Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει τα παραπανω λεφτά τελικά το G4;Εντωμεταξυ σήμερα πήγα πλαίσιο και μου ειπαν οτι απο βδομάδα θα πεσει το S6 (το είχε στο καταστημα 499 νομίζω) οποτε θα περιμένω να δω και για αυτό τιμή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γύρω στα 300€ οι επιλογές σου για αγορά απο Ελλάδα είναι LG g4, huawei P8, huawei honor 7 και huawei g8.

Για το LG g3 δεν ξέρω αν αξίζει το 32αρι πλέον σε αυτά τα χρήματα, ειδικά αν το θες για καιρό γιατί πολλά έχουν και θέματα, η ποιότητα κατασκευής δεν είναι και ή καλύτερη. Kαλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε το huawei P8 για τη γυναικα, θα της κάτσει καλύτερα αν προέρχεται από iphone, η κάμερα είναι πολύ καλή. Πιο φθηνές λύσεις είναι το huawei p8 lite και zte blade s6, με αξιοπρεπή κάμερα, αλλά μην περιμένεις την κάμερα του iphone.

 

Δες σωστά

Τα Huawei

Πολύ μπροστά σε όλα και αξιοπιστία και φινετσα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όπως φαίνεται ψάχνω μία συσκευή δυνατή αλλά σε περιορισμένο budget.Αγορά είτε από Ελλάδα είτε όχι, αλλά για κάθε αγορά 200+ συσκευή με εύκολη εύρεση ανταλλακτικών!

Είχα καταλήξει στο s6 από fct, αλλά μετά το thread που ήρθαν πολλά refurb. και ένα mail που έστειλα και δεν απαντήθηκε ποτέ απ'την εξυπηρέτηση πελατών, αντίο..

 

Βασική προτεραιότητα είναι η camera. Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα 3, με το honor να υπερέχει(;) λόγω mp και ois.

 

Θέλω ακόμη:

οθόνη όσο πιο κοντά στις 5" fhd

τουλάχιστον 16gb+sd ή 32gb

ram 3gb

max τα 320 που κάνει το honor 7

mediatek helio ή snap 64bit σειρά 8xx ή 65x ή αντίστοιχα soc kirin και exynos

 

Θα εκτιμηθούν:

dual sim

fm

ir blaster

otg

 

Αν υπάρχει κάτι με πολύ καλύτερη camera στην ίδια τιμή ή αντίστοιχη ποιότητα με αρκετά χαμηλότερο κόστος, είμαι διατεθειμένος να μειώσω απαιτήσεις σε hardware ή να αυξήσω το μέγεθος οθόνης.

πχ. g4 δεν το προτιμούσα από ένα 5" και δε με τρέλανε ιδιαίτερα στο χέρι, αλλά έχει τρομερή camera και ειδικά στις επιλογές manual.

Δεν ξέρω αν είναι εμφανής η διαφορά ποιότητας με τα huawei, δεν τα έχω δουλέψει καθόλου..

 

Επείγει παιδιά, το LG παρέδωσε πνεύμα και είμαι με lumia 520...

 

Ευχαριστώ πολύ!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι κατασκευες και των 2 lg και ούτως η άλλος σε θηκη θα μπουν.Εννοείτε πως και το g3 ειναι καλυτερο απο το P8.Ειδικα σε Παιχνίδια λογω καλύτερης κάρτας γραφικών.Αλλά το πιο Vfm αυτη τι στιγμή ειναι το G4 και σε αυτό δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς.Να εχεις στα υπόψιν φιλε μου,οτι το P8 έχει πολύ υψηλό δείκτη Sar (ακτινοβολία)Που δεν αναφέρθηκε κακώς απο κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι κατασκευες και των 2 lg και ούτως η άλλος σε θηκη θα μπουν.Εννοείτε πως και το g3 ειναι καλυτερο απο το P8.Ειδικα σε Παιχνίδια λογω καλύτερης κάρτας γραφικών.Αλλά το πιο Vfm αυτη τι στιγμή ειναι το G4 και σε αυτό δεν νομίζω πως διαφωνεί κανείς.Να εχεις στα υπόψιν φιλε μου,οτι το P8 έχει πολύ υψηλό δείκτη Sar (ακτινοβολία)Που δεν αναφέρθηκε κακώς απο κανέναν.

