Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαιρετω.

Σκεφτομαι την αγορα ενος ταμπλετ 8" απο Κινα. Ειμαι μεταξύ του Chuwi hi8 dual OS, του, Teclast X80 Plus dual OS και του Onda V820W dual OS. Πάνω-κάτω εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα. Το Chuwi εχει την υψηλοτερη αναλυση οθόνης (1900*1200), το Teclast εχει hdmi και χαμηλοτερη αναλυση. Ωστοσο δεν ξερω καθολου απο προβληματα που τυχον βγάζουν. Ποιο θεωρειτε καλύτερο; ποιο προτείνετε; Ευχαριστω

Edited by marsal
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί με τα τόσα κινητά θα ήθελα την βοήθεια ….του κοινού.

Θέλω να πάρω ένα Οκταπύρηνο με 5 ίντσες οθόνη (όχι μεγαλύτερο ) 2GB RAM, 8-16 ROM, με 2 SIM, 4G, και υποδοχή για κάρτα μνήμης ξεχωριστά.

Θα με ενδιέφερε η πολύ καλή αυτονομία και όσο το δυνατό απαλλαγμένο από κινεζιες.

Τιμή όχι πάνω από 130€

Αν έχετε και κάποιο link από προτεινόμενο μαγαζί για αγορά ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χαθεί με τα τόσα κινητά θα ήθελα την βοήθεια ….του κοινού.

Θέλω να πάρω ένα Οκταπύρηνο με 5 ίντσες οθόνη (όχι μεγαλύτερο ) 2GB RAM, 8-16 ROM, με 2 SIM, 4G, και υποδοχή για κάρτα μνήμης ξεχωριστά.

Θα με ενδιέφερε η πολύ καλή αυτονομία και όσο το δυνατό απαλλαγμένο από κινεζιες.

Τιμή όχι πάνω από 130€

Αν έχετε και κάποιο link από προτεινόμενο μαγαζί για αγορά ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

 

http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3-2gb-ram-16gb-rom-5-0-inch-4g-lte-smartphone-snapdragon-616-octa-core-1-5ghz-4100mah-battery-classic-gold.html

http://www.vickmall.com/meizu-m2-4g-lte-5-0inch-flyme-4-5-mtk6735-quad-core-1-3ghz-2gb16gb-smartphone-13-0mp-android-5-1.html

Ακριβως οτι ζητας. Εναλλακτικα κοιτα το δευτερο αν και το xiaomi πολυ ανωτερο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/7321695/Samsung-Galaxy-J5-Duos-4G-8GB.html

Είναι 4-πυρηνο και εχει 1.5GB RAM αλλά τα πάει μια χαρά στη διαχείριση της μνήμης.

Επίσης έχει καλή κάμερα, πολύ καλή μπαταρία και ελάχιστο bloatware, οπότε δουλεύει απροβληματιστα.

http://www.skroutz.gr/s/7069469/Honor-4C-8GB.html

Δεν υποστηρίζει 4G, κατά τ' άλλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

 

redmi 3 και meizu m2 δεν εχουν αυτα που ζηταει.

- κανενα απο αυτα δεν εχει ξεχωριστη θεση sd

- το meizu δεν εχει τοσο καλη αυτονομια

- μερικα κινεζικα θα δεις απο δω κι απο κει αλλα οκ

 

δες leagoo elite 5 (ελλαδα €155, κινα €100) και oukitel k4000 pro (κινα €91).

και τα 2 ομως ειναι τετραπυρηνα αντι οχταπυρηνα που γραφεις. ολα τα αλλα που θες τα εχουν.

το oukitel εχει μπαταρια 4600mah αφαιρουμενη, το leagoo 4000mah αφαιρουμενη.

το oukitel δεν εχει notification led. και τα 2 ειναι δικαρτα με ξεχωριστη θεση για καρτα sd,

υποστηριζουν 4G (και τη συχνοτητα 800mhz), εχουν 2gb rom, 16gb ram,

καθαρο android χωρις κινεζικα εδω κι εκει, με εργοστασιακα ελληνικα

και ευρωπαϊκο φορτιστη.

,
. Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε λοιπον... αφου εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα σε καποιες υποενοτητες εδω... εχει βρεθει αγοραστης για το Note και το θελει και οσο πιο αμεσα γινεται.. να ειμαι ειλικρινεις εχω κουραστει λιγο απο το μεγεθος γιατι σε καποιες δραστηριοτητες (gym κτλ) με δυσκολευει αρκετα.. Εχω στο μυαλο κατι σε 5 - 5.2 ιντσες πλεον και ο ιδανικος αντικαταστατης φανταζει μαλλον το S7, αλλα δεν θελω να δωσω 700 αυτη τη στιγμη, ποσο μαλλον οταν σε καποιους μηνες θα ειναι κοντα στο 500αρικο. Μετα σκεφτηκα το S6 αν και το χω θαψει ουκ ολιγες φορες λογω της ελλειψης SD και ειπα αντε στο 64αρι (το απλο παντα το edge δεν το θελω), αλλα και παλι δυσκολευομαι να υποχωρησω στο θεμα της μπαταριας ποσο μαλλον οταν εχω συνηθισει με το Note να βγαζω πανευκολα την μερα οτι κι αν κανω. Και μετα ερχεται στο μυαλο το Xperia Z5 (μεγαλη αδυναμια η Sony απο παλια), το οποιο ειναι το πιο πληρες πακετο ουσιαστικα (εμφανιση, αδιαβροχο, οχι κοψοραψιματα) ΑΛΛΑ με το θεματακι της καμερας το οποιο οσο να ναι με ενδιαφερει αρκετα.. αν τουλαχιστον ηξερα οτι ειναι ενα κλικ καλυτερο απο το Note (οχι μονο σε ημερησιες..αλλα συνολικα) θα ειχα ψηθει αρκετα εως εντελως κι ας υστερει λιγο σε οθονη σε σχεση με το Note.. Οποιος αντεξε να διαβασει ως εδω ας βοηθησει και λιγο...:lol:

