Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλοι μου το Α5 που ειχα είχε sar κεφάλι 0.23 και σώμα 0.40 και το 640 XL που έχω τωρα έχει κεφάλι 0.69 και σώμα 0.40.Οποτε αν με 640 μιλάς με hands free και το κρατάς στο χέρι τρως την ίδια ακτινοβολία με το Α5 εφοσον έχουν 0.40 στο σωμα και τα δυο??Δεν βγάζω άκρη μακάρι να είναι έτσι γιατί μιλαωμονονμε hands free
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.. Το sar είναι ένας δείκτης για την μέγιστη ακτινοβολία που εκπέμπει ένα κινητό.. Δηλαδή στις δυσμενεστερες για αυτό συνθήκες.. Αυτός ο δείκτης είναι μια στατική τιμή και δεν μας λέει απολύτως τίποτα για την ακτινοβολία που εκπέμπει υπό οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες..

 

Για παράδειγμα ενα κινητό θα μπορούσε να έχει υψηλότερο sar αλλά σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας να εκπέμπει λιγότερη ακτινοβολία από κάποιο άλλο με μικρότερο sar.. Απλά θα πιάνει καλύτερα σε περιοχές με χαμηλό σήμα.. Φυσικά θα μπορούσε να συμβαίνει και το ακριβώς αντίθετο..

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το sar δεν μας δίνει και πολλά στοιχεία.. Βάση νομοθεσίας είναι εκεί για να θέσει κάποια όρια.. ένα ταβάνι δηλαδή.. Πιο μεγάλο ενδιαφέρον θα είχε ενα τεστ υπό συγκεκριμένες συνθήκες και όλα τα κινητά να μετρηθουν εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μεταχειρισμένα.

Γενικά θέλω μαζεμένες διαστάσεις. Καλή κάμερα,καλή μπαταρία,σταθερότητα (δεν μπορώ να αλλάζω συνέχεια Rom κλπ. Ξέρω ότι και τα 2 έχουν έχουν τα αρνητικά τους αλλά θέλω βοήθεια.

Π.χ το one m8 είναι λίγο μεγαλύτερο,αλλά πολύ καλά φτιαγμένο . Χειρότερη κάμερα στα χαρτιά ,αλλά καλύτερα αποτελέσματα σε σκοτάδι (όχι για μεγενθυση).καλη υποστήριξη από Htc .

Το Xiaomi συνεχή υποστήριξη, στο μενού ευκολότερη χρήση με το ένα χέρι (υπομενου αναδύονται από κάτω),όχι έξτρα μνήμη,όχι δίπλα ηχεία, δεν ξέρω τι παίζει από ποιότητα λήψης

Τι τιμή θεωρείται καλη για τα 16gb Lte ;

Link to comment
Share on other sites

I'll

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.. Το sar είναι ένας δείκτης για την μέγιστη ακτινοβολία που εκπέμπει ένα κινητό.. Δηλαδή στις δυσμενεστερες για αυτό συνθήκες.. Αυτός ο δείκτης είναι μια στατική τιμή και δεν μας λέει απολύτως τίποτα για την ακτινοβολία που εκπέμπει υπό οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες..

 

Για παράδειγμα ενα κινητό θα μπορούσε να έχει υψηλότερο sar αλλά σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας να εκπέμπει λιγότερη ακτινοβολία από κάποιο άλλο με μικρότερο sar.. Απλά θα πιάνει καλύτερα σε περιοχές με χαμηλό σήμα.. Φυσικά θα μπορούσε να συμβαίνει και το ακριβώς αντίθετο..

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το sar δεν μας δίνει και πολλά στοιχεία.. Βάση νομοθεσίας είναι εκεί για να θέσει κάποια όρια.. ένα ταβάνι δηλαδή.. Πιο μεγάλο ενδιαφέρον θα είχε ενα τεστ υπό συγκεκριμένες συνθήκες και όλα τα κινητά να μετρηθουν εκεί..

 

Ναι αλλά σύμφωνα με τη μέτρηση που κάνανε αυτοί μας λέει ότι στο σώμα εκπέμπουν το ίδιο??Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος του lg g flex2 απο τον μαιο και αποφάσισα να αλλαξω κινητο.(θα το δωσω στην γυναικα μου το φλεχ).Δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα.Ειμαι μεταξυ αυτων τον δυο κινητων και δεν μπορω να καταλήξω.το mi4c ειναι ανωτερο σε specs.Το mi4 απο την αλλη ειναι πιο φθηνο και εχει και rom με wp,μου αρεσει γενικα να πειραματιζομαι με λειτουργικα (πρώην κατοχος και νεχους 4 με εγκατεστημενες πολλες rom απο xda)

 

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια παιδες :confused::confused::confused:

V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου και γω το x1 περιμένω για να το τσιμπησω. Δεν ξέρω μακάρι να ναι τέτοια ή τιμή!