Για το lg g3 θα διαφωνησω. Δεν υπάρχει σύγκριση, το g3 είναι πλαστικουρα και το Ρ8 μπροστά του είναι κόσμημα. Και στο λέω ως κάτοχος του g3. Για την ποιότητα του λειτουργικού του g3 δεν το συζητώ καν, δεν εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη, τουλάχιστον σε εμένα. Όπως και να έχει, 260€ για το LG g3 είναι πολλά. Επίσης αν είναι να κάνει τη γνωστή ρωγμή που εμφανίστηκε στους περισσότερους κατόχους, αυτό θα γίνει σε οτι θήκη και να μπει, η ποιότητα είναι απαράδεκτη. Για το g4 θα συμφωνήσω ότι είναι vfm και υπερέχει σαφως σε χαρακτηριστικά αλλά και πάλι είναι απαράδεκτο να υπάρχουν παρτίδες με bootloops οπου απαιτείται αλλαγή πλακέτας μετά από αναβαθμίσεις, η ποιότητα του λειτουργικού είναι απαράδεκτη για τέτοια συσκευή. Τέτοια σφάλματα και πρόχειρο δουλειές δεν θα δεις σε κινητό huawei. Ποιότητα κατασκευής και ποιότητα λειτουργικού υπερέχει το huawei. Οπότε τα πράγματα για εμένα έχουν ως εξής: αν θέλει χαρακτηριστικά πάει στο g4 το οποίο σαφώς υπερέχει, αν θέλει ποιοτικό και αξιόπιστο λειτουργικό και ποιότητα κατασκευής πάει στο huawei. Sar έχει συγκριτικά υψηλό και οφείλεται στο αλουμίνιο καθώς και στο ότι έχει 2 κεραίες, αλλά θα πρέπει να τονιστεί ότι το μέγιστο sar, το οποίο αν θυμάμαι είναι κοντά στη μονάδα, εμφανίζεται μόνο σε συνθήκες όπου απαιτείται η χρήση και των 2 κεραιών για τη βελτίωση του σήματος.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Huawei honor 7

Meizu mx5

Huawei ascend g8 dual

Asus zenfone selfie

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θέλω να αγοράσω μια ακριβη συσκευή που θα κρατήσω 2-3χρόνια και δε θα αλλάξω όπως κάνω τον τελευταίο καιρό με πολλά.. βλέπε G3 ,A5,Nexus 5 κτλ...

Θέλωπάνω από ολα δυνατη αυτονομία ,καλή κάμερα selfie και κανονική,ευχάριστο στην χρήση (Ο λόγος που φοβάμαι της 5.7ιντσες) και να έχω ενημερώσεις ώστε να το κρατήσω πραγματικά 3χρόνια . Όποτε είμαι ανάμεσα στο Nexus 6P όπως και το iphone 6s 64gb ,παρακαλώ από την εμπειρία σας βοήθεια στην επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν έχεις οικονομικό θεμα μπορείς να ρίξεις και μια ματιά σε s7/s7 edge....καθώς είναι ολοκληρωμένο τηλέφωνο
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα οι ιντσες του νεξους του δινουν πολλα +!!

αρκει να θες οντως μεγαλη οθονη!

 

και τα 2 (θα) εχουν υποστηριξη πιστευω για τα 3 χρονια που ζητας!

 

επισης η μπαταρια του νεξους ισως ειναι σε καλυτερα ειπεδα.

 

προσωπικα θα πηγαινα στο νεξους.

μηπως να σκεφτεις το 6s plus;

Link to comment
Share on other sites

P8 Lite,vfm στα 160€

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

P8 Lite,vfm στα 160€

 

Το έχει ο πατέρας μου, δε νομίζω ότι έχει κατά διάνοια εφάμιλλη camera με κανένα απ'τα παραπάνω.. Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση! :):)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Moto X Style?

