Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

ψάχνω για καινούργιο κινητό αλλά θέλω κάποιο με οθόνη το πολύ 4.7".

 

Μετά απο κάποια αναζήτηση κατέληξα στο Xiaomi Redmi 2 pro αλλά κολλάω λίγο βλέπω ότι θέλουν 120E για παλιό μοντέλο όταν σε μεγαλύτερη οθόνη υπάρχουν καλύτερα κινητά για τα ίδια λεφτά . Μπορειται να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν έχω κάποιες άλλες επιλογές , και εάν αξίζει να πάρει κάποιος το εν λόγω κινητό την σήμερον ημέρα ?

Το budget είναι το ανώτερο τα 120 αλλά θα προτιμούσα να είναι και αρκετά ποιο κάτω αν είναι δυνατόν.

Edited by tenzz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.

ψάχνω για καινούργιο κινητό αλλά θέλω κάποιο με οθόνη το πολύ 4.7".

 

Μετά απο κάποια αναζήτηση κατέληξα στο Xiaomi Redmi 2 pro αλλά κολλάω λίγο βλέπω ότι θέλουν 120E για παλιό μοντέλο όταν σε μεγαλύτερη οθόνη υπάρχουν καλύτερα κινητά για τα ίδια λεφτά . Μπορειται να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν έχω κάποιες άλλες επιλογές , και εάν αξίζει να πάρει κάποιος το εν λόγω κινητό την σήμερον ημέρα ?

Το budget είναι το ανώτερο τα 120 αλλά θα προτιμούσα να είναι και αρκετά ποιο κάτω αν είναι δυνατόν.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι vfm. Θέλεις να πεις λίγο τι ψάχνεις και μέχρι τι ποσό;

Ακόμα, έχεις δουλέψει 5"? Είναι μικρή η διαφορά και μπορείς να βρεις τρελη γκάμα συσκευών. Στο λέω γιατί από 4" πήγα στις 4.7" και τώρα θα πάω στις 5" λόγω έλλειψης επιλογών

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι ότι θα προτιμούσα κάτι σε 4.5" αλλά όλοι μιλάνε για το Redmi και είπα να κάνω την υπέρβαση:D . Αλλά 5" είναι υπερβολικά πολλές για μένα. Βασικά τα ποιο σημαντικά πράγματα για μένα στο κινητό είναι η μπαταρία, η RAM και να έχει καλό σήμα σε 3G και WiFi. Αν η κάμερα δεν ήταν χάλια θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Όσον αφορά το budget είναι το πολύ 120E. Κάτι μεταξύ 80-120 θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Οι 5" δεν είναι υπερβολικές τόσο στην πράξη, όσο στο μυαλό...;)

Tους ίδιους ενδοιασμούς είχα και εγώ για τη διαφορά στο μέγεθος, μέχρι που έπιασα

το redmi note 2 στις 5,5"....δε νομίζω ότι μπορώ να πάω παρακάτω πλέον...

Η συγκεκριμένη συσκευή, στην έκδοση των 16gb, κοστίζει όσο το ανώτερο όριο χρημάτων που έχεις θέσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.

ειμαι τρελαμενος με το xiaomi redmi note 3, και σε σχεση με την τιμη που μπορει να το βρει κανεις απο κινα ειναι v.f.m.

Απλα σκεφτομαι το εξης...!!! πολλα απο τα κινητα δεν εχουν φλας μπροστα και ετσι οι selfies ειναι ασχημες το βραδυ.

θα ηθελα ενα κινητο που να ειναι κομπλε...!!! και εννοω να εχει λιγο απο ολα και να μην ειναι πολυ ακριβο...!!!

Υπαρχει κανενα ...? Ενας φιλος, μου ειπε για το Asus zenfone selfie (αν και ακριβο) και το Sony Xperia C4 (16GB) αν και φοβαμαι

οτι η μπαταρια του (2600mAh) ειναι λιγο μικρη... εχει καποιος εμπειρια στο τηλεφωνο αυτο? τι λεει αξιζει? τι θα μου

προτεινατε να διαλεξω με ολα κομπλε....?????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους ,

η θεια μου λογο επιδοτησης απο germano,cosmote

Τωρα εχει ενα iphone 4s που εχει αρχισει να βγαζει προβληματα.

