.ειναι καλο;6.0 πηρε;στο νημα δεν λενε κατι.

επισης τι θα προτείνατε απο dual sim(ξερω το οππο δεν είναι αλλα ειναι ομορφο το ατιμο κ φθγνο)

παοκ
Link to comment
Share on other sites

οτι λεει ο τιτλος παιδια!για λογαριασμο φιλου ειναι.λιγο στα προχειρα με κατι ψηλα παραπανω παιρνει lg g3 samsung A5 παλια μοντελα αλλα καλα.αν υπαρχει κατι αλλο καλοδεχουμενο ισως κατι πιο φρεσκο.σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

μχ5 το 16αρι public 300 ή 350 το χει..

 

απο σκρουτζ ή ας περιμενει να πεσει 50 ευρα

 

αυτα

 

οχι φοβερη ποιοτητα κατασκευής,συγκρινοντας με την best ναυαρχίδα αλλά αξίζει

μην σε κολλάει αυτό το σχόλιο απλά το μχ4 ήταν λίγο ποιο ποιοτικό

δεν θα καταλαβει κατι...

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/7264929/LG-G4-Dual-32GB.html

 

Δεν νομίζω ότι βρίσκεις κάτι καλύτερο και το δεκάρικο παραπάνω που κοστίζει από το ταβάνι που βάζεις αξίζει και με το παραπάνω. Η κάμερα της συσκευής είναι στις κορυφαίες της αγοράς (αν όχι η κορυφαία)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέροαμαι να αλλάξω το LG Spirit 4g που έχω γιατί θα το δώσω στον αδερφό μου με μια νέα συσκευή.Αυτή τη φορά θα ήθελα το κινητό να έχει τουλαχιστον 16gb αποθηκευτικό χώρο + card slot (ή 32gb χωρις κάρτα) και 2gb μνήμη. Για το μέγεθος του κινητού είχα πάει χθες στο plaisio για να διαπιστώσω μεχρι πιο πλάτος μπορώ να διαχειριστώ με το ένα χέρι. Διαπίστωσα ότι το LG G3 είναι το οριό μου ως πλάτος, ίσως λόγω καμπυλότητας. Σκεφτόμουνα να αγοράσω κινητό από την Ελλάδα ισως το LG G3 το μόνο το οποίο με αποθαρύνει είναι ότι είναι ήδη 2 χρονών.Για αγορά από Ελλάδα δινω το πολύ ως 240euro. Διαφορετικά από κίνα ενδιαφέρομαι για Xiaomi Redmi 3 pro λόγω μνήμης και 32gb χώρου και σε τιμή 157euro.Σκεφτόμουνα και το redmi 3 pro Note αλλά βλέποντας χθες τα μεγέθη δεν νομίζω να μπορώ να το διαχειριστώ. Θέλω να έχει ραδιόφωνο και καλό Gps άντε και μια μέτρια προς καλή κάμερα. Συγνώμη για το μακροσκελές. Αναμένω τις προτάσεις σας!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέροαμαι να αλλάξω το LG Spirit 4g που έχω γιατί θα το δώσω στον αδερφό μου με μια νέα συσκευή.Αυτή τη φορά θα ήθελα το κινητό να έχει τουλαχιστον 16gb αποθηκευτικό χώρο + card slot (ή 32gb χωρις κάρτα) και 2gb μνήμη. Για το μέγεθος του κινητού είχα πάει χθες στο plaisio για να διαπιστώσω μεχρι πιο πλάτος μπορώ να διαχειριστώ με το ένα χέρι. Διαπίστωσα ότι το LG G3 είναι το οριό μου ως πλάτος, ίσως λόγω καμπυλότητας. Σκεφτόμουνα να αγοράσω κινητό από την Ελλάδα ισως το LG G3 το μόνο το οποίο με αποθαρύνει είναι ότι είναι ήδη 2 χρονών.Για αγορά από Ελλάδα δινω το πολύ ως 240euro. Διαφορετικά από κίνα ενδιαφέρομαι για Xiaomi Redmi 3 pro λόγω μνήμης και 32gb χώρου και σε τιμή 157euro.Σκεφτόμουνα και το redmi 3 pro Note αλλά βλέποντας χθες τα μεγέθη δεν νομίζω να μπορώ να το διαχειριστώ. Θέλω να έχει ραδιόφωνο και καλό Gps άντε και μια μέτρια προς καλή κάμερα. Συγνώμη για το μακροσκελές. Αναμένω τις προτάσεις σας!!
Με το Xiaomi δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί είναι μακρόστενο.

Το σύγκρινα με το Meizu MX5 που είναι και τα 2 στις 5.5' και η διαφορά στο κράτημα είναι διαφορετική.

