Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

77,22% των μελών του του myphone που έχουν ψωνίσει από κει, είναι ευχαριστημένοι....;)

Μια χαρά μαγαζί είναι...για όσα μαγαζία έχουν θέμα στο myphone, υποτίθεται πως ισχύει το ίδιο.

Κάνεις μία σύγκριση τιμών λοιπόν ανάμεσα σε αυτά τα μαγαζιά και απ' όπου σε συμφέρει οικονομικά για τη συσκευή που ενδιαφέρεσαι, ψωνίζεις άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα εχω και εγω..το g4 το εχω δωσει στην κοπελα..πλεον την εχω βρει με το s6 plus..

Lg g4=αριστο multitasking και αληθινα χρωματα επιτελους για ips οθονη..καλυτερος ηχος στο μεγαφωνο..ποιο μπασο!!φωτογραφια αριστη!!μπαταρια μας τα χαλαει..γρηγορα φορτωμα σελιδων,πολυ καλη αποκριση ο snap 808 αν κ δεν το περιμενα .κοιτα επειδη ειχα κα υα τρια g2,g3,g4 και βλεπω οτι εχεις g2 θα σου φανει πανω κατω το ιδιο με εξαιρεση την φωτο που ειναι μια κατηγορια απο μονη της!!αν ασχολησε με φωτο ειδικα στο manual σκιζει..

 

S6 edge gold=αριστο desigh,amoled οθονη τις προτιμω παντα στα χρωματα..επεξεργαστη οτι και να πω ειναι λιγο..τερας μαζι με τον kirin 950 παιζουν μπαλα στην κορυφη!!δεν ζεσταινεται καθολου!!φωτογραφια αριστη οπως και στο g4..με τους αισθητηρες μας τα χαλασε λιγο η samsung..στην αρχη τους ειχε βγαλει με sony imx 240 και τωρα ολα τα μοντελα εχουν isocell..κοιτα να κοιταξεις να ειναι οσο ποιο παλια παρτιδα γινεται..αν και με isocell λενε οτι με την mm θα ειναι καλυτερα!μειον οτι δεν εχει sd card !δεν νομιζω να σου ειναι και τοσο προβλημα..edge ειναι ποιο ολοκληρωμενο και ποιο δεμενο κινητο με τα ολα του!!ειναι σε πολυ καλη τιμη και τα δυο!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα από τα δύο, τι λέτε, βασικά τα στοιχεία που θέλω είναι άνω των 5.5 ιντσών οθόνη, dual sim 4g , 3gb ROm και πανω και καλη καμερα και τιμη ταβανι 350 ε.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το mi4 είναι πολύ καλό, τώρα πήρε και το marshmallow και φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερο. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είναι κομπλέ το κινητό. Πάντως σίγουρα είναι καλύτερο από 5S. Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

αν δεν την ενδιαφερει η μεγαλητερη οθονη του 6 ας παρει το 5s γιατι σε ταχυτητα και καμερες ειναι πανω κατω τα ιδια αλλα θα γλυτώσει και 200 ευρω.
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Το 950 πιστευω ειναι καλυτερο απο τα αλλα 2 και το iphone.Επισης το 6αρι ειναι περυσινο,αμα ελεγες για 6s ισως ναι.Επιασα ενα 550.Απλα απιστευτο,ωραιο UI και τα Windows αλλαξαν πολυ.Εχουν ενα στυλ,λιτο και μινιμαλιστικο.Σαν το iOS αλλα εχεις περισσοτερη παραμετροποιηση στα W10M.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τις κάνει το mi4 γι'αυτά που είπε, ας μαζέψει για 6s.

Ειδικά σε 5s το μόνο που θα έχει παραπάνω είναι το όνομα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ψαχνω το θεμα τους τελευταιους 2 μηνες για το τι να παρω και εγω. Σαν και εσενα ειμουν και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο και ουσιαστικα να βρω μια αξιοπιστη ομορφη γρηγορη συσκευη με καλη καμερα και τελοσπαντων το καλυτερο value for money για αυτα τα δεδομενα.