Τι προτεινετε μεχρι 150 ευρω;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι 5" δεν είναι υπερβολικές τόσο στην πράξη, όσο στο μυαλό...;)

Tους ίδιους ενδοιασμούς είχα και εγώ για τη διαφορά στο μέγεθος, μέχρι που έπιασα

το redmi note 2 στις 5,5"....δε νομίζω ότι μπορώ να πάω παρακάτω πλέον...

Η συγκεκριμένη συσκευή, στην έκδοση των 16gb, κοστίζει όσο το ανώτερο όριο χρημάτων που έχεις θέσει.

 

Οι 5.5" είναι θέμα ανθρώπου. Προφανώς αυτή τη στιγμή έχουν τα καλύτερα vfm αλλά εγώ δε μπορώ να τα χειριστώ με ένα χέρι. Και δε θέλω το κινητό να μου δένει, παρά να μου λύνει τα χέρια.. οπότε εκεί δεν είναι μόνο ψυχολογικό!

 

Τώρα σε ότι αφορά το παιδί, ειδικά αν πρώτο του μέλημα είναι η ram, δε θα βρεις τίποτα στις 4.5 με 2gb. Θα βρεις τα πολύ δυνατά mini της sony που ξεφεύγουν σε τιμή στις 4.6 αλλιώς θα συμβιβαστείς με λιγότερη. Κοίτα τα moto G και moto E, όταν βγήκαν ήταν τρομερά vfm. Κοίτα το j3 που δυστυχώς δεν το βρήκα τώρα στο skroutz, ελπίζω να μην σταμάτησε γιατί μόνο καλά λόγια είχα ακούσει.

 

Αν είναι να κάνεις το άλμα στις 4.7 και το χέρι σου μπορεί να χρησιμοποιήσει 5", εγώ θα σου έλεγα ανέβα μια και καλή.

Στις 0.3" τα bezel μπορούν να εξαλείψουν τη διαφορά. Ενδεικτικά το redmi 2 vs mi4c. Ανεπαίσθητο..

 

http://www.phonearena.com/phones/Xiaomi-Redmi-2_id9045/size#/phones/Xiaomi-Redmi-2_id9045/size/Xiaomi-Mi-4c/phones/9645

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ... σε καταλαβαίνω απόλυτα ... :)

Εγώ έχω την σμαρτφωνάρα μου, αλλά αχώριστος φίλος που που έχω ΠΑΝΤΑ μαζί μου που δεν με έχει προδώσει ΠΟΤΕ είναι το κντ που έχω στο αβαταρ μου και βέβαια δεν είναι άλλο απο το Samsung Β2100 !

Μπορείς αν νευριάσεις να το πλακώσεις στις κλωτσιές, να το πατήσεις , να το πετάξεις στα νερά ή να κάτσεις απάνω του :lol:

αυτό δεν θα διαμαρτυρηθεί ποτέ και θα συνεχίζει να δουλεύει σαν καλός εργάτης - φίλος !

Αν δεν σε ενοχλεί τόσο η "εμφάνιση" (ασε που εμένα μ αρέσει πολύ) σου το συνιστώ, αν βέβαια το βρεις κάπου ,,,,

 

ΑΑΑ περίεργο αλλά το βρήκα !!!! http://www.bestprice.gr/item/2151188133/samsung-b2100-xplorer.html (εγώ πριν κάποια χρόνια το είχα πάρει 50€) λέει όμως "όχι Ελληνικό menu)

 

 

 

Ενα κινητο που ειναι μεν smartphone αλλα με καλη ποιοτητα κατασκευης ειναι το Lumia 435.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους ,

η θεια μου λογο επιδοτησης απο germano,cosmote

Τωρα εχει ενα iphone 4s που εχει αρχισει να βγαζει προβληματα.

Τι προτεινετε μεχρι 150 ευρω;

ευχαριστω

 

Έχει τη δυνατότητα να πάρει την επιδότηση σε έκπτωση παγίων για να μην είναι περιορισμένη στα καταστήματα αγοράς;

 

Τι χρήση κάνει η θεία σου και τι μέγεθος θέλει; Θα κοίταζε wp;

( Όχι ότι έχει πολλές εναλλακτικές ειδικά από τα 2 μαγαζιά σ'αυτή την τιμή..)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ για Lumia θα πάω, το βρήκα και εδώ λίγο πιο φθηνά http://www.amazon.it/gp/aw/d/B016N0T23Q/ref=pd_aw_sim_sbs_23_2?ie=UTF8&dpID=413AbZ%2BiT0L&dpSrc=sims&preST=_AC_UL100_SR100%2C100_&refRID=1FXEVF6CZNPTCPS6SYKF

 

Το S6 μου φαίνεται πιο ευθραυστο, έχει λίγο χειρότερη μπαταρία, δεν μου αρέσει το touchwiz εφαρμογές της Samsung κλπ, και η οθόνη ενώ είναι πολύ ωραία, είναι υπερκορεσμενη και ίσως σαν ψεύτικη ωρες ωρες...