Το Meizu είναι πιο φαρδύ.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/7264929/LG-G4-Dual-32GB.html

 

Δεν νομίζω ότι βρίσκεις κάτι καλύτερο και το δεκάρικο παραπάνω που κοστίζει από το ταβάνι που βάζεις αξίζει και με το παραπάνω. Η κάμερα της συσκευής είναι στις κορυφαίες της αγοράς (αν όχι η κορυφαία)

 

μχ5 νομιζω δεν εχει microsd

φιλε ακη στο g4 ικανο ποσοστο μπαινουν

σε bootloop σε αρκετες παρτιδες χωρις αντιμετωμιση απο lg.

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

μχ5 νομιζω δεν εχει microsd

φιλε ακη στο g4 ικανο ποσοστο μπαινουν

σε bootloop σε αρκετες παρτιδες χωρις αντιμετωμιση απο lg.

 

Σε κάποιες παρτίδες έχει εντοπιστεί το πρόβλημα και είναι hardware και το service της lg αλλάζει εντός εγγύησης την πλακέτα. Δεν αφήνει έτσι τις συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλες τις παρτίδες έχει εμφανιστεί το πρόβλημα και μια χαρά παρατάει τους πελάτες της η LG, ιδίως αυτούς με κινητά μη Ελληνικής αντιπροσωπείας που συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα και μετά απο αλλαγή πλακέτας. Σταματήστε να προμοτάρετε τη συγκεκριμένη συσκευή. Υπάρχουν και άλλες.
Link to comment
Share on other sites

LG G4 dual αβλεπι

Καμερα, dual, και δεν ηθελα να μπλεξω με custom roms, mods αφαιρεση κινεζικων εφαρμογων, ξεκλειδωμα bootloader, κλπ κλπ (βλεπε καλα κινεζικα)

Κυριος γνωμονας μου ηταν η καμερα η οποια παροτι περσινο μοντελο ειναι ακομη και σημερα στο τοπ 3 των συσκευων για να μη πω η κορυφαια (εχω δει παρα πολλα συγκριτικα βιντεο πριν καταληξω. Ειδικα στο 4K βιντεο ειναι απαιχτη.

Η αλλη μου επιλογη θα ηταν S7 duos αλλα αλλο 320 ευρω και αλλο 650 - 700.

Απροβληματιστο, αλαγκαριστο γρηγορο με gps που κλειδωνει σε δευτερολεπτα. 2 καρτες σιμ με εναλλαγη αμεσα για το απο ποια θα πραγματοποιηθει η κληση. Ευκολη απενεργοποιηση οποιασδηποτε σιμ. Εναλλαγη 4G μεταξυ των slots.

Ξεχωριστο σλοτ για micro sd (εβαλα μια 64αρα) μεσα.

Μοναδικο του ψεγαδι στη λειτουργια (αν μπορει να πει καποιος κατι γι αυτο) ειναι η μπαταρια, που το βραδυ θελει φορτισμα

Οσον αφορα το bootloop. Αφορα παρτιδες 5ΧΧ κυριως που κανουν αναβαθμιση σε ΜΜ. )

Επισης οπως προαναφερθηκε επειδη παρακολουθω το νημα του LG G4 (single + dual) απο καιρο πριν το αγορασω, η αντιπροσωπεια προχωραει σε αλλαγη πλακετας σε οσους παρουσιασαν bootloop.

Παρτιδες απο 602 κ μετα δεν εχουν προβλημα οπως επισης δεν εχει αναφερθει σε dual sim (ισως φυσικα και λογω μικροτερης κυκλοφοριας στο ευρυ κοινο

 

Οσον αφορα specs, αποδοση και κυριως vfm σε dual sim με απροβληματιστο μαμισιο ανδροιδ δεν υπαρχει αλλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα.

Το παιρνει καποιος με κλειστα τα ματια εαν θελει τα προαναφερθεντα κριτηρια. Απλα δεν υπαρχει αντιπαλος.

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν ποιότητα παρόλο το δέρμα του g4 θεωρώ ότι το mate s είναι ένα σκαλί παραπάνω.νομίζω ότι δεν προσφέρει κάτι παραπάνω αλλά δεν υπολείπεται κιόλας του g4.εγώ θα το αλλαζα μόνο για την εμφάνιση και το τρομερό δέκτη σήματος κινητής -wifi που έχει η huawei.
Link to comment
Share on other sites

καποιο λαθος κανεις link

Φίλε telefoneri έλεγχξε το link πρώτον γιατί αναφέρεται στο redmi 3 note Pro και 2ον http://www.minideal.net/xiaomi-redmi-3-pro-3gb-32gb-snapdragon-616-android-5-1-4100mah-battery-silver.html από minideal 176$ δηλαδή 157ευρώ και από το http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-pro-3gb-ram-32gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-fingerprint-grey.html 158ευρώ . Παράλληλα άρχισα να βλέπω με ενδιαφέρον το Xiaomi Mi4c από vickmall 197euro, παρόλο που δεν έχει ραδιόφωνο.

Edited by spyrosfra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...