Nexus 5X?

HTC One A9?

Meizu Pro5?

 

ειδικα το τελευταιο....

Htc δεν θέλω! Το X style ειναι κινητήρα αλλά είναι τεράστιο! Meizu επίσης πολύ μεγάλο !

Το 5χ διάβασα ότι δεν είναι τόσο smooth !μάλιστα αρκετοί users λένε ότι το nexus 5 είναι πιο γρήγορο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ψάχνω δίκαρτο τηλέφωνο 4g, με οθόνη 5,5 και πάνω και dual active χαρακτηριστικά. Κυρίως με ενδιαφέρει η δυνατότητα internet και απο τις 2 κάρτες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετο το μελη του myphone. Παιδια θελω μια αποψη για αγορα καινουργιου smartphone. Χρηστης huawei p7 και g750 και παλιοτερα χρηστης lenovo k900. Την huawei την ξεχναω γιατι ειδα οτι παραταει τα κινητα ενω σαν χρηση ειδικα το g750 με ευχαριστησε. Απο κινα δεν παιρνω πια γιατι τη πατησα με το lenovo. Οποτε το g750 το αφηνω γιατι δεν ασχολουμαι με root λογω απουσιας χρονου και δεν θελω να βλεπω αλλο jelly beam. Το p7 συνεχιζει να υπαρχει στα χερια της γυναικας μου. Εχω λοιπον καταληξει σε ναυαρχιδες προηγουμενων χρονιων που πεσαν οι τιμες τους και σε ενα σε ενα μοντελο 2015. Ειμαι λοιπον αναμεσα σε lg g3 16g,xperia z και xperia c4. Θα ηθελα να ακουσω και μια αποψη απο εσας εδω μεσα. Σαν χρηση δεν κανω πολλα. Δηλαδη δεν τα φορτωνω τα κινητα. Απο παιχνιδια στο κινητο παιζω μενο clash of clans αντε και κανενα asphalt 8 αλλα απο οτι βλεπω απο τα specs και τα τρια το σηκωνουν. Με καιει ομως να ειναι απροβληματιστο,δηλαδη να βγαλει ενα και χρονο αφοβα και η οθονη να ειναι ωραια. Ελπιζω να δω μια αποψη απο εσας για να καταληξω καπου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

 

Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα 2 και έχω λίγο μπλεχτεί :p

Link to comment
Share on other sites

Το g3 στη τιμή που έχει αξίζει.Σκεψου οτι ηταν ναυαρχίδα,για προβληματα μη φοβασαι εχουν στρώσει το κινητό και το εχουν φερει εκει που επρεπε να ειναι οταν βγηκε.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που αναφέρεις και σε αυτά τα χρήματα πας σε g3 αν και θεωρώ πως είναι καλύτερο να πας στην έκδοση με τα 32giga γιατί έχει ενα 1G ραμ περισσότερη και η ραμ είναι πολύ σημαντική...
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Το lg με τα 32g το σκεφτομουν αλλα ξεγευγει στη τιμη γιατι για τη χρηση τη δικια μου πιστευω οτι με καλυπτουν τα 2g ram. οποτε απο αυτα τα τρια μαλλον να καταληξω στο g3? Μεχρι 230 με 250 εχετε κατι αλλο στο μυαλο εκτος απο κινεζικο. Δεν ειμαι κατα των κινεζικων αλλα επειδη τη πατησα προσωπικα και το εστειλα δυο φορες πισω δεν ξαναμπαινω σε αυτη τη διαδικασια. Αυτο το λεω για να μην παρεξηγηθω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Αναζητώ 2η συσκευή, έως 175€,απο Κίνα, που να παρέχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών... Όχι φλασαρισματα κλπ. Θέλω με το άνοιγμα να είναι έτοιμη. Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το redmi note 2 prime, στα 156€,αλλα ένα video review στο YouTube αναφέρει ότι χρειάζεται φλασαρισματα κλπ...

Μπορεί κανείς να προτείνει άλλη συσκευή;

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...