Το Nexus 5x θεωρώ ότι είναι λιιιγο πιο κάτω σαν κατηγορία, αλλά όντας πιο οικονομικό είναι αξιοπρεπής και τίμια επιλογή.

Αλλά θα πάω lumia γιατί το θεωρώ πιο ολοκληρωμένο και γιατί τα windows 10 υπόσχονται πολλά (και απίστευτη κάμερα)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ενα refurbished απο Κίνα (ένα νοκια 5500), κανενα προβλημα.....

Γενικα επειδη αυτο ειναι που φοβαμε, ποσο καιρο το ειχες παρει, ειχε μηπως διαφορες απο ενα καινουργιο;

Φιλε ... σε καταλαβαίνω απόλυτα ... :)

Εγώ έχω την σμαρτφωνάρα μου, αλλά αχώριστος φίλος που που έχω ΠΑΝΤΑ μαζί μου που δεν με έχει προδώσει ΠΟΤΕ είναι το κντ που έχω στο αβαταρ μου και βέβαια δεν είναι άλλο απο το Samsung Β2100 !

Μπορείς αν νευριάσεις να το πλακώσεις στις κλωτσιές, να το πατήσεις , να το πετάξεις στα νερά ή να κάτσεις απάνω του :lol:

αυτό δεν θα διαμαρτυρηθεί ποτέ και θα συνεχίζει να δουλεύει σαν καλός εργάτης - φίλος !

Αν δεν σε ενοχλεί τόσο η "εμφάνιση" (ασε που εμένα μ αρέσει πολύ) σου το συνιστώ, αν βέβαια το βρεις κάπου ,,,,

 

ΑΑΑ περίεργο αλλά το βρήκα !!!! http://www.bestprice.gr/item/2151188133/samsung-b2100-xplorer.html (εγώ πριν κάποια χρόνια το είχα πάρει 50€) λέει όμως "όχι Ελληνικό menu)

Ευχαριστω για την απαντηση, απλως αληθεια ειναι πως επειδη το θελω για πρωτο, θελω εκτος απο ποιοτητα κατασκευης να εχει και καποιες παραπανω λειτουργιες (π.χ. WI FI), Αυτο που λεω, εχει αρκετες, αλλα θα ηθελα να ξερω και αν υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα( ενδεχομενως απο αλλες εταιριες) για να συγκρινω

 

Ενα κινητο που ειναι μεν smartphone αλλα με καλη ποιοτητα κατασκευης ειναι το Lumia 435.

Τα lumia εχουν πραγματι καλη κατασκευη, αλλα πασχουν απο μπαταρια , που για μενα ειναι βασικο

Edited by diros
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη την στιγμη εχω ενα λενοβο α806 και ειαι μια χαρα... Σκεφτομαι τα 2 παραπανω... Το blackberry z30 το ζαχαρωνω εδω και καιρο αλλα το εχω αφησει στα 300 κατοσταρικα... Υπαρχει περιπτωση να πεσει κι αλλο? Αυτο περιμενω...Μεχρι που βρηκα iphone 5s ref. απο Κινα στα 230-260 ευρω σε μια βδομαδα να τα χω...Τι αξιζει περισσοτερο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη την στιγμη εχω ενα λενοβο α806 και ειαι μια χαρα... Σκεφτομαι τα 2 παραπανω... Το blackberry z30 το ζαχαρωνω εδω και καιρο αλλα το εχω αφησει στα 300 κατοσταρικα... Υπαρχει περιπτωση να πεσει κι αλλο? Αυτο περιμενω...Μεχρι που βρηκα iphone 5s ref. απο Κινα στα 230-260 ευρω σε μια βδομαδα να τα χω...Τι αξιζει περισσοτερο?

 

Διαφορετικό λειτουργικό, διαφορετική οθόνη. Στο z30 έχεις το amazone store για apps, αλλά η bb έχει κάνει στροφή στο android και θεωρώ αμφίβολη την υποστήριξη του λογισμικού (δεν ξέρω κάτι, υπόθεσή μου!!) Το 5s λογικά θα έχει καλύτερη cam. αν και έχω διαβάσει θετικά σχόλια και για του z30. Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις από ένα κινητό, αλλά και το z10 που είναι στα 170 λένε στο skroutz ότι ακόμη είναι απροβλημάτιστο και αθάνατο..