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αναζήτησή τηλεφώνου, με όριο τα 150-170 ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από ευρωπαϊκό κατάστημα ( ευρωπαϊκή αποθήκη κινεζικού καταστήματος), γιατί δε θέλω να ρισκάρω το τελωνείο. Από ζητούμενα θέλω να παίρνει κάρτα μνήμης τουλάχιστον 64 γίγα, αξιοπρεπείς φωτογραφίες, πολύ καλό gps και wifi και σταθερή ρομ και λειτουργία καθώς και υποστήριξη από την εταιρεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια, σκέφτομαι το oppomart λόγω τιμών αν και μάλλον θα πάω προς vickmall. Καλή χρόνια σε όλους.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι και τα δυο.απο κινα θα τα παρεις?εγω εχω το m7 και η καμερα του ειναι καλη μονο την ημερα.το βραδυ μαυρα χαλια.
Link to comment
Share on other sites

Redmi note 2 και παρτο από Κίνα κατευθείαν, (vickmall ή αλλού). Δεν υπάρχει περίπτωση με αποστολή απλού ταχυδρομείου να πληρώσεις τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μεταχειρισμένα.

Γενικά θέλω μαζεμένες διαστάσεις. Καλή κάμερα,καλή μπαταρία,σταθερότητα (δεν μπορώ να αλλάζω συνέχεια Rom κλπ. Ξέρω ότι και τα 2 έχουν έχουν τα αρνητικά τους αλλά θέλω βοήθεια.

Π.χ το one m8 είναι λίγο μεγαλύτερο,αλλά πολύ καλά φτιαγμένο . Χειρότερη κάμερα στα χαρτιά ,αλλά καλύτερα αποτελέσματα σε σκοτάδι (όχι για μεγενθυση).καλη υποστήριξη από Htc .

Το Xiaomi συνεχή υποστήριξη, στο μενού ευκολότερη χρήση με το ένα χέρι (υπομενου αναδύονται από κάτω),όχι έξτρα μνήμη,όχι δίπλα ηχεία, δεν ξέρω τι παίζει από ποιότητα λήψης

Τι τιμή θεωρείται καλη για τα 16gb Lte ;

 

Μι4 και προχωράς. Συνεχής υποστήριξη, θα πάρεις 6.0 άνετα, κάμερα ΠΟΛΥ καλή, σφαίρα μενού, τρομερό σε ποιότητα. 250Ε για 4G καλά είναι, τα αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θα πω πολλα,τωρα εχω ενα Lenovo A806 εδω και εναν χρονο και τα σπαει σε ολα,το ειχα παρει απο Κινα και με εβγαλε ασπροπροσωπο... Τωρα ομως κοιταω τρια κινητα τα οποια εχουν χαρακτηριστει διαμαντια στο ειδος τους.. Απαντηστε ατικειμενικα μονο οσοι τα εχετε δουλεψει...Το ντερμπι ειναι: Microsoft 640xl, Samsung J5, και Βlackberry z30...Ζηταω perfomance,ποιοτητα,ταχυτητα,μπαταριαρα,εγαρμογες (ή εφαρμογες σε αμεσο μελλον πχ αν τα windows 10 phone θα δωσουν πχ εφαρμογες,ή αν εξακολουθησει το blackberry os να σου δινει android εφαρμογες κτλ) και τελευταιο καλο σημα 3G απο VODAFONE παντου :P Edited by LIVERPOOLMAN
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να ανεβεις λιγο στο budget κοιτα αυτο

http://www.e-shop.gr/tablet-asus-zenpad-80-z380c-8-quad-core-16gb-wifi-bt-gps-android-50-lollipop-metallic-p-PER.911951

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια αλλα θα επανερθω παλι με το ιδιο θεμα μιας και ακομα δεν βρηκα ένα από τα δυο που ψαχνω ελαφρως μεταχειρισμένα, η στο τελος θα παρω καποιο καινουργιο αλλα δυσκολεύομαι στα χρηματα. Λοιπον από εσας που περασανε και τα δυο από τα χερια σας τι λετε? ποιο σας ικανοποιησε ποιο πολύ? και για να βοηθησω το σ6 το ειχα στα χερια μου 4 περιπου μερες μου εκανε τρομερη εντυπωση η καμερα του, το ηχειο του , και η ποιοτητα κλησης, κατά τα αλλα τιποτα το ιδιαιτερο, ετσι μου φανηκε τουλάχιστον ποιο πολύ μου αρεσε μεσα το παλιο g2 που ειχα, το θεμα είναι πως το g4 δεν το ξερω καθολου πως είναι στα παραπανω θεματα, καμερα, ηχος, κλπ , γι αυτό ζηταω και παλι την γνωμη σας οσοι τα ειχατε για να μην παρω ας πουμε το g4 και το μετανιώσω και το πουλαω παλι. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θα πω πολλα,τωρα εχω ενα Lenovo A806 εδω και εναν χρονο και τα σπαει σε ολα,το ειχα παρει απο Κινα και με εβγαλε ασπροπροσωπο... Τωρα ομως κοιταω τρια κινητα τα οποια εχουν χαρακτηριστει διαμαντια στο ειδος τους.. Απαντηστε ατικειμενικα μονο οσοι τα εχετε δουλεψει...Το ντερμπι ειναι: Microsoft 640xl, Samsung J5, και Βlackberry z30...Ζηταω perfomance,ποιοτητα,ταχυτητα,μπαταρι� �ρα,εγαρμογες (ή εφαρμογες σε αμεσο μελλον πχ αν τα windows 10 phone θα δωσουν πχ εφαρμογες,ή αν εξακολουθησει το blackberry os να σου δινει android εφαρμογες κτλ) και τελευταιο καλο σημα 3G απο VODAFONE παντου :P
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε άριστη κατάσταση πάρε το letv , να πάρω εγώ το note!

