Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού σε καλύπτουν τα windows δεν υπάρχει λόγος να πας στο nubia.

Όσο για το Gearbest, ένα κλασικό μεγάλο κινεζομάγαζο είναι ( καθυστερήσεις, κακή συνεννόηση ακόμα και μεταξύ τους κτλπ αλλά στο τέλος παραλαμβάνεις :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ συνενογιόμουν μια χαρά μαζί τους....συγγνώμη φίλος που σου το λέω, αλλά δεν είνα καλά τα Κινέζικά σου!!!! :lol::rotfl: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνενογιόμουν μια χαρά μαζί τους....συγγνώμη φίλος που σου το λέω, αλλά δεν είνα καλά τα Κινέζικά σου!!!! :lol::rotfl: :lol:

 

χαχαχαχα ας συνεννοηθούν μεταξύ τους και μαθαίνω κι εγώ κινέζικα δεν πειράζει.

Μακράν απ'τα χειρότερα κινεζομάγαζα στο θέμα της υποστήριξης μετά την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αλλη εκδοση το 16αρι το κοψαν

εννοειται πας σε νεξους δεν υπαρχει συγκριση

 

Απο ποια αποψη δεν υπαρχει συγκριση? Αν εξαιρεσεις τις ενημερωσεις σε ολα τα υπολοιπα (software-hardware) ποιο και τι εχει να ζηλεψει απο το αλλο? Πιστευω τα 4GB ram του oneplus, ειναι ενα δυνατο χαρτι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμμεση απάντηση. Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω και απο εξωτερικό αρκεί να έχω μια κατεύθηνση γιατί είναι κάτι που δεν το έχω ξανακάνει. Γενικά, αν εξαιρέσουμε τον παράγοντα "απο που θα γίνει η αγορά" ποιό απο τα 2 είναι καλύτερο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω Συμφωνώ με αυτά που λες. Εγω είμαι σχεδόν φαν της lg( και δεν συμπαθω ιδιαίτερα την σαμσουνγκ).

Ο μόνος τρόπος για να την πεισω είναι να της δείξω ότι βγάζει καλύτερες σελφι από α5 και j5 ή οποιαδήποτε άλλο με χαμηλό Σαρ σε αυτά τα λεφτά.

 

Ποιο θεωρείτε εσείς καλύτερο στις σελφι?(και σε βραδυνή λήψη,σε σκοτάδι και σε φωτισμό κλαμπ?)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για τηλέφωνο με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά

Διαγωνιος μαχ εώς 4,7

Οθόνη super amoled (η κάτι παρόμοιο σε ποιότητα)

μεγάλη μπαταρία

Τιμη εώς 200

Ζητάω πολλα?

Μολών Λαβέ
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε καρφί για samsung j5 και μην ψαχνεις άλλου.

Σούπερ μπαταρία, οθόνη, καμερα, κάτω από τα 200...

Τις 0,3" που "ξεφεύγεις" μην τις σκέφτεσαι, μόνο στο μυαλό υπάρχουν....;)

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος OP2 θα σου το πρότεινα με την προϋπόθεση ότι θα είσαι υπομονετικός με τις αναβαθμίσεις της OP μέχρι να στρώσει το OxygenOS. Είναι ακόμα αρχή και έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα. Στο nexus θα έχεις την απόλυτη εμπειρία nexus με ότι αυτό συνεπάγεται σε απροβλημάτιστη λειτουργία και άλλα. Σαν hardware πιστεύω είναι στα ίδια επίπεδα και εξηγούμαι.. 4gb ram για το OP2, συνεπεξεργαστής για την διαχείριση αισθητήρων στο nexus, QHD amoled οθόνη στο nexus αλλά καλύτερη διαχείριση γραφικών στο μέλλον από νέα πιο απαιτητικά παιχνίδια και εφαρμογές στο OP2 λόγω FHD (όταν αυτό βελτιωθεί από το λειτουργικό, αν και με την τελευταία ενημέρωση μπορώ να πω πως ξεκίνησε η βελτίωση), στα χαρτιά καλύτερη η κάμερα του nexus (και λέω στα χαρτιά γιατί πραγματικά έχω βγάλει απίστευτες φωτό και βίντεο με το OP2) αλλά το OP2 έχει και OIS, διπλά μπροστινά ηχεία και full metal κατασκευή για το nexus, περισσότερο ανθεκτική κατασκευή για το OP2 λόγω κράματος αλουμινίου-μαγνησίου και με την χαρακτιριστική sandstone πλάτη (που πραγματικά μου έχει αρέσει τόσο πολύ!), πιο συμβατή usb type-c θύρα για το nexus με γνωστά προβλήματα που προέκυψαν στα καλώδια των OP2 (τα οποία αν έχω καταλάβει καλά έχουν λυθεί), γρήγορες αναβαθμίσεις android και ενημερώσεις ασφαλείας για το nexus, δύο κάρτες sim για το OP2 με dual 4G, 32gb μνήμης για το nexus, 64gb για το OP2 το οποίο είναι και πιο οικονομικό.
Link to comment
Share on other sites