Χωρις να θελω να σε απαγοητευσω αν και ειμουν και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο τελικα δεν πειρα κανενα απο αυτα γιατι μετα απο αρκετη ερευνα καταλαβα οτι δεν αξιζουν σε σχεση με αλλα.

Συγκεκριμενα το Kingzone K2 ενα σορο προβληματα και καθολου αξιοπιστο και πολυς κοσμος εχει προβλημα. Ειδικα Μπαταρια χαλια.

Επισης το Xtouch μιλαμε ητανε να το παρω στα σιγουρα και τελευταιο λεπτο το μετανιωσα. Καταρχην και για αυτο διαβασα πολυ χαλια εντυπωσεις, επισης αυτο που με τσαντισε πιο πολυ ειναι οτι αλλα λεει ο κατασκευαστης και αλλα εχει φορεσει στο μοντελλο π.χ μικροτερη μπαταρια απο 3050mah αφου οι χρηστες λενε οτι κραταει σαν 2500 η μπαταρια του, επισης καποιοι το ειχαν ανοιξει απο μεσα και εγραφε πιο μικρη μπαταρια επισης την ιδια απατεωνια εκαναν και με την καμερα του αφου για 13ΜΡ ειναι χαλια η καμερα του. επισησ το κατασκευαστικο finish της συσκευης λενε δεν ειναι και τοσο καλο οσο φαινετε.

Αν θες τη γνωμη μου διαλεξε μια συσκευης μιας αναγνωρισμενης κινεζικης εταιριας με υποστηριξη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Π.χ Xiaomi, lenovo, Zte, oneplus, meizu και αλλες αξιολογες.

Και να σου πω και κατι? Ουτε ειμουν των μεγαλων διαστασεων σε οθονη και ειμουν κολλημενοσ με την 5''. Μετα απο ψαξιμο θα δεις οτι 5 και 5,5'' δεν εχου κ μεγαλη διαφορα σε διαστασεις και βαρος.

Συσκευες: Που κατεληξα εγω τελικα? Μετα απο 2 μηνες και αφου εσπασαν καμποσο το νευρα μου κατεληξα να παρω 2 συσκευες μια για μενα και μια για τη γυναικα. Για μενα το Xiaomi redmi note 2 (οθονη 5,5'' οκταπυρηνο στα 2.2Ghz me 2Ghz Μνημη και 32Gb μνημη που ειναι και το πιο value for money για μενα κινητο αυτη τη στιγμη με φοβερη καμερα) και επισης πειρα το ολοκαινουριο ΧΙΑΟΜΙ REDMI 3 (οθονη 5'' οκταπυρηνο 1,7 με 2GB μνημη κ με 16GB μνημη και τεραστια μπαταρια για τα δεδομενα του) για τη γυναικα. Δεν εχει δοκιμαστει ακομη για να δειξει τα δοντια του αλλα ειναι τοσο αξιολογη εταιρια η ΧΙΑΟΜΙ και εχω διαβασει τοσα καλα για αυτο το κινητο που για τα λεφτα του δεν το σκεφτηκα καθολου. Ακομη προχθες τα παραγγειλα περιμενω σε καμια 10μεριες να τα παραλαβω.

Δεσ γενικοτερα συγκρισεις στο http://www.kimovil.com (Μην δωσεις και πολυ σημασια στις βαθμολογιες απλα συγκρινεις σαν βαση να παρεις μια πρωτη εικονα) και βιντεακια στο youtube για συγκρισεις.

Επισης δες και τo topic μου εδωμεσα που μιλησαμε με τα παιδια!

Ευχομε να βοηθησα!

Edited by mike_rx7
Link to comment
Share on other sites

Μπααα, είναι εκπαιδευμένη!