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να τα καταφερεις, αλλά χλωμό...

Η συσκευή είναι εξαιρετική πάντως...;)

 

γκαντέμης σήμερα πήγα να το πάρω,και τελικά είχε γίνει sold out ...

πφ!

“In the name of god. Impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το 950 παιδιά από amazon Ιταλίας.. Το Nexus μου φαίνεται ακριβό (το 32Gb), το s6 ίσως να με κέρδιζε αλλά το touchwiz δεν μπορεί να με πείσει με τίποτα(το βρίσκω άσχημο) και το iphone απλά ήταν εκεί για να είναι.. δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί στο επίπεδο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το 950 παιδιά από amazon Ιταλίας.. Το Nexus μου φαίνεται ακριβό (το 32Gb), το s6 ίσως να με κέρδιζε αλλά το touchwiz δεν μπορεί να με πείσει με τίποτα(το βρίσκω άσχημο) και το iphone απλά ήταν εκεί για να είναι.. δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί στο επίπεδο αυτό.

 

Φίλε μου νόμιζα οτι εγραψα εγώ αυτό το μήνυμα!

Από εκέι θα παραγγείλω κι εγώ αλλά μέσα στον Φεβρουάριο.

Το Νεξους αν είχε τη τιμη των 16Gb στα 32, θα το κοίταζα πιο σοβαρά... Για το S6 όπως τα είπες...

 

Πότε περιμένεις να έρθει;:O

Αν μπορείς αφού το δουλέψεις (με το καλό) κάνε και μια ενημέρωση εδω για εντυπώσεις!

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την κοινότητα, μιας και είναι το πρώτο μου post,

Μετά από πολλά χρόνια αποφάσισα να αλλάξω το HTC wildfire που έχω, με budget τα 300 ευρώ. Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο (5+ μήνες) σκέφτομαι να πάω για το oneplus X. Διαβάζω όμως ή πολύ καλές απόψεις ή πολύ κακές (ειδικά για προβλήματα με battery drain) και εδώ είναι που κολλάω. Γενικά θα ήθελα την γνώμη σας επί του θέματος, από κατόχους ή μη. Στο αντίστοιχο thead δεν είδα να αναφέρουν κάποιο major πρόβλημα, πέρα από minor bugs που διορθώνονται με updates. Για aftersale δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα (στην περίπτωση που κάτι τύχει). Μια καλή εναλλακτική είναι το z3 compact αλλά μου βγαίνει κάπως πιο ακριβά (320+). Τα βασικά χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι:

-Μέχρι 5'' (γενικά να είναι μαζεμένο)

-Τουλάχιστον 2GB RAM

-Ανάλυση 720p και πάνω (amoled κατα προτίμηση αλλά όχι αναγκαία)

-Σχετικά καλή μπαταρία.

-Υποστίρξη 4g

-Σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής (όχι στο θέμα υλικού, δηλαδή δεν με απασχολεί αν είναι πλαστικό απλά να αντέχει στο χρόνο).

-H camera δεν με απασχολεί ιδιαίτερα ούτε NFC κ Fingerprint Scanner

-Όχι κινέζικο με bloatware κτλ (όσο πιο καθαρό android γίνεται)

Ευπρόσδεκτες οι προτάσεις και κυρίως οι γνώμες για το 1+Χ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Φώτης.

Link to comment
Share on other sites

10-16 Φεβρουαρίου μου έχει παράδοση γιατί το λευκό δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο.. Φίλε μου εννοείται θα πω εντυπώσεις.. Αυτή τη στιγμή γράφω από το 950 xl της κοπέλας μου.. Οπότε από τα κοινά στοιχεία που έχουν περιμένω μια φωτογραφική που απλά δεν έχει αντίπαλο και ένα λειτουργικό ξεχωριστό.. Ίσως θα έπρεπε να υπολογίσουμε και μια mozo θήκη γιατί αν είναι το καπάκι όπως στο xl δεν ικανοποιεί.. Άσε που στο xl τρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες το συγκεκριμενο κανει κλησεις τηλεφωνου; το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Lenovo-TAB-2-A10-30-10-inch

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες 2 σιμ γιατι να μπλεξεις με κινεζο με τα buds του κανε υπομονη και παρε το z3 compact που ειναι πραγματικα τουμπανακι

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...