Επισης δες και Lumia 640 LTE,αξιζει τα λεφτα του.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε και το xiaomi redmi note 2 απο Κινα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. Θα ηθελα την αποψη σας γιακινητα παρομοια ή αντιστοιχα με το Ζ5 που μ αρεσει πολυ. Ειδικα η καμερα, η οθονη και η ισχυς του. Οχι κατι σε iphone φυσικα που δεν τα θεωρω υπολογιστες αλλα κατι σαν ψυγειο ή τηλεοραση!

 

Ευχαριστω!

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. Με ενδιαφέρει η αξιοπρεπής κάμερα (όσο αξιοπρεπής μπορεί να είναι κάμερα σε τέτοια λεφτά) και η ταχύτητα κλειδώματος/ακρίβεια του GPS. Κυρίως το 2ο. Δεν με απασχολεί απλά να κάνω check in και να ποστάρω στο fb που τα έπινα, θέλω απρόσκοπτη πλοήγηση και κατά το δυνατόν ακρίβεια στην εύρεση συντεταγμένων ("ημιεπαγγελματική" χρήση). Ποιό προτείνετε; Τείνω προς το Doogee λόγω πιο "καθαρού" android, αφαιρούμενης μπαταρίας, gorilla glass και γιατί -υποκειμενικά" μου αρέσει περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

βασικά δεν μου είχε έρθει ενημέρωση και για αυτό δεν είδα τα τελευταία μηνύματα που στείλατε.

Παρόλα αυτά, είπα να ενημερώσω (και να ευχαριστήσω με την ευκαιρία) πως τελικά επέλεξα το Lumia.

Ωραίο κινητάκι, αν και πολύ πλαστικούρα το περίβλημα (αλλά λογικά θα πάρουμε μια flip case οπώτε δεν θα φαίνεται)

ΟΚ, υπάρχει το πρόβλημα με τις native/original εφαρμογές, που δεν υπάρχουν (πχ viber) αλλά επειδή είναι για τη σύζυγο, μπορεί να ζήσει και χωρίς αυτά, ή να περιμένει μέχρι την ενοποίηση με τα 10(για παράδειγμα το yahoo mail δεν έχει εφαρμογή για 8, υπάρχει για 10, αρα θα πρέπει να περιμένω για να γίνει το update)

Επίσης το θετικό ήταν πως αυτόματα με ρώτησε αν θέλω να γίνονται install οι εφαρμογές στην SD ήταν ευχάριστη αλλαγή απο το android, που πρέπει να κάνεις root και άλλες πατέντες για να το πετύχεις.

 

Οι φωτος, ωραίες φαίνονται, τουλάχιστον στο ίδιο το κινητό, και στο δικό μου, σε κανονική οθόνη δεν τα είδα, αλλα φαίνονται ΟΚ.

Τρελό "αρνητικό" (περισσότερο σπάσιμο μάλλον παρά αρνητικό) δεν είχε usb & hands free. οχι οτι δεν έχω παραπανίσιο, αλλά έλα ρε M$, really, πόσο κάνουν 2 καλώδια?!

 

τώρα σαν λειτουργικό, είναι αρκετά διαφορετικό απο το Android, λιγότερο πραγματοποιήσιμο (αρνητικό για μένα, θετικό για κάποιους στο ιντερνετ). Για παράδειγμα, δεν μπορείς να αλλάξεις το τρόπο που θα απαντάς τις κλήσεις. πρέπει αναγκαστικά να σύρεις την οθόνη πάνω και μετά να πατήσεις ΟΚ. Γιατί να μην μπορείς να το αλλάξεις και να έχεις μόνο μια κίνηση? υπάρχουν πολοί που λένε πως είναι καλό, γιατι βαρεθήκαμε να προσπαθούμε να αλλάξουμε το android, (απλα επειδή εχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις κάτι δεν σημαίνει πως πρέπει να το κάνεις κιόλας, λέω εγω)

Επίσης η αρχική οθόνη(tiles) δεν μας ξετρέλανε καθόλου. βασικά το στοιχείο πως δέν μπορείς να βάλεις μία φωτογραφία φόντο, και αν βάλεις τη βλέπεις μέσα απο τα τετράγωνα, σε όσα σε αφήνει, γιατι μερικά έχουν δικό τους φόντο, είναι λίγο σπαστικό.