 

χαχα ωραιος! μου λεει του το κανανε δωρο πριν 4 μηνες το ανοιξε να το ψαξει κλπ επαιζε και ενα game που του αρεσε και το παρατησε στο κουτι του γιατι εχει iphone 5 και ετσι αποφασισε να το πουλησει εφοσον καθετε.

 

Αυτο που με προβληματιζει και ειμαι επιφυλακτικος ειναι οτι εχει πολυ χαμηλη τιμη και δεν εχει και εγγυηση.. Εσεις θα το παιρνατε υπο αυτες της συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Για το Z30 δεν έχω άποψη.

 

Στο 640xl vs J5, έχοντας περάσει από J5 θα στο πρότεινα για την μπαταρία του και το performance γενικότερα που ήταν lag-free.

 

Αν ασχολείσαι με φωτογραφία και γενικά θες manual controls στην φωτογραφική, και ταυτόχρονα δεν σε πολυνοιάζει για το άθλιο app store των Windows Phone, τότε βουρ για 640xl με την οθονάρα των 5,7" του.

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη μπαταριας το 640xl ή το j5 νικαει? Το λεω γιατι βλεπω οτι το microsoft διει αυτονομια εργοστασιακα 37 μερες...Δεν νομιζω να το νικα το j5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομαδα.Θελω να πάρω ενα 2ο κινητο γιατι το Lumia 920 το έχω σχεδόν 3 χρόνια και εκτός του ότι χρειάζομαι μια ανανέωση,κυριολεκτικά του έχω αλλάξει τα φώτα και καλο θα ήταν να εχω ένα 2ο που μάλλον θα γινει πρώτο και θα ησυχάσει λιγο το Lumia.Θελω να ειναι ότι καλυτερο μπορώ να έχω μέχρι 150€ για να το κρατήσω για αρκετό διάστημα και μέχρι να κανω μετάβαση σε κατι πιο καλό.Με κέρδισαν 2 κινητά,το LG Spirit 4G και το LG G4c με το 1ο να το συμπαθώ πιο πολυ.Η αγορα θα γινει μέσω σκρουτζ και θα ήθελα στα 150€ να ειναι όλα τα έξοδα μέσα μιας και δεν υπάρχουν παραπάνω για κινητό.Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιο απο τα 2 η οποιο αλλο πιστεύετε εσείς καλυτερο.Απλα να ειναι όσο καλυτερο γινεται σε κάμερα,μπαταρία,σήμα και στα παντα και να μην κολλάει πολυ και να είναι και όμορφο.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομαδα.Θελω να πάρω ενα 2ο κινητο γιατι το Lumia 920 το έχω σχεδόν 3 χρόνια και εκτός του ότι χρειάζομαι μια ανανέωση,κυριολεκτικά του έχω αλλάξει τα φώτα και καλο θα ήταν να εχω ένα 2ο που μάλλον θα γινει πρώτο και θα ησυχάσει λιγο το Lumia.Θελω να ειναι ότι καλυτερο μπορώ να έχω μέχρι 150€ για να το κρατήσω για αρκετό διάστημα και μέχρι να κανω μετάβαση σε κατι πιο καλό.Με κέρδισαν 2 κινητά,το LG Spirit 4G και το LG G4c με το 1ο να το συμπαθώ πιο πολυ.Η αγορα θα γινει μέσω σκρουτζ και θα ήθελα στα 150€ να ειναι όλα τα έξοδα μέσα μιας και δεν υπάρχουν παραπάνω για κινητό.Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποιο απο τα 2 η οποιο αλλο πιστεύετε εσείς καλυτερο.Απλα να ειναι όσο καλυτερο γινεται σε κάμερα,μπαταρία,σήμα και στα παντα και να μην κολλάει πολυ και να είναι και όμορφο.Ευχαριστώ

 

μαζεψε ακομα 9ευρω και παρε το MEIZU M2 απο mediamarkt και ασε αυτα τα lg

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...