 

 

 

 

 

800mhz ποια εταιρεια έχει 4g;

 

 

 

Wind αλλα μπαινουν και απο τις αλλες 2.Ειναι η συχνοτητα που σου δινει 4G ακομα και αν μην εχεις 2G-GSM.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι για γυναικα, δες το ZTE Blade s6. Θα το βρεις στην πιο χαμηλή τιμή στο geekbuying, το βγάζει μέρα πάρα μέρα σχεδον προσφορα, ζήτα κουπόνι θα σου βγει γύρω στα 120$.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευαία κινητα τηλεφωνα που είχα ήταν smartphone παρόλα αυτα, τωρα προσφατα που μου χαλασε το τελευταιο μου, αποφάσισα να εκπληρώσω την υπόσχεση που είχα δωσει στον ευατό μου και να αγοράσω ενα απλό παλιο κινητό ( κυριως λογω μπαταρίας). Παρολ'αυτα, με μια συντομη ερευνα διαπιστωσα πως τα τελευταια χρονια, τα απλα κινητα τηλεφωνα, εχουν παρααπλοποιηθει σε σημειο που να μη με καλυπτουν. Ετσι σκεφτηκα να αγορασω καποιο παλιο μοντελο και κατεληξα στο nokia e52. Βεβαια εχω δυο φοβους, πτωτον μη το μετανιωσω, και δευτερον την αγορα απο το εξωτερικο μιας και δεν το εχω ξανακανει (ειτε απο εδω, ειτε απο edv) καθως και για την κατασταση τους που περιγραφεται ως Refurbished. Τι θα με συμβουλευαται;
Link to comment
Share on other sites

το xiaomi είναι 30γρ. ελαφρύτερο, έχει το "τέρας" snapdragon 810 (έναντι 615 του oppo), έχει Optical Image Stabilizer ενώ το oppo έχει laser auto-focus, το Oppo έχει amoled οθόνη 6" και ονομαστική χωρητικότητα μπαταρίας 4100mah ενώ το xiaomi έχει ips lcd οθόνη 5,7" και μπαταρία 3000mah.

Δύσκολο να βγάλεις νικητή...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ψαχνω το θεμα τους τελευταιους 2 μηνες για το τι να παρω και εγω. Σαν και εσενα ειμουν και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο και ουσιαστικα να βρω μια αξιοπιστη ομορφη γρηγορη συσκευη με καλη καμερα και τελοσπαντων το καλυτερο value for money για αυτα τα δεδομενα.

Χωρις να θελω να σε απαγοητευσω αν και ειμουν και εγω αναμεσα σε αυτα τα δυο τελικα δεν πειρα κανενα απο αυτα γιατι μετα απο αρκετη ερευνα καταλαβα οτι δεν αξιζουν σε σχεση με αλλα.

Συγκεκριμενα το Kingzone K2 ενα σορο προβληματα και καθολου αξιοπιστο και πολυς κοσμος εχει προβλημα. Ειδικα Μπαταρια χαλια.

Επισης το Xtouch μιλαμε ητανε να το παρω στα σιγουρα και τελευταιο λεπτο το μετανιωσα. Καταρχην και για αυτο διαβασα πολυ χαλια εντυπωσεις, επισης αυτο που με τσαντισε πιο πολυ ειναι οτι αλλα λεει ο κατασκευαστης και αλλα εχει φορεσει στο μοντελλο π.χ μικροτερη μπαταρια απο 3050mah αφου οι χρηστες λενε οτι κραταει σαν 2500 η μπαταρια του, επισης καποιοι το ειχαν ανοιξει απο μεσα και εγραφε πιο μικρη μπαταρια επισης την ιδια απατεωνια εκαναν και με την καμερα του αφου για 13ΜΡ ειναι χαλια η καμερα του. επισησ το κατασκευαστικο finish της συσκευης λενε δεν ειναι και τοσο καλο οσο φαινετε.

Αν θες τη γνωμη μου διαλεξε μια συσκευης μιας αναγνωρισμενης κινεζικης εταιριας με υποστηριξη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Π.χ Xiaomi, lenovo, Zte, oneplus, meizu και αλλες αξιολογες.

Και να σου πω και κατι? Ουτε ειμουν των μεγαλων διαστασεων σε οθονη και ειμουν κολλημενοσ με την 5''. Μετα απο ψαξιμο θα δεις οτι 5 και 5,5'' δεν εχου κ μεγαλη διαφορα σε διαστασεις και βαρος.