 

Γενικά, ωραίο, για τη λειτουργικότητα θα φανεί, αν και προσωπικά, η έλλειψη εφαρμογών είναι σημαντικός παράγοντας για να μην το προτιμήσω. Αλλά για τη δουλεία που θα κάνει, τη κάμερα του και το κόστος του (130Ε) ήταν μια καλή επιλογή.

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις όλων.

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η εποχή που και εγω πρεπει να αλλάζω το android μου.:)Μέτα απο μια πρόχειρη ανάγνωση των μοντέλων που κυκλοφορουν κατέληξα σε αυτά τα δυο..

Το ποσό που ειμαι διατεθειμένος να προσφέρω για ενα κινητό ειναι 200-250 ευρω.

ποια απο τα δυο κινητα ειναι καλητερο?

το maizu κυκλοφορεί στην Ελλάδα αρκετά πιο ακριβά αλλα δεν με βιάζει και γιαυτο μπορώ να το παραγγείλω και απο σαιτ του εξωτερικου..

και αν κυκλοφορεί κάποιο αλλο κινητο σε ανάλογά χρήματά που θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/kinito-samsung-galaxy-j5-j500-dual-sim-black-gr-p-TEL.002750

http://www.multishop.gr/index.php?route=product/product&product_id=497 το e-shop μου εχει πιστώσει χρηματα λογο οτι ενα Samsung s4 mini dual χαλασε,και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2. evolveο εχω καμερα αυτοκινητου και smart TV stick και παιζουν μια χαρα εδω και 3 χρονια.

Edited by bil888
Link to comment
Share on other sites

To j5 ειναι πολυ ακριβο εκει... δες απο σκρουτζ

αναμεσα σ αυτα ενοειται το j5 αλλα μια τριτη καλυτερη επιλογη ειναι το m2 note στην ιδια τιμη

Link to comment
Share on other sites

Σαν να συγκρινεις ferrari με fiat...

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν να συγκρινεις ferrari με fiat...όπου fiat το doogee

Link to comment
Share on other sites

 

αν θες αδιαβροχο 5αρι με καλη καμερα δες το moto g3

+1 με τον πιο πανω για meizu

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

ήρθε η εποχή που και εγω πρεπει να αλλάζω το android μου.:)Μέτα απο μια πρόχειρη ανάγνωση των μοντέλων που κυκλοφορουν κατέληξα σε αυτά τα δυο..

Το ποσό που ειμαι διατεθειμένος να προσφέρω για ενα κινητό ειναι 200-250 ευρω.

ποια απο τα δυο κινητα ειναι καλητερο?

το maizu κυκλοφορεί στην Ελλάδα αρκετά πιο ακριβά αλλα δεν με βιάζει και γιαυτο μπορώ να το παραγγείλω και απο σαιτ του εξωτερικου..

και αν κυκλοφορεί κάποιο αλλο κινητο σε ανάλογά χρήματά που θα μου προτείνατε?

 

ειχα το g3 μετα πηγα σε μχ4 να πω την αληθεια δεν αξιζε μην σου πω το αντιθετο τωρα περιμενω το μχ5 μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σ αυτο δεν υπαρχει κατι καλυτερο σ αυτα τα χρηματα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. Με ενδιαφέρει η αξιοπρεπής κάμερα (όσο αξιοπρεπής μπορεί να είναι κάμερα σε τέτοια λεφτά) και η ταχύτητα κλειδώματος/ακρίβεια του GPS. Κυρίως το 2ο. Δεν με απασχολεί απλά να κάνω check in και να ποστάρω στο fb που τα έπινα, θέλω απρόσκοπτη πλοήγηση και κατά το δυνατόν ακρίβεια στην εύρεση συντεταγμένων ("ημιεπαγγελματική" χρήση). Ποιό προτείνετε; Τείνω προς το Doogee λόγω πιο "καθαρού" android, αφαιρούμενης μπαταρίας, gorilla glass και γιατί -υποκειμενικά" μου αρέσει περισσότερο.

 

Αν και γραφεις σε λαθος μερος, θα σου απαντησω οτι ολα αυτα που ζητας τα εχει με το παραπανω το Doogee. Λιγο θα σε στεναχωρησει στο θεμα μπαταρια.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...