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου βραχηκε το m8 που έχω οπότε πάω για νέα συσκευή . Η επιλογή θα γίνει μεταξυ των δύο . Κλείνω περισσότερο στο Nexus λόγω του stock android ... Καμία γνώμη ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποίο πάρω θα το κρατήσω τουλάχιστον για 2 χρόνια ...

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνω για πελάτη ένα σταθερό ενσύρματο τηλέφωνο που να μπορεί να κουμπώσει επάνω του και το κινητό και έτσι να διαχειρίζεται και τα δύο από μία συσκευή, την σταθερή.

Αν έχετε καμία ιδέα ή άποψη για κάποιο κάντε ένα κόπο να με ενημερώσετε, ευχαριστώ.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αυτό αλλά βλέπω δεν υπάρχει κίνηση στα αντιστοιχα φόρουμ..

 

σωστα ειδες γιαυτο κοιτα αλλου ασε τα οππο

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για τουλαχιστον 2 χρονια πας καρφι για nexus. Η samsung εχει τη χειροτερη υποστηριξη σε αναβαθμισεις

Επισης μιας και ερχεσαι απο htc μπορει να σου πεσει βαρυ το touchwiz απ οτι ειχες συνηθισει.

Οποτε για μενα καρφι nexus.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε είναι ανάλογα με τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου. Το s7 έχει νεώτερο hardware το nexus έχει stock android. Θεωρητικά σε επιδόσεις υπερτερεί το s7 αλλά στην πράξη το nexus με το καλύτερο software μηδενίζει ή υπερκαλύπτει τη διαφορά. Εάν σε ενδιαφέρει σημαντικά η καλύτερη κάμερα ή η sd card πας σε s7 εάν θέλεις να πειράζεις την συσκευή πας σε nexus
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Θελω να παρω ενα κινητακι για την κοπελα μου μεχρι 180€ που να ειναι απαραιτητα δικαρτο

 

Η χρηση ειναι μονο για κανα internetaki για facebook και παιχνιδια οχι απαιτητικα

 

Θα εκτιμουσα να εχει κ καλη μπαταρια

 

Αυτα που εχω καταληξει ειναι τα εξης κ θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το καλυτερο κ ποιο θα επιλεγατε για την χρηση που σας ειπα κ πιο πανω (Το μεγεθος δεν την προβληματιζει κ θελουμε απο 5" κ πανω)

 

*motorola moto g (2nd gen) 8gb

*Hiaomi Redmi 2 8gb

*Meizu M2 16gb

*Huawei Ascend P8 lite 16gb

*Samsung Galaxy A3 16gb

*Meizu M2 Note 16gb

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα @ziaba....

Ασε τα οππο...για να πιασουν τα λεφτα σου τοπο!! :lol: :lol:

 

ωραίος :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

z5 απλό ή premium τότε;!

 

το απλο τι να το κανεις το πρεμιουμ με τετοια αναλυση 4k η μπαταρια θα φευγει νερακι

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη μία κάρτα ΝΕΤ πως πως γίνεται?

Υπάρχει τέτοια κάρτα?

 

εννοειται κανεις συνδεση ασυρματου νετ 3g-4g και σου δινουν μια καρτα σιμ μονο για νετ υπαρχει εδω και καμια 10αρια χρονια

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις πηγαινε στο s7 edge..απο το s6 στο s7 δεν θα καταλαβεις και πολλα!!φοβερη συσκευη!!πλεον τις amoled τις εχουν τελειοποιηση!!με πολυ καλη γωνια θεασης και ips lcd!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σας εβαλα δυσκολα.. S7 λοιπον στα 550... ας παει το παλιαμπελο... thanks for help lol

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.Βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς ενός tablet.Θέλω ένα 10ιντσο πάνω κάτω.Το tablet θα χρησιμοποιείται για ταινίες βίντεο youtube κανένα παιχνιδάκι και που και που κανένα βιβλίο.Οπότε θέλω να χει καλή οθόνη και καλό ήχο.Απ' τα λίγα που ξέρω έχω καταλήξει στα εξής

 

Galaxy Tab E wifi

 

Lenovo Tab 2 A10-30.

 

Το θέμα μου είναι ότι θα το πάρω από Ελλάδα και μάλλον με κάρτα.οπότε κοιτάω τα επώνυμα καταστήματα.Στο lenovo με προβληματίζει η ram που είναι 1gb.Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά εσείς που ξέρετε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων (Κάτι ακόμη.στην 4:3 οθόνη του samsung δεν θα χω θέμα με τις ταινίες? Δηλαδή τα μαύρα κενά στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης?)

Edited by logisgkai
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...