Συσκευες: Που κατεληξα εγω τελικα? Μετα απο 2 μηνες και αφου εσπασαν καμποσο το νευρα μου κατεληξα να παρω 2 συσκευες μια για μενα και μια για τη γυναικα. Για μενα το Xiaomi redmi note 2 (οθονη 5,5'' οκταπυρηνο στα 2.2Ghz me 2Ghz Μνημη και 32Gb μνημη που ειναι και το πιο value for money για μενα κινητο αυτη τη στιγμη με φοβερη καμερα) και επισης πειρα το ολοκαινουριο ΧΙΑΟΜΙ REDMI 3 (οθονη 5'' οκταπυρηνο 1,7 με 2GB μνημη κ με 16GB μνημη και τεραστια μπαταρια για τα δεδομενα του) για τη γυναικα. Δεν εχει δοκιμαστει ακομη για να δειξει τα δοντια του αλλα ειναι τοσο αξιολογη εταιρια η ΧΙΑΟΜΙ και εχω διαβασει τοσα καλα για αυτο το κινητο που για τα λεφτα του δεν το σκεφτηκα καθολου. Ακομη προχθες τα παραγγειλα περιμενω σε καμια 10μεριες να τα παραλαβω.

Δεσ γενικοτερα συγκρισεις στο http://www.kimovil.com (Μην δωσεις και πολυ σημασια στις βαθμολογιες απλα συγκρινεις σαν βαση να παρεις μια πρωτη εικονα) και βιντεακια στο youtube για συγκρισεις.

Επισης δες και τo topic μου εδωμεσα που μιλησαμε με τα παιδια!

Ευχομε να βοηθησα!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Και το REDMI 3 έχει τραβήξει το ενδιαφέρον μου αλλά περιμένω να διαβάσω τα πρώτα review.

 

Μόλις το πάρεις στα χέρια σου δώσε μας τις εντυπώσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Τι να παρω τελικα ρε παιδια

Meizu mx4 pro,xiaomi redmi note 2 prime ή κατι αλλο κοντα στα 150 ευρω; βλεπω και κατι αλλα hdc κλωνους του νοτε 4 και 5 σαμσουνγκ

Αξιζουν αυτα; τι αλλο προτεινετε

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευαία κινητα τηλεφωνα που είχα ήταν smartphone παρόλα αυτα, τωρα προσφατα που μου χαλασε το τελευταιο μου, αποφάσισα να εκπληρώσω την υπόσχεση που είχα δωσει στον ευατό μου και να αγοράσω ενα απλό παλιο κινητό ( κυριως λογω μπαταρίας). Παρολ'αυτα, με μια συντομη ερευνα διαπιστωσα πως τα τελευταια χρονια, τα απλα κινητα τηλεφωνα, εχουν παρααπλοποιηθει σε σημειο που να μη με καλυπτουν. Ετσι σκεφτηκα να αγορασω καποιο παλιο μοντελο και κατεληξα στο nokia e52. Βεβαια εχω δυο φοβους, πτωτον μη το μετανιωσω, και δευτερον την αγορα απο το εξωτερικο μιας και δεν το εχω ξανακανει (ειτε απο εδω, ειτε απο edv) καθως και για την κατασταση τους που περιγραφεται ως Refurbished. Τι θα με συμβουλευαται;

 

Φιλε ... σε καταλαβαίνω απόλυτα ... :)

Εγώ έχω την σμαρτφωνάρα μου, αλλά αχώριστος φίλος που που έχω ΠΑΝΤΑ μαζί μου που δεν με έχει προδώσει ΠΟΤΕ είναι το κντ που έχω στο αβαταρ μου και βέβαια δεν είναι άλλο απο το Samsung Β2100 !

Μπορείς αν νευριάσεις να το πλακώσεις στις κλωτσιές, να το πατήσεις , να το πετάξεις στα νερά ή να κάτσεις απάνω του :lol:

αυτό δεν θα διαμαρτυρηθεί ποτέ και θα συνεχίζει να δουλεύει σαν καλός εργάτης - φίλος !

Αν δεν σε ενοχλεί τόσο η "εμφάνιση" (ασε που εμένα μ αρέσει πολύ) σου το συνιστώ, αν βέβαια το βρεις κάπου ,,,,

 

ΑΑΑ περίεργο αλλά το βρήκα !!!! http://www.bestprice.gr/item/2151188133/samsung-b2100-xplorer.html (εγώ πριν κάποια χρόνια το είχα πάρει 50€) λέει όμως "όχι Ελληνικό menu)

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Το windows 10 mobile ειναι πολυ ανωριμο ακόμα κυριως με ελλειψεις σε store και κακες mainstream εφαρμογές, και θεματακια που ακούω απο δω κι απο κει με τις ενημερώσεις κτλ. Επιφοβο για μενα το 950 και όχι τοσο ελκυστικό αν κρινουμε και απο τη κατασκευή του που δίνει αίσθηση φθηνιας. Προτείνω S6. Το nexus καλο σε λογισμικό, αλλα κατασκευή μέτρια και δω, και έχει 2gb ram μονο σε σχεση με s6.
Link to comment
Share on other sites

το Oppo έχει και 8 mp μπροστά οθόνη...κ εγώ βρίσκομαι σε δίλλημα, έχω ακούσει για υπερθέρμανση του 810 του xiaomi , ενώ το οππο με τον πιο συντηρητικο 615 δεν θερμαινετια καθολου και γενικα είναι optimized to περιβάλλον για να μην έχει λαγκ, ειλικρινά δεν ξέρω...μνήμη έχουν η πάιρνουν δεν με απασχολεί ίσως η 4 gb του xiaomi κάνει την διαφορά...βέβαια έχει σχετικά χαμηλό sar to oppo ειναι κάτι...ειλικρινά ειμαι μπερδεμένος...γενικά τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Είσαι αρκετά μπερδεμένος βλέπω.

Κατ'αρχήν βάλε κάτω τι χρειάζεσαι περισσότερο και ποιο σου αρέσει πιο πολύ.

Δεύτερον, ο 810 στο note pro τουλάχιστον δεν έχει καμία υπερθέρμανση πλέον και όλα δουλεύουν ρολόι, προσωπικά μου αρέσει περισσότερο το miui και δεν έχω δει αισθητό λαγκ σε κανένα από τα xiaomi που είχα, πέρα από τα κλασικά κολλήματα που τρώνε τα android μερικές φορές μετά από αρκετές ημέρες συνεχόμενης χρήσης.

Το σαρ αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ είναι σημαντικός παράγοντας μιας και τα xiaomi με τα λίγα που ξέρουμε το έχουν λίγο τσιμπημένο.

 

Τώρα όσο για το note pro που το είχα, δεν έχω ξανα δει πιο βολικό phablet στο χέρι κι ας είναι 5.7.

Επίσης με τα δικά μου γούστα, η συσκευή είναι πανέμορφη.

Η μπαταρία λίγο που το είχα και το τέσταρα μου έβγαζε 4.5ώρες οθόνης με μπόλικο παιχνίδι, κλήσεις, data και FB/viber/skype

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να στο συγκρίνω με βάση με την εμπειρία μου με το oppo μιας και δεν το είχα ποτέ μου, αλλά στην τιμή που έχει πάει πλέον το note pro, για μένα είναι πάρα πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

το Oppo έχει και 8 mp μπροστά οθόνη...κ εγώ βρίσκομαι σε δίλλημα, έχω ακούσει για υπερθέρμανση του 810 του xiaomi , ενώ το οππο με τον πιο συντηρητικο 615 δεν θερμαινετια καθολου και γενικα είναι optimized to περιβάλλον για να μην έχει λαγκ, ειλικρινά δεν ξέρω...μνήμη έχουν η πάιρνουν δεν με απασχολεί ίσως η 4 gb του xiaomi κάνει την διαφορά...βέβαια έχει σχετικά χαμηλό sar to oppo ειναι κάτι...ειλικρινά ειμαι μπερδεμένος...γενικά τι λέτε?

 

που το είδες αυτό? χειρότερος είναι σε αυτό το θέμα, και φυσικά σε επιδόσεις το χάος, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν αυτό το δίλημμα, το note pro είναι μακράν καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...